← Uz sākumu

LTE, 4G - mēģinājums visu salikt pa plauktiņiem

2013. gada 11. novembrī, 49 komentāri

Kārtis galdā. Es strādāju Latvijas Mobilajā Telefonā. Šeit lasāmais ir mans personiskais viedoklis. Tas nekādi neatspoguļo darba devēja viedokli vai plānus. Te rakstītais var mainīties iepriekš nebrīdinot un nav saistošs LMT. Esmu gan centies būt maksimāli korekts, bet stilu atļāvos atstāt liderīgu. Hau.

Pirms ķerties pie lietas, mazliet panostaļģēšu.

Pirms pilniem desmit gadiem tika veikts pirmais zvans testa UMTS (3G) tīklā. Gadu vēlāk UMTS (3G) tika palaists komercrežīmā, kā to noteica iepriekš iegādātās licences nosacījumi. Paralēli LMT sāka testēt EDGE, lai spētu nodrošināt datu pārraides ātrumu līdz smadzenes mežģījošiem vājprāta 384 kilobitiem sekundē. Tolaik tāds bija arī 3G ātrums.

Tas arī tika praktiski demonstrēts atklāšanas pasākumā — «net.apollo.lv» pieejamais pieslēguma mērītājs uzrādīja ātrumu no 300 līdz 325 kilobitiem sekundē, savukārt lejupielāde no «download.times.lv» it nemaz netraucēja tajā pat laikā vērot «tv.lv» video ierakstu.

Tie laiki nu ir garām. It sevišķi tāpēc, ka 29. oktobrī LMT izdalīja 4G laimi noteiktai grupai cilvēku un viņu telefoniem. Savukārt, sākot ar 5. novembri tas jau ir pieejams ikvienam LMT klientam. Šāds notikumu pavērsiens, protams, rada veselu gūzmu jautājumu ar un bez atbildēm. Te es pamēģināšu apkopot šo to vienuviet, nevis vienkārši pārpublicēt preses relīzi un piekomentēt "tas viss ir tik forši".

TL;DR

Trīs galvenās lietas.

  • Pie LMT par 4G/LTE izmantošanu nekas papildus nav jāmaksā. Vajag tik ierīci un atsevišķos gadījumos par velti nomainīt SIM karti.
  • Telefonam jāsaprot band 3 (1800 MHz). Nākotnē šim klāt nāks band 7 (2600 MHz) un band 20 (800 MHz).
  • LTE ir ātrāks ne tikai megabitu sekundē ziņā, bet, kas daudz būtiskāk, savienojuma izveides ātruma ziņā.

Tas bija īsumā. Tagad izplūdīsim detaļās.

Kas ir LTE un 4G? Kāpēc tev tas ir vajadzīgs?

Ļoti vienkārši. Ar LTE datu pārraide notiek ātrāk. Un nevis 4G megabiti, kas izdalīti ar 3G megabitiem ātrāk, bet gan daudz ātrāk.

Pirmām kārtām – bāzes stacijas var apkalpot stipri vairāk lietotāju nekā 3G režīmā sevišķi nezaudējot kvalitāti. 4G bāzes stacijas spēj paciest līdz pat piecreiz vairāk lietotājiem. Katram dodot daudzkārt lielāku datu pārraides ātrumu. Teorētiskais un praktiskais datu pārraides ātrums ir daudzkārt lielāks par to, ko mēs varam panākt pat ar visadvancētāko 3G. Praksē pašlaik tie konsekventi ir 15 – 50 Mbps. Reinis Zitmanis pamanījās "izspiest" arī teju 90 Mbps. Tas gan ir ļoti stipri virs tagadējā pašreizējā vidējā :)

Reiņa "slavenie" 87.58 Mbps
Reiņa "slavenie" 87.58 Mbps

Bet, ātrums ir nieks. Lieta, kas liek LTE izskatīties zibenīgam ir fakts, ka ātrāka ir arī datu savienojuma izveide. Tas nozīmē, ka pat pie zemiem ātrumiem lapas vērsies vaļā veiklāk, un tviteris atjaunināsies zibenīgāk, jo laiks, kurš tiek patērēts savienojuma izveidei ar serveri ir daudz mazāks.

