laacz.lv

Kaspara F. neoficiālā mājaslapa (Anno 1997)

Ex_Machina

Šis raksts ir kategorijā Man iedeva. Te es rakstu par to, ko man iedod patestēt. Ne visu uzrakstu, bet par Maserati vāģi, Vertu telefonu, vai Sharp 50 collu OLED TV drošs, ka neklusēšu :)

Kad pirmo reizi noskatījos treileri, es īsti nezināju – skatīties vai nē. Tad mani @kinoblogeru vārdā Sergejs uzstājīgi aicināja aizdoties uz šo filmu kino svētku Spektrs ietvaros. Gribējās jau patielēties, bet, izrādījās, ka šo filmu diktiņ gribējās redzēt. Jo tas ir AI, režisors ir svaigucītis, tie ir briti, un tas nav marazms ar Depu.

Tu jau zini, kā mums iet ar zinātnisko fantastiku un labām idejām iekš kino – viss vienmēr tiek sačakarēts. Paldies Holivudai. Tieši tāpēc es, lai arī liku lielas cerības, kaut kā tomēr mazliet baidījos tikt apčakarēts. Patīkams bija mans pārsteigums, ka neviens mani nekur nepiečakarēja. Jautājumi par AI nav vienkārši, par to tiek rakstītas grāmatas, disertācijas un šīs pasaules varenie arī neklusē.


Filma grozās ap faktu, ka kāds gūgles tipa uzņēmuma talantīgais īpašnieks ir pa kluso sariktējis androīdu, kuram piemītot mākslīgais intelekts. Lai par to pārliecinātos galīgi, viņš ar dabon pie sevis tirliņu, kura uzdevums ir ar šo beibi izveikt tā dēvēto mītisko Tūringa testu. Lai gan klasiski tam būtu jābūt aizklātam (testētājs nedrīkst zināt, ka runā ar botu). Ar laiku tas pārvēršas diezgan līkumločotā un manuprāt pārāk sasteigtā spēlē ar nosaukumu Kas-Raksturo-Intelektu? Vai intelekts, kuru mēs spējam radīt, ir līdzīgs mums? Un tā tālāk, protams.

Rezultāts, lai arī, kā jau minēju, brīžiem sasteigts, ir lielisks. Oriģināls stāsts ar lielisku realizāciju. Lai gan filmas lielāko daļu nepameta sajūta, ka spēj paredzēt tālāko notikumu gaitu, beigas ir kā kulaks uz acs. Kāpinājumu gan varēja mazliet savādāk parādīt…

Kā jau jebkura laba filma, šī arī spēja skatītāju ievirzīt sev vēlamajā jautājumu-atbilžu upes gultnē, lai gan mazliet ne līdz galam – atstājot vietas, kur izkāpt krastā (šis teikums izklausās pēc vīna apraksta). Svaigās idejas mijās ar mazliet mulsinošu galveno varoņu uzvedību, kas beigās tomēr salīmējās kopā. Iespējams, pielietojot dažus pārāk notrulinātus paņēmienus autoriem izdevās novērst uzmanību no tā, kas notiek patiesībā, lai gan oušena bandas tipa viltību spēlītes varēja arī nebūt.

Vēl mazliet par jautājumiem un atbildēm. Filma uz daudziem sevis uzstādītajiem jautājumiem atbildēja pati, kamēr ļoti daudz kas palika neatbildēts. Atsvaidzinoši, ka uz ekrāna ir veiksmīgi un eleganti parādītas mākslīgā intelekta teorijas idejas. Prakstiskās dabas jautājumi AI izveidē pat netika aizskarti, ar maziem izņēmumiem. Ļoti veiksmīga manipulācija ar sarežģītu un bīstamu tēmu.

Kādam skatītājam gan varētu pienākt brīdis, kad viņš vairs negrib pakļauties režisora spēles noteikumiem. Tas nekas. Tas vairs nav svarīgi. Mērķis jau ir sasniegts.

Režisors ir meistars. Gaidīšu nākamos viņa darbus.

Iesniegt savu viedokli

Atruna par moderāciju. Daži vārdi, var gadīties, ka ir iz melnās listes (viagra and stuff). Tādi komentāri tiek aizturēti, pirms parādās lapā. Ja Tavs komentārs neparādās uzreizi, būs vien jāpagaida, līdz es jamo izlasīšu. Protams, ka paturu tiesības sev netīkošos komentārus dzēst, iemeslu neminot.