✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

Mazliet par jauno iPhone4

2010. gada 7. jūnijā, 30 komentāri

Tuvākajās stundās un dienās ieraksti par iPhone4 plēsīs pušu mūsu mazo blogosfēru un tviterversu. Tas nekas - tautai ir atkal par ko runāt. Piekritējiem ir daudz jaunu "par", kamēr noliedzējiem ir daudz jaunu "pret". Un man arī kaut kas ir. Zemāk rakstītais nekādi neatspoguļo mana darba devēja vai citu saistīto pušu viedokli. Tas var tikt uzskatīts tikai un vienīgi par manis paša izdomāu un izsapņotu.

Kamēr Apple lietoja tikai relatīvi šaurs speciālistu lociņš un visi alternatīvi noskaņotie par nākotni uzskatīja GNU, nevienu neuztrauca Apple risinājumu īpašnieciskums. Tagad, kad šī kompānija vismaz reizi gadā ar grūti ignorējamu haju atgādina par sevi, katram ir tiesības un iespējas paust savu viedokli. Ko arī visi dara. Bet par šo varētu rakstīt grāmatas daudzi - no psihologiem, caur sociologiem un līdz pat antropologiem.

Faktiski tas, kas nupat ir ticis anonsēts iekš jaunā "grandā" ītelefona, nav nekas jauns. Kamera un relatīvais 720p video ir normāla parādība, videozvans jau eksistē labu laiku, daļējais (daudzviet pat pilnvērtīgs) multitāskings arī nav nekas jauns, ekrāna izšķirtspēja arī nav nekas nepieredzēts, lai arī ne tik detalizēta. Apple ir ellīgi talantīgi spriedzes radīšanā.

Ņemsim par piemēru pašu elementārāko - visi ilgi un dikti gaidīja, kad tad beidzot iekārtā parādīsies iespēja kopēt tekstu. Principā tas ir abnormāls sīkums, kurš visiem dikti bija vajadzīgs. Absurdā kārtā tas pat kļuva par vienu no galvenajiem gaidītajiem papildinājumiem iPhone OS. Ko darīja nu jau dižuzņēmums? Uzķēra šo vilni un skaisti izcēla jaunieviesto sīkiespēju kā vienu no galvenajām. Apple ir talantīgi šai ziņā - citos tālruņos esošās lietas pasniegt kā überjaunumu.

Atsevišķi ņemot, kā jau minēju, nekas sevišķs. Tas ir pats vienkāršākais - sadalīt lietas sastāvdaļās un izmērīt to kvalitāti, pierādot, ka katra atsevišķi no tām ir viduvējība. Taču, tas, kā tas viss salikts kopā un sasaistīts caur operacionālo sistēmu, tomēr ir kaut kas līdz šim ne pārāk bieži redzēts.

Gandrīz vai visi ļoti negatīvi izsakās par Apple peļņas modeli. Es to starpā. Taču, tas tomēr netraucē apbrīnot to, cik sekmīgi viss darbojas. Appstore, lai arī pavisam aizvērta un izstrādātājam nedraudzīga platforma, rada vājprātīgus ienākumus kompānijai (un arī knipucītim izstrādātāju, kas tiek virsotnē). Domāju, ka tas pats notiks ar iAd.

Un tagad par dažām no iespējām..

Videozvans. Pēc tam, kad visi nošņāca “bet es takš teicu”, pavērās pirksti un Nostradamusi-no-iekšām nāca ārā - Apple esot revolucionizējis gandrīz vai visu, kam pieskāries, un tas ir neizbēgami arī videozvanam. Tas nav tiesa. Ne gluži sen iekš iPhone parādījušies MMSi aizvien ir MMSi, kurus lieto reti. Videozvans manuprāt arī sevišķi necietīs, patiecoties jaunajam iPhone. Interesanti ir tas, ka tālrunim ir divas kameras - viena priekšā un viena pakaļā, ļaujot videozvana laikā starp tām slēgāties pēc sirds patikšanas. Kas, no tehnoloģiskā viedokļa, arī nav nekas no jauna izgudrots.

Taču, neskatoies uz to, ka Apple atkal ir izdomājuši jaunu tirdzniecības zīmi un nosaukuši sērkociņu par mazo malkas šķilu (par FaceTime, patiesībā), visā šai padarīšanā ir debešķīga lieta - IP telefonija un atvērtie standarti. IP telefonijas pazinējiem, ieraugot abreviatūru SIP, sirds sāka sisties straujāk. Diemžēl, visticamākais, lai arī standarts ir atvērts, tā pielietojums būs pēc Apple kanoniem - kad, kā, un kur mēs ļausim. Izmantojot atvērtu platformu viņi, visticamākais, iemanīsies ierobežot visu, kas ierobežojams.

