← Uz sākumu

Visnotaļ leimi

2006. gada 30. oktobrī, 29 komentāri

Nu mūsu ziņu aģentūrām un portāliem ir sacēlies. Faktiski šim pasākumam ir divi gali.

Sāksim ar to, ka sindikācija, kā tāda, tiek piedāvāta, lai cilvēkiem būtu pieejams saturs, neapmeklējot pašu to saturošo lapu. Lai ziņas nāktu pie tautas pašas. Un te nu iestājas absurds. Tas ir kaut kas līdzīgs, kā, piedāvāt pienu par brīvu, bet sodīt cilvēkus, kas to savāc un dala (arī par velti) vietās, kur cilvēkiem nav zināšanas un iespēju aizbraukt pakaļ haļavnajam pienam uz centrālo dalītavu. Tad jau mēs varam sūdzēt tiesā visus Newsgator, Netvibes, Google Reader, Bloglines, utt. - servisus, kuri piedāvā tieši to pašu, ko, nu jau mirušais, filtrs.lv.

No otras puses, tas ir kas līdzīgs filmu pārdošanai. Mēs tev dodam ziņas, bet tikai personiskai lietošanai. Tiesa, tas nekur nav atrunāts. Juridiski tā, iespējams, skaitās pārpublicēšana, kas nav atļauts.

Te nu redzu divus risinājumus.

Pirmais un kardinālākais (atrisinās visas saistītās problēmas) - likvidēt fīdus. Nav fīdiņu, nav problēmu. Tā teikt: jaunas zāles pret galvassāpēm - FeedLess vai NoMoreFeeds.

Otrais - padomāt ar galvu. Ar smadzenēm. Galvas, nevis muguras, kā tas ir ierasts pie mums. Var ievietot fīdā reklāmas un dot zaļo gaisu sindicējošajiem servisiem (aizliedzot reklāmas izvākt). Bet nē, labāk ir apkarot, nevis provēt kaut kādā veidā gūt labumu. Var, galu galā, uztaisīt savu sindikācijas servisu, pozicionēt tur savus fīdus, piedāvāt lasīt citus, utt. Bet arī tas nafig nevienam nav vajadzīgs, kā izrādās. Labāk galerijas, webmeili un cita draza (tiesa, tā vismaz pagaidām un kādu laiku vēl būs populārāka par fīdu lasīšanu).

Minētais ir attiecināms kā uz TVNet, tā uz DELFIem. Apollo, kā izskatās, neiespringst un lieki nenogurdina sevi ar problēmu mākslīgu samilzināšanu.

Kā noprotu, filtrs.lv pārpublicēja arīdzan ziņas no LETAs. Tur ir tieši tas pats stāsts. Tiesa, LETAi ir bonuss (mīnuss?) tāds, ka fīdos ir pieejams viss ziņu teksts. Tas gan, pieņemu, ir ar nolūku. Līdz brīdim, kamēr fīdi nekļūs masveidīgi. Galu galā, arī WAPā var lasīt LETAs ziņas pilnā apjomā. Pagaidām par velti. Tur gan ir tikai specifiskas kategorijas. Un galu galā, LETA tomēr pelna nevis uz apmeklētājiem vulgaris, bet gan uz mēdijiem, kas izmanto tās kā fotogrāfiju un ziņu aģentūras sniegtos pakalpojumus. Viņiem teorētiski vajadzētu būt paralēli (vajadzētu tāpēc, ka, kā izrādās, nav ;)

Papildināts. Izskatās, ka es esmu bijis mazliet neinformēts. Ja ticēt komentāros sacītajam, tad minētajā saitē tika pārpublicēts arī pats ziņu saturs no attiecīgajiem portāliem, to vienkārši savācot no attiecīgajām satura lapām ar parastu vienkāršu skriptiņu. Gribētos gan redzēt pierādījumus skrīnšotu veidā :) Pierādījumus redzēju, gana, paldies.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar cyxob

2006. gada 30. oktobrī, plkst. 13:56

ļoti patika "Tūram īkšķus" pie ielādes :)

Gravatar koko

2006. gada 30. oktobrī, plkst. 14:13

Nja... Runājot par fīdiem, šodien gandrīz apsēdos (nu ok - es sēdēju, tāpēc zemāk nokrist nevarēja), biju iegājis vienā valsts iestādē, kas saistīta nedaudz arī ar LV reklamēšanu pasaulē, un tur viena sieviete, kurna nu nemaz neizskatās pēc datorguru saka - mūsu lapai vajag RSS. Mums vajag, lai ziņas pašas iet pie cilvēkiem... Psc - es ta domāju, ka par RSS zina tikai datoriķi un atsevišķi viņu draugi, kas tiek, lai gan negribiīgi, bet tomēr iesaistīti tajā visā un vēlāk to atzīst par labu esam!

