laacz.lv

Kaspara F. neoficiālā mājaslapa (Anno 1997)

Kosmosa [ziepju] ōpera

Ne reizi vien līdz apnikumam (jums) esmu stāstījis, ka bērnībā dikti aizrāvos ar lasīšanu. It sevišķi – zinātnisko un ne tik zinātnisko fantastiku. Viens no mīļākajiem brīžiem bija tad, kad paņēmu rokā iepriekš neredzētu grāmatu un ar izteiktu baudu pētīju tās vākus. Pagājušā gadsimtā arīdzan modē bija tagad jau ierastās kolāžas ar planētām, tēliem un citām lietām, bet vāks ar salīdzinoši detalizētas kosmosa aparātu un staciju ilustrāciju mani spēja aizraut daudz vairāk. Kamēr vieni zīmēja mašīnas, man kladītē viens pēc otra tapa kosmosa kuģi, orbitālās un ne tik orbitālās stacijas, jaunatklāto planētu pašizdomātās kartes un tur mītošā flora un fauna.

Tieši tāpēc es katru reizi klusībā ilgojos pēc jebkuras kādas klasiskas kosmosa operas ekranizācijas. Tādas, kurā ir stacijas, kuģi, iracionālas kaujas vakuumā, muļķīgi lāzerieroči, utt. Bet vēl vairāk es priecājos par drosmīgu mēģinājumu paņemt un uz mazā ekrāna parādīt lieliski producētu, detaļām bagātu un varbūt arī nedaudz ne līdz galam pārdomātu stāstu.

Kādu laiku interesanti bija paskatīties Stargate sēriju, varbūt arī Startrek. Bet beigu beigās tas viss pieriebās un šķita baisi muļķīgs. Viss, kas tiek mainīts, ir tehnoloģijas, bet cilvēki nemaz. Esmu pat nonācis pie atziņas, ka savā ziņā forši, ka Firefly nevilkās vairāk kā vienu sezonu, jo tas sākotnējais šarms nepaspēja apnikt. Man nevajag tos marazmātiskos pieņēmumus, ka visums ir pilns ar mums izprotamām humanoīdām dzīvības formām, kuras mēs kaut mazākajā mērā interesējam.

The Expanse plakātiņš

Pagājušā gada beigās, šķiet, noskatījos arī Dark Matter, kas bija patīkams malks svaiga kautkā. Brīžiem oriģināls, nebūt ne ar leļļu grafiku taisīts.

Pats svarīgākais, ko vēlējos jums pavēstīt, ir šinī rindkopā. Nesen sāku skatīties nezin kāpēc atlikto uz stāstu sērijas bāzēto The Expanse. Un te nu arī pienāca tas brīdis, kad es varēju apmierināts iegrimt krēslā un priecīgi noņurdēt, jo beidzot kāds ir uzņēmies noproducēt detalizētu un skaistu kosmosa operas gabalu televīzijas seriāla formā. Pie kam, tanī ir lieliski sabalansēts tas, kas notiek ar cilvēkiem, tas, kas notiek ar sabiedrību, kā arī tas, kas notiek ar tehnoloģijām.

Protams, ka daudz kam var piesieties, daudz kas ir jocīgs un dīvains. Neskatoties uz to, šī jau ir latiņa, kuru būs jāpacenšas pārlekt. Vēl ir aspekts, ka tas ir SyFy, kas patiesībā iepriekš diez ko nav izcēlies ar kaut ko tāda līmeņa. Tāpēc arī tik novēloti ielecu vilcieniņā.

Tagad gan mazliet jāiespringst būs uz lasīšanu, jo visas sērijas grāmatas bija manā “jāizlasa” sarakstā. Tagad tās paleks uz augšu. Lai gan, protams, kā mēs zinām, kamēr tur nebūs pupu, asiņu un neparedzamu pilnīgi psihopātisku sižeta pavērsienu, lielos reitingus nesagaidīsi.

Jāpiebilst, ka anonsu un baumu ziņā pēdējie gadi ir bijuši bagāti, bet ne viss no tā piepildīsies. Brave New World (SyFy), Foundation (HBO), Gateway (SyFy, bet baigi negaidu, jo grāmata mani pārsteidza nesagatavotu), Hyperion (SyFy), Red Mars (man neko neizsakošs Spike TV). Bail par to, ka sačakarēs man tik ļoti tuvo Hyperion, kā arī pat nezinu, ko lai sagaida no episkā Foundation, jo tur vēriens ir uh-ah.

