← Uz sākumu

Dzīve pēc Google Reader - kas notiek un ko darīt?

2013. gada 14. martā, 22 komentāri

Kopš 2005. gada 9. oktobra iekš Google Reader kā lasītus esmu atzīmējis kopā nepilnus 400 tūkstošus rakstu. Un man ir atlikuši trīs ar pusi mēneši. 2013. gada 1. jūlijā šis serviss, kuru lieto desmitiem, ja ne simtiem tūkstoši, tiks klapēts ciet. Jo Gūglei tas nav izdevīgs. Google Reader produkta menedžeris Brian Shih skaidro iemeslus Quorā.

Pirmajā sadaļā mazliet pakaitēšos, bet uz beigām kļūšu mazliet konstruktīvāks, piedāvājot plānu tam, kā dzīvot tālāk.

Viedoklis

Runa nav par to, ka sindikācija (lasīt - RSS, Atom, utt) ir mirusi. Runa ir par to, ka milzīgai daļai no šiem rīdera lietotājiem tas tehniski bija teju vienīgais veids, kā iegūt informāciju, atklāt un uzzināt par notiekošo. RSS bija tikai nesējs. Šie cilvēki tiek spiesti meklēt alternatīvas, jo ar šī servisa slēgšanu viņi efektīvi tiek izolēti. Viņiem tiek atņemts gadiem atstrādāts un lieliski strādājošs, iespējams arī maksimāli efektīvs informācijas saņemšanas veids. Viņi tiek spiesti līst ārā no savas komforta zonas un doties labāka rīka meklējumos. Un mēs jau zinām, ka viņi to uztvers personiski. Citi to uztvers kā iespēju uzbūvēt vai uzlabot savu produktu. Vēl kāds atmetīs ar roku un beigs lasīt.

Ja nu gribam, varam kļūt par pastarās dienas sludinātājiem. Gūgles rīderis principā ļāva tikt pie lasītājiem milzīgam daudzumam sīkblodziņu. Gūgles rīderis bija domāts tieši lasīšanai. Kamēr nu jau dominējošie tviteri un feisbuki ir domāti sarunām, skimošanai un satur kaut ko noderīgu... visbiežāk... netīšām. Pat tādam mazliet gīkiskam un ne sevišķi populāram servisam bija milzīgs kulturālais efekts.

Negribu pārvērtēt šī soļa mērogu un nozīmību, bet, iespējams, tas palīdzēs webam nonākt pie jauna veida, kā (de)centralizēti nogādāt jaunumus lasītājiem. Pašlaik bez RSS nav daudz opciju. Sociālās - tviteris, draugi, feisbuki. E-pasti par jaunumiem, kas der reti kuram. Regulāra interesējošo lapu apmeklēšana. Vēl ir visādi stārtapi kā Prismatic (iečeko, varbūt noder), kas uzņemās sagādāt škietami tevi interesējošo paši.

Līdz šim mans lieliskais interneta lasīšanas komplekts bija Google Reader webs uz datora un Reeder uz iPad (jamie nemiršot). Tagad kaut kas vai viss mainīsies.

Kad rīderis nogalināja sociālo pusi, visi mulsa un īdēja, bet tagad ir miers. Vieta un laiks kam jaunam, kam atjautīgam.

Viens interesants moments. Viņi neko nav teikuši par "neoficiālo" Google Reader API. Visticamākais dēļ sava neoficiāluma tā arī pazudīs.

Praktiski padomi, jeb - ko darīt?

Īsumā - migrē uz NewsBlur (1 dolārs mēnesī) vai feedly (padomi ex-rīderistiem; bez maksas). Vai arī pagaidi mēnešus trīs. Nomigrēt paspēsi, bet varbūt uzrodas vērā ņemams konkurents esošajiem. Par iemeslu pagaidīt varētu būt tas, ka saasināsies konkurence. Visi gūgles lietotāji šo trīs mēnešu laikā izbirs uz ielas un meklēs labāku piedāvājumu. Tas nozīmē, ka servisiem nāksies "uzpirkt" ar iespējām. Varbūt radīsies kāds premium produkts (ceru uz Reeder).

Un tagad garāks opciju izklāsts. Uzskaitīju tikai vērā ņemamos servisus, lai gan vērā neņemamo ir ļoti daudz.

Feedly. Bezmaksas. Elementārs un vienkāršs imports. Tik vien kā jāielogojas ar savu Gūgles kontu. Soli-pa-solim apraksts tiem, kas grib lietot kā gūgles rīderi. Kas interesanti - pašlaik pat lasīts/nelasīts statusi sinhronizējas ar Google Reader. Var lietot abus vienlaicīgi. Ir aplikācijas visām platformām. Man pagaidām nav nekā slikta, ko teikt. Blogs.

