laacz.lv

Kaspara F. neoficiālā mājaslapa (Anno 1997)

Ir laiks. Atkal. #2

Kopš launča ir pagājušas dažas dienas. Pa šo laiku daudz kas ir pamainījies. Maza atskaitīte pašam sev.

Samazināju vispārējo satura platumu atbilstoši fonta izmēram. Lasāmībai.

Ir nomainīti fonti. Iepriekš biju iedomājies, ka vecais labais Georgia ir forši, bet dažas labs mani pierunāja pamēģināt webfontus. It sevišķi tā dēvētās slab serif fontu grupas eksemplārus. Virsrakstiem Dosis, bet saturam Crete Round. Ar pēdējo uz Chrome un mazākiem fonta izmēriem bija ievērojamas problēmas attēlošanā dēļ bugainās implementācijas. Beigu beigās labāk izskatās versija no FontSquirrel. Iespējams, ka pareizā fonta meklējumi turpināsies, jo šiem ir niansītes, kas man mazliet neiet pie sirds (knipucīti par skrandžainu manai gaumei).

Kā jau redzams, esmu ticis vaļā no rāmja ap saturu. Tas tiešām bija lieks.

Komentāri mazliet vienkāršoti un arī trīs ceturtdaļas bōrdera novāktas :) Tās tikai nevajadzīgi sabiezināja visu.

Internet Explorer 8 un senāku versiju atbalsts bija zem jautājuma zīmes. Atsevišķi būtu nācies vilkt IE8 VM, lai salabotu visu, kas labojams. Vai vismaz pašu galveno. Taču, man atgādināja par IE9 izstrādātāju rīku iespēju attēlot lapu kā IE8. Papētīju, paštukoju, un nolēmu, ka nekādu tur pielāgošanu šai pārlūka versijai netaisīšu. Iemetu ar html5shiv un aizmirstu. Neba nu kādu tas satrauc, bet 2 sekunžu darbību rezultātā ikonizētās figņas rādās tagad pat iekš IE7.

Kopējā stilā ielikts komentāru pierakstu pārvaldītājs (tie, kas lieto, zinās). To teorētiski derētu latviskot. Parādījusies 404 lapiņa.

Samērotas lietas mazajos tālruņu ekrānos. It sevišķi tas attiecas uz pa labi/pa kreisi saitēm, kuras neret aplauzās. Ierakstiem tās likvidēju. Nedomāju, ka kāds sevišķi bēdāsies.

Pavisam noteikti jāiziet cauri CSS’am, jo tas eksperimentu rezultātā ir par diezgan nopietnu spageti pārvērties.

laacz

Man izskatās tieši tāpat. Un pierast nepieciešams tāpēc, ka bieži vien pret labām lietām nospēlē ikurāt pieradums pie līdzšinējā. Es, savukārt, apradu diezgan ātri, kas nozīmē, ka man patīk. Nešķiet pār boldīgu vairs.

Jānis

1. Fonts ir galīgi garām. Tas radīts virsrakstiem, menu un citiem īsiem tekstiem, nevis pilniem paragrāfiem. Nelasās.
2. Faktūra fonā – wtf? Why?

Jebkuram dizainerim (arī webdizainerim) ir jāvar sakarīgi atbildēt, kāpēc viņš dara tā vai šitā. Name the reasons. Atbilde “gribēju pamēģināt kaut kādu webfontu” vai “man liekas stilīgi ielikt tekstam mazliet raibu fonu”, protams, šajā situācijā (privāts blogs) ir pieņemama, bet tā nepauž rūpes par lasītāja ērtībām, kas tomēr tā kā būtu primārais risināmais uzdevums imho.

laacz

1. Fonts nav galīgi garām. Ir nianses, bet ar fontu viss ir kārtībā. Man lasās tik pat labi, kā jbkurš cits serif un labāk nekā sans serif.

2. Faktūra fonā – a kāpēc ne?

P.S. Es neesmu webdizaineris, bet esmu ieklausījies vairākos. Ja Tev tik ļoti nepatīk un ir mokoši lasīt, nelasi. Es nespiežu. Konkrētajā gadījumā es neredzu iemeslu mākslīgi domāt iemeslus. Mans iemesls ir nevis “man liekas stilīgi”, bet “man patīk”.

