Tas nekas, ka tikai 14

Eksperimenta laikā, kas ilga aptuveni mēnesi, fiktīvā Marija saņēma neskaitāmus seksuālus piedāvājumus, aicinājumu fotografēties puskailai un pat piedāvājumu precēties un doties uz Turciju. Pēc pašreizējā Krimināllikuma šādu piedāvājumu izteicējus sodīt nevarot

Viņš sēž pelēcīgā vecā mersedesā pie Zelta boulinga un pacietīgi gaida Mariju, savu mīļo Mežonīti. Vēl pirms dažām dienām viņš alkstoši rakstīja, ka skūpstīs viņas sārtās lūpas, seksīgo vēderiņu un vēl zemāk… Viņam ir 54, savukārt Marijai ir nieka 14, bet tas neesot šķērslis. Tiesa, šī Marija neatnāks, jo tādas nemaz nav. Bet nenāks arī policija, jo, kamēr viņš savus vārdus nav īstenojis dzīvē, viņam nekas nedraudot. Arī ja Marija būtu īsta. Pēc pusstundas gaidīšanas viņš dodas prom — vīlies. Tādu kā viņš — pēc nepilngadīgām meitenēm alkstošu vīriešu — vecāku un jaunāku — ir kaudzēm, turklāt viņu draugu pulkā jau ir daudzas nepilngadīgas meitenes, un tās, visticamāk, gan ir īstas.

Dienas ar īpašu datorprogrammu izveidotā Marija ir glītiņa tumšmate ar brūnām acīm. Profilā ievietots viņas portrets, savukārt profila albumā viņa, ģērbta dzeltenā krekliņā un raibos šortos, redzama vasaras dienā sauļošanās krēslā. Otrā albuma bildē ir viņas mincis — pavisam parasts, melns ar baltu. Anketā nav nekā provokatīva — Marija sevi nodēvējusi par Mežonīti, bet pie interesēm vien norādīts: "Tusiņi, džeki, arī modelēšana." Lai mazinātu fikcijas aizdomas, viņas draugu lokā tika uzaicinātas reālas personas, pārsvarā vienaudži, jaunieši. Dienas izvēlētā Marijas sarakstes stratēģija bija tāda: pati viņa svešiniekiem pirmā neraksta, savukārt uz citu vēstulēm atbild pieklājīgi un meitenīgi. Kad sarakste kļūst ilgāka, mazliet ieinteresējas, bet nekādā gadījumā — uz neko neprovocē.

Pilngadīgi jaunieši

Pirmajās Marijas interneta dzīves stundās uzrodas 22 gadus vecs students Valērijs, uzrunājot: "Ko labu darāties????" Marija atbild: "Čatojam!!!" Abi sarakstās par to, ko dara — viņš rakstot studiju darbu, Marija savukārt — mājas darbus skolai, abi apspriež mūziku, kā atpūšas. Nākamajā dienā sarunas jau kļūst personiskākas. Puisis piemin "sportiņu" ar "dāmām", liekot manīt, ka reizēm pat ar vairākām vienlaikus. Marija pārjautā, kas domāts ar "sportiņu", bet par to Valērijs īsti nevēlas sarakstīties, sakot, ka labprātāk runātos satiekoties — "zem četrām".

Pēc dažām dienām Marijai atraksta Guntis. Bez bildes, bez norādīta vecuma. Vēstule ir tieša: "Čau, no kurienes esi? Vai esi brīva? Un ko domā par seksiņu? Vai interesētu arī nopelnīt?" Marija jautā, vai tas domāts nopietni, ko Guntis apstiprina. Lūgts pastāstīt ko vairāk par sevi, viņš atbild: "Neesmu nesmuks." Vēlāk viņš atklāj, ka viņam ir 19, un piedāvā satikties tajā pašā dienā. "Vai tu varētu man ats…..?*"

Viņš pat ir gatavs atbraukt Marijai pretim uz skolu. Uz jautājumu, vai viņu netraucēs tas, ka viņai ir tikai 14 gadu un nav nekādas pieredzes, viņš attrauc, ka "nav jau svarīga tā pieredze... galvenais ka esi simpātiska!!!!!" Guntis piedāvā arī seksu mašīnā un atsūta fotogrāfiju — tajā redzams spēcīgas miesasbūves jaunietis, kas sēž autobusā, seja ir ēnā. Viņš ir nepacietīgs par meitenes kavēšanos ar atbildi un niknojas. Marija atsaka. Dažas dienas vēlāk viņš atkal ir klāt. "Tak nevajag neko daudz taisīties, šodien tik pasēdēsim mazliet mašīnā, pabūsim divatā, ok?" Viņš vēlas, lai Marija uz tikšanos uzvilktu svārciņus un stringbiksītes. Marija piekrīt tikties, bet uz tikšanos, protams, neierodas. Kā novēroja Diena, mašīnā gaidošais puisis ir tas pats, kas bija fotogrāfijā.

