✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

Elektronika (un nedaudz viedās mājas)

2017. gada 27. decembrī, 24 komentāri

Pagājušajā nedēļā manās rokās nonāca tāds nieks, kā Sonoff Basic relejs. Principā, tas ir slēdzis ar wifi. Lai to lietotu, iespraud vienā galā vadus, otrā galā vadus (neaizmirsti apkārt palaist zemējumu, ja tāds ir). Pieslēdzies, sakonfigurē un slēgā iekšā/ārā, esot kaut krogā. Maksā zem pieciem dolāriem no čīnas.

Dzīvoklī sevišķi daudz kā, ko mērīt un attālināti slēgāt nav, ja neskaita eļļas radiatoru meitas istabā pirms apkures sezonas sākuma un pēc tās beigām, ko veiksmīgi dara netīšām mājās parādījusies Istabai bāzes stacijas, temperatūras devēja un rozetes kombinācija.

Sonoff Basic slēdzis/relejs
Sonoff Basic slēdzis/relejs

Viens liels mīnuss - padarīšana strādā caur čīniešu mākoni. Taču, tā kā risinājums ir uzbūvēts uz ļoti zināmām komponentēm, tad dabā to visu var arī padarīt par lietojamu mājas apstākļos bez interneta savienojuma un kontroles atdošanas čīniešiem.

Un ir vēl viena nianse. Nedz es jēdzu ko no elektronikas, nedz lodāmura. Bet tas jau nav šķērslis, lai manā puslīdz cienījamajā vecumā to nesāktu kaut nedaudz jēgt ;)

Pa ausu galam līdz šim biju šo to dzirdējis arī par tā "sirdi" - ESP8266 čipu, kurš nodrošana WiFi savienojumu un nelielas programmēšanas iespējas. Tas gan arī viss, ja neskaita nelielu aizmetni pāris idejām tam laikam, kad es kaut ko pratīšu no tā visa. Bet tagad man ir mazs sūdiņš uz galda pašam :) Pie kam, Sonoff ir arī tāda pati uzparikte, kura jēdz mērīt arī elektrības patēriņu un tanī pašā AliExpress maksā ap desmit dolāriem - Sonoff Pow.

Tātad, lēnā garā saķepsēju plānu. Sākumā bija doma tikt galā ar "piečakarēšanu", pie ieslēgšanas viņam iestāstot, ka patiesībā čīniešu mākonis atrodas nevis TUR, bet kaut kur man mājā uz kāda no Raspberry Pi. Tas ir izdarāms diezgan vienkārši. Negatīvais - kaut kāds custom risinājums. Phe. Nav mūsu ceļš.

Uz viedslēdža (kas par vārdu!) ir jāpielodē četri struņķīši tam paredzētajās vietās. Tam vajag struņķīšus, lodāmuru un visus pārējos pričendāļus. Plusi - beidzot apgūšu lodēšanu. Trūkums - jāatrod kaut kas, ko palodēt vēl pirms ķeros klāt pie kaut kā noderīga.

Kad tas izdarīts un nekas nav nosvilis, vajag nomainīt ESP8266 čipā esošo programmatūru pret tādu, kura regulējas ar atvērtu risinājumu palīdzību. Tam būs nepieciešams FTDI programmēšanas modulis, kurš no USB visu spēj pārtulkot seriālajā valodiņā, lai var saprogrammēt to, ko nepieciešams saprogrammēt.

Pirms tam ir jāsaprot, ko vēlies panākt. Programmatūras ir daudz un dažādas. Teorētiski vari pats uzrakstīt triviālu skriptu, kurš dara to, ko Tev vajag. Bet varbūt nevajag?

Piemēram, man šķiet, ka lieliska lieta ir OpenHAB. Tas ir atvērts viedās mājas un citu nestulbo ierīču pārvaldības risinājums. Savā otrajā iterācijā tas ir kļuvis neskaitāmas reizes brīnišķīgāks par to, kāds tas bija pirms diviem gadiem. Vēl viens nieks - tas skaisti darbojas arī uz lētuča Raspberry Pi Zero W, kuru par 15€ ar visu piegādi var dabūt no PiHut vai raspberrypi.dk. Sūti divus, jo, ja nomirs viens, varēsi aizvietot ar otru.

Jāpiebilst, ka OpenHAB nenozīmē, ka tagad labās rokas vietā jāliek lodāmurs, lai gan zināmas zināšanas visādās tehniskās un programmātiskajās lietās ir nepieciešamas. Pagaidām nezinu, vai mums Latvijā ir forši integratori, kas uztaisīs ne tikai uz nodošanas brīdi strādājošu, bet arī uzturamu, problēmu gadījumos ātri "salabojamu" risinājumu. Ja nav, tad alternatīvas ir tikai lielās platformas - KNX, ZigBee, ZWave.

