← Uz sākumu

Minimālisms

2008. gada 11. jūlijā, 17 komentāri

Izskatās, ka ir radusies jauna interesanta tendence tiem, kam nav, ko darīt - bloga minimālistisks noformējums, minimālistisks interfeiss, minimālistisks kods un principā minimāli nepieciešamā funkcionalitāte. Šai sakarā ir trīs cilvēku raksti, kurus ir vērts pieminēt.

Šķiet, ka pirmais bij Ryan Tomayko ar savu “Administrative Debris” - ierakstu par savas lapas pārveidi un procesa konceptu. Detalizācijas līmenis ir aizraujošs. Sāk viņš ar koncepciju par to, ka hiperteksta pasaulē informācija pati par sevi ir interfeiss. Turpinājumā viņš to visu argumentē ar sava bloga redizaina piemēru. Ir dažas lietas, kur es viņam nepiekrītu, bet visā visumā pavisam skaidrs ir virziens - minimālisms FTW. Un pāreja minimālistisks dizainu nav tas solis, pēc kura bļaut, ka autors ir izdarījis visu, kas viņa spēkos.

Nākamais šo tēmu turpinošais ieraksts nāca no James Benett - “Minimal”. Viņš perfekti izklāsta domu:

The thing that’s useful about reaching the point of absolute minimalism, then, is not that it’s the point at which you’ve achieved perfection, or even anything resembling your end goal. Rather, it’s the point at which you realize which of the things you’ve removed were actually important, because their absence brings them into stark focus.

And I ended up focusing maniacally on one thing.

It’s about the content.

Tieši tas ir pats galvenais. Ne perfekti saidbāri, ne maksimāli daudz informācijas un/vai augsta detalizācija. Galvenais ir tas, ko tu vēlies pavēstīt caur sevis rakstīto.

Lēnām un pārliecinoši autors pāriet pie paša bloga lapu un to nestās informācijas analīzes - kuras lapas vispār ir nepieciešamas, kuri elementi tajās ir lieki. Un norāda uz to, ka šis minimālistiskais piegājiens ļoti skaisti integrējas ar RSS fīdu principu - lapai vairs nevajadzētu būt informācijas piegādes mehānismam, bet gan kļūt par tās krātuvi un rūpēties par tās organizāciju.

Nu, un trešais manuprāt vērtīgais, lai arī ierasti ironisks (sarkastisks?), ir Mark Pilgrim domas - “Minimalism”. Rupjš to lietu uzskaitījums, kuras ir pieejamas vienā vai otrā veidā tāpat un nav vērts atkārtot savas lapas noformējumā un saturā.

Ak, jā. Sam Ruby arī nevarēja paklusēt - “Minimalist Markup”. Viņš paziņoja (es brīnītos, ja nepaziņotu), ka dara to jau sen, bet no cita gala.

Lai arī jūs daudz ko no manis teiktā, visticamākais, nesapratāt, vēlos mazliet attaisnoties. Jau labu laiku domāju un arī praktiski darbojos pie vairākiem jaunā laacz.lv konceptiem un divi no tiem ir kā reizi vairāk vai mazāk minimālistiska rakstura. Protams, nepretendēju uz iepriekš minēto pārdomātības līmeni, bet šis ir viens papildus pluss tām divām versijām :)

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar Krišs

2008. gada 11. jūlijā, plkst. 08:52

Vārdiņsakot, visi lec līdzi apple konceptam, tikai to nedrīkst nosaukt vārdā ;-)

Gravatar laacz Autors

2008. gada 11. jūlijā, plkst. 09:00

Krišs, protams. Minimālisms ir (c) Apple. Kā tad citādi.

Gravatar Torbeluts

2008. gada 11. jūlijā, plkst. 09:10

Koncepts labs tik kuri būs pirmie no LV kas sekos.

Gravatar Krišs

2008. gada 11. jūlijā, plkst. 09:12

Mazliet paturpinot domu, minimālisms ir labi un būtu uzskatāms par perfektu UI, jo lietotājam netiek sniegts nekas cits, kā tikai pats svarīgākais un tas, ko viņš tobrīd sagaida. No otras puses, tad ir ļoti labi jāzina, ko lietotājs tobrīd sagaida (virziens smagie pētījumiem par lietotāju paradumiem utt) un tomēr jāparedz, ka minējums varētu būt nepareizs. Protams, ka 90% laacz.lv apmeklētāju grib ieraudzīt šodienas pukstus, bet varbūt tomēr viens ir atnācis pameklēt ierakstu par zirdziņiem. Un viņam vajag iespēju to atrast. Piemērs - no to pašu apple mājas lapas. Nezinu, vai īpatnība vēl joprojām ir spēkā, bet vēl pirms pāris mēnešiem nebija iespējams lapas interfeisā atrast saiti uz iTunes 64 bitu versijas priekš WinVista lejupielādi, ja biji pieslēdzies pie lapas ar 32bit XP. Kāpēc?

Gravatar Normunds

2008. gada 11. jūlijā, plkst. 09:20

nu nezinu... Lietotāja interfeisam ir jāstrādā, konkrētā Rona lapā tāda nav vispār, liels blāķis ar tekstu bez navigācijas. Kinda sucks.