Marijai raksta arī kāds Igors, kurš esot vecumā no 20 līdz 25 gadiem, no Dobeles. Lai arī sākumā sarakste ir reta un korekta, jau divas dienas vēlāk viņš Mariju sāk tirdīt par attiecībām, jautājot, vai viņai ir bijis kas nopietnāks, bilstot, ka pats ar seksu sācis nodarboties 13 gadu vecumā. Pēc tam viņu interesē masturbācija. "Vai tev patīk glāstīt savu p…..**?" Viņš arī atklāj, ko darītu, ja novilktu viņai bikses. Kad Marija neko konkrēti neatbild, seko vēl detalizētākas puiša fantāzijas.

"Vai tev ir kailfoto?," tā savukārt piesakās kāds Pauls bez fotogrāfijas. Esot vecāks par 18. Kad Marija uzraksta, ka kailfoto viņai nav, viņš lūdz sūtīt to, kas ir. Vēlāk viņš atsūta bildi, kur kāds ap 20 gadu vecs puisis līdz nabai iekāpis ezerā.

Starp rakstītājiem ir arī tādi, kas aprobežojas ar kādu neķītru repliku vai cinisku jautājumu. "Vai tu esi c….?***" tā vaicā kāds 24 gadus vecs Māris. Jautāts, vai viņš vienmēr tā iepazīstas, puisis atbild: "Man vienkārši patīk nevainīgas meitenes, tā doma vien, ka tu esi nevainīga, mani uzbudina!"

Pilngadīgi turki

Atsevišķa kategorija, ar ko saskārās Marija, ir vīrieši no Turcijas, kas raksta angliski. Tiesa, liela daļa no viņiem ilgā sarakstē neiesaistās, dodot priekšroku skype, kur iespējams videočats. Marijai tādas iespējas nav.

Ar jautājumu "vai tu esi modele?" Marijas dzīvē tomēr ienāk Turcijā dzīvojošs Cemal Samedoqullari, kura īstais vārds, kā izrādās vēlāk, esot Denīzs. 24 gadus vecs. Viņš uzreiz arī atklāj savus nodomus — Latvijā viņš meklējot nevainīgu meiteni, kuru pēc dažiem gadiem varētu apprecēt. Par Marijas 14 viņš saka: "Man vecums nav svarīgs (..) Esmu ļoti karsts puisis, un sekss ir svarīgs, bet es meklēju patiesu mīlestību!" Viņš iedod interneta adresi, kur viņš redzams vairākās fotogrāfijās. Mačo tipa vīrietis ar pusgariem viļņainiem matiem, bildēts gan pludmalē kopā ar cīņas suni, divās bildēs viņš izgāzies uz motocikla. Ir vēl māja un peldbaseins, kas esot viņa.

Denīzs piedāvā Marijai doties uz Turciju Ziemassvētku brīvdienās, solot visu apmaksāt un vēl uzdāvināt kredītkarti, pilnu ar naudu. Viņš Mariju vizināšot ar motociklu un vedīšot ar motorlaivu uz skaistākajām pludmalēm, abi vakariņošot dārgos restorānos un izklaidēšoties "lielākajā klubā Eiropā Areena". Meitenei esot jābrauc pie viņa vienai.

Kad Marija viņam atklāj savu mobilā telefona numuru, viņš sāk bombardēt ar īsziņām. Sākumā apjautājas, vai viņa prot gatavot, bet vēlāk īsziņas iegūst citu raksturu: "Piedod, bet es nespēju tev melot. Esmu kails un sapņoju par tevi. Es gribu tevī iegrūst savu ….**** ļoti lēnām, bet ļoti dziļi. (..) Kā tu sapņo par savu pirmo seksu? Kāda apakšveļa tev šobrīd mugurā?" Dažās īsziņās turks savukārt dzejo par Marijas "mazā putniņa" acīm, citās viņš detalizēti izklāsta seksa pozas. Pēdējā vēstulē viņš Marijai lūdz atsūtīt mājas adresi, uz kuru sūtīšot naudu braucienam.

