laacz.lv

Kaspara F. neoficiālā mājaslapa (Anno 1997)

Īstais markdown redaktors – Typora

Ja nu kāds ikdienā vai biežāk nekā reizi mūžā raksta tekstus, izmantojot Markdown, tad starp visiem redaktoriem iesaku tieši precīzi vien – Typora.

Piemēram, Wordpresa WYSIWYG redaktors ir diezgan neprognozējams. It sevišķi, ja vēlies visu tīru un kārtīgu; neliels OCD, kurš man vismaz šajā nelielajā jomiņā piemīt. Savukārt, iekš plika HTML rakstīt arī nav lustes, jo tas tomēr nav parocīgi, ja vēlies ievietot bildītes, saitītes, citātiņus, atzīmēt boldiņus un itālikiņus.

Tāpēc esmu pārgājis uz markdown kā bloga satura rakstīšanas sintaksi. Tas ir nosacīti intuitīvs, tik pat nosacīti vienkāršs, un aizvien tik pat relatīvi parocīgs. Es pat dokumentus, kuri nav jāiesniedz Word formātā, cenšos vismaz sākotnējās rakstīšanas fāzē gatavot parastā teksta redaktorā ar markdown sintaksi.

Šķiet, ka pasaulē uz katru interneta lietotāju ir viens markdown teksta redaktors, kur vienā pusē raksti tekstu, bet otrā tas attēlojas jau formatēts.

Piemēram, šāds. Kreisajā pusē raksti markdown, labajā rādās formatēts.

Typora ir savādāka. Tas ir kaut kas pa vidu starp WYSIWYG (What you see is what you khehem, almost get, piemēram, Words) un markdown. Tu raksti kā ierasts parastā teksta redaktorā, bet rezultāts, kad redaktoram ir skaidrs, ko esi uzrakstījis, ir “pa smuko”. Elementu rediģēšana arī ir tieši tik pat eleganta. Tas dara tieši to, ko es vēlos, lai tas dara.

Saprotu, ka normālam cilvēkam tas viss ir tik ļoti vajadzīgs kā aifountam back podziņa, bet man ir iepaticies.

Un šādi tas izskatās “pa parasto”

Papildus standarta Markdown (CommonMark), tā atbalsta arī populārākos paplašinājumus un papildfīčas:

Papildus patīkams aspekts ir ar kopēšanu. Ja tu kopē no Typora uz kādu citu parastā teksta redaktoru, tas pārkopē markdown. Ja kopē, piemēram, uz Word, tas pārkopē visu formatētu, ar bildītēm, tabulām un visu pārējo.

Programma, man par lielu pārsteigumu, ir pieejama (pat primāri tika radīta) uz Windows. Laikā, kad viss smukais un foršais tiek radīts uz Crapple, šis silda sirdi, ka ne visi ir padevušies hipsteros.

Rīks pagaidām ir bezmaksas. Sākot ar 1. versiju tas kļūs maksas. Cena, diemžēl, vēl nav zināma. Nāksies vien pagaidām priecāties, pierast, un kaut kad, verot vaļā maciņu, raudāt krokodila asaras. Ceru, ka cena vismaz būs vienreizējs maksājums, nevis abonēšana, kā tas tagad moderni.

Ja ir vēlme rakstīt iekš Wordpress, izmantojot markdown, tad tam ir pietiekami daudz dažādu spraudņu (ieskaitot to pašu Jetpack). Galvenā pazīme, ka spraudnis ir lietojams, ir viena – tas atbalsta CommonMark sintaksi un, vēlams arī GFM, jeb Github flavored markdown.

Iesniegt savu viedokli

Atruna par moderāciju. Daži vārdi, var gadīties, ka ir iz melnās listes (viagra and stuff). Tādi komentāri tiek aizturēti, pirms parādās lapā. Ja Tavs komentārs neparādās uzreizi, būs vien jāpagaida, līdz es jamo izlasīšu. Protams, ka paturu tiesības sev netīkošos komentārus dzēst, iemeslu neminot.