laacz.lv

Kaspara F. neoficiālā mājaslapa (Anno 1997)

Tev nav taisnība, sakot, ka izņēmums apstiprina likumu

Vienmēr esmu iekšēji pretojies tiem, kas pa labi un kreisi bārsta tēzi “izņēmums apstiprina likumu”. Neloģiski un absurdi, manuprāt. Tik vienādiņ noslinkoju papētīt vēsturi, lai gan savulaik aizrāvos ar šiem nepareizi saprastajiem vai nepilnīgajiem teicieniem. Un, izrādās, man ir bijusi taisnība.

Patiesais teiciens latīniski skan Exceptio probat regulam in casibus non exceptis, bet manā brīvajā un prastajā tulkojumā skan: izņēmums apstiprina likuma esamību gadījumos, kad izņēmums nav spēkā. Klasisks piemērs, kuru piemin, skaidrojot šo teicienu, ir sekojošs. Zīme vēsta, ka svētdienās par ieeju kaut kur ir jāmaksā. Šis izņēmums apstiprina likumu (normu, faktu), ka citās dienās par ieeju nav jāmaksā.

Tā, lūk, mīlīši (iedvesmojos no šī). Ziniet savus teicienus :)

Ivo

Nu bet loģiski – par darbu darbadienās Tev maksā algu. Tas nenozīmē, ka pa naktīm, brīvdienām Tev nemaksā. Tev vienkārši tad nav jāstrādā. Ja arī ir jāstrādā, tad ir cits izņēmums, kas liek Tev maksāt virsstundas…

bush

Man atkal pret šo nav iebildumu.
Frāzi gan lietoju šādā veidā – izņēmums apstiprina likumsakarību.
Šis ļoti labi pamatojas iekš tā, ka ja viss ir tik cieši un gludeni likumsakarīgs, tad jebkura novirze no šīs vispārpieņemtās normas tikai apliecina un spēcina tās esamību.

Kāds

Pats fakts, ka pastāv izņēmums pasaka, ka pastāv arī likumsakarība, jo izņēmums var pastāvēt tikai attiecībā pret kādu likumsakarību. Tāpēc tiešām ir tā, ka izņēmums pierāda likumsakarību. Diena tāpat apstiprina, ka ir arī nakts. Tas garākais variants, laacz, vienkārši paskaidro to, kas īsākajā variantā ir skaidrs jau pats par sevi.

Iesniegt savu viedokli

Atruna par moderāciju. Daži vārdi, var gadīties, ka ir iz melnās listes (viagra and stuff). Tādi komentāri tiek aizturēti, pirms parādās lapā. Ja Tavs komentārs neparādās uzreizi, būs vien jāpagaida, līdz es jamo izlasīšu. Protams, ka paturu tiesības sev netīkošos komentārus dzēst, iemeslu neminot.