Par piemēru paņemsim mobilo telefonu, interneta pārlūku un kādu lapu. Parasta weblapa sastāv no daudz failiem. Piemēram, atverot mobilo tvnetu, telefona pārlūks šobrīd veic nepilnus astoņdesmit pieprasījumus uz serveri. Praksē to gan ir daudz mazāk, bet skaits tāpat ir gana liels. Uz katru pieprasījumu tiek gaidīta atbilde. Šis laiks tiek patērēts uz katru no pieprasījumiem un, akumulējoties, var sasniegt vairākas sekundes. 4G tīklā savienojuma izveides laiks ir samazināts līdz iespējamajam minimumam.

LTE ir lielisks arī tad, ja vēlies lietot internetu pārvietojoties. Pārslēdzoties starp torņiem, 3G ierīce to dara diezgan smagnēji – datu pārraides ātrums nokrīt, utt. LTE šī pārslēgšanās (to sauc handover) notiek daudz ātrāk un teju nemanāmi. Protams, ja izbrauksi no LTE zonas un tālrunim būs jāpārslēdzās uz 3G, atgriezīsies vecie labie laiki.

Nenoliegsim arī to, ka ar LTE tu tos pašus datus iztērēsi daudz ātrāk.

Ja uzskati, ka tev pietiek ar 3G, vari pamēģināt un mest mieru. Kādreiz bija milzums cilvēku, kam pietika ar parastu GPRS un EDGE šķita lieka un nevienam nevajadzīga izvirtība.

Vēl LTE tīkls sagādā daudz priecīgu brīžu pašam operatoram tehniskā ziņā. Bet par to es neesmu gana kompetents lai rakstītu.

Balss sakari

Redziet, pāreja no 3G uz 4G nav vienkārša. LTE nesatur iespēju veikt klasiskos 2G/3G veida balss zvanus. LTE ir tīra datu pārraide. Tāpēc teorijā ir trīs, bet praksē – divi varianti, kā operators var panākt 4G lietotājiem balss sakarus (tas arī bija iemesls, kāpēc ilgu laiku oficiāli LTE bija pieejams tikai planštedatoru lietotājiem).

Pirmais variants – ieviest VoLTE jeb balss pārraidi kā datus. Operatoram tas ir dārgākais variants. Eventuāli, domājams, līdz tam arī nonāks, bet pagaidām, kamēr LTE lietotāju skaits nav mērāms miljonos, tas diezin vai atmaksāsies.

Otrs variants, kuru var ieviest operators, ir tālruņa mētāšana starp 3G un 4G. Tad, kad vēlies veikt zvanu vai arī kāds zvana tev, MSC tevi iemet 3G vai 2G tīklā. Tad, kad savienojums vairs nav nepieciešams, tu nonāc atpakaļ LTE. Jā, izklausās dramatiski, bet tāda ir dzīve :) Pati "mētāšana" notiek diezgan ātri. Biežāk "momentā", bet gadās arī dažas minūtes pagaidīt. Tev kā lietotājam tas nozīmē, ka mazliet paildzinās sarunas savienojuma izveides laiks. Ja daudz zvani, var būt mazliet kaitinoši.

Trešais variants ir jancīgs un to plaši pielietoja ASV. Telefons principā vienlaicīgi atrodas divos tīklos. Gan LTE, gan tādā, kurš atbalsta balsi. Mīnusi - akumulators, ierīču atbalsts un handover problēmas.

Kas ir ar aparātiem, frekvencēm, bendiem?

Šī ir tehniska sadaļa, taču centīšos kā varu. Pašlaik LMT lapā vari apskatīt pēc IMEI vai sava telefona numura to, vai tavs tagadējais pašreizējais tālrunis atbalsta šo datu pārraides veidu. Bet, ko darīt, ja esi noskatījis kādu sevišķi eksotisku vai pie operatora neiegādājamu modeli?

LMT LTE tīklā pašlaik tiek lietota 1800 MHz frekvence, jeb tā dēvētais band 3. Ja gribi lietot tagad, tad šis ir vienīgais būtiskais cipars. Nākamgad tā būs arī 2600 MHz, jeb band 7. Tas roku rokā ies ar 800 MHz frekvenci (band 20). Tātad, jāskatās ir uz 4G/LTE pretīm rakstītajiem megaherciem (1800, 2600 vai 800) vai arī diapazoniem (band 3, 7 vai 20).