Vēl viens no visu ilgi gaidītajiem un aprunātajiem jaunumiem (kurš jau tika anonsēts aprīlī) - multitāskings. Saprotams, ka, pateicoties AppStore un plašajai iPhone pieejamībai un popularitātei šis ir viens no sāpīgākajiem jautājumiem. Akumulators ir tāds, kāds viņš ir. Ar to nepietiek lai pat pilnvērtīgi nodrošinātu normālu ikdienas telefona darbību ilgāk par divām dienām. Kas notiks, ja ļausim fonā skriet programmām? Apple jau tā nācies diezgan ilgi dzīt izmisumā cilvēkus ar to, ka megatelefons jālādē ik dienas. Gan jau ka atbilde uz sūdzībām bija elementāra - “nekas, pieradīs”. Un ko, nepierada? Jāpiebislt, ka multitāskings, lai kāds tas būtu improvizēts un nemultitāskingīgs, tomēr ir. Un nekas. Arī pieradīs.

Video ierakstīšana HD izšķirtspējā, 5MP videokamera un LED "zibspuldze" vispār ir smalks gājiens. Tā vietā, lai godīgi paziņotu, ka tas viss ir “due to popular demand”, viņi to pasniedz kā nenormālu dāvanu saviem lietotājiem. Komplektā ar iMovie aplikāciju uzņemto... emm... mākslas darbu, jā, rediģēšanai. No vienas puses - kam vajadzīgs filmu rediģēšanas rīks uz iPhone? No otras puses tas varētu radīt jaunu nišu, kā arī - video rediģēšana out of the box tomēr ir feina lieta, kas varētu uzlabot operatoru datu pārraides ieņēmumus un pulcēt kopā pokemonus, kas savos aifounos ir sataisījuši... emm... mākslas darbus. Nerunāsim nemaz par tādiem servisiem kā ustream, qik un pašiem youtube vai vimeo, kuri tagad berzē roķeles par potenciālo dzīvo video stream'u un mazvideoklipu invāciju. Diemžēl, kā mēs zinam, HD video ne vienmēr ir tik HDīgs, cik HDīgu to HDīgo. It sevišķi, ja kameras stikliņu netīra vai arī tas noskrāpējas. Sīkums (Apple sakot - "pagaidām"), bet videozvanīšana darbosies tikai caur WiFi. Tā teikt - pieslīpēsim, pakrāsim statistiku. Lai būtu pamats sarunām ar operatoriem.

Diezgan nopietnas izmaiņas ir skārušas e-pastus telefonā. Sākot ar to, ka nu būs pieejami vairāki Exchange konti paralēli (man aktuāli) un beidzot ar to, ka e-pastus tagad varēs lasīt t.s. diskusiju režīmā (conversation view). Papildus - korporatīvajiem lietotājiem noderēs pārējās izmaiņas, kuras skar tieši viņus, ieskaitot veidu kā, ja iespējams, likvidēt korporatīvos nozaudētos telefonus (datus uz tiem), nu, un, protams, VPN (kas, tiesa, līdz šim ne vienmēr strādā ar visu, ar ko tam vajadzētu strādāt).

Žiroskops tehniski nav nekas nepieredzēts, taču komplektā ar aplikācijām rada neiedomājamas iespējas. It sevišķi, ja Apple neliks šķēršļus augmneted reality lietojumiem.

Apple aizvien atstāj vietu uzlabojumiem. Pats būtiskākais - tālrunī nav ne smakas no 4G. Visticamākais - tas tāpēc, ka 4G pagaidām nav tik mainstream un, patiesību sakot, ir vēl tikai sava ceļa sākumā. Šai jomā viņi atļauj aplauzties citiem un beigu beigās kaujas laukā ienākt kā uzvarētājiem pēc gadiem diviem (?). Taču, redzot to, ka beidzot ir parādījusies videozvanu iespēja un API oficiāli atbalsta SIP un citus IP telefonijas protokolus, nevar noliegt, ka 4G tomēr ir paturēts vismaz prātā.