Gravatar weedy

2008. gada 11. jūlijā, plkst. 09:56

Un kā cienījamais Ryan Tomayko iedomājas vecāku postu atrašanu savā lapā - nav ne search, ne kalendāra, ne tagu, ne arhīva izvēlnes. Ja es piemēram zinātu, ka šis cilvēks ir baigais kādas nozares eksperts un gribētu izlasīt tikai tos postus, kas attiecas uz šo nozari, laižot garām visu pārējo (jo tam vnk nav laika, kā jau tas vienmēr ir), figu - man jāiet un jābakstās pa N lapām, lai sakolekcionētu tos. Protams, var jau teikt, ka izmanto Google, bet tas ir daudz neprecīzāk un laikietilpīgāk nekā jau gatavs satagots/kategorizēts saturs.

Minimālisms manā uztverē paredz traucējošo/lieko elementu izņemšanu, darbības vienkāršības uzlabošanu, nevis visa, ko var izmešanu. Konkrētais autors ir aizgājis par tālu un tas jau kļūst traucējoši un neērti.

Gravatar neruup

2008. gada 11. jūlijā, plkst. 10:33

no minimaalisma liidz anaalismam viens solis. pods.lv, piem, ir reaal iebraucis anaalismaa.

Gravatar x-is

2008. gada 11. jūlijā, plkst. 11:02

Gan jau džeki, tie kas minimālisti, savulaik atvēra validatoru un skatoties uz rezultātiem saskuma... Nosplāvās un pārtaisīja visu plain html :)

Gravatar MO

2008. gada 11. jūlijā, plkst. 12:45

Man nav īsti saprotams, kāpēc "minimālisms" (vismaz tajos 3 piemēros) automātiski nozīmē "black on white, style = 0". Nepiekraut lapu ar nevajadzīgām vai mazvajadzīgām lietām ir labi, bet kāpēc tam ir obligāti jāiet rokā ar jebkādu krāsu vai vizuālā stila nonullēšanu?

Gravatar xyz

2008. gada 11. jūlijā, plkst. 13:40

Tak atstāj tikai rss un būs tev minimālisms

Gravatar Arturs

2008. gada 11. jūlijā, plkst. 15:00

Es pameginaju nesen atkal dazas minimalisma temas blogam uzlikt un sapratu ka taas bija paraaak minimaalistiskas, tachu es esmu par to, ka bardaks ir jaasakaarto (man tai skaitaa). Manupraat vinji par sho saaka runaat nedaudz par veelu, jo Whitespace jau kaa virziens blogu dizainaa pastaav gadiem ilgi. Njaa, tas gan nav tas pats kas minimaalisms... Tieshi tas arii ir buutiski, liekas.

Gravatar laacz Autors

2008. gada 11. jūlijā, plkst. 15:03

Artur, Tu neesi iedziļinājies viņu rakstītajā. Viņi runā ne tik daudz par dizainu, kā pārējām lietām.

Gravatar e-remit

2008. gada 11. jūlijā, plkst. 15:38

un kur lai reklāmas tai minimālismā ieliek? ;) bet vispār, man liekas, ka džeki ir pārcentušies - minimālismam vajadzētu izmest lieko, bet atstāt lietderīgo. Informācijas izkārtojums arī nes sev līdzi informāciju, bet viņu variantā tā ir runāšana pa telefonu - ne tu redzi žests, ne sejas izteiksmi... ja lapa nav uztverama, tad es parasti spiežu +.

Gravatar e-remit

2008. gada 11. jūlijā, plkst. 15:38

P.S. beigās bija domāc ctrl+w (aizmirsu par tagiem).

Gravatar Arturs

2008. gada 11. jūlijā, plkst. 15:49

Jaa, tieshaam, nebiju iedziljinaajies. Vinji runaa par pashu saturu kaa taadu, kas ir galvenais, atmetot visu lieko. Tai pat laikaa vai tas ir vai nav lieki piedaavaat lasiitaajam saistiitos rakstus (lidiziigos), jaunaakos komentaarus (kas arii ir saturs) galvenajaa lapaa, utt...

Gravatar Edgars Letinskis

2008. gada 30. jūlijā, plkst. 22:58

es laikam neesmu tāds pilnīgā minimālisma cienītājs, bet arā uzskatu, ka drīzāk mazāk ir "vairāk", nevis vairāk ir "vairāk"

Gravatar lettiņš

2008. gada 6. augustā, plkst. 10:21

Blogeri.. garš penterējums, bet visa tā rezultāts ir ar melnas krāsas defaultiem burtiem uz balta fona rāda postu. Vienam vēl zils headeris ar jocīgiem dzelteniem burtiem. Well.. pie tāda var nonākt arī neraksot to garo 'zinātnisko' darbu par 'blogosvēru', bet iedodot kādai sekretārei ar wordu uztaisīt lapu.

IMHO tikai melni burti uz tikai balta fona sux tikpat daudz cik tas, ko daži sauc par 'web2.0 dizainu'. Ne viens, ne otrs ir lietotājam draudzīgs, abi ir dziļi grāvī.

Nez kāpēc gan webiskam interfeisam būtu jābūt tādam pašam kā RSS, bez eleganta un neuzkrītoša noformējuma?