Bet, lai dzīve nešķistu skaista, visus pasaulē esošos LTE veidus vienā telefonā neviens nevar sabāzt. Labi, varbūt tehniski tas ir izdarāms, bet neviens to nedara. Tāpēc tālruņi tiek veidoti reģioniem.

Eiropā, paldies dievam, lielākais vairums operatoru ikurāt šīs frekvences arī atbalsta, kas nozīmē, ka, ja aparāts tiek oficiāli tirgots šajā pasaules nostūrī, tas, visticamākais, darbosies arī Latvijā. Bet! Noteikti vajag pārliecināties pašam. Pretējā gadījumā sanāks kā daudziem – nopērk ASV telefonu par relatīvi lētu naudu, atbrauc pie mums, un čuš – reģionālā LTE atbalsta nav.

Piemēram, kādreiz ar nokijām viss bija gauži vienkārši – modelis patiesi norāda arī tā reģionu. Tagad gan tā vairs nav. Tas pats ir ar Samsung. Āboļtelefoniem, savukārt, ir modeļa numurs (piemēram, A1457 noteikti LTE atbalstīs).

Esošo telefonu lietotājiem, kā jau minēju, viss ir vienkārši. Ejam uz iepriekš norādīto saiti, iebakstām IMEI numuru vai MSISDN un pārbaudam. Lai lietotu LTE var gadīties, ka būs jāatjaunina telefona softs. Var gadīties, ka lapā par šo telefonu info neparādās. Tad ņemam rokā modeli un meklējam informāciju internetos. Kaut vai pie izplatītāja vai ražotāja tviterī.

Starp citu, sevi pierādījis kā diezgan precīzs ir resurss GSMArena. Piemēram, šādi var sameklēt visus telefona aparātus, kuri atbalsta iepriekšminētos trīs frekvenču diapazonus. Bet labāk pārbaudīt arī citur (piemēram, aparāta specifikācijā).

Ja nu tomēr esi nolēmis iegādāties aparātu pie šaubīga tirgotāja, dari to Latvijā. Tādējādi tev būs tiesības bez paskaidrojumiem ierīci (ar oriģinālo iepakojumu un nebojātu) atgriezt 14 dienu laikā (jā, Eiropā dzīvot ir lieliski). Kā arī būs iespēja dažnedažādi izpildīties, ja kaut kas nebūs kā nākas.

Vai man tas tiks tur un tur?

Vai tevi interesējošās vietās ir 4G, vari apskatīt LMT kartē. Atkarībā no noslodzes, apbūves īpatnībām un citiem apstākļiem, protams, dzīvē var būt dažādas nianses. Ja uz Džastina Bībera koncertu būs saskrējuši tūkstoši modernu jauniešu un katrs otrais pārraidīs mājās palikušajiem video tiešraidi ar priekšā stāvošā pakausi, var arī nepietikt.

Cik man tas maksās?

Necik. Nopietni. Lai 3G vietā lietotu LTE, tev nekas papildus nebūs jāmaksā.

BUJ

Ak, starp citu. Tu, citātu citētāj. Jā, tieši tu. Bils Geitss nekad nav teicis “640K ought to be enough for anybody”.

Akumulatora taupītāji tūliņ sarosīsies un sāks unisonā teikt, ka ir radīts atkal jauns dārgo milivatstundu ēdājs. Jā, ir. Un? Pastāv iespēja, ka baterija tērēsies ātrāk, ja daudz zvanīsi. Tad labāk atslēdz LTE. Tas tāpēc, ka iepriekš aprakstītā slēgāšanās starp 2G/3G un LTE maksā enerģiju. Brīdī, kad slēgāties vairs nevajadzēs, patēriņam nevajadzētu būt lielākam kā HSPA+ iekārtām.

