La... la... la...

Publicēts: Sestdiena, 2007. gada 28. jūlijā 24. lpp.
Autorse: Ieva Alberte

Students Jāzeps Baško ir izveidojis mājaslapu, kur jebkurš var iedziedāt savu lala — parodējot Pasaules sienas projektu, viņš vēlas radīt pasaulē lielāko mp3 failu<

Par studenta Jāzepa Baško lala projektu uzzināju Rīgas Laikā. Diez, kas tas ir par cilvēku, kurš kaut ko tādu izdomājis? Ievācu informāciju internetā: Jāzeps Baško, Ventspils augstskolas IT students un studentu pašpārvaldes loceklis, vidējā atzīme kādā no semestriem bijusi pat 9,1, viņš ieguvis stipendiju un šoruden dosies studēt uz Taivānu. Viņa vectēvs Jāzeps Baško ir ievērojama persona Latvijā — aviācijas ģenerālis, apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni, viņa vārds ierakstīts pasaules labāko lidotāju zelta grāmatā, sarakstījis pirmās grāmatas par aviāciju latviešu valodā. Nav šaubu, par tādu gudras dzimtas gudru puiku jāraksta!

ĀKSTĪŠANĀS

Zvanu uz augstskolu. Sekretāre savieno ar IT laboratoriju, kur Jāzeps strādā. Viņš atbild. Balss klusa, kautrīga. Par lala viņš tā īsti stāstīt nevēlas. "Tā ir ākstīšanās," viņš smejas. Žurnālisti zvanot, gribot rakstīt, taču viņš atsakot. Pat cērtot durvis ciet. Redzējies, ko! Kundziņš! Piesakos aizbraukt uz Ventspili un par to pārliecināties. Arī iedziedāt savu lala. Sacīts — darīts. Esmu Ventspilī norunātajā laikā, Jāzeps uz telefona zvanu atbild, un drīz vien pagalmā parādās puisis gaišiem, īsiem matiem, vasarīgos šortos, kedās, mugursomu plecos. Sakaunējies, smaidīgs. Aicina uz studentu pašpārvaldes telpu, atver portatīvo datoru, iesprauž mikrofonu un iedod man. Es ielalinu divas variantus. Jāzeps smaida. Vēl neviens neesot nācis lalināt klātienē, galvenokārt lalināšana tiek piesūtīta pa e-pastu. "Arī sabiedrībā zināmi cilvēki sūta," Jāzeps tīksmīgi norāda.

Ideja par lala Jāzepam radās šā gada aprīlī vai martā, kad viņš izdzirdēja par Pasaules sienu — pāris uzņēmīgu latviešu vēlas Preiļu pusē izveidot 272 granīta sienas, kurās jebkurš pasaules iedzīvotājs varēs ieraudzīt savu vārdu, ja vien samaksās Ls 3,50. Sienās plānots iegravēt 65 miljonu cilvēku — 1% pasaules iedzīvotāju — vārdus. Tādējādi tikšot radīts astotais pasaules brīnums. "Izlasīju un smējos. Nu nevar paņemt un nosaukt savu darbu par astoto pasaules brīnumu. Tikpat labi es varu teikt, ka es esmu vēsturiska persona un leģendārs," Jāzeps smejas.

Kādu dienu viņam dušā radās doma parodēt Pasaules sienu. Viņš izveidoja vizuāli un tekstuāli līdzīgu mājaslapu un nosauca par 9.pasaules brīnumu. Aicināja cilvēkus iedziedāt vai kā citādi ieskaņot frāzi lala un nosūtīt viņam. Tādējādi tikšot būvēta visas pasaules lielā lala un radīts lielākais mp3 fails pasaulē. Citāts no mājaslapas http://lala.zilupe.com: "Mocarts, Einšteins vai Tutanhamons — visi zina šos vārdus. Vai jūsu pēcteči tālākajās paaudzēs ko zinās par jums? Vai viņiem vispār būtu jāzina par jums, ja jūs to vien darāt kā lalināt? Protams, nē. Viņiem pietiks dzirdēt jūsu lala, un lieta darīta."

SLEPENAIS

Par savu ideju Jāzeps paziņoja Skype. Pirmos lala atsūtīja draugi, paziņas, lalinātāju skaits auga. Divās dienās lapu apmeklēja tūkstoš cilvēku. Apskatīja arī paši sienas autori. Sistēmas administrators saņēma e–pastu, ka lala lapa ir autortiesību pārkāpums un draud tiesu darbi. Esot nokopēts viens pret vienu. Jāzeps dizainu pārtaisīja un neuztraucas, jo tā neesot kopija, bet parodija. Turklāt tā nepretendē uz nopietnību, tas ir joks. "Tas ir izdarīts un stāv," Jāzeps skaidro, ka lala projekts ir paša priekam un viņš to nereklamē. Neba viņš vienīgais uzjautrinoties par Pasaules sienas ideju. Esot gudrinieki, kuri internetā veido Idiotu sienu — atsūti vārdu, un pievienosim par velti tavu vārdu pie citiem idiotiem. Ir arī rupjas versijas, kas piedāvā iegādāties katram pašam savu mietu.

Jāzepa iemīļota vide ir internets, viņš ir aizrāvies ar sērfošanu enciklopēdijā wikipedia. Kā sāk lasīt vienu rakstu, tā automātiski ierokas dziļāk. Savulaik bijis aktīvs Sviesta cibas blogotājs. Tad, kad vēl bija tikai 100 lietotāju. "Tur bija tādas meitenes — vēnu griezējas. Es satikos ar vienu, uz slidotavu aizgāju. Redzēju arī rētas, kur bija grieztas vēnas," Jāzeps smejas. Kāpēc jāblogo? "Nezinu. Āā, zinu. Cilvēks kaut ko domā. Kamēr tas nav uzrakstīts, tikmēr nav izdomāts. Kamēr nav izdarīts, tā doma neeksistē."

Kad esam izrunājušies, saku, ka derētu arī nobildēties. Nē, to viņš negrib. Liedzas kā jauna meita. Lai viņa bildes vietā publicējot zilas debesis. Un vispār — viņš nefotografējoties. Jocīgi, jo google.lv izmet Ventspils augstskolas mājaslapu, kur kādā no fotogrāfijām smaida Jāzeps. Slēpties ir tik vienkārši, slēpšanās internetā ir šī laikmeta pazīme un brīnums.

Formatējums by laacz.