← Uz sākumu

The Book of Eli

2010. gada 25. maijā, 17 komentāri

Atzīšos, ka tīri pat negribot biju piemirsis par šādas filmas esamību. Jā, miglaini no savas below-average atmiņas spēju izvilkt kaut kādas ne pārāk artikulētas treilera epizodes, bet tas arī viss. Nedz kaut ko lasījis, nedz kaut ko redzējis par šo filmu; tik vien, kā zinu, ka darbība notiek postapokaliptiskā pasaulē un sižetā izskan reliģiskas notis.

Būtu es zinājis, ka abu režisoru iepriekšējā filma bija “From Hell”, nebūtu pat iedomājies skatīties “The Book of Eli”. Būtu es apskatījies puvušo tomātu reitingu, iespējams, ka filmu būtu ignorējis.

Vakar tad nu bija izdevība šo filmu noskatīties bez jebkādiem aizspriedumiem un cerībām. Pasteidzoties nesakarīgajam vērtējumam pa priekšu - deviņi lācīši no desmit. Ar plusu, kas šai gadījumā ir puslācīša izmērā. Deviņi komats pieci vērtējumlācīši.

Var gadīties, ka šī filma ir viena no šamā gada, ja ne pēdējo divu-trīs, atmiņā paliekošākajiem baudījumiem. Visupirms godīgi jāatzīst, ka citkārt man derdz daudz kas no filmā redzamā - sākot ar postapokaliptiskām ainiņām un sabiedrības modeli (“Mad Max”, “The Road Warrior” anyone?) un beidzot ar virspusēji reliģiskajai tēmai pietuvināto galvenā varoņa mērķi, lai cik tie būtu cēli un/vai tēlaini.

Bet tas viss ir figņa. Pirmo reizi mūžā, ja sliktā atmiņa neviļ, skatījos filmu pilnībā ignorēdams sižetu. Jā - tas ir un iet cauri visai filmai, bet tas notiek tik liegi (angliski teiktu subtle), ka var ignorēt pilnībā - nepieciešamajā brīdī filma par to atgādinās pati. Pats, pats, pats veiksmīgākais visā filmā ir noskaņa. Operatora darbs, scenogrāfija, mūzika, pēcapstrāde - lietas, kuras atsevišķi nepretendētu ne uz ko sevišķu, lai neteiktu, ka man nepatiktu, šoreiz tika saliktas kopā un radīja noskaņu kopumā un izkrāsoja katru epizodi atsevišķi. Visu filmu es nosēdēju vienā pozā un ķēru katru, kā teiktu visādi tur Reiņi (:), lentas metru. Nejau ar vaļā pavāztu muti, bet gan ar baudu.

Varētu, laikam, teikt, ka filmas temps bija precīzi samērots ar manu vakarvakara noskaņojumu. Ne par ātru, ne par lēnu.

No tīri triviāla scenārija režisoriem ir izdevies izveidot vietām oriģinālu, bet spēcīgi detalizētu un cilvēcīgu filmu. Jāatzīst, ka Oldmens mani ne sevišķi iepriecināja, taču Vašingtons kā vienmēr bija lielisks.

Vēl viena lieta - lai arī lielai tiesai filmu spēks ir detaļās, te šīs detaļas neaizēnoja raudulīgs mīlas stāsts, psihopātiskie ļaundari, nevietā sabāztie specefekti, utt, pateicoties kam varēja paspēt ij redzēt, ij dzirdēt, ij uztvert fonu. Jāpiebilst, ka no klasiskajiem dižfilmu kanoniem te bija atrodams viss, bet vairāk nekā mērenās devās - mīlestība, mahači, specefekti, emoijas, kvests, mistērija, ... Ja meklē kaut ko atsevišķu, diez vai ir jēga filmu skatīties.

Gandrīz piemirsu - pēdējo puslācīti vērtējumā savāca beigas. WTFīgas.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar acid|burn

2010. gada 25. maijā, plkst. 11:26

Heh, man gadījās aizvakar nesteidzoties šo gabalu noskatīties. Ja godīgi, ļoti pareizi aprakstīji arī manas sajūtas. Jo kolēģiem no rīta nemācēju īsti tās aprakstīt. :)

Gravatar sid.id

2010. gada 25. maijā, plkst. 11:38

Salīdzinoši nesen sanāca nolūrēt 2009 gada filmu "The Road" http://www.imdb.com/title/tt0898367/ un skatoties "The Book of Eli" kaukā radās sajūta, ka esmu jau 60% redzējis iepriekš. Ja patīk tāda tipa filmas, tad iesaku arī to noskatīties

Gravatar Endijs Lisovskis

2010. gada 25. maijā, plkst. 11:43

Biju domājis atlikt šo filmu uz vasaras otru pusi. Bet izskatās, ka būs jānoskatās visai drīz. Vienīgi ceru, ka tevis sacītais nebūs manī radījis kaut kādas cerības par filmu, kuras netiks piepildītas.

