laacz.lv

Kaspara F. neoficiālā mājaslapa (Anno 1997)

Lamuvārdu estētika

“Sūds ar viņu! Sūda būšana! Sūds uz kociņa! Sūdabrālis. Sūdaliņš.” Nē, tas pēdējais laikam ir manis paša izdomājums. Bet, nenoliedzami, sūdam mūsu tautas apziņas veidošanā ir nozīmīga loma. Kā tev šķiet – aiz kam tā?

Labi, tagad nopietnāk.

Mūsu laikos pat zināmā mērā pieklājīgi ir teikt kādreiz rupjos “piķis un zēvele” vai “jupis viņu rāvis”. Tajā pat laikā tagad gandrīz neviens tā vairs nerunā. Kaut kā šķiet, ka tieši zvejnieki izsenis bija lamuvārdu meistari. Ar savu vēja tēsto raupjo dabu (patin šo filmu uz beigām, lai redzētu, ar kādām nejēdzīgām laivām viņi brauca jūrā) ikurāt šie vīri tā īsti nekautrējās saukt lietas tajos vārdos, kuros viņiem tās šķita saucamas. Lai gan bez piķa un zēveles es īsti neko vairs nezinu.

Bet, raugi, mums, takš, ir arī vesela gūzma citu relatīvi senu vārdiņu, kas liks notraukt nostaļģisku asariņu tiem, kas ar skubu ir gatavi mesties un tos apgūt, lai tik ļoti atklausīto krievu mātes vārdu (kurus pārsist nespēj neviena valoda – būsim godīgi) vietā varbūt varētu mēģināt ierast lietot mūsu pašu. Taisnības labad jābilst, ka īsti simtprocentīgi mūsu tie visi īsti arī nebūs.

Viss, ko internetā atradu, ir šis saraksts, bet tanī nav nevienas pašas atsauces. Varbūt, dārgie dārgie lasītāji, variet virzienu iedot – kurā rakt? Grāmatas, žurnāli, disertācijas – to visu var un vajag celt ārā. Pie kam, ne tikai izolētus vārdus, bet teicienus, idiomas, var pat veselus stāstus, kuri satur šādus varbūt ne pārāk pieklājīgus teicienus.

Savādāk sanāk, ka mūsu valoda šinī globalizācijas laikmetā sāk pašiem mazliet tā kā piemirsties un cilvēku par latviešu atzīstamais leksikons ir krasi samazinājies. Un tas ir skumji.

Pēteris

No drukātā, šķiet, vienīgais būs Bušs O., Ernstsone V. Latviešu valodas slenga vārdnīca. Rīga, Norden AB, 2006. bet tas nav īpaši pārbagāts ar klasiskajiem teicieniem.

Lauma

Nudien labs jautājums! Šis un tas no tezaurs.lv iekļautajiem lamuvārdiem nāk no Slenga vārdnīcas http://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/46006-latviesu_valodas_slenga_vardnica.html It kā mūsdienu avots, bet tie lamuvārdi, kas nav galīgi aizmirsti, tur ir. Spriežot pēc Tēzaura, specifiskākie vārdi ir daļa iekļauta dažādās izlokšņu vārdnīcās (Vainižu, Sinoles, Kalupes, utt.), bet tajās, diemžēl nav atzīmēts, ka tie ir lamuvārdi. :(

Pēteris

Bet nu manuprāt tur jau nav jāmeklē tieši vārdi – gan krievu, gan citās valodās dažādību (un indivīdu spēju izteikties krāšņi bet visiem saprotami) veido nevis jauni vārdi, bet kombinācijas.

Piemēram maukumēbele, pežuveste, dirskrādziņš utml neko jaunu neievieš, bet attiecīgā brīdī par attiecīgu lietu var būt trāpīgi.

Bāviņš

Protams, ir tādi, kas to krievu mātes valodu māk izmantot visā tās “krāšņumā” un daudzveidībā, un, tad ir, kā lai saka, prieks klausīties, un tomēr, man šķiet, ka viņa ir nedaudz pārvērtēta – tur jau arī tomēr pārsvarā ir vārdu darinājumi izmantojot pāris (vairāk gan vienu) skanīgas saknes. Nav jau nekāda māka arī latviski visādus pimpaušus un krāndegunus uzdarināt – jā, varbūt nav tik ierasti un tāpēc nedaudz pietrūkst viņiem tā spēka, bet, manuprāt, daudz skanīgāki un jēgpilnāki teikumi sanāk.

P.S.
No tā saraksta mani ļoti “zaļās muižas akā dirsējs” uzrunāja, būs jāsāk pāris tādus apmācāmos tā arī uzrunāt.

Fledis

Kārtīgs, sulīgs vārds savureiz- kas var būt labāks par šo! Bet reizēm noder izteikties smalki, tā, lai pat varbūt it kā nav par ko apvainoties, bet šā vai tā visiem skaidrs…

Delfīni, iespējams, domā.
Tu, iespējams, neesi delfīns.

Šim domugraudam ir arī autors, tikai uz sitiena neatceros, kurš no Laimoņiem- Kamara vai Vāczemnieks.

Iesniegt savu viedokli

Atruna par moderāciju. Daži vārdi, var gadīties, ka ir iz melnās listes (viagra and stuff). Tādi komentāri tiek aizturēti, pirms parādās lapā. Ja Tavs komentārs neparādās uzreizi, būs vien jāpagaida, līdz es jamo izlasīšu. Protams, ka paturu tiesības sev netīkošos komentārus dzēst, iemeslu neminot.