Jānis

Es tikai cenšos palīdzēt, lai Tavs blogs izskatās labāk, un ir vieglāk un patīkamāk lasāms pēc iespējas plašākai auditorijai. Lietojamība (usability) ir vesela zinātne, un tā ir mana specializācija. Ja primārais ir tikai tas, kas Tev pašam patīk vai nepatīk, tad vairāk netraucēšu.

laacz

Paldies, protams. Man primārais nav savam priekam. Es cenšos atrast kompromisu starp to, kas patīk man un to, kas ir lietojams. Neesmu, protams, UX/UI guru, taču man, personīgi, faktūra netraucē. Kas attiecas uz fontu – arī tam manā izpratnē nav lielas vainas, ja neskaita jau uzskaitītās pāris niansītes. Tā kā neesmu nedz webdizaineris, nedz lietojamības eksperts, tad es taisu kā protu. Tāds aŗi ir tas reasonings :)

Kas attiecas uz ieteikumiem, tad visi UX speciālisti nav vienisprātis par fontiem un lasāmību. Fontu anyway meklēšu vēl, taču lielas atkāpes no izvēlētā fonta diez vai nebūs. Uz faktūru paskatīšos mazliet svaigāku aci pēc nedēļas.

Tagad gaidu komentāru no Tevis – kāpēc tieši konkrētais fonts nav labs, kā arī – kuri fonti tad ir vislasāmākie?

Jānis

Latviešu valodā diemžēl nav izvēles, serifs ir Georgia un sansserifs ir Verdana. Samazini šo fontu, kuru lieto tagad, redzēsi, ka viņš arvien vairāk tiek kropļots un paliek arvien grūtāk lasāms. Es uz aci redzu šos kropļojumus arī pie patreizējā izmēra. Lieta tāda, ka ekrāna fontiem mazie izmēri ir jāizstrādā bitmapā, ne tikai vektoriāli, citādi renderings tos sakropļo. Georgijai un Verdanai ir līdz pixelim atslīpēti visi mazie izmēri – šim fontam nē. Arī tagad, kad ir savākušies vairāk komentāri, pats redzi, ka cilvēkiem šis fonts tā ne visai patīk. To ir grūti noformulēt, kāpēc, bet tas nemaina lietas būtību – viņa izlasīšana prasa papildus sasprindzinājumu.

Varu pateikt divas lietas, kas šim fontam nav ok: 1) viņam ir nekvalitatīvi izstrādāts kernigs (attālumi starp burtiem), nav nodefinēti konkrētie pāri. Otrkārt fonta bāzes augstums (mazie burti) un pilnais augstums (lielie burti) pārāk maz atšķiras. Miks tas kurš onkuls vēlākos komentāros iesaka virkni fontu, bet diemžēl arī tie nederēs, jo būs problēmas ar latviešu burtiem, un tik vai tā būs jāatgriežas pie Georgijas, ja izvēlēsies serifu.

Vēl par fontiem, uztaisi eksperimentu, apskati kādas 10 nopietnas lapas, kas ir kalpo kā laba dizaina etaloni, nytimes.com, guardian.co.uk utt. un paskaties, kāds ir teksta fonts rakstiem – georgia, georgia un vēlreiz georgia (vai verdana :)

Webā primārais un galvenais ir saturs. Dizains ir tikai ietvars, kaste, ar ko Tu šo saturu nogādā lasītājam. Dizains nav pašmērķis, dizainu nevajag taisīt kā patīk. Dizainam ir uzdevums un viņam ir jāpilda šis uzdevums.

Lai veicas!

