✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

Domēnvārdi latviski

2004. gada 2. martā, 37 komentāri

Kā jau zināms, no šodienas iekš .lv domēna ir iespējams reģistrēt arī ķapļap.lv un glāžšķūņu-rūķīši.lv. Vēlos paust savu viedokli šajā sakarā.

Uzrakstīt šādu adresi spēs tikai tie cilvēki, kuriem ir pieejama metode, kā rakstīt uz datora latviski. Esot ārzemēs tikai jājoties (piem., tas pats tūdaliņ.lv var tikt uzrakstīts kā xn--tdali-d8a8w.lv. Atceramies bezlatvisko pierakstu (vai arī konvertējam to galvā, jo nic.lv formu mēs izmantot nevaram, jo nevaram uzrakstīt latvisko nosaukumu) un tad uz priekšu.

Papildus, lai šo iespēju izmantotu populārākā pārlūka Internet Explorer lietotāji, ir nepieciešams novilkt mazu papildus spraudnīti.

Atzīmēšu, ka pasaulē jau labu laiku ir pieejama šī iespēja - reģistrēt savu domēnu kaut ķīniski. Bet, kā es to uzrakstīšu?

Papildus - ja man pa tālruni cilvēks pateiks, ka viņam domeins ir lācis.lv, tad man būs jāraksta: laacis.lv, lacis.lv vai arī lācis.lv. Pieņemu, ka uz divām no tām mans pārlūks priekā parādīs esošu lapu. Bet es, diemžēl, nezināšu, vai tā ir īstā. Jo draugs aizmirsa pavēstīt - lācis ar 'ā' vai 'a'.

Plus vēl visam klāt, tagad var iet un sūdzēt tiesā nic.lv. Kā? Ir aizliegts reģistrēt domēnus, kuri ir personvārds. Piem., jānis.lv, pēteris.lv, u.c. Ja līdz šim peteris.lv bija personvārds, jo pēteris.lv nebija pieejams, tad tagad mēs mierīgi varam teikt, ka peteris nav personvārds, jo tas ir Pēteris.

Tieši tāpat var strīdēties par uzņēmumu nosaukumiem līdzīgajiem domēniem. Piem., paligs.lv ir jāvar reģistrēt. Taču, palīgs.lv nē, jo ir kantoris Palīgs.

Un vispār, kārtējais veids, kā caur progresu regresēt.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar Jack

2004. gada 2. martā, plkst. 17:45

Haaaaa :) un tieši Tev pa šito gribēju prasīt, vai vispār iespējams :))

Gravatar Lupus

2004. gada 2. martā, plkst. 17:46

nespringsti - nic vēl ilgi neieviesīs normālus nosacijumus, jo nu būtu jāmāk atšķirt brendu no parasta vārda, ņemot vērā ar kādiem debīliem vārdiem ir iekš LV sareģistrēti uzņēmumi. A vienīgais kas mani interesē - kurš pirmais piereģistrēs domēnu ģlāžščūņūrūķīšī.lv ;D

Gravatar kantoris

2004. gada 2. martā, plkst. 17:47

Žeņas-un-Ābeļmeiščera-Ko.lv

Gravatar d10

2004. gada 2. martā, plkst. 18:26

ja reiz nedrīkst reģistrēt personu vārdus par domēniem, kad tad būtu šis? http://www.signe.lv
man šķiet, ka nic kantorim ir svarīgāk, lai naudiņu samaksā, nevis vai konkrētais vārds atrodams kalenderī

Gravatar Benvenuto

2004. gada 2. martā, plkst. 18:40

Pilnīga nejēdzība. Ja nu tik ļoti gribas palielināt globālo/kopējo adrešu skaitu internetā, tad ieviešam jaunus paplašinājumus. Kaut vai visas iespējamās latīņu burtu un ciparu kombinācijas. Piemēram, adrese.aa1 adrese.ham adrese.bum un tā tālāk. Nekas forš jau nebūtu, bet tomēr lādzīgāk.

Gravatar Smejmoon

2004. gada 2. martā, plkst. 18:45

Ai ai, lāci. Nu padomā pats - latviski domeinu nosaukumi ir domati tieši tiem, kas prot latviski lasīt un rakstīt. Techniskās grūtības ir techniski jārisina.

Gravatar aabele

2004. gada 2. martā, plkst. 19:15

bet padomājiet - 10 Ls par gadu? varbūt tas ir pirmais pavasara vēstnesis latvijas domēnu cenu mūžīgā sasaluma joslā? Moš sāks dot atlaides arī vecā kaluma domēņiem?

Gravatar aabele

2004. gada 2. martā, plkst. 19:16

un šo domēnu var piereģistrēt kā prikolu - piem ja man ir aabele.lv, tad es pa 10 ls varētu paprikolīties uz ābele.lv

Gravatar Benvenuto

2004. gada 2. martā, plkst. 19:17

Smejmoon: tehniskas grūtības nebūs tehniski jārisina, ja tās netiks radītas.

