✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

Apostrofs

2007. gada 9. janvārī, komentāru vēl nav

Ja Tev ir Windows 8.1 vai Windows 10, apostrofs vairs nav nepieciešams!1 Izvēlies tur jau esošo izkārtojumu "Latvian (Standard)".
1 Izņemot gadījumus, kad vēlies kā "mēmo taustiņu" lietot tildi.

Vēlies uzrakstīt kādu latviešu burtu, bet gribās to darīt nekļūstot par pirātu vai nepērkot Tildes Biroju? Gribās to par pliku velti? Šī vieta ir domāta ikurāt tev ;)

Novelc apostrofu tūlīt pat » (¼ MB ZIP arhīvs, kurš satur instalāciju) Mēmais apostrofs un tilde, decimālais atdalītājs punkts vai komats.
Mēmā tilde, decimālais atdalītājs punkts vai komats.

2014.01.02. Eiro simbolu (€) tagad visos izklājumos var ievadīt, vienlaicīgi nospiežot labo [Alt] (sauktu arī par AltGr) taustiņu un 4 (kur $ zīmīte). Noklusētajā lejupielādes failā tagad mēmie ir abi divi - gan tilde, gan pēdiņas.

2013.11.28. Dažas lietas. Windows 8.1 apostrofs vairs nav nepieciešams! Tur tas ir iebūvēts (protams:) Kā arī, maksājiet man visus savus bitkoinus par labo darbu uz 1DAiNc3DHrjExvZedkHAJjs6JJi9TT4Sae, ja ar PayPal negribās zīmēties :)

2012.11.12. Zinu, ka tas skanēs neticami un daži no jums noģībs, bet pareizā rakstība ir “apostrofs”, nevis “apastrofs”. What a shocker, ne?

2012.10.09. Turpinās nedienas ar Chrome lietotājiem. Tev var paziņot, ka lejupielādējamais fails ir kaitīgs. Tā tas nav. Esmu pārbaudījis (un regulāri pārbaudu) ar vairākiem antivīrusiem. Fails ir OK.

2012.08.29. Shift un apostrofs tagad arī ir kā mēmais taustiņš (Shift+' un tam sekojošs a, neatlaižot Shift, rezultēsies Ā). Ja šis nepatīk, vari ņemt iepriekšējo.

2012.08.20. Man ir dikti jāatvainojas, bet pagaidām nezināmu iemeslu dēļ, atsevišķiem Google Chrome lietotājiem var tikt paziņots, ka fails ir malcious. Tā nu gluži nav. Kamēr problēmas cēlonis nav atrasts, uzticieties man :) Lai paātrinātu risinājuma rašanos (ja tā maz ir problēma ar pārlūku), varat uzspiest uz zvaigznītes šajā bugreportā.

“Apostrofs” ir uzinstalējams klaviatūras izklājums (layout), lai bez jebkādiem Tildes vai citu ražotāju brīnumiem varētu daiļi rakstīt latviski, izmantojot apostrofu kā mēmo taustiņu par pliku velti.

Kā bezmaksas alternatīvu to lieto un iesaka draugiem, radiem, paziņām ne tikai atsevišķi cilvēki. Korporatīvā līmenī to izmanto vairāku banku filiāles Latvijā, valsts iestādes, Latvijas Tele2, TV3, kā arī Eiropas Savienības institūcijas Briselē :)

Protams, ka apostrofs, kā jau minēju, ir bezmaksas. Taču, ja ļoti vēlies man pateikt paldies ar finansiālu instrumentu, spied uz zemāk redzamās podziņas. Summu varēsi norādīt pats.

Vai arī, ja esi tāds gīks, vari izmantot šo bitcoin adresi: 1DAiNc3DHrjExvZedkHAJjs6JJi9TT4Sae :)

Kā uzinstalēt? Elementāri - atarhivējam failu (var to nedarīt, bet tad būs jāatbild uz dažiem papildus jautājumiem), un palaižam tur esošo setup.exe. Tas uzinstalēs nepieciešamo klaviatūras izkārtojumu. Tālāk jau reģionālajos iestatījumos norādām latviešu valodu kā noklusēto. Darbojas uz Windows XP, Vista, 7, un arī 8 (iespējams, pēc uzinstalēšanas nepieciešams sistēmas restarts).