Gravatar hu_ha

2006. gada 30. oktobrī, plkst. 14:37

Nu tad nākamie rindā ir spraudņi no AddBlock sērijas, kas arī atslēdz reklāmu esamību...

Gravatar Kristaps Kaupe

2006. gada 30. oktobrī, plkst. 14:54

Cik noprotu, haju jau ceļ ne par RSSā esošā satura pārpublicēšanu, bet par view.it skriptu, kas tālāk paķer DELFI/TVNET/Apollo HTMLu un no tā izgriež ziņas tekstu bez reklāmām.

Gravatar kastrolis

2006. gada 30. oktobrī, plkst. 15:04

Kaupes versija šķiet visnotaļ loģiska. Viena lieta ir pārpublicēt fīda saturu (lai gan nav skaidrs, kādā veidā tas atļauj cilvēkiem izvairīties no liekas lapu apmeklēšanas - to pašu filtrs.lv tak tāpat jāapmeklē, vienīgais pluss varētu būt ērtāka piekļūšanu vairāku portālu ziņām), bet fīdā neiekļautu materiālu rādīšana, noņemot reklāmas ir bišķi aizdomīgāka no likumīgā viedokļa. Ja runa būtu par fīda izmantošanas ierobežojumiem, laacz'am, protams, būtu pilnas tiesības brēkt par netaisnībām. Pretējā gadījumā es varētu uztaisīt lapu, kura ņemtu un nolasītu Delfus, stripojot visus tagus, izņemot linkus un veidotu šādu "pliko" lapu, apgalvojot, ka es atviegloju cilvēkiem lasīt delfus un līdz ar to esmu labs un pūkains.

Gravatar The-REX

2006. gada 30. oktobrī, plkst. 15:24

Izskatās, ka Delfi ir 'izkoduši' filtru un tagad tur var redzēt tikai vecu ziņu, kamēr Apollo vēl joprojām lasās kā nākas.

Gravatar Normunds

2006. gada 30. oktobrī, plkst. 15:28

Laacz - imo tas ko dara filtrs.lv ir primitīva kontenta zagšana.

Gravatar noisex

2006. gada 30. oktobrī, plkst. 15:48

  1. feedu nozagt nevar, ka ari taja atrodamo informaciju, tapec jau tas rss ir domats - lai padalitos :).
  2. visa sals ir par talakaa kontenta parblucieshanu...teiskim ja feeda butu viss raxts, kaa tas ir letas gadijuma, tad piepisties itin nemaz nevar.

Gravatar Normunds

2006. gada 30. oktobrī, plkst. 16:18

<i>tapec jau tas rss ir domats - lai padalitos :).</i> . Negribu aizsākt fleimu, bet gočpendel nesaprotu kāds sakars rss ar padalīšanos. rss taču ir domāts lai tu neverot valā browseri vari sakasīt ziņas no weba nevis lai dalītos ar jāni, pēteri un karlīni. Varbūt pastāsti kā tu ar savu izlasīto feed'u domā padalīties? Uztaisīsi screenshot?

Gravatar Vilx-

2006. gada 30. oktobrī, plkst. 17:33

Pag, pag... es nesaprotu, kur iisti ir probleema? Vinji jau nenodarbojaas ar plagjiaatu - visur bija korekti saliktas noraades, no kurienes materiaals naacis. Un naudu arii par to neprasiija. Kas tad tur tik ljauns? Visas taas zinjas jau tik un taa var attieciigajaas lapaas izlasiit!

Gravatar flipo

2006. gada 30. oktobrī, plkst. 17:37

Mhm.. bet leta takš iekš fīdiem bez maksas piedāvā lasīt tikai svarīgās ziņas.. vai es kļūdos?

Gravatar noisex

2006. gada 30. oktobrī, plkst. 18:32

normund tu laikam izliecies par dumu vai tads ari esi :)

Gravatar Normunds

2006. gada 30. oktobrī, plkst. 21:30

<i>es nesaprotu, kur iisti ir probleema?</i>

Sāksim ar šo: . <i>Portālā "Delfi" ievietotās informācijas kopēšana vai izplatīšana bez atbilstošām atsaucēm ir stingri aizliegta.</i> Atsauce - jābūt ir delfu logo un <i>DELFI.lv portālā publicēto aģentūru BNS un LETA ziņu materiālu kopēšana, uzglabāšana, arhivēšana un pilnīga vai daļēja publicēšana citos drukātos vai elektroniskos izdevumos ir aizliegta.</i> . Protams, ka mūsu padalīšanās virtuoziem uz to ir uzspļaut....

Gravatar ee

2006. gada 30. oktobrī, plkst. 22:53

Jautājums, kapēc tad ar web.archive.org arhivēšanu nav problēmu un tas nav aktualizēts? Piemēram: http://web.archive.org/web/20041015093758/www.delfi.lv/news/national/politics/article.php?id=9152344 Leta ziņu arhivēšana un pietiekamā daudzumā gadu gadiem. Nesakiet tikai, ka par tādu lapu neviens neko nezina.