Vilx-

Mani 2 santīmi: Man arī fonts šķiet pārāk liels un trekns. Un rāmis apkārt tomēr arī kaut kā pietrūkst. Vai arī kaut kas cits, ar ko aizpildīt to tukšumu, citādi ir sajūta, ka kaut kas lapā nav ielādējies. Varbūt iespējams dizainu uztaisīt tādu, lai teksts nav vienā fiksēta platuma kolonnā centrā, bet gan izplešas pa visu monitora platumu? Tas, protams, ir sarežģītāk, taču daudz patīkamāk lietotājiem.

laacz

Rāmis ir prom uz neatgriešanos. Tas, manuprāt, nav nepieciešams. Un saturs pa visu ekrānu nav sarežģītāk. Tas ir pats vienkāršākais, ko nevajag darīt. Lasāmības dēļ. Rindiņas platumu nosaka fonta izmērs. Pamēģini pamainīt pārlūka loga izmēru – redzēsi, ka uz mazākām izšķirtspējām fonts ir mazāks, kā arī ir pa visu ekrānu.

Gundars

Fons tiešām lapu pataisa par vecāsmātes deķi. Nu tas tikai man subjektīvais viedoklis. Fonts lasās normāli, bet tiešām nedaudz par cakainu. Tas gan gaumes jautājums.
Bija jau te jautājums par to lapas “platumu”. Man arī izbrīna, kāpēc praktiski nav lapu, kuras domātas widescreen ekrāniem, kādi šobrīd ir stipri liela daļa, lai neteiktu lielākā? Konkrēti uz mana ekrāna ir viena vidējā trešdaļa ar teksta paragrāfu pa vidu un pa malām divas trešdaļas tukšuma. Vai tas ir programmātiski sarežģīti, vai cits iemesls? Tik nevajag par to lapas izmēra mainīšanu. Tas jau klibo proporciju neietekmē, vienkārši piezūmo. Vienīgo iemeslu redzu, ka mobilajiem ekrāns tomēr ir vertikāls (taču arī var pagriezt landscape režīmā). Vai nevar tā ka weblapa pati nosaka uz kāda ekrāna viņa attēlojas un tad “piestaipās” pēc pilnā platuma? Pārsvarā izmantoju GoogleReader un tur arī esmu uzlicis paplašinājumu Google Reader for wider screens. Jā vel ir opcija pagriezt ekrānu vertikāli, ja tāda funkcija ir (manam ir). Bet nu tas tomēr nav optimālais risinājums.

laacz

Par platumu.

Programmātiski tas nav sarežģīti. Tas, ja tehniski, ir pat vienkāršāk. Staipīšanās ir daudz sarežģītāk. Taču, optimālais teksta rindas platums komfortablai lasīšanai ir starp 50 un 75 simboliem. Es te grēkoju sev un saviem lasītājiem par labu (:), jo jaunajā iterācijā rindiņas platums ir mazliet zem 100 statistiski vidējiem simboliem.

Pašlaik satura platums man ir pikseļos, taču plānoju pēc CSS sakārtošanas to norādīt em’os. Tas nepadarīs lapu platāku, taču satura platumu konsekventāku gan.

Gundars

Nu jā cik cilvēku, tik viedokļu :)
Labi, ja tik garas teksta rindas neliekas uztveramas, tad kaut vai saliec vairākus paragrāfus blakus. Saliec kādu citu info malās. Nu vienkārši aizpildi tukšās bezjēdzīgās malas. Tajā pašā manis pieminētajā VARAM lapā, viss smuki sabīdās ja saspiež šaurāku web pārlūka logu, tā, ka pieļauju, ka uz maziem (lasi šauriem) ekrāniem viss ir ok. Tātad tehniski sarežģītāk bet atrisināms ir. Tāpēc joprojām nesaprotu kāpēc to nedara.

Dead Bull

Mobilajā versijā uz Nokia N9 lapas dizains un fonts man sķiet ļoti labs, izskatās glīti, ir viegli lasīt un pašai lapai patīkami pieskarties:) Datorā ar IE9 ir ok, kad uztaisa 85% tālummaiņu, citādi lielie, treknie burti griež acīs un tekstu ir grūti lasīt.

Miks

Ar šī brīža fontu gan esi iebraucis pamatīgās auzās. Crete ir domāts virsrakstiem, bet ne pamata tekstam. To taču var redzēt paskatoties fontu dažādos izmēros. Cik labi tas der lielā izmērā un tik nelasāms tas ir pamata tekstam. Tās tomēr ir dažādas lietas.