Vai Apple atkal ir revolucionizējuši industriju? Nē, jo industrija un Apple darbojas dažādās kategorijās. Tādām kompānijām kā Nokia, Samsung, LG, un, galu galā, arī HTC labpatīgas gandarīt itin visus ar dažādo modeļu rindu. Viņi nevar atļauties tik daudz resursu veltīt vienam produktam vai tehnoloģijai, jo viņiem galvenais uzsvars ir uz daudzu nesavietojamu tirgus segmentu nosegšanu. Tāpēc arī Apple izpelnās tādu patiku no daudziem - viņu produkts ir noslīpēts no matu galiņiem imaginārās antenas smailītes līdz papēžiem ekrāna tumšākajam stūrītim.

Kopumā, lai arī man nepatīk Apple piegājiens daudzām lietām, iPhone kā telefons tomēr ir vairāk nekā atbisltošs manām prasībām. Viņiem ir izdevies arīdzan pamodināt manī snaudošo gīku. Varbūt man brīžiem gribētos Android hackošanas iespējas, bet, diemžēl, cik ir izdevies padarboties ar šo Google lolojumu, tas nav ne tuvu tik noslīpēts. Visu noslēgšu ar to, ka, visticamākais, ja neiestāsies kādi citi momenti, savu 3G nomainīšu uz 4 tad, kad tas būs pieejams mūsu zemītē.

P.S. Kur viņi izrāva, ka cilvēka redze nespēj izšķirt vairāk par 300dpi?

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar [cx]

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 00:50

kaukaa bij' licies, ka tev iPhone derdzas ;)

Gravatar Uupis

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 07:04

Heh. Es ik dienas nolādu Apple un iTunes, un visus viņu ierobežojumus, bet izskatās, ka arī pats iegādāšos ceturto itelefonu.

Nolādētie nelieši! :)

P.S. Man izskatās, ka komentēšana no iPhone kaut kā īsti nestrādā te.

Gravatar Yeoman

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 07:56

Ērtajām un labajām lietām nau jābūt ar pašām jaunākajām tehnoloģijām, tā kā ar jauno iPhone viss ir kartībā. Tas tiks pirkts.

Gravatar jcx

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 08:30

Par to šaubu nav. Jautājums tikai, kad atjaunot savējo :-). Skype grib iekasēt naudiņu par 3G zvaniem, būs jāmeklē alternatīva.

Gravatar Jānis

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 08:31

Paldies, pašam lauza visus daudzos apskatus lasīt, šeit viss smuki salikts un sakārtots :) Ilgu laiku skeptiski skatījos uz iPhone, bet tagad varbūt pārskatīšu savu viedokli, lai arī Android šķiet interesants un arī iespējamo jauno WinMobile nevar norakstīt pirms apskatīšanas. Un nevar izslēgt, ka Nokia N8 arī izveidojas par jēdzīgu izvēli.

Gravatar laacz Autors

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 08:51

jcx, es pieņemu, ka iOS4 videozvani (un pārējā IP telefonija) 3G tīklā pavisam noteikti būs par naudu. Ne velti pat Skype, kas principā lielā daļā reģionu ir bezmaksas komunikācijas līderis, nav spējis vienoties (vai arī ir nobijos no) ar operatoriem par neierobežotu bezmaksas (neskaitot 2.5G/3G datu pārraides izmaksas) sarunu apjomu.

Gravatar jam

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 09:01

A ko darīt. Pirkt tagad HTC Desire vai gaidīt līdz Ip 4 rudenī.

Gravatar laacz Autors

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 09:10

jam, es personīgi nogaidīšu.

Gravatar jam

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 09:17

Vai ir kādas prognozes par to, cik 4 varētu maksāt Latvijā?

Gravatar normunds

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 09:17

Par multitāskingu un kopīpeistu es pievienojos apple stratēģijai - ja esošais dzelzis vai OS vai vienkārši zināšanas neļauj uztaisīt konkrēto fīču tā lai tā strādātu labi un intuitīvi, labāk to atlikt kamēr uztaisa. No sākuma ir jārada tehnoloģija (pie tam tāda, kas vēl nav patentēta) un tikai tad var ķerties pie tās implementēšanas uz dzelža.

Ko dotu multitāskings uz pirmās paaudzes itrubas? Cilvēki būtu nenormāli priecīgi lādēt trubu nevis reizi divās dienās, bet divreiz dienā? Nupat taču google par savu android atzina, ka daudzās programmas, kas griežas bekgraundā ir vainojamas pie ļoti sliktās andriod telefonu bateriju darbības.

Par 300 dpi, ja nemaldos bija disklaimeris - cilvēka acs nespēj izšķirt vairāk par 300 dpi pie attāluma, kas lielāks par 30cm. Un tas varētu but taisnība. Lielāks pixel density praktiski vairs nav nepieciešams.