Gravatar BlackHalt

2006. gada 31. oktobrī, plkst. 01:39

ha ha, iesūdziet web.archive, google, feedburner! Netiekat klāt ja? Dārgi advokatiškas vajadzīgi?

Aber šeit pietiek ar parastu iebiedēšanu \m/

Gravatar Boldrix

2006. gada 31. oktobrī, plkst. 11:04

Atbildes: Aollo nesatraucas, jo to pakalpojumus filtrs.lv nepārdod pa velti, bet Delfi un Tvnet galvenā darbībā ir baneru rādīšana. Ja viņiem kritīsies apmeklējums, tad arī mazāk klientu tiem būs - mazāk naudas. Te var arī redzēt par ko viņi cepas. Jautājums: kāds filtrs.lv no tā labums? Cita aatbilde: Ja Delfos ir norādītas autora prasības, tad tās ir jāievēro. Tas ka fiziski ir vai nav iespējams nokopēt disku vai ziņu no rss nedod tiesības to darīt. P.S. Tās prasības jau nav tik trakas links un logo.

Gravatar insaidinfo

2006. gada 31. oktobrī, plkst. 11:30

Apollo nesatraucas, jo viņiem, visticamāk, ir vienalga. un otrkārt, 2 cilvēki, kas kautko varētu darīt lietas labā, jau labu laiku ir pametuši lattelecom iestādījumu.

Gravatar archaic

2006. gada 31. oktobrī, plkst. 15:28

Pretbotu aizsardzība jāuztaisa un viss. Kontenta zagļus ir viegli identificēt, jo 1) viņiem būs dīvains aģents. Nezinu precīzi, kāds iznākums ir, ja lapu apciemo php skripts, kurā ir file_get_contents() un kuru palaiž cron. 2) viņi lapu apmeklē ar apskaužāmu regularitāti. Piemēram, ik pa stundai. A no legālā viedokļa, katrs nodefinē, vai atļauj kontenta zagli vai nē. Uzraksta kaut kur savā lapā sīkiem burtiņiem. Ja nē un kāds zog, palūdz pirmajā reizē tā nedarīt. Atkārtotā gadījumā raksta iesniegumu policijā.

Gravatar noisex

2006. gada 31. oktobrī, plkst. 17:07

archaic --> tavus pret botu aizsardzibu ar cURL apeju tikpat vienkarshi, ka atnjemt 4gadigam bernam konfekti :) - tu pat nesapratisi, kas tevi ir apciemojis :)

Gravatar archaic

2006. gada 31. oktobrī, plkst. 17:53

noisex: uz to jau pasaule balstās - labā cīņa pret ļauno:) vienmēr var uztaisīt labāku zagli, tāpat kā vienmēr var uztaisīt labāku policistu.

Gravatar ruukjis

2006. gada 31. oktobrī, plkst. 19:23

ļoti dīvaina lapa. turam īkšķus, viss atkosts un izdemolēts. apollo guļ un pīpē.

Gravatar oftopiks

2006. gada 31. oktobrī, plkst. 20:29

Mans redaktors teiktu, ka šitā "vajadzētu tāpēc, ka, kā izrādās" nav smuki rakstīt, jo ātri lasot sanāk vārds "kakā"

8-]

Gravatar BlackHalt

2006. gada 31. oktobrī, plkst. 23:19

#22. archaic, kurš ir policists un kurš labais?

Gravatar x-f

2006. gada 1. novembrī, plkst. 12:43

<a href="http://googlesystem.blogspot.com/2006/09/google-belgium-homepage-dreadfully-sad.html" title="Google Belgium Homepage, Dreadfully Sad" rel="nofollow">Google pavisam nesen Beļģijā</a> tika iesūdzēta tiesā par avīzes rakstu kešēšanu, un tai nācās tos visus aizvākt, lai vairs nebūtu pieejami.

Tas tā, ja nu jūs te patiešām apsverat iespēju kādu sūdzēt tiesā..

Gravatar Kirils

2006. gada 1. novembrī, plkst. 21:37

briinums, kaa vinji vinneeja. vai tad jaunaa \m/-maasteru paaudze par robots.txt galiigi aizmirsusi?

Gravatar wiii

2006. gada 1. novembrī, plkst. 21:43

kirils sevi acīmredzot uzskata par true master no vecās paaudzes

Gravatar Kirils

2006. gada 2. novembrī, plkst. 00:53

nedomaaju, ka vinju paaudze ir atkariiga no manas. bet \m/-maasteri vinji ir anyway. luuk viens no suudzambeljgju megarobots.txt - http://www.lesoir.be/robots.txt