Noklikšķiniet, lai dotos uz Mans atbalsts

Iesācēja nodarbības

Microsoft Windows XP

1. nodarbība Ievads datorzinībās

Mērķi

Šīs nodarbības beigās jūs zināsit:

Nepieciešamās prasmes

Šīs nodarbības mērķu saniegšanai nav nepieciešamas iepriekšējas prasmes

1. stunda: Kas ir dators?

Mūsdienu informācijas tehnoloģiju ērā datorus lieto gandrīz visās dzīves jomās. Tos plaši izmanto tādās profesionālās jomās kā izglītība, sakari, izklaide, banku darbība, uzņēmējdarbība, medicīna, laika apstākļu prognozēšana un zinātne.

Mājās mēs izmantojam datorus saziņai ar citiem, ģimenes izklaidēm, kā arī lai veiktu pētījumus,rakstītu un drukātu referātus, veidotu attēlus, kontrolētu personīgās finanses, un daudziem citiem mērķiem.

Piezīme  Termins informācijas tehnoloģijas attiecas uz ciparu informācijas radīšanu, pārvaldību, apstrādi un apmaiņu.

Datoru (sk. 1.1. attēlu) var raksturot kā elektronisku ierīci, kas veic matemātiskas, loģiskas un grafiskas manipulācijas. Lai paveiktu šīs darbības un lietotāja uzdevumus, datoram jābūt aprīkotam ar operētājsistēmu un programmām.

1.1. Attēls: dators

Piezīme  Programma ir instrukciju kopums, kas ļauj datoram veikt konkrētu uzdevumu.

2. stunda: Kas ir personālais dators (PC)?

Personālais dators — saīsināti saukts par PC — ir populārākais šobrīd izmantojamo datoru veids. Personālais dators ir dators, ko vienlaikus paredzēts izmantot vienam lietotājam. Personālos datorus iedala divās galvenajās kategorijās: stacionārie un portatīvie datori. Stacionārie datori ir paredzēti novietošanai uz galda. Portatīvie datori ietver klēpjdatorus, rokas datorus un planšetdatorus.

Galddatori

Galddatorus parasti novieto uz skolas soliem vai galdiem, no kurienes radies to nosaukums. Šis parasti ir pats lielākais no visiem PC veidiem. Katra galddatora sastāvdaļa parasti ir atdalāma un aizvietojama. Parasti galddatoram var pievienot vairākas perifērās ierīces (sk. 1.2. attēlu).

1.2. attēls: galddators

Klēpjdatori un piezīmjdatori

Klēpjdatori (sk. 1.3. attēlu) ir mazi portatīvi datori, kas sver dažus kilogramus. Modernie klēpjdatori to mazā izmēra dēļ bieži tiek dēvēti par piezīmjdatoriem. Piezīmjdatoru biezums parasti ir 10 cm vai mazāk. Pazīstamākie klēpjdatoru un piezīmjdatoru ražotāji ir IBM, Apple, Compaq, Dell, Toshiba un Hewlett-Packard. Klēpjdatori un piezīmjdatori ir aprīkoti ar šķidro kristālu displeja (LCD) ekrānu un var strādāt uz baterijām, tādējādi sniedzot lietotājam pilnīgu mobilitāti. Klēpjdatori un piezīmjdatori vienā vienībā apvieno primāros datora komponentus. Klēpjdatorā var būt diskešu iekārta, diskdzinis un DVD iekārta, vai arī šīs iekārtas var būt pieejamas pielikumā kā perifērās ierīces, lai nepalielinātu datora svaru.

1.3. attēls: klēpjdators

Rokas dators

Rokas datori (sk. 1.4. attēlu) ir mazi portatīvi datori, kas veidoti, lai tos varētu ievietot rokassomiņā vai kabatā. Šie datori parasti nav tik jaudīgi kā galda vai klēpjdatori, tomēr ir noderīgi konkrētu uzdevumu veikšanai. Rokas datori ir veidoti, lai palīdzētu veikt ikdienišķas darbības, piemēram, kalendāra lietošanai un adrešu pierakstīšanai. Tos var izmantot pierakstiem, veicamo darbu sarakstiem un informācijai par plānotajiem tikšanās pasākumiem. Šie datori ir veidoti tā, lai tos varētu sinhronizēt ar lietotāja e-pastu un kalendāru. To darbības parasti veic ar irbuli.

