Windows XP glosārijs

A

administrators  Sistēmā Windows XP Professional tā ir persona, kas atbildīga par domēnu kontrolleru vai lokālo datoru un to lietotāju un grupu kontu izveidi un pārvaldīšanu, paroļu un pilnvaru piešķiršanu, kā arī palīdzību lietotājiem tīkla problēmu gadījumā. Administratori ir iekļauti grupā Administratori un viņi var neierobežoti pārvaldīt domēnu vai datoru.

aktīvais saturs  Informācija, kas atjaunina rādītos datus, piemēram, biržas akciju kursa rādītājs, laika prognozes karte vai jaunākās ziņas. Aktīvais saturs parasti tiek atjaunināts no tīkla Web.

aktīvs  Apzīmējums logam vai ikonai, kuru pašreiz izmantojat vai kas pašreiz ir atlasīta. Operētājsistēma nākamo taustiņsitienu vai jūsu izvēlēto komandu vienmēr lieto aktīvajā logā. Neatlasītie logi vai ikonas darbvirsmā ir neaktīvas. Lai logu vai ikonu padarītu aktīvu, noklikšķiniet uz tās.

aparatūra  Datorsistēmas fiziskās sastāvdaļas. Aparatūra ir arī tādas iekārtas kā, piemēram, printeri, modemi un pele.

atinstalēšana  Programmas failu un mapju noņemšana no cietā diska un saistīto datu dzēšana no datora, padarot programmu nepieejamu.

Atkritne  Atkritne atrodas operētājsistēmas Windows darbvirsmā. Lai dzēstu failus, tos var vilkt uz Atkritni. Atkritni var arī atvērt un izgūt kļūdaini dzēstos failus. Lai iztukšotu Atkritni un iegūtu vairāk vietas diskā, noklikšķiniet uz Atkritnes ikonas ar peles labo pogu, pēc tam noklikšķiniet uz Iztukšot atkritni. Skatiet arī klikšķis ar peles labo pogu.

atlasīt  Norādīt ekrānā teksta vai datu bloku, izceļot to. Atlasīšana tiek veikta ar nolūku apstrādāt izcelto materiālu. Lai izceltu, novietojiet kursoru teksta vai datu sākumā, pēc tam velciet peli pār materiālu, pēc tam atlaidiet peles pogu.

Atļauja  Ar objektu saistīta kārtula, kas regulē lietotāju piekļuvi objektam un šīs piekļuves veidu. Atļaujas piešķir vai nepiešķir objekta īpašnieks.

Automātiskā atjaunināšana  Drošības līdzeklis, kas sistēmai Windows ļauj automātiski lejupielādēt un instalēt drošības atjauninājumus, kritiskos atjauninājumus un servisa pakotnes atbilstoši jūsu norādītajam grafikam. Automātiskās atjaunināšanas līdzekli var iestatīt tā, lai tas jūs informētu ikreiz, kad ir pieejami svarīgi atjauninājumi.

avota dokuments  Dokuments, kurā sākotnēji izveidots saistīts vai iegults objekts. Skatiet arī iegults objekts; saistīts objekts.

B

Bcc  Angļu valodas frāzes „blind carbon copy” saīsinājums, kas nozīmē „diskrētā kopija”. Ja, veidojot e-pasta ziņojumu, adresāta vārdu ievadāt šajā lodziņā, ziņojuma kopija tiek nosūtīta arī šim adresātam, lai gan adresāta vārds pārējiem ziņojuma saņēmējiem nav redzams.

butrveidols  Rakstzīmju kopa ar kopīgiem raksturlielumiem, piemēram, vilciena platumu un serifiem. Skatiet arī fonts.

C

Cc  Angļu valodas frāzes „carbon copy” saīsinājums, kas nozīmē „kopija”. Ja, veidojot e-pasta ziņojumu, adresāta vārdu ievadāt šajā lodziņā, ziņojuma kopija tiek nosūtīta šim adresātam un adresāta vārds pārējiem ziņojuma saņēmējiem ir redzams.

cietais disks  Ierīce (dēvēta arī par citā diska diskdzini), kas ieraksta un saglabā datus. Cietais disks parasti atrodas datora iekšienē.

