✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

Tagi

2006. gada 26. jūlijā, 10 komentāri

Es jau jums to esmu visu laiku provējis pateikt - tagi pie liela lietotāju un informācijas apjoma zaudē savu jēgu un spējas. Piemērs - digg.com rakstiem tādu (vairs?) nav.

Pirmais. Agrāk vai vēlāk iestājas situācija, ka tagu ir tik daudz, ka ne tikai citi lietotāji, bet arī tu pats vairs neorientējies tajos.

Otrais ir tas, ka vairāki lietotāji vienu un to pašu var nosaukt dažādi. Tas, protams, baisi feini palīdz veidot saistītu elementu tīklu, taču, tikai tai gadījumā, ja katrs cītīgi tago sevis izlasītu, apskatītu vai vienkārši pamanītu saturu.

Trešā lieta, kas visumā sasaistās ar iepriekšējo, ja tu vēlies atrast kaut ko, teiksim, par WEB programmēšanu, tad tev ir jāpavada stunda, lai aptvertu visus iespējamos tagus, kuri varētu būt saistīti ar web programmēšanu. Pie kam, diezgan liela daļa no tiem pārklāsies ar lietām, kurām nav ne mazākā sakara ar web programmēšanu.

Nu, un, protams, kā ceturtais - ļaundabīga beztēmas tagošana. Pietiek desmit dažādās vietās viena tagu tīkla ietvaros iebakstīt kaut ko pilnīgi kreisu, kā cilvēki, kuri meklēs vienu informāciju, gribot negribot saņems pavisam kreisu, lai arī ne mazāk autentisku (galu galā to ir teicis kāds lietotājs) info par to, ka, redziet, hipotekāro kredītu kalkulatori ir pavisam konkrēti saistīti ar programmēšanu, kā arī ar lētiem hipotekārajiem kredītiem, procentu likmēm, xyz banku, jaunu lielu māju, viagru galu galā.

Tagi, kā jau asociatīva marķēšanas sistēma, ir stipri individuāla padarīšana. Vienam Pamela Andersone asociējas ar krūtīm, otram ar amatieru video, citam ar “Playboy”, bet vēl kādam - tikai ar “Baywatch” un slīcēju glābšanu. To var izmantot, lai savā galā kaut ko kategorizētu, bet, tiklīdz ar šo kategorizāciju sāk dalīties tūkstošiem cilvēku vienā vietā, rodas haoss.

Smieklīgi, ka esmu redzējis risinājumu, kurš vienkārši tev piedāvā izvēlēties tagus no predefinēta to saraksta. Lai pieviestu jaunu tagu šai sarakstā ir jāiziet diezgan komplicēts uzticības iegūšanas kvests, jāizlasa vairāki pagari dokumenti ar tagu veidošanas pamatprincipiem (tajos paviršī tiek apskatīta arī šeit pavirši aprakstītā problēma), beigu beigās jādabon par savu jauno tagu pietiekams skaits pozitīvu balsu no esošajiem agu pievienotājiem :)

Sāk šķist, ka tagi tika izveidoti tikai ar vienu nolūku - lai varētu katrā web2.0 lapā iebāzt superfeino tag cloud.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar koko

2006. gada 26. jūlijā, plkst. 08:58

Tik agri no rīta un tik labi apdomāta filosofēšana... Tu par to naktī sapņoji? Bet nu visā visumā taisnība vien ir - tie tagi ar laiku paliek tik izplūduši, ka bais - vienam cookies būs ielikts iekš "web develloping", otram iekš "cooking"

Gravatar x-f

2006. gada 26. jūlijā, plkst. 09:13

(bah) To pašu es sapratu, kad ieviesām birkas Cibas <a href="http://klab.lv/community/pajautaa/" title="pajautā" rel="nofollow">pajautaa kopienā</a>. Kādu laiku viss bija labi (ne lieliski), bet, jo vairāk laika paiet, jo dažādākas tās birkas kļūst pat vienām un tām pašām tēmām. Pārrakstīšānās, gramatiskās kļūdas, vienkārša nesaprašana, kas ir "birka" un ko ar to dara.. Pāris mēnešu laikā tas kļuvis par <a href="http://klab.lv/community/pajautaa/tag/" title="pajautā izmantotās birkas" rel="nofollow"><em>bezpriģelu</em></a>. Eh..

Gravatar Vilx-

2006. gada 26. jūlijā, plkst. 10:24

Err... peedeejaa laikaa vaards "tagi" saacis kaukaa biezji paraadiities internetaa, un shoreiz, skjiet, ne saistiibaa ar (X)HTML sintaksi. Kaads vareetu, luudzu, 5 vaardos apstaastiit, kas tas iisti vispaar ir par briinumu?