Ar sajūsmu nesagaidu arī komentārus no sērijas - sataisiet man tur 3G normāli un tad parunāsim. Ne visur ir ekonomisks pamatojums to darīt. Ne visur viss ir tehniski iespējams. Ne visur to var izdarīt citu objektīvu iemeslu dēļ. Tipisks long tail - katrs nākamais pārklājuma un kvalitātes procents maksā eksponenciāli lielāku naudas summu par iepriekšējo.

Un arī tev, WiFi lietotāj, es lūdzu palikt maliņā. Lieto savu WiFi un ļauj citiem priecāties arī ārpus WiFi zonām.

Noslēgumā

LTE tehniski ir milzīgs lēciens. Un tas nestāvēs uz vietas – tehnoloģijas attīstīsies, pieprasījums augs, konkurence spiedīs. Tāpat kā desmit gadu laikā 3G ir attīstījies pārklājuma, ātruma un energoefektivitātes ziņā. Un tu to pat neesi pamanījis. Pēc desmit gadiem es ar tik pat nostaļgisku smaidu lasīšu pat to, kā tālajā 2013. gadā mēs tikām pie LTE…

Viss interesantākais sāksies nākamgad, kad, domājams, LTE sāks piedāvāt arī pārējie.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar vimba_zlobnaja

2013. gada 11. novembrī, plkst. 13:39

Pa vidu teksts atkārtojas ar piemēriem no Nokia

Gravatar Aigars

2013. gada 11. novembrī, plkst. 13:47

Well, ir arī lielāki ātrumi: https://twitter.com/ASilkalns/status/398142385516859392/photo/1

Telpās grozās ap 70-90, bet ārā 80-99Mbits.

Ar Huawei lielo kasti ir konstanti 65-70Mbits telpās un bez antennas.

Gravatar N.R.

2013. gada 11. novembrī, plkst. 13:49

Kā tur bija ar to, ka weblapu ielāde ir vienāda neskatoties vai tev ir 1Mbit vai 5Mbit, kur nu vēl vairāk, un ka šis ātrums dod tikai lielākiem downloadiem? Jo nu neviens elements weblapās parasti nav lielāks par n

Gravatar Aigars

2013. gada 11. novembrī, plkst. 13:54

Jā, tā ir, ja neskaita to, ka pings 4G ir daudz mazāks un te jau sākas tā ātruma starpība.

Vienai web lapai vidēji ir 40-100+ http requesti un katrs "pingojas", tāpēc 4G > 3G arī uz parastu web lapu ielādi ar kaut nieka 30kb izmēru.

Gravatar laacz Autors

2013. gada 11. novembrī, plkst. 13:55

Gandrīz precīzi. 40-100+ HTTP pieprasījumi parasti reducējas uz dažiem savienojumiem pateicoties KeepAlive. Bet anyway, LTE ar savu mazo savienojuma izveides laiku lapu ielādes ātrumu samazina dramatiski.

Gravatar Aigars

2013. gada 11. novembrī, plkst. 14:13

Paldies par precizējumu!

Gravatar pljuk

2013. gada 11. novembrī, plkst. 14:20

"MSC tevi iemet 4G vai 2G tīklā" vietā vajadzēja būt "MSC tevi iemet 3G vai 2G tīklā"?

Gravatar zigis

2013. gada 11. novembrī, plkst. 14:28

Nepiekritīšu, ka tas nemaksā neko. Pats teici, ka datu apjoms pieaugs - tas ari būs galvenais izmaksu pieaugums, jo vajadzēs pieslēgt vairāk datus.

Gravatar laacz Autors

2013. gada 11. novembrī, plkst. 14:29

Pieslēgt 4G nemaksā neko. Tieši to es arī teicu.

Gravatar Opaps

2013. gada 11. novembrī, plkst. 15:11

Baigi daudz tieši par iespēju telefonos, varu pastāstīt no pieredzes, pagaidām no Septembra lietojot LMT Internets datorā jāsaka ka līdz ar 4g tīklu nespēj konkurēt ar LMT pārējie. Dzīvoju diez gan smagā punktā RTK dienesta viesnīca sākumā pamatojoties uz Krizdabs blogu paņēmu Biti , it kā bija visātrākie Rīgā tajā laikā , līdz atslēdza viesnīcas tīklu (pro-nets laikam piegādāja skolai un tas skola uz "kojām") bija viss diez gan labi ja neskaita mazo GB skaitu, tad atslēdza kojām internetu ,jo daži izdomāja ka internetā var visu darīt, galu galā biti ņēma un pārslogoja iemītnieki- savienojies esi, bet ātruma nav, pārgāju uz o!karti 3g tīkls patīkami labāks bija, no Septembra izmēģinu 4g un vienkārši nevar salīdzināt cik stabilāks - ātrums stabils, tīkls stabils un tas viss ar Internets datorā 12 tarifu, vakaros nejūt noslodzi