D

darbvirsma  Darba laukums ekrānā, kas izveidots līdzīgi kā rakstāmgalda virsma. Uz tā atrodami objekti — ikonas, izvēlnes un logi — kas izmantojami programmu atvēršanai un uzdevumu veikšanai. Windows darbvirsmā šos objektus var pārvietot un pārkārtot, sākt to darbību un pārtraukt — gluži kā sēžot pie rakstāmgalda. Skatiet arī grafiskais lietotāja interfeiss.

dialoglodziņš  Īpašs programmā rādīts lodziņš, kurā ir pogas un dažādas opcijas, ko lietotājs var izmantot, lai izpildītu komandas un uzdevumus.

diskete  Vairākkārt izmantojama, cieta, 3,5 collas liela datu krātuves vide. Mūsdienās izmantoto diskešu ietilpība ir 1,44 MB.

disks  Atmiņas ierīce, kas tiek pievienota datoram. Tās ir, piemēram, disketes (izņemamas) vai cietie diski (iebūvēta un pastāvīga datora sastāvdaļa).

disks, diska burts  Atmiņas krātuve, kas ir formatēta failu sistēmā un kam ir piešķirts diska burts. Atmiņas krātuve var būt diskete, kompaktdisks, cietais disks vai cita veida disks. Diskus apzīmē ar burtiem, sākot no A, aiz tiem liekot kolu. Diska saturu var apskatīt, noklikšķinot uz tā ikonas programmā Windows Explorer vai mapē Mans dators. Skatiet arī failu sistēma.

Drošības centrs  Drošības centrs parāda datora drošības statusu un ziņo par ieteicamajām darbībām datora drošības uzlabošanai. Drošības centrs pārbauda trīs datora drošības pamatelementus — ugunsmūri, programmatūru aizsardzībai pret vīrusiem un Automātisko atjaunināšanu.

drukas spolēšana  Programmatūra, kas pieņem uz printeri nosūtītos dokumentus un pēc tam saglabā tos diskā vai atmiņā, līdz printeris ir gatavs drukāšanai.

dubultklikšķis  Peles pogas nospiešana un atlaišana divas reizes, peli nekustinot. Dubultklikšķa veikšana nozīmē ātru programmas vai programmas līdzekļa izvēli un aktivizēšanu. Skatiet arī klikšķināt, vilkt.

E

ekrāna izšķirtspēja  Iestatījums, kas nosaka ekrānā parādītās informācijas apjomu. To mēra pikseļos. Maza izšķirtspēja, piemēram, 640x480, padara ekrānā redzamos vienumus lielus, bet ekrāna apgabals ir mazs. Liela izšķirtspēja, piemēram, 1024x768, padara ekrāna apgabalu lielu, lai gan katrs atsevišķais vienums ir mazs.

F

faila nosaukuma paplašinājums  Operētājsistēmas Windows failu nosaukumos vienmēr ietilpst paplašinājums, kas sastāv no trijiem burtiem. Paplašinājums atrodas aiz punkta faila nosaukumā un norāda failā saglabātās informācijas tipu. Piemēram, failam ar nosaukumu Piemērs.txt faila nosaukuma paplašinājums ir .txt. Paplašinājums norāda, ka šis ir teksta fails. Saglabājot failu, paplašinājums nav jāiesprauž. Programma iesprauž paplašinājumu automātiski.

faila tips  Faila raksturlielumu apzīmējums. Faila tips identificē programmu, piemēram, Microsoft Word, kura tiek izmantota faila atvēršanai. Failu tipi tiek saistīti ar faila nosaukuma paplašinājumu. Piemēram, failu ar paplašinājumu .txt vai .log tips ir teksta dokuments, un tos var atvērt ar jebkuru teksta redaktoru, piemēram, Piezīmjbloku vai Bloknotu (pieejami izvēlnes Sākt mapē Piederumi).

fails  Fails krātuves pamatvienība, kas ļauj datorā atšķirt vienu informācijas kopu no citas. Līdzīgi kā papīra dokuments, kurā var būt gan teksts, gan attēli, arī fails ir datu krājums, kuru lietotājs var izgūt, mainīt, dzēst, saglabāt vai nosūtīt izvades ierīcei, piemēram, printerim vai e-pasta programmai. Fails var būt programma, programmas lietotie dati vai lietotāja izveidots dokuments.

fons  Attēls, kas tiek rādīts sistēmas Windows darbvirsmā. Varat izvēlēties jebkādu rakstu vai attēlu, ko var saglabāt kā bitkartes (.bmp) failu, un parādīt to kā ekrāna fonu.

fonts  Tipogrāfisku rakstzīmju kopa, kura attēlo burtus, ciparus un simbolus. Skatiet arī butrveidols.