Gravatar 0nkulis

2006. gada 26. jūlijā, plkst. 10:35

nu nezinu piemeeram ieksh flickr tagi ir baigi feinie ja tiek lietoti ar sapraatu, it sevishkki ja atmet tagus kas, piemeeram, kaa partijas nav paarsniegusi 5% (ar iespeeju izveeleeties dazaadas barjeras)

Gravatar Shadowbird

2006. gada 26. jūlijā, plkst. 10:39

@Vilx-: skat http://datuve.lv/forums/, http://www.torrentz.com/... ātrumā cita neviena nenāk prātā. Gan jau saskatīsi kopsaucēju.

Gravatar Krišs

2006. gada 26. jūlijā, plkst. 11:11

"tagu likšanas" operācijai vajag priekšāteikšanu, tad daudz mazāk būs gramatikas kļūdu, mazāk būs 1 simbolā atšķirīgu tagu. Izmantojot tagus, prasmīgi jāfiltrē liekie nost (1 lietojums tagam = taga nav)

Gravatar keksuss

2006. gada 26. jūlijā, plkst. 11:38

Pamela? Mmm, tās lielās, apaļās... "Baywach" sērijas :D

Gravatar ruux

2006. gada 26. jūlijā, plkst. 15:28

Skaidrs, ka tagu/birku uzplaukums ir arī web2.0 tehnoloģijas sekas - ja jau ir tehniska iespēja, tad jāliek visos saitos, vajag vai nevajag. Bet kopumā norakstīt tagus tomēr nevajadzētu. Rezultāts atkarīgs no situācijas. Piemēram, ja autoru ir nedaudz un tie ir disciplinēti, var veidot samērā sakarīgu tagu mākoni. Vai arī, kā flickr gadījumā, tas mākonis pats pareizi veidojas, jo informācijas (bilžu) apjoms ir milzīgs, un vairums tomēr ar konkrētiem tagiem - vietu nosaukumi, 'family', 'wedding' utt. "troksnis" ir nebūtisks un tiek dabiskā veidā apslāpēts. Citā gadījumā, piem. šeit minētā 'pajautā' kopiena, informācijas apjoms neliels, tagi ļoti izplūduši, tāpēc arī sanāk, ka gandrīz katram ierakstam savs tags, kas nepārklājas ar citiem. No "mākoņa" šajā situācijā maz jēgas. Risinājums būtu izveidot ierobežotu tagu (kategoriju) sarakstu, no kuriem izvēlēties. Bet tas jau vairs nebūs web2.0, jo tiek ierobežota lietotāju brīvība, vai ne? :)

Vārdu sakot, tagi jau nav vainīgi, ka tos izmanto nevietā un nepareizi. Un varbūt nevajag no tiem arī pārāk daudz gribēt - precīzu informācijas klasifikāciju. Bet kā 'paskatīties, kas vēl par šo tēmu atrodams' ir ļoti pat OK. Pat ar visu spamu un neprecizitātēm.

Gravatar tm

2006. gada 27. jūlijā, plkst. 13:41

kad tagu paliek par daudz, tad rodas tagu klāsteri - populārāko tagu kopu kopas (kaut vai http://www.flickr.com/photos/tags/sun/clusters/). Ja tagu klātesamību uztver nevis kā iespēju kaut ko sameklēt, bet gan atrast sakarību, tad tevis minētās problēmas atkrīt.

Bet, nu jā, patlaban pats tagus izmantoju tikai flikerī. Un, ja informācijas paliek par daudz, tad jādomā, kā ar to tikt galā. Flikerim klāsteri arī nebija pašā sākumā - kaut kā džeki aizdomājās.

Katrā ziņā, publiskās birkas ir semantiskā tīmekļa pirmie asni, un informāciju taču vieglāk ir izdzēst, nekā pievienot. Nav ne jausmas, kas notiks pēc desmit gadiem! - varbūt drosmīgākās semweb vīzijas būs piepildījušās! :)

Gravatar Arturs Mednis

2007. gada 11. decembrī, plkst. 21:43

Tagi, kaut kaadaa zinjaa, ir taas pashas sadaljas, un otradaak, tikai sadaljas parasti ir mazaak, tagi - skaitliski vairaak :), lai buutu tagu maakonis... Man sadaljas blogaa palidz sadaliit un sagrupeet raxtus, izvietot tos dazaadaas vietaas blogos - vienu labaa, otru kreisaa malaa, utt..

Pavisam cita lieta ir kad tagi tiek lietoti kaut kur, kur tie tiek lietoti daudz un intensiivi, piemeeraam, tai pashaa flikerii. Tas tachu nav tas pats kaa uzraxtiit 20 tagus pie 200 vaardu gara ieraksta blogaa par neko... Un atkal - tags = atsleegvaards. Kaapeec lai kaads pie sava raxta nesaliktu bvuutiskaakos atsleegvaardus, par ko ir attieciigais raxts? Manupraat tas nav tik vienoziimiigi...