1.4. attēls: rokas dators

Planšetdatori

Planšetdators (sk. 1.5. attēlu) ir piezīmjdatora veids. Tas dod iespēju uz ekrāna veikt pierakstus vai zīmēt attēlus, izmantojot īpašu pildspalvu. Lietotāja ievadi var rediģēt un tad nosūtīt citiem pa e-pastu.

1.5. attēls: planšetdatori

Pārbaudiet apgūto

  1. Kādu datoru var lietot, lai veiktu pierakstus, rakstot ekrānā?
  2. Uzskaitiet datoru veidus, kas atrodami jūsu skolā.
  3. Kādi ir rokas datoru ierobežojumi?

3. stunda: Kā dators tiek izmantots mājās un darbā

Pēdējās desmitgadēs datori ir radījuši radikālas pārmaiņas visos mūsu dzīves aspektos. Tagad redzēsit, kādas pārmaiņas datori ir radījuši jūsu dzīvē mājās, darbā un skolā.

Datori mājās

Dators visiem ģimenes locekļem ir kļuvis par nenovērtējamu mājas palīgu. Izmantojot datoru, iespējams piekļūt internetam, kas piedāvā jaudīgas meklēšanas un informācijas vākšanas iespējas. Dators un internets dzēš robežas. Cilvēki, kuri dzīvo tālu, tiek vienā mirklī tieši savienoti ar citiem cilvēkiem visā pasaulē. Cilvēki var uzzināt par savu un citu ikdienas dzīvi vairāk nekā jebkad cilvēces vēsturē. Viņi var apgūt jaunas prasmes tālmācībā un pašnoteiktas virzības nodarbībās.

Lūk, dažas no iespējām, kā lietojam datorus mājās.

Piezīme  Internets ir tūkstošiem datoru savstarpējs savienojums visā pasaulē un ļoti jaudīgs sazināšanās līdzeklis. Lai pievienotu datoru internetam, jāizveido konts pie interneta pakalpojumu sniedzēja (IPS), kas piedāvā savienojumu jūsu dzīves vai darba vietā.

Datori kā mācību līdzeklis

Vecāki saprot, kāda ir datora vērtība bērnu izglītībā. Studentiem dators sniedz plašākas iespējas un ļauj paplašināt studiju un pētniecības jaudu. Ar datoru palīdzību viņi apgūst vērtīgas prasmes nodarbinātībai nākotnē.

Visu līmeņu studenti uzskata datorus par neaizvietojamiem līdzekļiem, lai veiktu nodarbību pierakstus un uzdevumus, kā arī pētītu un vāktu datus un piedalītos diskusijās ar skolasbiedriem. Studenti un skolotāji izmanto internetu, lai sūtītu e-pasta ziņojumus, saņemtu atbildes, uzdotu un iesniegtu mājas darbus, sadarbotos studiju referātu izstrādāšanā un izsūtītu paziņojumus.

Šobrīd studentiem noteikti ir grūti iztēloties pasauli, kur uzdevumus un referātus vajadzēja katru atsevišķi rakstīt ar roku bez iespējām, nospiežot pogu, izveidot vairākas kopijas, kā arī arhivēt un atkārtoti lietot savu darbu. Dators ir patiešām revolucionarizējis izglītības pasauli no pamatuzdevumu veikšanas līdz jaudīgiem pētījumiem un sakariem.

Piezīme  Web vieta ir vieta tīklā Web. Vienotais resursu vietrādis (vai URL) ir globālā lappušu un dokumentu adrese tīklā Web. URL vietām bieži sastopami arī nosaukumi saites vai Web lappuses.

E-pasts nozīmē elektroniskais pasts. E-pastu lieto ziņojumu nosūtīšanai un saņemšanai no citiem. Intereškopa ir tiešsaistes diskusiju forums, kur lietotājs ievieto un apskata ziņojumus.

Datori kā mācību līdzeklis

Datori ļauj sazināties daudzos jaunos un efektīvos veidos, izmantojot e-pastu un tūlītēju ziņojumapmaiņu.

E-pasts daudzējādā ziņā ir efektīvāks līdzeklis nekā papīra vēstuļu rakstīšana, jo tas sniedz iespēju nosūtīt vienu ziņojumu daudziem saņēmējiem, tam nav nepieciešama pastmarka un tas pienāk saņēmēja e-pasta iesūtnē gandrīz momentā. E-pastus var saglabāt, izdrukāt un pārsūtīt citiem. E-pastam var pievienot gandrīz jebkura veida failu un nosūtīt to kopā ar ziņojumu. Tie var būt gan dokumentu, gan mūzikas, gan arī attēlu faili.