Gravatar Velko

2004. gada 2. martā, plkst. 19:26

Tā nu sanāk - čakaris lielāks par ieguvumu... Šitādus tiešām var reģistrēt tikai kā prikolu un paralēli normāliem domēniem. ļāčž.lv - vai neskan labi?

Gravatar hmm

2004. gada 2. martā, plkst. 19:35

ja brauc uz ārzemi, un grib lācz.lv, būs ip adrese jāmācas.

Gravatar Smejmoon

2004. gada 2. martā, plkst. 19:52

2 hmm: nevis IP adrese bet, xn--lcz-1oa.lv

2 Benvenuto: tas ir tāpat, kā teikt, lai visus tekstus raksta translitā. Tas pats lācz (akka Kaspars) reku translitu izskauž no sava bloga.

Un vispār tā nav nekāda latviskošana.. ja locījumus uzturētu tā sistēma, tad būtu kautkāds sasniegums - a to vienkārši tufta.

Gravatar Kaitnieks

2004. gada 2. martā, plkst. 20:11

Šādi domēnu vārdi ir ideāls veids kā ļaut lietotājam, kurš daudz no datora nesaprot, nonākt Tavā lapā arī uzrakstot domēnu latviešu burtiem www.lācis.lv, kā alternatīvu domēna vārdu. Protams, ja Tu atstāsi www.lācis.lv kā savu primāro un vienīgo domēnu, tad liela daļa lietotāju līdz Tavai lapai nemaz nenonāks.

Gravatar aable

2004. gada 2. martā, plkst. 21:25

vo vo - pilnīgi piekrītu - tas ir labs OTRAIS domēns, lai kāds kiberskvoteris neiehavo tavu vārdu - piem ir adrese www.dzivoklis.lv, kurai ir vairāk par 1000 apmeklētājiem dienā un ja kāds rezervē www.dzīvoklis.lv tad viņam savi 100 hosti dienā garantēti, jo lameru jau mums netrukst

Gravatar smerdelis

2004. gada 2. martā, plkst. 22:53

tieshi otradi - ta nav nekada aizsardziba pret kānuturviņus-skotiem, bet bus gadijumi, kad tie skoteri registres latvisku vardu piem: www.līzings.lv, un sutis pa mailu sho linku itka no hansabankas...

Gravatar laacz

2004. gada 3. martā, plkst. 07:27

d10: Tu vari reģistrēt personvārdu, ja Tavs kantoris tā saucas :)

Gravatar cu

2004. gada 3. martā, plkst. 09:25

turpmāk laacz.lv/blog vietā ļāūņšļāčīš.ļv/ļāpēļē

Gravatar ant

2004. gada 3. martā, plkst. 09:59

prieks skatīties, kā oldskūlisti saniknoti dūc :-)

Gravatar Livingston

2004. gada 3. martā, plkst. 10:38

Man gan šī lieta patīk. Normāliem saitiem jau tagad tiek piereģistrētas vairākas adreses, tagad varēs piereģistrēt kādu variantu vairāk. Atkritīs problēmas iestāstīt tantēm un onkuļiem, kā pareizi jāraksta adrese daudzos gadījumos. Piemēram, www.lācītis.lv. Kāda velna pēc vajadzētu skaidrot cilvēkam, ka adrese patiesībā ir vē vē vē el a a cē i i tē i es el vē, ja var piereģistrēt 3 variantus un viss snotiks.

Un priekš ārzemniekiem īsti neder ne adrese www.lācītis.lv, ne www.lacitis.lv, jo viņam tāpat tā adrese ir jāatmninas pa simbolam, jo tas vārds viņam neko neizsaka. Starptaustiskas firmas jau sen ir padomājušas par starptautiskiem nosaukumiem, lai uz vizītkartēm nebūtu jāliek latviešu burti un lai nosaukums visiem būtu saprotams un iegaumējams.

Gravatar efix

2004. gada 3. martā, plkst. 11:26

Livingston: tantes un onkuļi parsvarā lieto MSIE, kuriem nav "by default" atbalsta šiem jaunajiem domēniem. Tev papildus tam būs vēl jāskaidro, ka vaig lejupielādēt spraudni. :)

Gravatar aabele

2004. gada 3. martā, plkst. 11:34

Un tad vēl dabūsi skaidrot kas ir spraudnis :)

Gravatar ManInBlack

2004. gada 3. martā, plkst. 12:21

aber tak kruta.. es ar prieku savaa parlukaa raxtiitu adresiiti ļāūņš.ļāčīš.ūņ.vīņā.ļāpēļē.lv ;)

Gravatar Livingston

2004. gada 3. martā, plkst. 13:04

Pesimisti fakinie. Ko citu lai saka. Tā ir papildus iespēja, kurā jūs uzreiz saskatiet tikai papildus problēmas. Bez tām (problēmām) neiztik, bet tad jau nafig vispār internetu, datorus utt. sāka taisīt, jo ja nebūtu to, nebūtu vīrusu, nebūtu datorlameru, nebūtu latviski domēnu nosaukumi. Būtu jums mazāk par ko panīdēt

Gravatar smerdelis

2004. gada 3. martā, plkst. 13:29

Livingston, nu davai, uz priekshu! pieprasi iespeju dabut domenu ar atshkirigiem lielajiem un mazajiem burtiem. tas jau tads tehnisks sikums vien ir, kas problemas sagadas tikai tehnikiem. toties, kaads ieguvums tautsaimniecibai, makslinieciskam dveselem uzreizi plashakas iespejas izpausties virtualajaa videe...

