✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

Garlībs Merķelis. Latvieši.

2012. gada 22. janvārī, 14 komentāri

Reti kurš zin, ka pilnais darba nosaukums ir nevis “Latvieši”, bet gan “Latvieši, sevišķi Vidzemē filozofiskā gadsimta beigās”. Skolā mācītais nevienam galvā nepaliek. Man it sevišķi. Varbūt ir vērts izlasīt tagad? Veltīju kādu brītiņu, lai saliktu elektronisko versiju e-grāmatu lasītājiem. Tātad, kindlisti var ņemt šo .mobi (un nosūtīt uz savu @kindle.com e-pasta adresi), bet pārējie - lasa .epub.

Ja skolā nesanāca, negribējās un nešķita interesanti, tad varbūt tagad ir īstais brīdis iepazīties ar šo darbu, kurš savulaik sadusmoja muižniecību un, ja mūsu tautieši būtu masveidā pratuši lasīt, būtu sadusmojis arī viņus, bet spēlēja milzīgu lomu mūsu tautas pašapziņas veidošanā.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar pix

2012. gada 23. janvārī, plkst. 18:51

76 gads - vecit - vai sajos tekstos ir tik vienkarsi atskirt pelavas no sanalam?

Gravatar jancha

2012. gada 23. janvārī, plkst. 19:47

Šo mums vajadzēja lasīt un konspektēt, kad mācījos r1g pie Siliņšmites.. Man patika.

Gravatar Osis

2012. gada 23. janvārī, plkst. 21:55

Diemžēl šis Merķeļa labi gribētais darbs tieši pretēji - ir atstājis ārkārtīgi negatīvu iespaidu latviešu tautas pašapziņā. Tieši "Latviešos" ir meklējamas 700 verdzības gadu mīta saknes, ko autors, vēsturi nepārzinādams, ir licis sava darba pamatā. Verdzības gadu mītu Merķelis radīja apgāžot kājām citu jauno laiku mītu, proti, baltvācu vidū populāro, ka vāci šeit, lūk, ienākuši, visus iekarojuši, un tādēļ tiem esot tiesības būt šeit vienīgajiem kungiem, un ka latvieši jau no sākta gala esot bijuši beztiesīgi dzimtcilvēki. Šīs muļķības tad nu Merķelis sagrozīja pēc sava prāta, bet tas nenozīmē, ka tādēļ tā kļuva par patiesību. Patiesība ir tāda, ka Livonija bija zeme, kurā zemnieki saglabāja savas tiesības visilgāk visā Eiropā, jo neviens viņus neiekaroja - pakļaušanās bija balstīta līgumos. Savukārt dzimtbūšana tās galējās verdzības formā šeit vispār parādījās tikai Krievijas impērijas laikā, sekojot krievu paraugam, un arī tad uz neilgu laiku. Pirms krievu laika vidusmēra klaušas Livonijā bija divas dienas gadā, kas, piekritīsiet, salīdzinot ar mūsdienu nodokļu nastu, ir izsmiekls. Protams, vēlāk bija izdevīgi pamatot pieaugušo klaušu nastu ar no pirksta izzīstām "vēsturiskām tiesībām".

Rezumējot, ieteiktu lasīt "Latviešus", ņemot vērā to, ka lielākā daļa no darba ir baltvācu pārākuma mīta propaganda (tik no citām pozīcijām), savukārt "fakti" - pārspīlēti vai pat izfantazēti (it īpaši tie, kas attiecas uz laiku pirms autora dzīves).

Gravatar kik369

2012. gada 24. janvārī, plkst. 22:56

Uz Kobo arī rādās. Nu pamēģināšu!

Gravatar N/A

2012. gada 24. janvārī, plkst. 23:05

Nesen nopirku pa 1.50 Zvaigznes grāmatnīcā un sāku lasīt. Bet drīz metu grāmatu malā. Diezgan kaitinošs, nesistemātisks, subjektīvs, tendenciozs teksts. Turklāt bieži ir pretrunā pats ar sevi. Tā vien sāka likties, ka Merķelis ir bijis sava laika Tatjana Ždanoka. Faktiski to jau viņam arī pārmeta laikabiedri, kā teikts priekšvārdā.

Gravatar Igar

2012. gada 25. janvārī, plkst. 18:49

Merķeļa "Latvieši" ir tas pats, kas būtu paņemt "Degpunkta" sižetus vairāku gadu garumā un tos apkopot grāmatā nosaucot par tautu raksturojošu izdevumu.

Gravatar N/A - Igar

2012. gada 25. janvārī, plkst. 21:16

"Merķeļa “Latvieši” ir tas pats, kas būtu paņemt “Degpunkta” sižetus vairāku gadu garumā un tos apkopot grāmatā nosaucot par tautu raksturojošu izdevumu."

Diezgan precīza analoģija. Man arī ienāca prātā kas līdzīgs. Bija tur tādas vietas, ka tamlīdzīgs salīdzinājums pats uzprasījās.

Ļoti neobjektīva, no "labā" šovinista pozīcijām rakstīta grāmata.

Gravatar HIGH-Zen

2012. gada 26. janvārī, plkst. 09:19

Visu pareizi ir uzrakstījis tas Merķelis. Nevienam nepatīk patiesība, visi grib tikai slavas dziesmas.

Gravatar Unabomberz

2012. gada 27. janvārī, plkst. 00:55

Nevar nepiekrist Osim. Savulai skolā sacerējumā tā arī uzrakstīju, ka Merķelis no ierindas baltvācieša daudz neatšķīrās, jo aizstāja mītu par latviešu kā dzimtcilvēku tautu ar tādām, " it kā" tautas pazīmēm, kā dzeršana, nežēlība un kas nu tur vēl bija minēts.

Gravatar Privet!

2012. gada 29. janvārī, plkst. 22:36

HIGH-Zen, referendumā balsosi PAR?

Gravatar Grāmatas

2012. gada 13. martā, plkst. 11:49

merķelis raksta rūgtu patiesību, ticiet vai ne, bet tā nu viņš ir.

Gravatar "Rupju maizi un brīvību!"

2012. gada 25. oktobrī, plkst. 21:12

lasīt grāmatu kā vēsturisku avotu lasīt ir noziegums. galvenais, ko autors vēlējās panākt, ir dzimtbūšanas atcelšana, tāpēc arī attiecīgi izvēlējās vārdus un pārspīlēja, lai savu panāktu. žurnālists viņš bija!

autors talantīgs, raksts vērtīgs. domājiet un izpētiet visu paši, nevis akli atkārtojiet, ko teikuši citi.

Gravatar pikaczu

2023. gada 3. novembrī, plkst. 13:09

Paldies, bija nepieciešams atrast vienu citātu, tagad, kad grāmata jau kindlē, būs iemesls pārlasīt.