G

gaidstāve  Stāvoklis, kurā dators patērē mazāk enerģijas nekā dīkstāvē, taču ir gatavs tūlītējai lietošanai. Ja dators atrodas gaidstāvē, datora atmiņā esošā informācija netiek saglabāta cietajā diskā. Notiekot enerģijas padeves pārtraukumam, atmiņā esošā informācija zūd.

gigabaits (GB)  Datu mērvienība, 1024 megabaiti. Skatiet arī kilobaits (KB); megabaits (MB).

grafiskais lietotāja interfeiss (GUI)  Datora vizuālā vide, kura parāda programmas, failus un opcijas kā mazus attēlus datora ekrānā. Vienumos ietilpst ikonas, izvēlnes un dialoglodziņi. Lietotājs var izvēlēties un aktivizēt šīs opcijas, norādot un noklikšķinot ar peli vai tastatūru. Vairums navigācijas vienumu (piemēram, ritjoslas) lietotājam visās programmās darbojas vienādi.

H

hipersaite  Krāsains un pasvītrots teksts vai grafika, uz kuras noklikšķinot, jūs dodaties uz failu, atrašanās vietu failā vai tīkla Web lapu.

I

iegults objekts  Citā programmā izveidota informācija, kas ielīmēta jūsu dokumentā. Iegultu informāciju var rediģēt jaunā dokumentā, izmantojot oriģinālās programmas rīkjoslas un izvēlnes. Lai rediģētu iegultu informāciju, veiciet uz tās dubultklikšķi, un tiks parādītas informācijas izveidei lietotās programmas rīkjoslas un izvēlnes. Iegultā informācija nav saistīta ar oriģinālo avotu. Mainot informāciju vienā vietā, citā tā atjaunināta netiek.

iekštīkls  Organizācijas iekštīkls, kas izmanto interneta tehnoloģijas un protokolus, bet ir pieejams tikai noteiktiem lietotājiem, piemēram, uzņēmuma darbiniekiem. Iekštīklu dēvē arī par privāto tīklu.

ierīce  Aparatūra, ko var pievienot tīklam vai datoram — dators, printeris, kursorsvira, adapteris, modema karte vai cita perifērijas iekārta. Ierīcēm parasti ir nepieciešami ierīču draiveri, lai tās varētu darboties sistēmā Windows. Skatiet arī ierīces draiveris; perifērijas.

ierīces draiveris  Programma, kas ļauj noteiktai ierīcei (modemam, tīkla adapterim vai printerim) izveidot savienojumu ar operētājsistēmu. Lai gan ierīce ir uzstādīta sistēmā, operētājsistēma Windows to nevar izmantot, ja nav instalēts un konfigurēts atbilstošais draiveris. Uzstādītie un darbībai gatavie ierīču draiveri ielādējas automātiski un nemanāmi darbojas, tiklīdz dators tiek ieslēgts. Iegādāties vai atjaunināt draiveri nereti var ierīces ražotāja Web vietā.

ievades valoda  Valoda un tastatūras izkārtojums, kas paredzēts valodai, kurā rakstāt.

iespraušanas punkts  Vieta, kur rakstot tiek iesprausts teksts. Iespraušanas punkts lietojumprogrammas logā vai dialoglodziņā parasti tiek parādīts kā mirgojoša vertikāla josla.

iezvanes savienojums  Savienojums ar tīklu, ja izmantojat ierīci, kura lieto tālruņu sakaru tīklu.

ikona  Mazs attēls ekrānā, kas attēlo objektu, ar kuru var manipulēt. Ikonas ļauj datorā veikt daudzas darbības bez nepieciešamības atcerēties un rakstīt komandas.

instalēt  Pirmo reizi pievienot datoram programmu failus un mapes. Programmas instalēšana atšķiras no atjaunināšanas, kura atjaunina programmas esošos failus un mapes uz jaunāku versiju.

interneta pakalpojumu sniedzējs (ISP)  Uzņēmums, kurš nodrošina piekļuvi internetam un tīklam Web. Interneta pakalpojumu sniedzējs norāda tālruņa numuru, lietotājvārdu, paroli un citu savienojuma informāciju. Interneta pakalpojumu sniedzējs parasti prasa ikmēneša samaksu par lietošanu vai samaksu par savienojuma laiku. Skatiet arī Web serveris.

internets  Vispasaules datorserveru tīkls. Ja jums ir piekļuve internetam, informāciju var izgūt no miljoniem avotu — skolām, valdībām, uzņēmumiem un privātpersonām. Skatiet arī tīkls Web.

izcelt  Izmantot tastatūru vai peli, lai ekrānā atzīmētu datus vai tekstu, lai pēc tam ar tiem veiktu kādu darbību.