Kā atinstalēt? Savukārt, ja kaut kas neizdodas (piemēram, iepriekš uz likts vecāks variants, bet tagad gribās jaunāku), tad ieteiktu atinstalēt visus iepriekš instalētos apostrofus. Diemžēl, no manis neatkarīgu iemeslu dēļ tas nav vienkārši izdarāms. Nepietiek tikai atinstalēt pašu aplikāciju un izdzēst izkārtojumu. Ir mazliet jāpavingro.

Sīkākas instalācijas instrukcijas zemāk.

Windows 8

Windows 8.1 apostrofs vairs nav jāinstalē. Tur tagad ir pieejama tastatūra Latvian (Standard). Ta ir īstā.

Iekš Windows 8: Start (tas maģiskais jaunais starta ekrāns) -> Settings -> apakšā Change PC Settings -> General -> sadaļā “Language” nospiežam saiti “Language preferences”. Izvēlamies savam valodas profilam blakus linku Options. Zem opciju grupas Input method nospiežam Add an input method. Sameklējam uzinstalēto izkārtojumu “Latvian (Apostrofs v0.5; punkts vai komats)”, izvēlamies, un spiežam pogu Add. Ja nav nepieciešams neviens cits izkārtojums, tiem nospiežam Remove. Viss. Ne restarti, nekas.

Vista un Windows 7

Iekš Windows Vista: Control panel -> Clock, Language, and Region -> Change Keyboards and Other Input Methods -> Poga Change Keyboards. Ja iekš Default Input Locale izvēlnē jau parādās iespēja izvēlēties Latvian (Latvia) - Latvian (Apostrofs v0.5; punkts vai komats), tad labi. Ja nē, tad pievienojatm ar pogu Add. Nomainām noklusēto izkārtojumu uz iepriekšminēto. Ja esam pārliecināti, ka citus izkārtojumus neizmantosim, tad tos varam izdzēst, iezīmējot, un nospiežot pogu Remove.

Windows XP

Iekš Windows XP: Control panel -> Regional and Language Options -> Languages šķirklis -> Details poga -> Add poga -> kā Input language norādām “Latvian”, kā Keyboard Layout/IME norādām “Apostrofs”. Spiežam OK, uzliekam kā noklusēto un viss. Pēc restarta (iespējams arī ieizžurnalēšanās) visa sistēma pratīs rakstīt latviski.

Starp citu, pēc noklusējuma šis tiks uzinstalēts tikai tam lietotājam, kurš palaiž instalāciju. Ja vēlaties to uzinstalēt visiem lietotājiem uz konkrētā datora, tad, palaižot setup.exe, norādiet papildus parametru /a. Lai to izdarītu, instalācija jālaiž ar administratora tiesībām.

Piedāvāju divas četras sešas versijas. Viena versija ir ar punktu, kā decimālo atdalītāju, bet otra - ar komatu. Abas versijas ir pieejamas kā ar apostrofu, tā tildi kā mēmo taustiņu. Papildus ir pieejama jauna versija, kurā par mēmo taustiņu tiek uzskatītas arī pēdiņas (shift+'). Latviski pareizi ir skaitļa veselo daļu no tā decimāldaļas atdalīt ar komatu (piemēram, “1,4”). Bet, dažiem varētu labpatikties (vai spiest apstākļi) tomēr lietot kā atdalītāju punktu.

Ir pieejams arī izejas fails, kuru var rediģēt ar programmu The Microsoft Keyboard Layout Creator, ja ir vēlme adaptēt šo izkārtojumu citām Windows versijām.

Un nepiekasīties! Zinu, ka apostrofs patiesībā būtu jādēvē par parastajām pēdiņām ('), bet tilde - par apostrofu (`). Paldies Atomam par iniciatīvu tildes versijas izveidē.

Komentārus (ja tād ir) laipni lūgtum pievienot pie attiecīgā ieraksta.

Starp citu #2, Jānis Plaudis (Taai) ir pacenties izveidot jQuery spraudni, kurš pilda tieši tādas pašas funkcijas kā apostrofs.