Gravatar didzis

2013. gada 11. novembrī, plkst. 16:41

Kā ir ar mobilo internetu datorā. Kā tur var pieslēgt 4g un vai tad ar ko maksās? Mana lmt programmatūra neuzrāda 4g, lai gan flash modēms to atbalsta.

Gravatar laacz Autors

2013. gada 11. novembrī, plkst. 16:45

Ar šādiem jautājumiem visdrošāk ir vērsties pie LMT pa tiešo.

Gravatar Krotow

2013. gada 11. novembrī, plkst. 17:00

Pašlaik sanāk lietot LMT 4G rūteri, gaidot, kamēr Lattelecom ceļa būvnieku sagrauzto optikas kabeli atjaunos. Pēc kartes skaitos 4G zonā (Imanta, Rīga), taču nekādu lielo savienojuma ātrumu nemana. "Smagie" portāli atsaucas diezgan lēnām. Lejupielāde ap 450-600 kB/s. WTF? Labi, paņemtais pieslēgums ir "Intenets datorā 12" (20 Mb/s), taču ap 2 MB/s tomēr vajadzēja būt.

Gravatar m%m

2013. gada 11. novembrī, plkst. 17:02

Ja ir IT 12, tad jau viss ir ok:

INTERNETS DATORĀ 12 ∞ GB Ls 11,91 mēnesī Vidējais interneta ātrums: 3G tīklā 2 Mbit/s 4G tīklā 4 Mbit/s (00:00-18:00) 2 Mbit/s (18:00-24:00)

Gravatar Krotow

2013. gada 11. novembrī, plkst. 17:39

2 Mbit/s (18:00-24:00) - izskatās pēc piespiedu gājiena, lai laukos torentu kačātāji nenorautu pienu visam ciemam o_O

Gravatar KSb

2013. gada 11. novembrī, plkst. 19:02

Interesē, kas tur tāds sim kartē, ja jau vecās neatbalsta LTE? Man gan nomainīja, bet, iespējams, pietika ar firmwares upgreidu, jo sim pirms dažiem mēnešiem bija mainīta.

Gravatar Jurka

2013. gada 11. novembrī, plkst. 20:07

" Tele2 ir labs" arī gan jau, ka ir no melnās listes vārdiem...

Gravatar Ansis

2013. gada 11. novembrī, plkst. 21:06

Abet es pat 3g internetu neizmantoju... cik var internetā sēdēt?!

Gravatar E.B.

2013. gada 11. novembrī, plkst. 22:16

Lietoju 4G (internets mājai) jau vairākus mēnešus, ātrums lejuplādei nav mazāks par 30Mb, nekas neraustās, lauku nezaudē, darbojas ideāli. Iepriekš izmantoju Triatel jo nekas cits šajā atrašanās vietā nebija pieejams. Protams kvalitāte, kuru saņemu no LMT 4G mani apmierina pilnībā un domāju, ka šī tehnoloģija to spēs vēl daudzus gadus, nezinu kam interneta attīstībā būtu jānotiek, lai vēlētos vēl lielāku ātrumu.

Gravatar KKTK

2013. gada 11. novembrī, plkst. 22:16

Kāpēc visi pieklusē vienu ļoti svarīgu noteikumu "SVARĪGI ZINĀT LMT interneta pakalpojumi nav paredzēti reālā laika pakalpojumu izmantošanai, piemēram, IP telefonijai (balss un video zvanu veikšana internetā) un Peer to peer izmantošanai (programmas dažādu mūzikas, filmu un tml. failu apmaiņai). Ja LMT pakalpojumi tiek izmantoti tam neparedzētā veidā, sistēmas automātiski var ierobežot vai pat pārtraukt noteikta pakalpojuma sniegšanu." Tātad nekāda skaipa, torrentu (kuri var būt arī legāli)...