Es ieteiktu uzmest aci šai Google web fonts izlasei (ir arī daži sans fonti) – http://goo.gl/kv7Vu (10 fonti, jāļauj ielādēties, tad arī parādīsies.)

Habibi, Average, PT Sans, Duru Sans, Alegreya, Open Sans, Noticia Text, Enriqueta, Radley, Cardo

Miks

Gribēju, tikai piekomentēt augstāk redzamam Jāņa komentāram, bet neredzu tādu iespēju, tāpēc komentēju šeit.

Visi 10 minētie Google fonti ir ar perfektu garumzīmju atbalstu, tāpēc tos var lietot droši. (Tikai jāatceras, ka jālieto latin extended nevis pliks latin)

kao

Fontu lasāmība uzlabojās, paldies! Bet rakstu kolonas platumu, lūdzu, tomēr vēlreiz apsvērt. 742px plata kolona uz 1920×1080 ekrāna ir nelietojama. Vai tiešām Tava primārā auditorija ir mobilo ierīču lietotāji, ka viss tiek pakārtots viņu mazajiem kr.. errr.. ekrāniem?

P.S. Epasts tak it kā nav obligāts? “ERROR: please fill the required fields (name, email).”

laacz

Es pats lietoju 1920×1080 un pārlūku pa visu ekrānu. Šis platums ir viskorektākais, lai būtu viegli lasīt. Mobilo iekārtu lietotāji nav arguments, jo tiem platums tāpat ir vai nu 742px vai arī 100%, ja ekrāns ir mazāks.

hmm

Iegāju darbā caur IE8 – ja raksta tekstu vēl kaut cik var salasīt, tad komentāri (dēļ Italic) ir praktiski nelasāmi:/

Un vēl – kāpēc jāievada e-pasts, kas it kā neesot obligāts? Bet nenorādīt ir paziņojums: ERROR: please fill the required fields (name, email).

laacz

Piedod, bet nekad mūžā. Esmu vienmēr uzskatījis, ka gar abām malām izlīdzināts teksts internetā ir nelasāms. Personiska preference un vispārēja labā prakse.

Ir arī praktiskie apsvērumi. Webā justified teksts tiek veidots, palielinot atstarpes starp vārdiem. Drukātajos materiālos tas tiek darīts, mainot atstarpes starp vārdiem *un burtie*, pārnesot vārdus jaunās rindās ar defisi, utt. Papildus tam, drukātajā ir iespējams manuāli nodrošināties pret vienu vārdu pārnesumiem pēdējā rindiņā, utt.

deni2s

Nekad nesaki nekad.

Angļu valodā tekstu var līdzināt tikai vienai pusei, jo tur ir īsi vārdi, tāpēc otra puse nesanāk pārāk izkropļota un tas palīdz vieglāk uztvert, kurā rindiņā atrodies. Uz latviešu valodu tas īsti nav attiecināms, jo latviešu valodā vidēji vārdi ir garāki, tāpēc otra mala paliek stipri robaināka, panākot pretēju efektu. Esmu par šo diezgan daudz pētījis.

Manuālā nodrošināšanās pret viena vārda pārnesumu pēdējā rindiņā neiztur kritiku, jo tas var notikt neatkarīgi no tā vai ir justify vai nav. Un webā to pašu var panākt aizstājot atstarpi ar non-braking space simbolu – 

Fons man arī nepatīk, diezgan nomācošs un drūms, padara visu smagnēju. Vispār toņi atgādina 80.gadu Līgatnes papīrfabrikas nekvalitatīvo burtnīcu vākus. Kaut kā nerada pareizās asociācijas (ja neskaita to, ka šis skaitās vecākais blogs LV bloguārijā).

Iesniegt savu viedokli

Atruna par moderāciju. Daži vārdi, var gadīties, ka ir iz melnās listes (viagra and stuff). Tādi komentāri tiek aizturēti, pirms parādās lapā. Ja Tavs komentārs neparādās uzreizi, būs vien jāpagaida, līdz es jamo izlasīšu. Protams, ka paturu tiesības sev netīkošos komentārus dzēst, iemeslu neminot.