Tūlītēja ziņojumapmaiņa piedāvā pat ātrāku sazināšanos nekā izmantojot e-pastu. Sazināšanās, izmantojot tūlītējo ziņojumapmaiņu, tiek saukta par tērzēšanu—, un tā ir populāra starp ģimenes locekļiem un draugiem. Tūlītējas ziņojumapmaiņas programma tiek iestatīta, lai tiktu rādītas tās lietotāja kontaktpersonas, kas ir definētas kā draugi un paziņas, kam arī ir e-pasti un tūlītējas ziņojumapmaiņas iespējas. Kad lietotājs piesakās internetā, uzreiz tiek parādīts, kuras kontaktpersonas ir tiešsaistē un kuras nav. Tūlītējus ziņojumus var nosūtīt jebkurai kontaktpersonai, kas ir tiešsaistē. Vienlaicīgi notiek ļoti daudzas tērzēšanas sarunas, kā arī tērzēšana ar daudziem lietotājiem.

Datori kā izklaides līdzeklis

Mūsdienās ģimenes piedalās dažādu veidu izklaidēs datorā. Populārākie izmantošanas veidi ir ciparu fotoattēli, spēles, mūzikas lejupielāde un klausīšanās, kā arī filmu skatīšanās.

Ciparu fotoattēliem ir daudz kopīgu pamatīpašību ar e-pastu un citiem ciparu dokumentiem. Ciparu fotoattēlus var saglabāt, nosūtīt pa e-pastu, izdrukāt mājās, kā arī profesionālā fotodarbnīcā. Piemēram, ja ir uzņemts ciparu fotoattēls, to var ievietot tīklā Webvietā, kur tas dažās minūtēs būs pieejams visā pasaulē.

Daudziem cilvēkiem patīk spēlēt datorspēles. Spēlētāji var piedalīties spēlēs internetā un sacensties ar citiem spēlētājiem pasaulē.

Ja dators ir aprīkots ar DVD atskaņotāju vai tam ir pievienots ārējais DVD atskaņotājs, ģimene un draugi var pat skatīties filmas.

Datori efektīvākam darbam mājās

Datori ir būtiski uzlabojuši mūsu spēju pārvaldīt personīgās finanses. Kā piemērus var minēt mēneša izdevumu kontrolēšanu, nodokļu maksājumu aprēķināšanu un personīgo ieguldījumu kontroli. Izmantojot finanšu programmu, lietotājs ievada izdevumus (pa kategorijām) un ienākumus. Pēc tam ir viegli redzēt, cik ir tērēts par mājokli, pārtiku, degvielu, personīgajiem izdevumiem un jebkurā citā izvēlētā kategorijā. Ģimenes budžetu var kontrolēt un pieskaņot tā, lai tas rezultātā atbilstu ietaupījumu plāniem. Datorus izmanto arī, lai tiešsaistē nomaksātu rēķinus, un tādējādi maksājumi vienmēr tiek saņemti laikā.

Datori ir lietderīgi vēstuļu rakstīšanai, svarīgu ģimenes dokumentu arhivēšanai un svarīgas personīgas informācijas uzglabāšanai aizsargātā un jebkurā brīdī iegūstamā formā.

Datori darbā

Mūsdienās daudzi cilvēki darbā lieto datorus. Datori automātiski veic uzdevumus, kas agrāk prasīja daudz laika un darba. Tie ir daudzējādā ziņā uzlabojuši ierakstu glabāšanas, inventāra atrašanas, pārdošanas darījumu un biznesa prognožu ātrumu un precizitāti, kā arī nodrošinājuši iespēju sazināties ātri un efektīvi. Šobrīd daudzas organziācijas izmanto Web vietas, lai informētu un sazinātos ar pircējiem, kā arī pārdotu tieši internetā.

Lūk, daži piemēri, kā datori tiek izmantoti darbā.