izvēles rūtiņa  Izvēles rūtiņas izmanto, lai iespējotu vienu vai vairākus līdzekļus vai opcijas no līdzekļu vai opciju kopuma. Kad opcija ir izvēlēta, rūtiņā parādās krustiņš vai kontrolzīme.

izvēlne  Opciju saraksts, kurā lietotājs var izvēlēties un veikt nepieciešamo darbību, piemēram, izvēlēties komandu vai lietot dokumenta daļai noteiktu formātu.

izvēļņu josla  Taisnstūra josla programmas loga augšdaļā, kurā tiek parādītas lietotāja darbību izvēlnes. Izvēļņu joslā tiek parādīti pieejamo izvēļņu nosaukumi. Ar tastatūru vai peli izvēloties vienu no tām, tiek parādīts šīs izvēlnes opciju saraksts.

K

kilobaits (KB)  Datu mērvienība, 1024 baiti. Skatiet arī gigabaits (GB); megabaits (MB).

klients  Dators, kas izmanto cita datora (servera) kopīgotus tīkla resursus. Skatiet arī serveris.

klikšķis ar peles labo pogu  Novietot peles rādītāju virs objekta un pēc tam nospiest un atlaist sekundāro (labo) peles pogu. Noklikšķinot ar peles labo pogu, tiek atvērta īsinājumizvēlne ar noderīgām komandām, kas mainās atkarībā no vietas, kurā noklikšķināt.

komanda  Pavēle datorprogrammai, ar kuru lietotājs panāk darbības izpildi. Parasti komandas ievada ar tastatūru vai izvēlas izvēlnē.

komandu/uzvedņu logs  Darbvirsmā rādīts logs, ko izmanto saskarnei ar operētājsistēmu MS-DOS. MS-DOS komandas tiek ievadītas ievades vietā, ko norāda mirgojošs kursors. Skatiet arī MS-DOS (Microsoft Disk Operating System).

L

lejupielādēt  Pārvietot faila kopiju no interneta uz datoru, izmantojot modemu vai tīklu.

lietotāja konts  Ieraksts, kas sastāv no visas informācijas, kas definē Windows lietotāju. Tajā ietverts lietotājvārds un parole, kas lietotājam nepieciešami, lai pieteiktos.

lietotāja parole  Katra lietotāja kontā glabātā parole. Katram lietotājam ir unikāla parole, kura jāieraksta, piesakoties vai piekļūstot serverim.

lietotāja profils  Fails, kurā atrodas noteikta lietotāja konfigurācijas informācija, piemēram, darbvirsmas iestatījumi, pastāvīgie tīkla savienojumi un lietojumprogrammu iestatījumi. Katra lietotāja preferences tiek saglabātas lietotāja profilā, ko operētājsistēma Windows izmanto darbvirsmas konfigurēšanai ik reizi, kad lietotājs piesakās.

lietotājs  Persona, kas lieto datoru.

lietotājvārds  Unikāls vārds, kas identificē lietotāja kontu operētājsistēmā Windows. Konta lietotājvārdam domēnā vai darbgrupā jābūt unikālam.

logs  Ekrāna daļa, kurā var strādāt ar programmām un procesiem. Piemēram, vienā logā var atvērt e-pasta programmu, bet citā — meklēt informāciju tīklā Web. Logus var aizvērt, mainīt to lielumu, pārvietot, minimizēt par pogu uzdevumjoslā vai maksimizēt, lai tie aizņemtu visu ekrānu.

M

maksimizēt  Palielināt logu līdz tā maksimālajiem izmēriem, noklikšķinot uz pogas Maksimizēt (virsraksta joslas labajā pusē). Skatiet arī minimizēt; virsraksta josla.

Mana mūzika  Mape, kurā ir ērti glabāt mūzikas failus un veikt īpašus, ar šiem failiem saistītus uzdevumus. Šai mapei var piekļūt, noklikšķinot uz Sākt, pēc tam — uz Mana mūzika.

Mani attēli  Mape, kurā ir ērti glabāt attēlu un grafikas failus un veikt īpašus, ar šiem failiem saistītus uzdevumus. Šai mapei var piekļūt, noklikšķinot uz Sākt, pēc tam — uz Mani attēli.

Mani dokumenti  Mape dokumentu, grafiku un citu tādu failu glabāšanai, kuriem vēlaties piekļūt ātri. Saglabājot failu programmā, piemēram, Bloknotā vai Molbertā, fails automātiski tiek saglabāts mapē Mani dokumenti, ja vien netiek norādīta atšķirīga mape. Šai mapei var piekļūt, noklikšķinot uz Sākt, pēc tam — uz Mani dokumenti.