Gravatar j

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 09:45

jam, desire ir bik citā cenu kategorijā, ja skatās, piemēram, uz lmt piedāvājumu. piekrītu apskatam un prieks, ka beidzot ir arī kādas alternatīvas iphonam, nav vairs jālien viņu važās spiestā kārtā, šoreiz to var darīt brīvprātīgi :D

Gravatar dadzis

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 10:51

tagad iphonam ir ... grūti laiku. tagad jau vajag iesvīst un likt vairāk "ameizing" izsaucienus savā reklāmā, jo kā jau augstāk saka, ir izvēles iespējas un vairs tik akli uz brendu nemetas bet izsver ierobežojumus/iespējas.

Gravatar Mārtiņš

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 11:07

Iphone 4G izklausās lielisks... bet vienalga šaubos, kas ir labāks šis vai jaunais HTC EVO

Gravatar weedy

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 11:42

laacz vēl mežā bet ādu jau dala? ;)

Es vnk par to, ka viedoklis, kas izteikts pirms fiziska kontakta ar lietu labākajā gadījumā ir minējums. :)

Gravatar laacz Autors

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 11:43

weedy, tad arī brīvi uzskati to par labākajā gadījumā viedokli :)

Gravatar BeatMaster

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 12:31

jam. lietoju desire. labs aparats un galvenais atrs. iPhone nekad nesmu lietojis. ja gribi izveli - gaidi iPhone4 un HTC EVO4 - tur izveele pavisam gruuta. es njemtu EVO. abi varu iedomaties maksas briesmu naudu

Gravatar normunds

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 12:52

Iemetu googlē HTC EVO un es nesaprotu par ko ir haips http://techcrunch.com/2010/05/29/htc-evo-4g/

Nenoliegšu, neesmu android fans, bet apskats manī nosit pat visniecīgāko vēlmi paņemt rokā šo aparātu :/

Gravatar jam

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 13:43

@BeatMaster Es arī palietoju un Desire kādu laiku no Bites un bija baigi labs. Evo gan neesmu pārliecināts, jo man pat izskats nepatīk, kur nu vēl iedomājos kad LV būs 4G....

Gravatar Vilx-

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 13:51

Vēsturiski daudzreiz ir pierādījies, ka ar labu marketingu arī sūdu uz kociņa var ar peļņu pārdot, bet ar sūdīgu marketingu nogrimst pat labākie produkti. Apple to ir sapratis, un marketings viņiem ir tiešām augstā līmenī. Un viņi to izmanto arī produkta izstrādē, tā nav nodalīta lieta - tāpēc arī panākumi. Likumsakarīgi, pretīgi, un cieņas&apbrīnas vērti vienlaicīgi.

Gravatar jānis

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 13:53

Tā kā ASV iPhone 4 maksā tikpat cik iPhone 3GS tā prezentēšanas mirklī - 199 un 299 dolārus - nav iemesla domāt, ka Latvijā būs citādi. http://www.lmt.lv/lat/abonentiem/piesleguma_veidi/istyle_pieslegums redzam, ka pie iStyle 1 cenas ir atbilstoši 131 un 194Ls.

Es gan apšaubu, ka no LMT septembrī varēs dabūt kādu aparātu. Oktobris, novembris varētu būt ticamāks.

Gravatar Wave

2010. gada 8. jūnijā, plkst. 21:59

Vopšim, no zīnoļa sūda izpūzds pats zīnolis! Labi, labi, nogaidam, bet prieškam springt uz sprindzamo, ja ir htc lolojumi? Es ceru ka man šitais sūdamēsls nebūs vaidzīgs, jo ir citi bumbuļi ar ko spēlēties :)

Gravatar edza

2010. gada 9. jūnijā, plkst. 02:54

imo šis ir labākais raksts latviski par šo tēmu. http://habrahabr.ru/blogs/apple/95837/ un te kaut kas līdzīgs krieviski.

Baterijas dēļ vien es atteiktos no iphone, nemaz nerunājot par maksas progām. Kaut kā htc (atsevišķi modeļi) piesaista vairāk un ņemot vērā to, ka šim progas nahaļavu un visnotaļ noderīgas. Tas pats desire, hd2, etc

Gravatar Arnolds

2010. gada 9. jūnijā, plkst. 14:47

Skrieniet visi pirkt ifonu! Kā jau vienā blogā iepļūtīju - no Apples man patīk vienīgi PC dzelži. Labi ekrāni. Bet softā - viss tas briesmīgais wendorlockings - fpizdu. Tad man Microsoft liekas draudzīgāks.