Varas iestādes Aģentūras var tiešsaistē publiskot sabiedrībai pieejamos datu arhīvus, lai iedzīvotāji varētu atrast svarīgu informāciju, piemēram, nodokļu dokumentus un īpašuma tiesības. Varas iestādes var racionalizēt darbību, dodot iedzīvotājiem iespēju uz tādiem oficiālajiem dokumentiem kā piemēram, pase, dzimšanas apliecība, licenses un vēlētāju reģistrācija, pieteikties tiešsaistē.

Likumu ieviešana Datori dod iespēju likumu ieviešanas iestādēm (gan reģionālajām, gan valsts un starptautiskajām) sadarboties un dalīties informācijā, lai ātrāk un efektīvāk veiktu izmeklēšanu un atklātu kriminālnoziegumus. Piekļūšanas iespējas svarīgiem sabiedriskiem dokumentiem var uzlabot drošību un palielināt sabiedrībai pieejamas informācijas apjomu.

Mazumtirdzniecība: Mazumtirdzniecības veikalos datori automatizē pārdošanas darījumus. Pircēji var iegādāties lietas ātrāk un saņemt detalizētu darījuma dokumentu. Mazumtirgotājs var ātri sazināties ar piegādātājiem, vairumpircējiem un biznesa partneriem, kā arī izveidot globālu piegādes tīklu. Datori ļauj uzņēmumos efektīvi veikt lietvedību, aprēķināt algas un nodokļus un pārvaldīt inventāru.

Akciju uzņēmumi: Ar vienu e-pasta ziņojumu uzņēmuma vadītāji var sazināties ar darbiniekiem visā pasaulē. Informācija un dati par darbiniekiem ir uzreiz pieejama. Atskaitēm datu analīzi datorā var sagatavot ar dažnedažādām diagrammām un grafikiem. Uzņēmumiem ir vieglāk sekot nozares un starptautiskajām tendencēm. Uzņēmuma Web vietas izveide ļauj klientiem novērtēt un iegādāties preces, iepazīties ar uzņēmuma uzdevumiem, vērtībām un mērķiem, pieteikties uz brīvajām darba vietām un atrisināt tehniskā atbalsta jautājumus.

Profesionālā darbība: Datori ļauj juristiem, ārstiem un citu profesiju pārstāvjiem efektīvi iedalīt laiku un atrast savus klientus un rēķinus. Tiekoties ar klientiem, ir pieejami personiskie pieraksti. Ir iespējams sekot jaunākajām tendencēm, nozīmīgiem sasniegumiem un pētījumiem. Klientiem ir vienkāršāk atrast tās jomas profesionāļus, kas atbilst viņu vajadzībām konkrētā situācijā.

Pārbaudiet apgūto

  1. Miniet dažas datoru tālākas izmantošanas iespējas. Katrai programmai norādiet vienu priekšrocību, ko sniedz dators.

    1.1. tabula: Datorprogrammas un to priekšrocības

    Datorprogrammas Priekšrocības
    Piemērs: Lidojumu rezervēšanaBiļetes tiek izsniegtas ātrāk un ir viegli veikt ierakstus par izsniegtajām biļetēm. E-biļetes likvidē vajadzību pēc papīra biļetēm.

  2. Uzskaitiet dažas situācijas darbā, kurās datorus var izmantot, lai vienkāršotu administratīvo uzdevumu veikšanu.

    1.2. tabula: Datoru izmantošana darbā

    DatorprogrammasPriekšrocības
    Piemērs: Klienti piezvana jūsu uzņēmumam, lai iegādātos balonus.Tā vietā, lai informāciju pierakstītu ar roku un pēc tam kopijas nodotu piegādes daļai, informācija tiek ievadīta datorā. Ja klients piezvana, lai pasūtītu nākamo preci, ir vienkārši atrast informāciju un tā nav jāievada no jauna.

  3. Miniet piemērus, kādas izklaides dators sniedz ģimenei.

    1.3. tabula: Datora izmantošana izklaidēm

    DatorprogrammasPriekšrocības
    Piemērs: Marija plāno iegādāties kompaktdisku, bet vēlas noklausīties dažu dziesmu reklāmas fragmentus, pirms veikt pirkumu. Marija var noklausīties dziesmu paraugus vairāku interneta mazumtirgotāju Web vietās. Kad viņa ir izlēmusi iegādāties šo kompaktdisku, viņa var to nopirkt no tā paša mazumtirgotāja, kurš bija ievietojis skaņas klipu.