Mans dators  Mape, kurā tiek parādīts cietā diska, disketes, kompaktdisku dziņa un pievienoto perifērijas ierīču saturs. Šai mapei var piekļūt, noklikšķinot uz Sākt, pēc tam — uz Mans dators.

mape  Vieta, kur glabājas programmas un mapes un kuru ekrānā attēlo kā failu mapes ikonu (mazs attēls). Mapē var atrasties gan faili, gan citas mapes. Diskā esošās programmas un dokumentus ir vislabāk kārtot mapēs.

mātesplate  Datora galvenā plate. Uz mātesplates atrodas savienotāji papildu karšu pievienošanai.

megabaits (MB)  Datu mērvienība, 1 048 576 baiti. Skatiet arī gigabaits (GB); kilobaits (KB).

minimizēt  Lai samazinātu logu par pogu uzdevumjoslā, noklikšķinot pogu Minimizēt (virsraksta joslas labajā pusē). Skatiet arī maksimizēt; virsraksta josla.

modems  Ierīce, kas ļauj datorā esošo informāciju pārsūtīt un saņemt, izmantojot tālruņa līniju.

MS-DOS (Microsoft Disk Operating System — Microsoft disku operētājsistēma)  Operētājsistēma, kuru izmanto visos personālajos un ar tiem saderīgos datoros. MS-DOS pārtulko lietotāja tastatūras ievadni darbībās, kuras dators var veikt. Piekļūt MS-DOS var vienkārši, izmantojot komandu uzvedni, bet MS-DOS programmām var piekļūt, izmantojot darbvirsmas saīsnes. Skatiet arī komandu/uzvedņu logs; MS-DOS bāzēta programma.

MS-DOS bāzēta programma  Programma, kas paredzēta darbam MS-DOS vidē un tādēļ, iespējams, var pilnībā neizmantot visus operētājsistēmas Windows piedāvātos līdzekļus. Skatiet arī MS-DOS (Microsoft Disk Operating System); programmas informācijas fails (PIF).

N

noklikšķināt  Novietot peles rādītāju virs objekta un pēc tam nospiest un atlaist primāro (kreiso) peles pogu.

nolaižamā izvēlne  Izvēlne, kas tiek nolaista no izvēļņu joslas, kad lietotājs uz tās noklikšķina. Izvēlne paliek atvērta, bet cita darbība netiek veikta, līdz lietotājs vēlreiz noklikšķina ar peli vai norāda izvēlnes elementu.

notīrīt  Izslēgt opciju, izvēles rūtiņā noņemot krustiņu vai kontrolzīmi. Izvēles rūtiņu notīra, uz tās noklikšķinot, vai atzīmējot to un pēc tam nospiežot atstarpes taustiņu.

O

objekts  Jebkurš datora vienums (piemēram, fails, mape vai printeris), kuru var aprakstīt, lietojot īpašus atribūtus. Piemēram, faila atribūti ir tā nosaukums, atrašanās vieta un lielums. Skatiet arī printera atļaujas.

P

paralēlais ports  Paralēlā interfeisa ierīces ievadizvades savienotājs. Printeri parasti tiek pievienoti paralēlajam portam. Skatiet arī seriālais ports.

pārlūkprogramma  Programmatūra, kas HTML failus formatē un parāda kā Web lappuses. Dažas pārlūkprogrammas ļauj arī sūtīt un saņemt e-pastu, lasīt vēstkopas un atskaņot audio un video failus, kas iebūvēti Web dokumentos. Internet Explorer ir Web pārlūkprogramma. Skatiet arī tīkls Web.

parole  Tiek izmantota drošības nolūkos, lai ierobežotu piekļuvi datorsistēmām un lietotāju kontiem. Parole ir rakstzīmju virkne, kas jāievada pirms piekļuves sankcionēšanas. Parole var sastāvēt no burtiem, cipariem un simboliem, un tā ir reģistrjutīga.

paziņojumu apgabals  Uzdevumjoslas apgabals pogu labajā pusē. Paziņojumu apgabalā tiek parādīts laiks, un tajā var atrasties arī saīsnes ātrai piekļuvei programmām, piemēram, Skaļuma kontrolei un Enerģijas opcijām. Citas saīsnes var tikt parādītas īslaicīgi, sniedzot informāciju par notiekošo darbību statusu. Piemēram, printera saīsnes ikona tiek parādīta pēc dokumenta nosūtīšanas uz printeri un pazūd pēc izdrukāšanas.