Gravatar ludis

2004. gada 3. martā, plkst. 13:46

un piemēram adrese www.loceklis.lv šķiet nemaksaas 10Ls, lai gan tas ir tīrs latviešu vārds, un man tagad jācieš, ka manas firmas nosaukumā nav ļķņšā...

Gravatar Livingston

2004. gada 3. martā, plkst. 13:48

pieprasi adresi www.krāns.lv par Ls 10 :D

Gravatar Smejmoon

2004. gada 3. martā, plkst. 14:09

smerdelis:

Principaa tas ir atkariigs no kultuuras. Tu tieshaam domaa, ka lielie/mazie burti ir svariigi? Vai ka nav svariigi? Ir vietas, kur taadu burtu nemaz nav. Ir vietas, kur dazhos vaardos tie obligaati jaalieto. Ir vietas, kur vispaar rakstiibaa nav burtu.

1 - lietotaajam jaaspeej atrast tava lapa 2 - vietas apziimeejumam jaaizskataas smuki un iederiigi kultuuraa

un vajag panaakt abus meerkjus nevis tikai vienu.

Gravatar smerdelis

2004. gada 3. martā, plkst. 14:41

nu tur jau ir taa lieta. zinu daudzus userus, kam ljoti nepatiik, ka vinju email adrese ir "vards.uzvards@firma.lv", jo pati ideja, ka (uz)vards rakstits ar mazo burtu shkjiet nepienemama. ta vietaa vinji uzstaajiigi raksta "Vards.Uzvards@Firma.lv" tapec nebrinishos, ja pec tam, kad atdosim sho poziiciju (mīkstos un garos) pieprasiis ari lielos...

Gravatar Livingston

2004. gada 3. martā, plkst. 15:03

smerdelis, Tu jūties kā pēdējais "latīņu burti domēnos only" basteona aizstāvis? Citēju: "tapec nebrinishos, ja pec tam, kad atdosim sho poziiciju (mīkstos un garos) pieprasiis ari lielos…"

1kārt, tas jau IR noticis. 2kārt, nav nekā slikta no fakta, ka ir iespējams reģistrēt šādus domēnus. Jo tā nav spiesta lieta. 3kārt, vai tad nevar rakstīt http://Laacz.lv ? Var un nonāksi turpat, kur ar mazo "l". Tas, ka Tavs browseris nerāda adresi tieši tā, kā Tu to ierakstīji, ir Tava problēma :)

Un es arī savu biznesa e-mailu rakstu Vaards.Uzvaards@firma.lv, bet es ar lielo rakstu arī "Tu", "Tev", "Jūs" utt., kur vajag un vienmēr ar lielo rakstu vārdus "Liepāja", "Iļģuciems" un "Roja" :)

Gravatar b78

2004. gada 3. martā, plkst. 16:53

Ar šito gājienu mēs esam soli priekšā vāciešiem, kuri savus domēnvārdus raksta bez umlautiem (divi punkti virs packaņiem, ja kāc nezin) + vēl viņi plāno gramatikas reformu, lai vispār atteiktos no saviem umlautiem, un visu rakstītu "Telegafdeutsch" aka translitā.

Gravatar b78

2004. gada 3. martā, plkst. 16:55

Ar šito gājienu mēs esam soli priekšā vāciešiem, kuri savus domēnvārdus raksta bez umlautiem (divi punkti virs packaņiem, ja kāc nezin) + vēl viņi plāno gramatikas reformu, lai vispār atteiktos no saviem umlautiem, un visu rakstītu "Telegafdeutsch" aka translitā.

Gravatar RuncZ

2004. gada 3. martā, plkst. 17:07

ibitītmatos, kāpēc ta mēs ari savu dzimto lv rakstību nevarētu pārvērst uz translitu? Progress tak galu galā notiek visur... ;>

Gravatar Smejmoon

2004. gada 3. martā, plkst. 17:11

Linvingston: Tu vienkārši esi relikts :D

b78: Vācieši reformē savu rakstību jau sen. Bet tam ir arī mīnusi. Latviski jau tagad nevar atšķirt raksīto plato 'e' no šaurā, kurnu vēl intonācijas. Tās ir pavisam apmirušas. Tā jau uzreiz var uz bināro valodu pāriet. un stāstīt anekdošu nummurus.

Gravatar smerdelis

2004. gada 3. martā, plkst. 18:47

Livingston, sorre, bet es nejuutos ka pedejais aizstavis, jo (sprieshot pec komentariem forumos) ir vel cilveki kas izprot problemas butibu

Gravatar BlackHalt

2004. gada 4. martā, plkst. 06:35

Nevis "tiesā nic.lv", bet visu to bandu

Gravatar ant

2004. gada 6. martā, plkst. 08:57

Smejmon, "numurs" raksta ar vienu "m"!