  4. Miniet piemērus, kā bērni var izmantot datoru skolas uzdevumu veikšanai.

    1.4 tabula: datoru izmantošana skolā

    DatorprogrammasPriekšrocības
    Piemērs: Jānim jāveic pētījums un jāuzraksta 10 lappušu referāts, kurā jācitē trīs avoti par globālo sasilšanu. Internetā Jānis var atrast daudzus informācijas avotus par globālo sasilšanu. Kad viņš ir pabeidzis referātu, to var izdrukāt un iesniegt. Turklāt viņš var skolotājam nosūtīt referātu pa e-pastu.

  5. Miniet dažus piemērus, kā datori un internets var uzlabot sazināšanos darbā un mājās.

    1.5. tabula: datoru izmantošana saziņai

    DatorprogrammasPriekšrocības
    Piemērs: Māte var visiem ģimenes locekļiem vienlaicīgi izsūtīt precīzas ziņas par ģimenes sapulcēšanos. Ģimenes locekļi saņem detalizētu rakstisku informāciju par pasākumu un var nešauboties pasūtīt biļetes, kā arī apspriest gatavošanos ar citiem ģimenes locekļiem.

4. stunda: Datoru priekšrocības un ierobežojumi

Skolā, darbā un mājās datori sniedz daudz priekšrocību. Tomēr datori var sniegt šīs priekšrocības tikai tad, ja lietotāji spēj nodrošināt precīzu un atbilstošu ievadi.

Datoru priekšrocības

Turpinājumā minētas dažas datoru priekšrocības.

Liels ātrums: datori spēj standarta uzdevumus veikt ātrāk nekā cilvēki. Tie var paveikt sarežģītus aprēķinus dažu sekunžu laikā. Piemēram, skolotāji var izmantot datorus, lai ātri sagatavotu skolēnu atzīmju sarakstu tā vietā, lai to darītu ar roku.

Precizitāte: Ja uzdevums tiek veikts ar roku, vienmēr ir iespējams pieļaut kļūdu. Datorus var izmantot, lai precīzi veiktu uzdevumus, ja tiek nodrošināta pareiza datu ievade.

Uzglabāšana: Datori var uzglabāt lielu informācijas apjomu. Ja informācija ir uzglabāta, to vajadzības gadījumā var iegūt. Piemēram, datorus var izmantot, lai uzglabātu mazumtirdzniecības operāciju informāciju. Pēc tam šo informāciju var izmantot, lai veiktu dažādu veidu analīzi. Piemēram, ja vēlaties izsekot sakarībai starp jaunu preces līniju un noieta pieaugumu.

Automatizācija: Datoriem var uzdot automātiski veikt sarežģītus uzdevumus. Piemēram, ja vēlaties izveidot atskaiti un diagrammas, kas parāda jūsu personisko ieguldījumu vidējos mēneša finanšu rādītājos, dators palīdzēs to efektīvi paveikt. Automatizācija var palielināt jūsu darba produktivitāti.

Konsekvence: Datori nenogurstot var veikt to pašu uzdevumu atkārtoti un ar nemainīgu precizitāti. Piemēram, datoru var izmantot, lai drukātu ielūgumus uz viesībām vai sabiedrības saietiem. Dators izdrukās visus ielūgumus vienādā kvalitātē un vienādā laikā.

Daudzpusība: Datorus var izmantot, lai veiktu gan vienkāršus, gan sarežģītus uzdevumus. Piemēram, tos var izmantot, lai rakstītu vēstuli, atskaņotu mūziku, zīmētu attēlu vai konstruētu automašīnu.

Izmaksu efektivitāte: Datori samazina papīrdarbus un cilvēku pūles, tādējādi samazinot izmaksas. Piemēram, izmantojot datoru, var viegli veidot un rediģēt referātus un atskaites. Priekšniekam vai skolotājam var nosūtīt atskaiti vai referātu elektroniski.

Datoru ierobežojumi

Datori ir jaudīgi līdzekļi, kas veic plašu funkciju loku, tomēr tiem ir nepieciešamas skaidras un pilnīgas norādes, lai precīzi veiktu uzdevumu. Ja norādes ir neskaidras vai nepilnīgas, dators neradīs prasīto rezultātu. Piemēram, ja vēlaties aprēķināt vidējo procentuālo jūsu ienākumu rādītāju, kas tika patērēts pārtikai iepriekšējā gadā, jums katru mēnesi jāievada precīza iztērētā summa, kā arī vidējā aprēķina atbilstošas norādes.