pele  Parasta rādītājierīce. Pele ir ierīce ar plakanu korpusa apakšdaļu, paredzēta satveršanai vienā rokā, aprīkota ar vienu vai vairāk pogām augšdaļā, daudzvirzienu noteikšanas ierīci (parasti — bumbiņu) apakšdaļā un kabeli, kas savieno peli ar datoru. Pārvietojot peli, lietotājs vada ekrānā redzamo kursoru. Lai ekrānā atlasītu vienumus vai izvēlētos komandas, lietotājam jānospiež viena no peles pogām, lai veiktu klikšķi.

peles paliktnis  Virsma, uz kuras var pārvietot peli, parasti — taisnstūra formas gumijas paliktnis, pārklāts ar audumu, kas nodrošina labāku saķeri nekā koka vai stikla virsma.

peles primārā poga  Poga, kuru visbiežāk izmantojat klikšķu un dubultklikšķu veikšanai. Vairākumam peļu un kursorbumbu primārā ir kreisā poga, dažām kursorbumbu ierīcēm — apakšējā poga. Lai pārslēgtu pogu funkcijas, Vadības panelī atveriet mapi Pele un noklikšķiniet pareizajās izvēles rūtiņās.

peles rādītājs  Ekrāna elements, kas maina savu atrašanās vietu, kad pārvietojat peli. Atkarībā no peles rādītāja atrašanās vietas un programmas darbības, ekrāna apgabals, kurā atrodas peles rādītājs, kalpo kā mērķis darbībai, kad lietotājs nospiež kādu no peles pogām.

perifērijas ierīce  Ierīce, piemēram, diskdzinis, printeris, modems vai kursorsvira, kas pievienota datoram un kuru vada datora mikroprocesors. Skatiet arī ierīce.

pikselis  Pikselis ir mazākais elements, kuru programmatūra un displejs vai drukas aparatūra var apstrādāt, lai izveidotu burtus, ciparus vai grafikas. Kā attēla elements pikselis ir viena vieta taisnā režģī, kurš sastāv no tūkstošiem šādu vietu, kas kopā veido datora ekrānā redzamo vai printera izdrukāto attēlu. Skatiet arī ekrāna izšķirtspēja.

platjoslas savienojums  Liela ātruma interneta savienojums — DSL vai kabeļu modema pakalpojums.

ports  Pievienošanas punkts datorā, kur var pievienot datu ievades un izvades ierīces. Piemēram, printeris parasti tiek pievienots paralēlajam portam (dēvēts arī par LPT portu), bet modems parasti tiek pievienots seriālajam portam (tiek dēvēts arī par COM portu). Citi portu veidi ir seriālais ports (galvenokārt — datu pārraidei) un USB ports, kuru izmanto perifērijas ierīču pievienošanai. USB ports parasti atrodas datora priekšpusē vai aizmugurē, līdzās seriālajam vai paralēlajam portam.

pretvīrusu programmas  Programmas, kas skenē e-pastu un citus datora failus, meklējot vīrusus, tārpus un Trojas zirgus. Atrodot vīrusu, tārpu vai Trojas zirgu, pretvīrusu programma to ievieto karantīnā vai dzēš, pirms ir nodarīti bojājumi datoram un failiem.

printera draiveris  Programma, kas ļauj citām programmām strādāt ar noteikto printeri, nepārzinot printera aparatūras specifiku un iekšējo valodu. Izmantojot printera draiverus, kas apstrādā katra printera īpašos līdzekļus, programmas var pareizi sazināties ar daudziem printeriem. Skatiet arī ierīces draiveris.

Printera logs  Printera logā tiek parādīta informācija par drukas darbiem, kuri gaida drukāšanu. Katram printerim, kurš ir instalēts datorā vai ar kuru lietotājs ir izveidojis savienojumu, var apskatīt šādu informāciju: cik dokumenti gaida drukāšanu, kurš ir to īpašnieks un cik lieli ir šie dokumenti.

Printeri un faksa aparāti  Mape, kas atrodas izvēlnes Sākt Vadības panelī, un kurā atrodas Printera pievienošanas vednis un visu datorā instalēto printeru ikonas.

printeris  Ierīce, kas pārvieto tekstu vai attēlus uz papīra (vai cita veida apdrukājamā materiāla).

programma  Programma ļauj veikt uzdevumus, piemēram, teksta apstrādi, grāmatvedības uzskaiti vai datu pārvaldību. Programmas dēvē arī par lietojumprogrammām.