Atgriežoties pie slēdža. Šķiet, ka populārākā programmatūra, kuru uz tā uzkrāmēt, ir TASMOTA. Kad līdz tam tikšu, tad painformēšu. Tagad man mēnesi no čīnas nāks visvisādi loriņi :)

Kamēr tas notiek, var pagūt sakonfigurēt sevišķi ierobežotu viedierīcēm domātu WiFi tīklu uz esošā Mikrotik hAP ac rūtera. Lai gadījumā, ja nu kas, viedā māja darbojas neatkarīgi no iemītniekcilvēku vai viescilvēku tīkla.

Atgriežoties pie viedās mājas. Tehnoloģijas jau kārtējo reizi ir apsteigušas mūsu vajadzības. Patlaban, kad ir runa par viedo māju, ir standartrisinājumi apkurei, ventilācijai, durvju virināšanai (garāža, vārti), utt. Bet problēma ir tanī, ka viedajā mājā dzīvo dažādi cilvēki ar dažādām vajadzībām, iespējām, vēlmēm un ieradumiem. Sensoru kaudze vēl neko nedod. Ja izdodas atrast automatizējamus procesus, tad kāpēc ne?

Un viens jābets (yes-but), pie kura esmu nonācis, par šo visu domājot. Ir jābūt klasiskajai metodei. Nav vērts aizvietot visus apgaismes slēdžus ar viedajiem. Ja nu pēkšņi viedās mājas smadzenes aiziet pa pieskari, var būt neērtības un neliela dabūšana pa galvu no pārējiem ģimenes locekļiem. Tas nozīmē, ka pareizi veidotā risinājumā varam ieslēgt gaismu ar slēdzi, ja nav tīkla, bet izslēgt ar telefonu, kad tas parādās; varam atvērt garāžas vārtus ar aplikāciju telefonā, bet varam arī ar pulti vai atslēgu vulgaris. Un paprovē pēc tam pārdot māju, kurā gaismu ieslēgt un visu kontrolēt var tikai caur viedo risinājumu, kas darbojas uz kaut kā. Tas nebūs bonuss. Tas krasi samazinās tirgus vērtību.

Ko viedizēt? Ja dzīvo privātmājā un neesi regulārs pasta saņēmējs, vari aprīkot pastkastīti ar ne pārāk sarežģītu risinājumu, kurš gadījumā, ja tur kaut kas iekrīt, atsūta ziņu uz e-pastu vai notifikāciju uz ierīcītēm. Ja regulāri jāizved miskaste (vai arī, ja šķiro, tad dažādos intervālos dažādas), var uztaisīt jau maķenīt sarežģītāku risinājumu, kurš paziņo, kas ir jāizved un zin arī, ja ir izvests līdz vārtiem. Nu, un, protams, klasika - autmātiskā laistīšana un vēdināšana siltumnīcā :P

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar nekā

2017. gada 27. decembrī, plkst. 22:26

nesapratu, kas tik briesmīgs vārdā viedslēdzis? varbūt to vajadzēja saukt par smārtpričendāli?

Gravatar laacz Autors

2017. gada 27. decembrī, plkst. 22:27

Nesapratu, kur es minēju, ka kaut kas briesmīgs?

Gravatar Papuass

2017. gada 28. decembrī, plkst. 00:36

Vēl viens viedierīču pārvaldes mehānisms: https://home-assistant.io/

Gravatar laacz Autors

2017. gada 28. decembrī, plkst. 01:03

Paldies. Es pat neiedomājos papētīt, vai ir kāds OpenHAB konkurents uzradies. Izrādās, ka ir :)

Gravatar laacz Autors

2017. gada 28. decembrī, plkst. 01:08

Pierakstīšu vēl ka ir Domoticz.

Gravatar Vilx-

2017. gada 28. decembrī, plkst. 02:01

Un tad, starp visiem priekiem un izklaidēm, neaizmirsīsim arī par ēnas pusēm šai ballītei - https://thedailywtf.com/articles/the-internet-of-nope Bet mans mīļākais pastāsts ir par kādu vārdā nenosauktu universitāti, kuras IoT infrastruktūra tika pārvērsta par botnetu ar >5000 gudrajām spuldzītēm, vending mašīnām, un visu citu, kas nu gadījās ceļā. Jautri. :) https://www.csoonline.com/article/3168763/security/university-attacked-by-its-own-vending-machines-smart-light-bulbs-and-5-000-iot-devices.html

Gravatar laacz Autors

2017. gada 28. decembrī, plkst. 08:38

Protams, ka security first. Diemžēl, patlaban visbiežāk visi šie "things" nav īsti nekādi kolosālie no šī aspekta. Tāpēc visam (tāpat kā mājas būvniecībai, bērna audzināšanai, braukšanai ar auto, utt) ir jāpieiet ar galvu.