NewsBlur. Par maksu (1 dolārs mēnesī; par velti ir iespēja paprovēt līdz 12 avotiem). Funkcionāli dažviet ir pārāks, bet dažviet ir sliktāks par rīderi. Ir aplikācijas visām platformām. Man nepatīk, jo šķiet pārbāzts, j un k strādā otrādi, laiku pa laikam izlec āds gļuciņš. Atvērtais kods, attiecīgi, vari novilkt pie sevis, uzlikt un dzīvot. Blogs.

The Old Reader. Pašlaik, diemžēl, ir ļoti lēns, kā arī nedarbojas imports no oriģinālā rīdera, bet izskatās vienkāršs un puslīdz identisks gūgles veikumam. Blogs.

Vecās labās Netvibes. Lai gan tas nav tāds tikai-rss-lasītājs per se, viņim ir vienmēr bijis sevišķais RSS lasīšanas interfeiss. Ir arī padomi, kā pārvākties no gūgles rīdera. Izskatās mazliet arhaiski, kā arī pēc manu avotu ielādes kaut kā nelādē neko iekšā, bet tas varētu būt īslaicīgi. Blogs

Feedbin. Tikai par maksu (2 dolāri mēnesī; trīs pirmās dienas bez maksas). Vienkāršs, bez klaviatūras īsceļiem (daži ir, bet tie nav ierastie). Bet ir ļoti, ļoti ņiprs. Pat uz importu. Gribēju nerakstīt, bet pārdomāju - varbūt attopas.

Vēl vesela opciju kopa ir izmantot programmu uz datora (oldschool). Vai arī izmantot pašuzturamu webisku risinājumu. Šķiet, ka vislabāk nostrādātais ir Fever° (par maksu; 30 dolāri; PHP). Pieminēšanas vērts ir arī selfoss (par velti; PHP).

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar daGrevis

2013. gada 14. martā, plkst. 14:22

Izskatās, ka Feedly nav izturējis lielo trafiku — vairs nestrādā...

Gravatar optimists

2013. gada 14. martā, plkst. 14:27

nevaru iedomāties lietot jebko par maksu, kad bars bezmaksas alternatīvu, pat ja arī ne tik cakaini un uzfrišināti, tā padumji liekas tērēt.. protams sākumā neērti būs pāriet uz ko citu, bet pie visa pierod, ja vien nepiedzims kautkas vel labāks, tā ka nav mirstamā kaite

Gravatar jam

2013. gada 14. martā, plkst. 14:51

Trakoti besī tas, ka šiem visiem laba Andro aplikācija nebūs.

Gravatar Papuass

2013. gada 14. martā, plkst. 15:08

Feedly ir ok aplikācija

Gravatar Jurz

2013. gada 14. martā, plkst. 14:53

Feedly der, paldies laacz.

Gravatar jam

2013. gada 14. martā, plkst. 15:25

Ok, Feedly tīri ok lietojams. Mozerfakers google.

Gravatar kk

2013. gada 14. martā, plkst. 16:15

sūdīgi ir tas, ka google ir tik liela un daudzi citi viņu produkti ir tik neaizstājami, ka nebūs daudz tādu, kas ļoti apvainosies. Pabrēks, pabrēks un lietos ko citu, lojalitāti tāpēc Googlei nezaudēs.

Gravatar eRiky

2013. gada 14. martā, plkst. 16:51

Lielākās problēmas pēc 1. jūlija radīsies no standarta trūkuma. Ja šobrīd, Google reader ir default opcija uz visām platformām, tad pēc Google Reader slēgšanas būs vairāki standarti. Pieņemu, ka dažādas, lieliskas third party aplikācijas uz dažādām platformām atbalstīs dažādus standartus. Piemēram, ja uz OSX es lietoju Reeder un uz Android Press un katra no šīm aplikācijām atbalsta savu standartu - ar to arī beidzās cross platform sinhronizācija.

Gravatar Pēteris

2013. gada 14. martā, plkst. 17:47

selfoss galīgi nepavilka. Pagaidām mēģināšu aprast ar šo - http://tt-rss.org/redmine/projects/tt-rss/wiki

Gravatar bush

2013. gada 14. martā, plkst. 18:31

Sakodīsim zobus un migrēsim. Es nesaprotu, kāpēc nevar atstāt servisu bez atbalsta, tā sakot - lai karājas, kamēr nokrīt. Kāpēc nepieciešams obligāti retairot. Droši vien vienīgā vaina ieradums. Par Reeder - kas lieto - tam ir fīča vnk skrollēties tāpat, kā GR web versijā? Es lietoju River of News un tas dara tieši to. M?

Gravatar Dz

2013. gada 14. martā, plkst. 18:59

Paldies par rakstu, pārgāju uz Feedly!