R

RAM (random access memory — brīvpiekļuves atmiņa)  Brīvpiekļuves atmiņu RAM izmanto dators skaitļošanas procesos programmatūras darbības nodrošināšanai. Brīvpiekļuves atmiņā RAM tiek arī īslaicīgi glabāta informācija, kas datora ekrānā parāda datus. Datora brīvpiekļuves atmiņas RAM apjoma palielināšana uzlabo tā jaudu — spēju darbināt sarežģītas programmas un apstrādāt lielus failus. Izslēdzot datoru, visa brīvpiekļuves atmiņā RAM glabātā informācija zūd.

resurss  Vispārīgi — jebkura datorsistēmas vai tīkla daļa (piemēram, diskdzinis, printeris vai atmiņa), ko var izmantot programmu vai procesu darbināšanai.

rīkjosla  Programmas ekrāna pogu vai ikonu rinda, kolonna vai bloks. Noklikšķinot uz šīm pogām vai ikonām, tiek aktivizētas noteiktas programmas funkcijas vai uzdevumi. Piemēram, programmas Microsoft Word rīkjoslā atrodas pogas dažādu darbību veikšanai, piemēram, teksta formatējuma mainīšanai uz slīprakstu vai treknrakstu, kā arī dokumenta saglabāšanai vai atvēršanai. Lietotāji rīkjoslas parasti var pielāgot un pārvietot ekrānā.

rinda  To programmu vai uzdevumu saraksts, kas gaida lietotāja pieprasītās darbības veikšanu. Drukājot termins ”rinda” attiecas uz dokumentu grupu, kas gaida drukāšanu. Skatiet arī printeris.

ROM (Read-Only Memory — lasāmatmiņa)  Lasāmatmiņa, kurā ražošanas gaitā tiek permanenti instalēts kods vai dati. Lasāmatmiņā ROM atrodas instrukcijas vai dati, kurus var lasīt, bet nevar modificēt.

S

sadrumstalotība  Viena faila daļu sadrumstalošana atšķirīgās cietā diska vietās. Sadrumstalotība rodas, dzēšot un pievienojot jaunus failus cietajā diskā. Tā palēnina piekļuvi diskam un mazina diska operāciju vispārējo veiktspēju. Šīs problēmas risināšanai ir paredzēts rīks Diska defragmentācija. Tas atrodas izvēlnes Sākt mapes Piederumi mapē Sistēmas rīki.

saīsne  Saite uz jebkādu datorā vai tīklā pieejamu vienumu, piemēram, programmu, failu, mapi, diskdzini, Web lapu, printeri vai citu datoru. Saīsnes var izvietot dažādos apgabalos, piemēram, uz darbvirsmas, izvēlnē Sākt vai noteiktās mapēs. Skatiet arī darbvirsma; ikona.

saistīts objekts  Objekts, kas iesprausts dokumentā, taču joprojām pastāv arī oriģinālā avota failā. Ja informācija ir saistīta un oriģinālais dokuments tiek mainīts, jaunais dokuments tiek automātiski atjaunināts. Lai rediģētu saistīto informāciju, veiciet dubultklikšķi uz objekta. Tiek parādītas oriģinālās programmas rīkjoslas un izvēlnes. Ja oriģinālais dokuments atrodas jūsu datorā, saistītajā informācijā veiktās izmaiņas tiek parādītas arī oriģinālajā dokumentā. Skatiet arī avota dokuments.

seriālais ports  Savienotājs, kuru parasti izmanto printeri. Atrodas datora aizmugurē.

serveris  Dators, kas nodrošina tīkla lietotājiem koplietošanas datus, piemēram, failus, mapes, datora datus un e-pasta pakalpojumus. Skatiet arī klients.

sīktēls  Attēla miniatūra versija, kuru parasti izmanto daudzu attēlu ātrai pārlūkošanai.

Sistēmā Windows XP Home Edition tā ir persona, kura datorā var veikt sistēmas mēroga izmaiņas, instalēt programmatūru un var piekļūt visiem failiem datorā. Persona, kam ir datora administratora konts, var neierobežoti piekļūt pārējo lietotāju kontiem datorā.

skaņas fails  Skaņas failā ir ietverta informācija, kuru operētājsistēma Windows izmanto skaņu atskaņošanai datorā. Operētājsistēmas Windows skaņas failu paplašinājums ir .wav.

Skaņas karte  Datora papildplate, kas paredzēta skaņu ierakstīšanai un atskaņošanai.

spēļu ports  Savienotājs, ar kuru datoram pievieno kursorsviru vai citu spēles ierīci. Skatiet arī seriālais ports.