Gravatar acc

2017. gada 28. decembrī, plkst. 12:46

Slēdžus ne vienmēr vajag pilnībā aizstāt, man tie vada iekārtu paslēptu aiz slēdža nozarkārbā, kas vienlīdz jauki zin kā uz tiem reaģēt lokāli vai arī pa gaisu izmantojot ZigBee. Tiesa problēmas var arī būt apgrieztas - developmenta laikā niekojoties ar testa nosacījumiem biju aizmirsis tos izņemt no "produkcijas" un ģimene pavadīja vakaru vienā stāvā tumsā, jo, lai arī slēdzis lokāli gaismu ieslēdza, pēc sekundēm divām sistēma to izslēdza...

Gravatar Chepa

2017. gada 28. decembrī, plkst. 13:48

ESP8266 ņēmi pliku vai jau apkarinātu? Pēc teksta izskatās, ka pliku. Labs variants eksperimentēšanai ir jau apkarinātie modi, kurus uzreiz jau var spraust pie USB, kā arī nekas nav jālodē, lai lietotu GPIO.

Ja gribi jau ātrāk padarboties ar ESP8266, tad man ir pāris FTDI, vienu varu aizsist. Ir vēl visādi loriņi... Principā esmu paeksperimentējis ar līdzīgu mērķi mājās, sensori, releji darbojas labi, bet nebiju atradi sev piemērotu servisu un kaut kā iegūlās atvilktnēs projekts :D Būs iemesls izvilkt no jauna laukā visu

Gravatar laacz Autors

2017. gada 28. decembrī, plkst. 17:50

EPS8266 man ir relejā iemontēts un viss jau apkarināts. FTDI man atnāks approx pēc mēneša, tad arī pieķeršos. Līdz tam vajag vēl visu ko iehavot, ieskaitot lodāmuru, pinus, breadboardu, utt.

Gravatar Avene

2017. gada 28. decembrī, plkst. 17:47

Ja mājās ir Raspberry Pi, tad programmēšanai dzelziski vajag tikai 4 vadus (nu vēlams tomēr tos "struņķīšus" ielodēt). Jāsavieno ar attiecīgajiem 3V3, RX, TX un GND piniem uz avenes. Softiski: Arduino IDE arī turpat var iedarbināt. Nav tikai pārliecības, vai mācēs izmantot avenes iebūvēto UART priekš programmēšanas.

Gravatar laacz Autors

2017. gada 28. decembrī, plkst. 17:51

Nu, bez RPi0W arī Uno R3 man netīšām arī iekrita pasūtījumā :P

Gravatar Saulrietis

2018. gada 2. janvārī, plkst. 09:45

Kā reiz iegādājos Sonoff TH16 ar mitruma un temperatūras sensoru un Sonoff CH4, ar kuru var vadīt 4 pieslēgumus. Abiem firmwares pāršuvu uz Tasmota. Strādā ka prieks, nav nepieciešams nekāds mākonis, jo visu vadību var veikt caur iekārtas webisko interfeisu. Papildus Raspberry Pi esmu salicis Crontab "uzdevumus", lai Sonoff pieslēgtās iekārtas (manā gadījumā gaismas) ieslēdzas un izslēdzas automātiski. Papildus Raspberry Pi paņem temperatūras un mitruma datus un aizpūš tos uz videokameru, lai varētu kamerā redzēt telpā esošo temperatūru un mitrumu. Tā, kā gribēju arī, lai iekārtas var ieslēgt/izslēgt ar klasiskajiem slēdžiem, tad Depo nopirku parasto slēdžu izskatā esošus zvanu pogas (citur sauc arī par žalūziju slēdžiem) un pielodēju pie Sonoff esošajiem slēdžiem/pogām. Pāris bildes: https://ibb.co/hpkNew https://ibb.co/cJvNew https://ibb.co/kvim6b https://ibb.co/cLEFzw https://ibb.co/n5bLzw

P.S. abas Sonoff iekārtas caur Raspberry Pi sajūdzu arī ar Apple HomeKit, strādā ļoti labi gan ar iPhone, gan ar iPad, bet šo pasākumu vairs neizmantoju, jo HomeKit nestrādā caur VPN.