Kādā dienā Marijai atraksta satraukta 16 gadu veca meitene, jautājot, vai Marija arī sarakstoties ar Cemalu. Arī viņu turks aicinājis ciemos Ziemassvētkos, bet izrādījies "liekulis". "Man viņš uz skype atsūtīja savu... Viņš tak ir slims!" Jautāta, kas ir tas "savs", meitene atsūta portāla "ikoniņu" — čurājošu puisīti.

Aizdomīga meitene

12.oktobrī uzrodas kaut kāda Kristīna. Arī 14 gadu veca, ar melnbaltu smaidošas pusaudzes fotogrāfiju. Kad Marija kļūst par viņas "draudzeni", var apskatīt arī viņas fotoalbumu, kura saturs jau ir ar erotisku pieskaņu. Gandrīz vai katrā bildē zem simboliskiem svārciņiem uzkrītoši vīd baltas apakšbikses, kājās viņai garas mežģīņu zeķes. Noteikt, vai tā ir tā pati meitene, kas redzama profila bildē, ir grūti. Savā profilā viņa raksta, ka ierosina draugus pievienoties diskusiju grupai, kur rādīt bildes, par kurām nekautrējies, bet citi kautrējas. Pie slēgtās grupas satura Dienai piekļūt neizdodas, jo to neļauj šīs grupas administrators, kas ir šī pati it kā 14 gadu vecā meitene.

Drīz vien Kristīna iejautājas, vai Marijai patīk fotografēties — viņa pati esot bildēta gan puskaila, gan kaila. Viņa arī ir neierasti atsaucīga pret pieaugušiem vīriešiem, aicinot Mariju no viņiem nebīties, un vienā brīdī piedāvā, ka varētu sarunāt kādu fotogrāfu, kurš bildētu Mariju. Viņa iedrošina: "Man patika redzēt, kā mani vēro pieaudzis vīrietis... 30 gadīgs... par kailfoto es pati izdomāju, un viņš tur neko vairs nevarēja padarīt, jo novilku peldkostīmu vienā brīdī." Tiesa, kad Marija atstāja savu e–pasta adresi, kur uzrasties fotogrāfam, nekādas ziņas vairs saņemtas netika.

Ievērojami vecākie

Vēl viena kategorija ir vīrieši, kuriem Marija pēc gadiem varētu būt pat meita. Marijai tādi bija divi, lai gan, aptaujājot vienaudzes, atklājās, ka šāda vecuma "kārumnieki" esot sastopami bieži. Pēteris, kuram ir pāri 30, strādājot Anglijā par šoferi un viņam esot skumji. "Kā zaķītim klājas?" viņš taujā, tad lielā daudzumā sūta smaidiņus un daudznozīmīgu frāzi: "Samīļojiens no šoferīša." Pretēji Pētera vārdu skopumam 54 gadus vecais Arvīds (vārds mainīts) sarakstei ar Mariju velta teju katru brīvu brīdi.

"O... jā... izskaties tāda jauka... mīlīga un burvīga meitene!" ir viņa pirmie vārdi. Albumā ievietotajās fotogrāfijās viņš ir gan tērpies baltā apakškreklā un cilā hanteles, gan sniegotā ainavā kopā ar suņiem. Dažas bildes esot no mazdēla izlaiduma. Sarakstē viņš lielās ar savu sportiskumu un dzeju, kuru raksta kladēm vien. Vēlāk viņš atklāj, ka savulaik viņam bijusi 16 gadu veca draudzene, bet tad viņi pašķīrušies. Jā, oficiāli viņš skaitoties precējies, bet ar sievu kopā nedzīvojot jau trīs gadus. Kad Marija reiz sportiskuma dēļ Arvīdu nodēvē par Maugli, šis vārds viņam tā iet pie sirds, ka viss ap to saistītais kļūst par sarakstes vadmotīvu.