Gravatar laacz Autors

2013. gada 11. novembrī, plkst. 22:21

Tu zini kaut vienu, kuram būtu atslēgts pakalpojums dēļ torrentiem vai regulāras skaipa lietošanas?

Šī atruna ir vērsta uz ļaunprātīgiem "kačātājiem", ja tā drīkst izteikties.

Ja par torrentiem viss ir skaidrs (ilgstoši sēdina tīklu, utt), tad VoIP atruna ir arī citu iemeslu dēļ, kuros parasts lietotājs nekad neierakstīsies. Iedomājos skandālu, ja kādam pēkšņi liegtu caur skaipu piezvanīt vai pačatot :)

Gravatar KKTK

2013. gada 11. novembrī, plkst. 22:29

Nu, pirmos gadus, kad viss ir reklāma un tauta jāpievelk, protams, ka nekas nebūs. Bet tad kad 4G iekārtas būs jau daudz, un vienas pilsēteles tuvējais tornis vairs nevilks, tad kas zin, saliks filtrus un trigerus, ka kā ieiesi skaipā, tā nokļūsu blaklistā ar lēnu internetu uz tuvākajām 24h, jo redz viņi tevi ir brīdinājuši. Nu negribētos jau ticēt, ka tagad ņems kādu un bloķēs, bet kāpēc, tad tāds punkts ielikts?

Gravatar laacz Autors

2013. gada 11. novembrī, plkst. 22:40

Es, taču, tikko izstāstīju – kāpēc tas tur ir. Un šāds punkts pakalpojumu sniegšanas nosacījumos ir jau diezgan sen. Vismaz pirms gadiem 4 jau bija. Tas nav nekāds jaunums.

Gravatar Krotow

2013. gada 12. novembrī, plkst. 00:00

Tikpat labi kādu var atslēgt par šifrēto savienojumu (SSH un VPN) lietošanu, jo tie no provsideru puses arī ir nepārtraukta gadījumskaitļu virkne, kas nav kompresējama. Es par to būtu diezgsn neapmierināts, jo gan vpn gan skype izmantoju darbam.

Gravatar laacz Autors

2013. gada 12. novembrī, plkst. 08:41

Diez, uz kura punkta pamata to varētu atslēgt?

Gravatar Edgars

2013. gada 12. novembrī, plkst. 09:38

LTK savulaik visādi izdarījās ar SSG, ierobežojot DSL pakalpojumus. Paši gan to ierobežošanu sauca ar "atvēršanu". Pēc tam atjēdzās un atrāva visu vaļā un paņēma tirgu, lai gan pirms tam nebija no lielākajiem provaideriem. Kāpēc šāds ievads? Tāpēc, ka piemērs. Kad kādam pakalpojumam kļūst daudz lietotāju, pie viena kļūst labāks arī businesscase investīcijām. Tātad tirgus pieauguma rezultātā ir normāli, ja nevis nogriež, bet vēl vairāk atrauj visu vaļā. Tāpēc torrentistam nebūtu jābaidās no provaidera, bet drīzāk gan no policijas, protams, atkarībā no šārētā satura. ;)

Gravatar Krotow

2013. gada 12. novembrī, plkst. 21:02

Tas tiesa, pirms 5-6 gadiem DSL vēl bija diezgan draņķīgs. Tagad mājas DSL lietotājiem ir redzēts arī 10+ Mbps. Lattelecom optikai arī visiem vecajiem lietotājiem iedots dubultais ātrums. Patiesie rezultāti gan visādi. Šodien mājās nomainīja elektriķu perturbācijās nodegušo PON kasti. Teica, ka varot būt līdz 250 Mbps... mērījām ātrumu - uz augšu 192 Mbps, uz leju 113 Mbps. 1 Gbps NIC, Linux, torentu nebija, Skype atslēgts. Hz, kāpēc tāda atšķirība, iTV kaste vairāk par 10 Mbps pat HD modē neēd. Vēlāk pamērīs atkal.