Pārbaudiet apgūto

  1. Miniet trīs atšķirības starp datoru un rakstāmmašīnu.

    1.7. tabula: Atšķirības starp datoru un rakstāmmašīnu

    DatorsRakstāmmašīna
  2. Aprakstiet četras situācijas, kurās dators var palielināt produktivitāti.

    1.8. tabula: Datorprogrammas

    SituācijaApraksts

Novērtējiet savas zināšanas

  1. Miniet uzdevumu, ko dators nespēj veikt.
    1. Veikt aritmētiskus aprēķinus ar divām dotajām vērtībām.
    2. Uzzīmēt ģeometriskas formas, ņemot vērā ievades koordinātas.
    3. Izteikt alternatīvu ierosinājumu, ja dati ievadīti nepareizi.
  2. Anna vēlas, izmantojot formulu, aprēķināt vidējos noieta rādītājus 20 darbiniekiem. Viņa saucējā kļūdaini ieraksta 2, nevis 20. Kāds būs šī aprēķina rezultāts?
    1. Dators parāda kļūdas ziņojumu.
    2. Dators aprēķina pareizo vidējo rādītāju.
    3. Dators izdala kopējo rādītāju ar 2.
  3. Zinātniece Jana ir uzaicināta apmeklēt starptautisku konfrenci. Viņa vēlas ņemt līdzi savu datoru, jo tajā ir izveidojusi savu prezentāciju. Turklāt konferences laikā viņai datorā jāveic pieraksti. Kādu datoru viņa izmanto?
    1. Galddatoru
    2. Piezīmjdatoru
    3. Planšetdatoru

Nodarbībā apgūstamo zināšanu kontrolsaraksts

Apgūtās prasmes
Es protu aprakstīt datoru izmantošanu mājās un darbā.
Es protu aprakstīt datoru priekšrocības un ierobežojumus.
Es protu uzskaitīt dažādus personīgo datoru veidus.

Svarīgākie termini

  • Dators ir elektroniska ierīce, kas var veikt darbības, kas ietver matemātiskas, loģiskas un grafiskas manipulācijas.
  • Galddatori ir datori, ko parasti novieto uz skolas soliem vai galdiem.
  • E-pasts nozīmē elektroniskais pasts. E-pastu lieto ziņojumu nosūtīšanai un saņemšanai no citiem. Intereškopa ir tiešsaistes diskusiju forums, kur lietotājs ievieto un apskata ziņojumus.
  • Rokas datori ir mazi portatīvie datori, kas veidoti, lai tos varētu ielikt kabatā. Parasti tie nav tik jaudīgi kā galddatori vai piezīmjdatori.
  • Informācijas tehnoloģijas ir termins, kas tiek lietots attiecībā uz lietām, kuras saistītas ar informācijas radīšanu, pārvaldīšanu, apstrādi un apmaiņu.
  • Internets ir tūkstošiem datoru savstarpējs globāls savienojums.
  • Klēpjdatori ir mazi portatīvie datori, kas sver dažus kilogramus. Modernie klēpjdatori bieži tiek saukti par piezīmjdatoriem.
  • Šķidro kristālu displejs vai LCD ir displejs, kas tiek izmantots klēpjdatoros un piezīmjdatoros, kā arī elektroniskajos pulksteņos.
  • A Multivides programma ir programma, kas izmanto teksta, attēla, skaņas un video kombināciju.
  • Intereškopa ir tiešsaistes diskusiju forums, kur lietotājs var ievietot un apskatīt ziņojumus.
  • Personālais dators ir dators, ko vienlaikus paredzēts izmantot vienam lietotājam.
  • Programma ir instrukciju kopums, kas ļauj datoram veikt konkrētu uzdevumu.
  • Planšetdators ir piezīmjdatoru veids, kas dod iespēju lietotājam ar īpašu pildspalvu veikt pierakstus uz ekrāna.
  • Vienotais resursu vietrādis vai URL ir globālā dokumentu un citu resursu adrese tīklā Web.
  • Termins Web saite apzīmē vienoto resursu vietrādi (URL).
  • Web lappuse ir dokuments tīklā Web.
  • Web vieta ir vieta tīklā Web.
  • Tīkls Web ir serveru sistēma internetā, kas atbalsta dokumentus, kas formatēti hiperteksta iezīmēšanas valodā (HTML).