Viņš sāk sapņot par to, kā viņš — Mauglis — kopā ar Mežonīti dzīvo zaru būdiņā. Viņš lēkā pa zariem, kamēr Mežonīte mežā aplaupa bagātniekus. Un zaru būdiņā abi ļaujas kaislīgai mīlestībai. Ar laiku sapņi kļūst vaļīgāki un detalizētāki — viņš sapņo par krūšu galiņiem, seksīgām biksītēm un burvīgo trīsstūraino vāverīti. "Jo vecāks palieku, jo jaunākas meitenes man patīk. (..) Man patīk jaunavīgas sejiņas, tvirtas krūtis un, protams, viss pārējais," viņš neslēpj. Kādu dienu viņš atzīstas, ka reiz sācis romānu ar kādu 13 gadu vecu meiteni. Abi trīs mēnešus sarunājušies pa telefonu, viņa viņā saskatījusi savu pirmo vīrieti, bet "kad izģērbāmies, viņa sakautrējās, gandrīz sāka raudāt, es aizvedu viņu mājās un teicu... Nevajag ar vīrieti braukt uz mežu, ja neesi tam gatava."

Nekas viņam nesanāk arī ar Mariju. Tikšanās pie Zelta boulinga, kas aprakstīta raksta sākumā, viņa cerības neattaisnoja.

* žargonā nosaukta seksuālā darbība — minets

** žargonā — sievietes dzimumorgāns

*** žargonā — sievietes nevainība

**** žargonā — vīrieša dzimumorgāns

Ko saka draugiem.lv

"Tehniski kontrolēt vēstuļu saturu mēs nevaram. Nevaram arī uzlikt vecuma ierobežojumus — aizliegt vecākam cilvēkam rakstīt jaunākam cilvēkam. Iespējas to realizēt ir, taču ir iespējas to apiet — piemēram, cilvēks var norādīt sev jaunāku vecumu," teic Lauris Liberts, portāla draugiem.lv veidotājs. Ja kādam tiek rakstītas aizvainojošas vēstules, cilvēks var par to paziņot portāla administrācijai, aizrakstot sadaļā "Tautas policija". L.Liberts arī izteicās, ka portāls varētu veikt akcijas veidā izglītojošu darbu, kā uzvesties publiskā telpā portālā.

Psihologu ieteikumi, kā rīkoties vecākiem

- Pirms bērns sāk "draugošanos" internetā, vajadzētu viņam izstāstīt par drošību — cik daudz informācijas drīkst sniegt. Piemēram, ka nevajag teikt adresi, ārdurvju kodu. Ja iespējams, labāk nelikt bērna īsto vārdu un uzvārdu, bet niku (iesauku). Vajadzētu bērniem arī skaidrot, ka nekad nevar zināt, kas ir "vada" otrā galā. Bērniem nepatīk instrukcijas. Taču virtuālo saraksti vecāki bērniem var pasniegt kā spēli — ja vēlies spēlēt, ievēro noteikumus.

- Pilnībā kontrolēt bērna virtuālo saraksti ir nepareizi — tas būtu tas pats, kas lasīt cita dienasgrāmatu. Vecākiem jāizrāda bērnam drīzāk interese, nevis kontrole — jāinteresējas, kādas tur ir bildes, kādu mūziku var atsūtīt draugi.

- Ar bērnu būtu jārunā par to, ka virtuālajā vidē nevajadzētu sākt draudzību ar nepazīstamiem cilvēkiem, kas vecāki par 18 gadiem: kāpēc gan pieaugušajam vajadzētu sarakstīties ar bērnu, jo bērns taču dzīvē nedraudzējas ar svešiem pieaugušajiem.

- Vecākiem vajadzētu pašiem arī uzaicināt bērnu interneta draugu lokā vai arī palūgt, lai bērns viņu uzaicina. Tad vecāki var apskatīt, kas ir tie cilvēki, ar ko bērns draudzējas.

- Ja bērnam raksta vēstules ar seksuālu saturu, viņam tās vajadzētu ignorēt, vienkārši neatbildot.

- Vecāki var ierobežot datora lietošanas laiku. Jo vairāk bērns sēž pie datora, jo vairāk attālinās no reālās pasaules un attiecībām.

- Skolās būtu jāpievērš vairāk uzmanības interneta vides bīstamībai — jāstāsta par piesardzības pasākumiem. Valdības līmenī varētu veidot atraktīvu kampaņu.

- Vecākiem mājās datoru vajadzētu novietot publiskā telpā, piemēram, viesistabā. Tam noteikti nevajadzētu atrasties bērnu istabā. Ja dators ir vecāku tuvumā, vecākiem vieglāk netieši uzraudzīt bērna interneta vidi.

Konsultēja psiholoģes Laura Ļebedeva, Guna Berga, Svetlana Birjukova

Māra Zīle, Guntis Bojārs, Nils Konstantinovs.
Publicēts: Sestdiena, 2006. gada 28. oktobris., 3. lpp


Formatējums by laacz.