Gravatar Pēteris

2013. gada 12. novembrī, plkst. 17:49

> Tu zini kaut vienu, kuram būtu atslēgts pakalpojums dēļ torrentiem vai regulāras skaipa lietošanas?

Man tā bija. Pakalpojumu neatslēdza, bet limitēja ātrumu līdz tādam, ka praktiski varēja uzskatīt, ka pakalpojuma nav. Toreiz pārgāju uz Tele2, tur nebija liekulīgu runu par nelimitētu apjomu, tik maksā un kačā, kamēr slikti paliek.

Gravatar Vilx-

2013. gada 12. novembrī, plkst. 09:11

Kā ir 3G un 4G tīkliem ar "overheadu"? Tas ir, nu, bez reālām paciņām ar IP protokola datiem, tur iet arī visādas servisa paciņas citos protokolos, pareizi? Vai datu skaitītājs arī tās ņem vērā? Un cik daudz tās ir 4G un 3G? (Nekad neesmu interesējies, bet tagad ienāca prātā)

Gravatar laacz Autors

2013. gada 12. novembrī, plkst. 09:35

Ko īsti tu domāji ar "servisa paciņām"? Baiti arī mobilajā tīklā ir baiti. Vienalga - tie ir TCP vai UDP hederī vai payloadā.

Gravatar Vilx-

2013. gada 12. novembrī, plkst. 18:10

Es domāju - vai 4G ir lielāks overheads vai mazāks? Vai tas tāpat netiek uzskaitīts, jo skaita tikai manu IP trafiku, nevis baitus, kas pa gaisu ceļo no mana telefona uz torni?

Gravatar Krotow

2013. gada 12. novembrī, plkst. 21:07

Skaita tava telefona interneta pieslēgumam saņemto un nosūtīto pakešu kopējo datu apjomu baitos. OSI modelī tas ir 3. slānis. Tehnisko informāciju, sarunas un SMS mobilajos sakaros sūta atsevišķi, tiem tavā interneta rēķinā nekādi nav jāparādās.

Gravatar KKTK

2013. gada 12. novembrī, plkst. 09:45

Vai vispār ir vērts ņemties ar to pseido 4G - LTE? Drīz tak jābūt "True 4G" un tur jau ir pavisam citi ātrumi... Nu es par mājas internetu, ne mobīlo.

Gravatar Artis P.

2013. gada 12. novembrī, plkst. 10:31

Pamatā darbojas forši, kad ir, kam darboties. Tālab es aizvien palieku pie domas, ka labāk stabils 3G, nekā vietām superīgs LTE, bet citur - knaps Edge. Tas ļoti tracina. Bet saprotu, ka vēl ceļš ejams līdz kvalitatīvam pakalpojumam. Varbūt tikai šķiet, bet baterija arī bišk cieš no tās slēgāšanās.

Bet par cenu, mums jau bija forša īsdiskusija - ja brīdi pirms jaunā automašīnas modeļa iznākšanas tu vecajam pacel cenu un tad saki, ka jauno kruto modeli nav jāmaksā ne kapeika vairāk - tad.. nevajag mānīties tomēr :) cilvis jau nav dumš. Reāli, dēļ 4G ieviešanas gala lietotājam ir jāmaksā vairāk. Un tas jau nekādā veidā nav slikti, tas ir loģiski.

Kārtis galdā - telefona rēķinus nemaksāju vairāk 5 gadus, esmu ļoti apmierināts LMT lietotājs 11 gadus.

Gravatar Krotow

2013. gada 12. novembrī, plkst. 21:17

Gan 3G gan 4G ir labi tikai vienā gadījumā - ja tie spēj stabili darboties konkrētā 2*2m teritorijā un regulāri "neaizpeld". Laukos šobrīd 3G noķerams tikai pie viena mājas loga un arī tad te ir te nav.

Gravatar troll

2013. gada 12. novembrī, plkst. 21:34

Bet viens Bils teica kaut ko par 640 kilobaitiem. Vispirms sataisiet normālu 3g, tad ieviešat šo akmulātoru rijēju! Un vispār, wi-fi ir labāk!