Gravatar J

2013. gada 14. martā, plkst. 21:34

Šitas ir pilnīgs sviests tā, ka skaļi lamāties gribas! Ja godīgi, neatceros, kad pēdējo reizi webā esmu uz ko vēl tā aplauzies... grrr...

Gravatar dzintars

2013. gada 14. martā, plkst. 23:21

Uz iOS jau kādu laiku lietoju Feedly, laikam būs jāliek arī Chromei virsū.

Gravatar Jfk

2013. gada 14. martā, plkst. 23:26

Es ceru, ka RSS nemirs un ka nebūs tā, ka vienīgās opcijas saņemt saturu būs dīvainie FB algoritmi un twitter īsziņas — man ļoti kaitina visi tie blogi, kas RSS neliek pilnu saturu, ka dažreiz pat pārstāju tos lasīt. Turklāt man nav vajadzīgi nekādi padomi, ko vēl patērēt, ko lasīt, ar ko dalīties, es ļoti labi zinu, ko es gribu.

Ja nu satura piegāde būs tik socializējos visos tajos tīklos (ir vietnes, kas RSS vairs nepiedāvā), tad visdrīzāk es pārstāšu patērēt internetu vispār un vienkārši lasīšu grāmatas. Papīra!

Gravatar guntisd

2013. gada 14. martā, plkst. 23:46

Alo, dinozauri! A ko jūs aizmirsāt par veco, labo Digg ? Šie visus savus spēkus virzīs sava reader izstrādei: Digg: "We’re Building A Reader" - http://blog.digg.com/post/45355701332/were-building-a-reader Un te pat taimeris griežas. http://www.digg.com/reader

Gravatar Mārtiņš

2013. gada 15. martā, plkst. 05:14

Vakar bija smieklīgi meklēt alternatīvu Google Readerim. Visi citi servisi bruka nost un agrieza 500-tās kļūdas dēļ pārslodzes :)

Katrā ziņā man pagaidām labākais izskatās Tiny Tiny RSS reader. Diemžēl jātur uz sava servera, bet nu tā ir maza bēda. Galvenais, ka ir pieejama Androīda aplikācija, lai varu lasīt savus fīdus ne tikai pie datora. Otra labākā alternatīva ir The Old Reader, bet tam pagaidam nav Androīda aplikācijas (developeri sola, ka būs) un ielogojoties ar Google akkountu tas prasa "Manage your contacts" - wtf, paldies nē! Feedly pagaidām pārāk krāsains ar pārāk dīvainu navigāciju priekš manis (cards un magazines un kas tur vēl tik nav). Gribu vienkāršību.

Gravatar Edgars

2013. gada 15. martā, plkst. 16:15

Kas zīmīgi, šo rakstu izlasīju ar Google Reader

Gravatar pyro

2013. gada 17. martā, plkst. 11:02

Vienkārši - kam ir nauda, tas pasūta mūziku. Tā kā gribu webisku, tad pagaidām The Old Reader un NewsBlur konkurē par cerībām tapt izmantotiem patstāvīgi. NewsBlur par sliktu runā 1$/mēnesī, no otras puses cena ir adekvāta. feedly ir tāds ultra hipsterīgs dizaineru produkts. Tam UI speciālistam, ar lielajām brillēm un nesasukāti-sasukātajiem matiem, kuram likās laba lieta izdalīt 'Featured' rakstiņus, ja izvēlas Timeline, pirkstiņus atvilknē ievērt. Redzēsim, vēl laiks ir.

Gravatar clue

2013. gada 18. martā, plkst. 17:34

Ar laacz RSS varētu sākties problēmas, kad nolikvidēsies feedburner (kaut kādas baumas jau kaut kur pavīdēja, žēl, ka nepiefiksēju avotu). Īstais jautājums gan nav par to, ko izmantot vietā, bet gan kā tikt pie informācijas, kura vairāku gadu laikā ir uzkrājusies Google Reader datu bāzē. Pēc manām domām Google paziņojums ir līdzvērtīgs Aleksandrijas bibliotēkas nodedzināšanai. Lielam vairumam tolaik dzīvojošo cilvēku nekāda Aleksandrijas bibliotēka arī nebija vajadzīga un tās nodedzināšana bija pilnīgi vienaldzīga.

Gravatar Krotow

2013. gada 19. martā, plkst. 12:54

Pilnīgi sajūta, ka dažam RSS lasāmais ir tā spunde, caur kuru viņu baro. NU neies pasaule boja tikai tāpēc, ka kāda korporācija piegriež vienu pasu apmaksātu bezmaksas servisu. Izslēdziet savus datorus un izejiet ārā kaut vai avīzi nopirkt.