Gravatar laacz Autors

2018. gada 2. janvārī, plkst. 10:02

Riktīgi pa foršo :) Es arī pāršuvu savu slēdzi priekšlaicīgi, jo atradu veidu, kā to izdarīt ar oriģinālo OTA mehānismu (https://github.com/mirko/SonOTA). Piemetu klāt node-red, un rezultātā man ir automatizācija (ērtāk, nekā visu caur cron bakstīt). Kad atnāks viens no diviem raspberijiem (zero), uzmetīšu uz jamajiem openhab un paskatīsies, kas notiek.

Pagaidām vēl parisināšu infrastruktūras jautājumus - vajadzētu nosekjūrot MQTT (SSL + autentifikācija), IoT tīklu nogriezt no pārējā pavisam (ieskaitot maksimāli ierobežotu piekļuvi internetam, jo nevajag), saprast autentifikācijas un ssl mehānismus node-red, utt.

Gravatar kivi

2018. gada 2. janvārī, plkst. 23:01

Saki, kādu kameru tu lietu, kā vari viņai fīdot papildus datus (pieņemu, ka temp un mitrumu iet blakus datumam un laikam, kas iet uz bildes virsū...)?

Gravatar Saulrietis

2018. gada 7. janvārī, plkst. 10:49

Konkrēti šajā gadījumā izmantoju Hikvision DS-2CD2420F-I, un to atbalsta visi citi Hikvision modeļi. Īsumā uz Raspberry Pi griežas skriptiņš, kas no Sonoff paķer mitruma un temperatūras datus un pušo XML formātā uz Hikvision kameru. Man tur pa vidu vēl iesaistīts Homebridge, kurš vēl piefikše Min un Max temperatūru, bet bez tā var iztikt vai arī pats uztaisīt skriptu, kas saglabā MIN un MAX vērtības. Pats skripts: https://pastebin.com/raw/vkBxvBUD Tas pats skripts tik vieglāk uztverams: http://ibb.co/mHcDSG

Gravatar Jānis

2018. gada 2. janvārī, plkst. 23:33

Principā, ja mājās ir pieejams AppleTV4, tad to var izmantot kā Homekit HUBu. Galvenais izslēgt sleep mode :) OpenHAB nopublicē kā homekit bridge ar visiem vajadzīgajiem itemiem, un tālāk jau AppleTV savieno ar šo bridge. Pēc tam caur Homekit appu var no jebkurienes piekļūt, vienalga kāds tīkls.

Gravatar au

2018. gada 13. janvārī, plkst. 01:09

Protams,sonoff sleedzjiem pie briivajiem gpio var pielikt 'vecos' sienas sleedzjus un panaakt 2in1 - ome ar veco, Laacz no ekraana plus Pii automataa sleega :)

Gravatar as

2018. gada 2. janvārī, plkst. 15:33

Es īsti nesapratu, ko Tu slēgāsi ar to verķi?

Gravatar skeptiks

2018. gada 5. janvārī, plkst. 19:18

Cik izmaksāja "Istabai" bāzes stacijas, temperatūras devēja un rozetes kombinācija? Cik saprotu, Sonoff variantā tas ir 10 + 5 dolāri.

Gravatar eses

2018. gada 23. janvārī, plkst. 13:43

Atbildot uz pēdējo jautājumu šobrīd man top uz ESP8266 bāzes gudrais sētas prožektors, kas nedarbosies, ja ārā ir tumsa, varēs ar MQTT piespiedu kārtā izslēgt ieslēgt, tur paregulēt timeoutus, kā arī mehāniskais slēdzis iekšpusē.

šo to jau mājās esmu nosmārtojis, bet sācis esmu salīdzinoši nesen bet sensoru/releju utt gals viss ir uz ESP8266 bāzes (pasūtīts ir gan arī ESP32 testam) + MQTT + SSL + digitalocean low end servrs . Pagaidām gan HUB pusē neko īpaši neesmu uztaisījis, tikai tik cik MySQLā logojas dati un ar telefona MQTT klientu var kautko paslēgāt.

Gravatar eses

2018. gada 23. janvārī, plkst. 13:44

tb gudrais prožektors ar motion sensoru.

Gravatar Evertpuika

2019. gada 19. februārī, plkst. 13:18

Feins raksts, prieks palasīties un pamācīties. Jautājums par Tasmota - vai var uzdabūt uz sienas slēdžiem (T1) arī šo softu un vai tas softs editojās trivāli? No programmēšanas neko nesaprotu, bet no čīnīzeru mākoņa gribu atteikties.