Gravatar imruffian

2013. gada 19. novembrī, plkst. 00:32

Notestēju LMT 4G uz iPhone 5. Ātrums bija lielāks, bet Facebook Messenger uz katru aplikācijas sākšanu ielagoja, tāda sajūta, ka 4G pieslēgšanas ātrums tieši lēnāks kā 3G šajā aspektā. Kā citiem? Novērotas līdzīgas problēmas?

Gravatar SEEDBOX

2014. gada 29. aprīlī, plkst. 15:49

A ja mēnesi datu apjoms ir 400-500Gb piegriezies skābekli

Gravatar Juris

2014. gada 5. novembrī, plkst. 10:59

Gravatar Krotow

2014. gada 5. novembrī, plkst. 11:19

Turpat pieliku testa bildi ar komentāriem - man LMT 4G sanāca 15+ Mbps vietā, kur sobrīd atrodos. Mēģini to pašu pieslēgumu notestēt citur.

Gravatar Rozkalns

2014. gada 24. decembrī, plkst. 21:46

Paldies par rakstu, noderigi!

Gravatar Noris

2015. gada 5. maijā, plkst. 15:15

Vai kāds zin? - ir iespēja katrā Latvijas reģionā noteikt precīzākas 4G interneta frekfences 800 MHz (20band) diapazonā, kas patiesībā ietver 790-860 MHz? Cik saprotu katrā pilsētā, tas atšķiras. Varbūt kautkur tiek uzrādīti tehniskie parametri?

Gravatar Alberts

2015. gada 15. decembrī, plkst. 11:35

Man ir doma iegādāties iPad Air 2 (3G (4G LTE). Gribēju vairāk saprast, kā tieši izbraukumā, es spēšu pieslēgties 4G ar tableti? Mēģinu saprast, cik tas ir lietderīgi un ar kādām papildus izmaksām man ir jārēķinās. Paldies jau iepriekš.

Gravatar Jur4iks

2015. gada 15. decembrī, plkst. 12:40

Šajā gadījumā problēmu nav nekādu, aizejot UZ LMT KAC Tev piedāvās pakalpojumu un izvēlies pēc saviem lietošanas paradumiem un rezultātā arī būs summa.(iekārtas interneta izmantošanai piešķir bez maksas ar beztermiņa līgumu)

Sākumā kad parādījās Brīvība ar neierobežotiem zvaniem sāku daudz runāt 1500-3000 min/mēnesī līdz ar to ierobežoja pakalpojumu viens zvans bija ne garāks kā 30 minūtes pēctam pārtrūka saruna (30:00:00) vareja zvanīt no jauna, kad pēc laika sāku protestēt pret to rakstīju iesniegumu un atcēla šo ierobežojumu, bet tas pēc kāda laika arī ne uz reiz; Ar internetu pagaidām viss ir ok aktīvi tiek lietots no 100-500 GB/mēnesī pagaidām neviens neko nav ierobežojis.

Gravatar Alberts

2015. gada 16. decembrī, plkst. 16:32

Skaidra bilde. Paldies Jur4ik!

Gravatar Jumbo

2016. gada 1. aprīlī, plkst. 12:17

Varbūt ir noderīgi atslēgt 4G ja lieto, piemēram, mazāk 2 GB datus mēnesī ?

Gravatar Zane

2017. gada 10. janvārī, plkst. 09:27

Ir Rīgā nostūri, kur ar internetu vispār ir švaki.. :( Šī iemesla dēļ paņēmu LMT "NEATKARĪBA" mobīlo internetu(neierobežots internets), ko arī (nosacīti) aktīvi izmantoju (pārsvarā YouTub video un mūzikas klausīšanās), kamēr datu apjoms nepārsniedza 100Gb/mēnesī tikmēr bija viss labi, kā pārsniedza šo apjomu kopš tās dienas internets tika regulāri atslēgts pat uz minīti.. tracinoši, tāpēc pārgāju uz to pašu Tele2, kur kā jau iepriekš, Pēteris minēja:"Toreiz pārgāju uz Tele2, tur nebija liekulīgu runu par nelimitētu apjomu, tik maksā un kačā, kamēr slikti paliek." Nesaprotu, kāpēc ir jāpiedāvā pakalpojums un tad jāveic ierobežojumi - uzskatu, ka pakalpojums netiek pilnvērtīgi sniegts.