Gravatar es

2010. gada 25. maijā, plkst. 15:02

filmu uz 5-6 zvaigznēm izvilka denzels, citādi vairāk par 3 acīm no desmit viņai nu nekādi nevar dot. Un storyline ir neiedomājami stulbs.

p.s. the road ir klasi augstāka filma.

Gravatar bush

2010. gada 25. maijā, plkst. 16:13

Es beigās nesapratu, kas tajā filmā patika?

Gravatar nosaukums

2010. gada 25. maijā, plkst. 16:26

Hmm.. es tieshi bij taa pat pamaniijis sho filas treileri.. un domaadams ar "i am legend" paraleeleem nodomaaju jaabuut ok... uz sajuutas gluzhi preteejas kaa tev.... laikam neesu gatavs ziedot tik daudz laika iedziljinoties noskanjaa, itsevishkji ja jau zinu ka filma proincipaa ir viduveejs actiongabals...
Laikam filmu uztveeru ar nepareizu definiciju, jo ja domaa ka tas ir kinomaakslas eksemplaars.. tad laikam ir pofig par to ka pirmaas 30 min jaapavada vienatnee ar Denzela probleemaam :) katraa zinjaa ja skataas uz sizhetu un actionu... ta man sanaaca ~ 3/10

Gravatar nosaukums

2010. gada 25. maijā, plkst. 16:27

heey.. un translits nestraadaa..?

aa nj uu ii

Gravatar mxz

2010. gada 25. maijā, plkst. 21:10

Skatīšos drīz. Pagaidām iečekošanai pirmās 4 minūtes palaidu, sapratu, ka mana LCD kontrasta attiecība <em>saks</em> pilnībā, jo visas pirmās dažas minūtes notika pelēkā tumsā. Izlēmu pataupīt citai dienai.

Gravatar heh

2010. gada 26. maijā, plkst. 10:02

atgaadina nedaudz fallout

Gravatar ansis

2010. gada 26. maijā, plkst. 10:22

Noskaties Kannu festivāla u.c. balvu ieguvēju "Un prophete" - būtu es "Lācis", liktu 11+ lācīšus no 10 te treileris: http://www.youtube.com/watch?v=vyOyUwwKgvc

Sabalansēti skarba un cilvēciska, mūsdienu McDonald-Cola-popkornu-3D-multeņu pasaulei netipiska, laikam tādēļ pie Oskara ārzemju filmu kategorijā tā arī netika. Un varbūt, ka labi vien ir - tas daļēji parāda īsto šīs balvas "cenu". (kaut gan, balvu ieguvusī argentīniešu filma ar' nav slikta).

Beigu ainas mūzika piedod tādu kā sajūtu aromātu, kas paliek pēc tikko nobaudīta, labi pagatavota, mazliet asiņaina steika

p.s. agrāk nemaz nezināju, ka šī dziesma tik sena:

šī, laikam viena no zināmākajām versijām:

bet šī viena no pirmajām:

Gravatar newage

2010. gada 26. maijā, plkst. 13:53

Labi izdevies joks tev sanāca :)

Gravatar Oskars

2010. gada 31. maijā, plkst. 09:09

Tiešām nesaprotu, ko cilvēki saskata šajā banālajā un ar lētu CGI piegāztajā filmā. 3/10

Gravatar Stendec

2010. gada 31. maijā, plkst. 10:09

Salīdzinātu šo filmu ar masturbēsanu, ir jauki, bet ar sievieti nesalīdzināsi. Uzskatu ka filmai % 70 vismaz ir jābūt story line, Ja šo faktu ignorē tad filmai tiešam var likt 8 zvaigznes, savādāk, vairāk par 4-5 nevelk. Bija skumji noskatīties tai amīšu smadzeņu skalošanā, un ideja par to ka viens romāns tiek pa viām varītēm glābs un nostādīta ka pamats jaunās pasaules atdzimšanai. Ļaudis, nu palasām vēstures grāmatas!!!! Tik pat labi viņš varēja tur staipīt līdzi kādu telefongrāmatu!

Gravatar Edgars

2010. gada 2. jūnijā, plkst. 15:17

Īlajas grāmata gan vēl nav vērtēta, bet, pēc treileriem spriežot, līdzīgs varētu būt The Road. Un tā gan man patika. Iesaku.

Gravatar edk

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 15:54

draņķis pēdējais. sadomāts nereāls sižets. nereāla pasaka ar daudzām vājām vietām

Gravatar edk

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 15:55

un atmiņa tev tiešām un tu pats arī below average. neceri, ka mēs tevi mierināsim ar domu - nē nē tu tāds neesi.