Taka

Un Babylon 5 palaists garām.
Vispār to “kanālu” SyFy es skatīties nespēju, kad tas bija SciFi, tad bija vēl Sci, bet kopš tas ir Sy, tur ir viens vienīgs Fy.
Ja par “fantastiku” var nosaukt seriālu, kur vilkatis drāž laumiņu, tad tad cauri. Jebkura “fantasy” nu jau tiek nosaukta par “fantastiku”, rupji sakot – “Solaris” ar “Gredzenu Pavēlnieku” ielikts vienā grupā.
Sak, ja nebalstās šodienas reālijās, tad tā visa ir fantastika!
No jaunajiem var vēl paskatīties Defiance virzienā, vēl ir cerības uz Star Trek reboota bāzēto seriālu, kurš būs nākošgad.

Kamazs

SyFy bija fantastiskais “Battlestar Galactiva” rebūts. Visas tās sezonas nebija labas, protams, sailonu tēma tika izvilkta līdz nelabumam. BET! Bet pirmā puse no pirmās sezonas – kur cilvēcei, kas reducēta uz kosmosa floti, ko vajā asinskāri roboti, ir jātiek galā ar politiskiem, tehnoloģiskiem un sociāliem šķēršliem, bija lieliska!

Savā ziņā “Expanse” bija beidzot kaut kas gandrīz tajā pašā līmenī, iespējams pat labāks, vnk vēl nav noslēdzies un knapi tikai pirmā sezona. Pirms tam SyFy bija daži ne tik labi mēginājumi ar “Ascension” piemēram, kas likās cerigs, bet beigās pievīla. Bet, hei, viņi mēģina!

Man pašam reali pietrūkst “hard sci-fi” fikcija TV/datora ekrānā. Kosmosa operas ir lieliskas, bet, manuprāt, kā parāda “Troņu spēles”, skatītāji ir gatavi arī kaut kam reālistiski un skarbākam.

laacz

Starp citu, Hard Sci-Fi ir gandrīz pazudis arī no grāmatām. Pamatā jāizlīdzas ar īsiem fanu apkopotiem stāstiem un komūnu. Kā senos laikos, kad cilvēki publicējās speciālos žurnālos, jo grāmatas neviens neuzņēmās izdot.

Murmulis

Krievu valodā ir spēcīgi rakstnieki.. daži, bet ir.. man personīgi tuvāks ir fantasy stils.. tā tagad ir modes lieta.. raksta visi kam nav slinkums.. laba gan ir maz..

Taka

B5 piektā sezona tāda sanāca, jo visu laiku bija drauds, ka ceturtā, nevis piektā būs pēdējā. Nu un līdz ar to visas idejas fiksi sakompresēja ceturtajā un piekto nācās cept no nulles.
Dažas ceturtās sezonas idejas tika realizētas atsevišķās TV filmās – In the Beginning, Thirdspace, Call to Arms (ievads jaunajam Babylon Project: Crusade seriālam).

Kaķis

Apcerot tēmu, vēlējos uzzināt vai kāds ir lasījis šo sci-fi krievu valodā Гуляковский Евгений “Сезон туманов. Долгий Восход на Энне”
Neesmu līdz šim atradis nevienu paziņu, kurš būtu šo lasījis..

ImissimI

So say we all.

Paskatīšos, ja ir tik labs un dīvains, tad vēl dīvaināk būs ja SyFy to pasākumu nelikvidēs. (negrībās jau būt pesimistam, bet nu tā viņiem gadās ļoti bieži) Cerams, ka būs brīdis, kad science fiction atgriezīsies tādā līmenī kā tagad supervaroņus štancē.

Vai nevari atrast kādus savus fiction zīmējumu iz bērnības? Būtu interesanti.

laacz

Diemžēl, man no bērnības dažādu ar agrajiem deviņdesmitajiem, mūsu mazturības un ar nekustamajiem īpašumiem saistītu mahinatoru dēļ nav palikušas pat fotogrāfijas. Kur nu vēl viss tas, ko tagad gribētos pašķirstīt…

Taka

/sarkasms
Foundation neies cauri, jo tur nav pupu un daudz asiņu arī nav.
/sarkasms off
Nopietni sakot – ļoooti gribētos redzēt! Ceru, ka nenogalinās pēc pirmās sezonas tfu tfu tfu…

Iesniegt savu viedokli

Atruna par moderāciju. Daži vārdi, var gadīties, ka ir iz melnās listes (viagra and stuff). Tādi komentāri tiek aizturēti, pirms parādās lapā. Ja Tavs komentārs neparādās uzreizi, būs vien jāpagaida, līdz es jamo izlasīšu. Protams, ka paturu tiesības sev netīkošos komentārus dzēst, iemeslu neminot.