T

tastatūras izkārtojums  Atšķirīgās valodās lietotās rakstzīmju un simbolu atrašanās vietas. Tastatūras izkārtojums nosaka, kāda rakstzīme tiek parādīta, nospiežot tastatūras taustiņus.

tastatūras valoda  Valoda, kuru vēlaties izmantot rakstīšanai. Šo iestatījumu atpazīst dažas programmas, kuras paredzētas darbam operētājsistēmā Windows. Pievienojot jaunu tastatūras valodu, tiek pievienots arī šīs valodas tastatūras izkārtojums.

tekstlodziņš  Taisnstūra lodziņš ekrānā, kurā ieraksta informāciju komandas veikšanai.

tīkls  Datoru (un citu ierīču, piemēram, printeru vai skeneru) grupa, ko savieno sakaru saite, dodot šīm ierīcēm iespēju savstarpēji mijiedarboties. Tīkli var būt lieli un mazi, pastāvīgi savienoti ar vadiem vai kabeļiem, vai arī īslaicīgi savienoti, izmantojot tālruņa līnijas vai bezvadu pārraides. Vislielākais tīkls ir internets, kas apvieno vispasaules tīklu grupu. Skatiet arī tīkla adapteris.

tīkls Web  Sistēma interneta pārlūkošanai, izmantojot hipersaites. Izmantojot Web pārlūkprogrammu, tīkls Web tiek parādīts kā teksta, attēlu, skaņu un ciparfilmu kolekcija. Skatiet arī internets.

U

ugunsmūris  Aparatūras un programmatūras kopums, kas veido drošības sistēmu, parasti — lai novērstu nesankcionētu piekļuvi iekšējam tīklam no ārienes vai interneta. Ugunsmūris novērš tiešu tīkla un ārējo datoru sazināšanos, maršrutējot komunikāciju caur starpniekserveri, kurš atrodas ārpus tīkla. Starpniekserveris nosaka, vai faila iekļūšana tīklā ir droša. Ugunsmūri dēvē arī par drošības robežas vārteju.

URL (Uniform Resource Locator — vienotais resursu vietrādis)  Unikāla atrašānās vietas internetā adrese. Tīkla Web lapas vietrādim sākumā tiek pievienots http://, kā, piemēram, http://www.piemers.microsoft.com/.

uzdevumjosla  Josla, kurā atrodas izvēlnes Sākt poga. Šī josla pēc noklusējuma tiek parādīta darbvirsmas apakšdaļā. Klikšķiniet uz darbvirsmas pogām, lai pārslēgtos no vienas programmas uz citu. Uzdevumjoslu var arī paslēpt, pārvietot uz darbvirsmas labo vai kreiso malu un citādi pielāgot. Skatiet arī darbvirsma; uzdevumjoslas poga; paziņojumu apgabals.

V

vednis  Rīks, kas palīdz lietotājam veikt procesa vai uzdevuma darbības, uzdodot jautājumus vai piedāvājot opcijas. Piemēram, vedņi var palīdzēt pirmo reizi startēt teksta apstrādes dokumentu, instalēt lietojumprogrammu vai izveidot datu bāzi.

vide  Jebkurš fiksēts vai noņemams objekts, kuru izmanto datu glabāšanai. Piemēram, cietie diski, disketes, lentes un kompaktdiski.

videoadapteris  Paplašinājuma plate, kas tiek iesprausta datorā, lai tas varētu rādīt datus. Datora displeja potenciālās iespējas ir atkarīgas no videoadaptera un monitora.

vilkt un nomest  Veikt objektu vilkšanu ekrānā ar peles palīdzību. Piemēram, lai izdzēstu dokumentu, lietotājs var vilkt dokumenta ikonu pāri ekrānam un nomest to atkritnē. Ja dokumentu novieto virs atkritnes tā, laik atkritne tiek iezīmēta, tad, atlaižot peles pogu, dokuments nokļūst atkritnē. Skatiet arī vilkt, grafiskais lietotāja interfeiss.

vilkt  Ekrānā pārvietot objektu šādi: objektu atlasa, pēc tam nospiež un tur peles pogu un vienlaikus pārvieto peli. Piemēram, logu uz citu vietu ekrānā var pārvietot, velkot tā virsrakstjoslu.

virsraksta josla  Horizontāla josla loga augšējā daļā, kurā redzams loga nosaukums. Daudzos logos virsraksta joslā atrodas arī programmas ikona, kā arī pogas Minimizēt, Maksimizēt un Aizvērt. Skatiet arī maksimizēt; minimizēt.

Z

zīmne  Dialoglodziņa daļa, kas līdzinās bloknota vai faila atdalītājam un norošina navigāciju atšķirīgās dialoglodziņa informācijas sadaļās.