Gravatar Guru

2010. gada 10. jūnijā, plkst. 02:58

Nesen pirku jaunu mobīlo... izskatīju iphone, htc utt brīnumus :D un nolēmu ka man pietiks ar Nokia 5530 XpressMusic :> Principā kretinē visi šie subsidētie brīnumi... šī ir jau piektā nokia ko pērku.

Gravatar usne

2010. gada 12. jūnijā, plkst. 20:15

Tieši uz Jāņiem braucu uz ASV. Ja nopirkšu jauno Iphone 4 tur, kāda garantija, ka viņš man darbosies Latvijā?

Gravatar Kashelis

2010. gada 13. jūnijā, plkst. 15:26

Atbilde uz tavu jautājumu par 300 dpi :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Pixels_per_inch

Runājot par bateriju - manējam 3G drīz būs 2 gadi un baterīja tīri ok darbojas, ar visu internetu 3 dienas vismaz. Nu tas ir ja nav ieslēgts 3G(Latvijā bieži vien edge strādā tik pat ātri kā 3G tāpēc nav vajadzības tam būt ieslēgtam), location services, un brightness nav uz max :) Nu ja to visu izmanto, tad nu protams vairāk par vienu dienu nepavilks.

Tu visur mēģini akcentēt uz to, ka viss tas jau tika sen atklāts un nav nekāds baigais jaunums... tu domā, ka sagaidīsi telefonā ko tādu, pilnīgi jaunu, pilnīgi inovatīvu, ko cilvēce nu nekad, nekad vēl nav redzējusi??? :D Tā nebūs, tadas lietas izgudro tikai zinātnieki pie sevis dziļos pagrabos - laboratorijās. Bet ne apple kompānija :)

Bet raksts labs, man patīk :)

Gravatar isuts

2010. gada 16. jūnijā, plkst. 09:42

a es laužos - tagad HTC HD2, vai gaidīt līdz rudenim iPhone4, kad LMT to sola Latvijā...

Gravatar Jānis

2010. gada 16. jūnijā, plkst. 10:17

Līdz rudenim gan jau ka būs vēl daudz visādu jaunu modeļu arī citiem ražotājiem, turklāt jaunais iPhone būs jau pamatīgi notestēts. Bet vispār, pērc kuru modeli gribi, pēc pusgada būs kāds jau labāks ;-)

Gravatar isuts

2010. gada 16. jūnijā, plkst. 13:59

tas gan, bet tā jau visu mūžu var gaidīt, jo visu laiku ir kas labāks gaidāms:)

Gravatar Storms

2010. gada 21. jūnijā, plkst. 16:02

Nesen kāreizi meklēju pēcteci morāli novecojušajam HP iPAQ HW6510. Protams ka ābols iespējamajā dzelžu lokā nenonāca, jo āboliskā pieeja lietām mani besī jau kopš senseniem laikiem. HP proms neko cilvēcvīgu mūsu platuma grādos vairs nepiedāvā. Symbian bāzēts viens reiz bija - kaut kā nevelk vairs, aiz kam Nokia palika aiz borta. Android - interesanti, bet vēl pārāk svaigi un nepieejami. Kas tad nu vairs paliek ar lielu touchscreen, pilno klavieri un wi-fi? HTC. Par kuru man viens HTC lietotājs izteicās - "Šķiet ka HTC aparātu radītāji paši viņus nelieto - dažas it kā ikdienas lietas ir iebāztas tādā D ka bez polša gudrs netiksi". Paņēmu HTC TouchPro2. Tagad piekrītu paziņas teiktajam. Visā visumā esmu apmierināts ar aparātu, bet ir vesela sauja sīkumu kuri reizēm spēj nokaitināt līdz baltkvēlei... Atslēdzot grafisko ūberbrīnumu kļuva nedaudz labāk, bet pogas uz korpusa nepārtaisīsi... Tā kā skaties uz kuru pusi gribi - visi šitie leielsejainie gramstāmdzelži +- ir vienādi. Visu izšķir slāpes pēc kāda ļoti specifiska vipendrona un subjektīvā brendu mīlestībā\nemīlestībā. Ne mirkli nešaubos ka laimīgie iPhone īpašnieki būtu tieši tik pat laimīgi iPhone vietā iepērkot kāda cita brenda līdzīgu aparātu. :)