✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

MicroUSB telefoniem, kas tiek tirgoti Eiropas Savienībā

2012. gada 13. septembrī, 31 komentārs

Pēdējā laikā daudzumdaudzi cilvēki bieži vien atsaucas uz imagināru normu, kas nosakot, ka visā Eiropas Savienībā no kaut kāda mistiska datuma tirgotajiem mobilajiem telefoniem ir jābūt lādējamiem caur microUSB portu. Tā nu gluži nav. Neviens nevienam neko neuzspiež.

Īsā versija: neviens nenosaka to, ka telefonā obligāti jābūt microUSB cohumam. Neviens to neuzspiež. Nevienam nav pienākums to ievērot. Tādas regulas nav.

Savulaik, kad pasaulē sāka pievērst šai problēmai uzmanību (Ķīna bija pirmā, kas to standartizēja, starp citu), arī Eiropas Komisija iekustējās. Padomā, protams, bija regula. Savāca visus lielākos mobilo tālruņu ražotājus, padraudēja, pavicināja ar pirkstu. Beigu beigās tomēr regula izpalika, bet tās vietā 2009. gada jūnijā desmit lielākie ražotāji labprātīgi (pašu iniciatīva, pieņemu, lai nebūtu jāpielāgojas ES) parakstīja tā dēvēto saprašanās memorandu. Parakstītāju vidū ir arī Apple.

Tātad, memoranda ietvaros ražotāji piekrīt, ka atbalstīt vienoto ārējo barošanas avotu ir baigi baigi labā doma. Tas sastāv no maiņstrāvas adaptera vienā galā un miroUSB otrā galā. Ideja gan ir skaidra - jebkuru pārnēsājamo ierīci, ja tās jauda atļauj, būtu forši varēt uzlādēt no viena un tā paša vada, kuru var iespraust kā sienas adapterā, tā datorā vai pat jebkurā citā ierīcē, kas ir ar USB. Viens no ieguvumiem vispārējai standartizācijai būtu arī ražotājiem - tuvākā vai tālākā nākotnē, iegādājoties mobilo tālruni, lādētāju varētu nepakot līdzi. Samazinātos izmaksas (lādētājus tik daudz nav jāražo), iepakojuma izmēri (konteinerā vairāk vietas), kā arī atsevišķi ienākumi no lādētāju tirgošanas.

Starptautiskā elektrotehnikas komiteja (IEC) arīdzan ir standartizējusi šo tā dēvēto universālo ārējās barošanas konceptu. Tas pagājušogad tika laists klajā kā standarts IEC 62684:2011. To pašu ir izdarījušas arī citas standartus mīlošas organizācijas.

Otra patiesība ir tā, ka memorands nav neko diži saistošs. Tas nenorāda, ka pašai ierīcei ir jābūt ar microUSB portu. Ierīcei vienkārši ir kaut caur pāreju pārejām jāspēj no šāda universāla ārējās barošanas adaptera baroties. Un šī pāreja var nebūt par velti. Un galu galā, nekas neliek to ievērot, ja nu visi striķi plīst.

Kas attiecas uz jauno iPhone un tā lādēšanu, tad būs vien jābruņojas ar jaunām pārejām. Tās iesaku pameklēties internetos pēc pāris mēnešiem vai pat nedēļām. Ķīniešu mākslinieki, pieņemu, uzražos diezgan ņipri, maksās tie lētāk nekā alus pudele, piegāde par velti. Pērciet divus, kā populāri teikt. Kad viens saplīst, lietojiet otru un pie reizes pasūtiet vēl divus.

Papildināts. Pārlasīju un sapratu, ka neesmu padarījis skaidru vienu lietu. Vakardienas Apple anonsu gaismā varētu šķist, ka es aizstāvu viņu gājienu. Tā nu gan nav. Man patiktu microUSB iekš iPhone. Pieņemu, ka idejai apakšā ir finansiāli aprēķini (aizņem mazāk vietas, ieņēmumi no pāreju tirgošanas, utt), bet tīri praktiski šis gājiens ir nepatīkams.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar Kirils

2012. gada 13. septembrī, plkst. 15:24

Gravatar laacz Autors

2012. gada 13. septembrī, plkst. 15:28

Tas ir vienkārši mandāts standarta izstrādei. Tas ļauj minētajām iestādēm ES vārdā izstrādāt standartu un specifikācijas. Standarta esamība nebūt nenozīmē, ka tas ir obligāti jāievēro. Tā nav prasība.

Gravatar wth

2012. gada 13. septembrī, plkst. 15:30

15 angļu rubļu par pāreju es maksāt nebūtu ar mieru - bet nu jā, kārtīgam apple fanbojam tas jau nav daudz.

Gravatar laacz Autors

2012. gada 13. septembrī, plkst. 15:31

Protams, un kārtīgam wth nav problēmu vienkārši iedirst komentāros, troļļojot.

Gravatar wth

2012. gada 13. septembrī, plkst. 15:58

Šoreiz pārmaiņas pēc gan nebija domāts kā uzbrauciens. Runa ir par to, ka nav ko cepties par "prasība vai nav prasība" - ir pāreja, kura pie telefona cenas procentuāli nav dārga (~3% no telefona cenas). Ja jau cilvēks var/vēlas atļauties to tur telefonu, tad var nopirkt arī pāreju. Protams, cits stāsts ir par pieeju lādēšanas/datu konektora risinājumam no Apple puses vispār, bet tas tiešām ir cits stāsts.

Gravatar KLF

2012. gada 13. septembrī, plkst. 15:31

Forši vismaz beidzot ir skaidrība kas tad ar to usb ir par lietām, paldies :)

Gravatar Kirils

2012. gada 13. septembrī, plkst. 15:36

okei, te būs īstais standarts. viņu bija grūti atrast, jo bez logina nav pieejams: http://pda.etsi.org/exchangefolder/en_30148934v010101p.pdf

ETSI EN 301 489-34 V1.1.1 (2010-10) Harmonized European Standard (Telecommunications series)

Gravatar laacz Autors

2012. gada 13. septembrī, plkst. 15:39

Atkārtošu. Standartam nav nekāda likumiska spēka. To var ievērot, bet var arī neievērot. Un var arī apiet (ar pāreju).

Gravatar Kirils

2012. gada 13. septembrī, plkst. 15:55

ražot jau drīkst, ko gribas, nepakļaujoties nekādiem standartiem. vienā jaukā brīdi var aizliegt tirgot. bet saražot var kaut vai ar arsēnu telefonā.

Gravatar laacz Autors

2012. gada 13. septembrī, plkst. 16:16

Nav tiesa. Šis būtu pretlikumīgi.:)

Gravatar kk

2012. gada 13. septembrī, plkst. 16:49

Laacz šon tāds sacepies? Arī esi fanbojs? Tak tikai tiem šodiena ir melnā krāsā, jo pārsteigumi izpaliek un tikpat labi mantu varēja nosaukt par iPhone 4Š vai 4T - pofik... :)

Gravatar laacz Autors

2012. gada 13. septembrī, plkst. 19:59

Ja jau pofik, tad kāpēc apgrūtini sevi ar komentāru?

Gravatar atis

2012. gada 13. septembrī, plkst. 20:02

Nu tak ko tur cepties, nepērciet tādus kam nav standartizēta lādētāja.

Iesi tu vienmēr to pāreju staipīt līdzi, kā tad. Tikpat labi 220 rozete ir standartizēta, nēsā tik savu pāreju laptopam līdzi.

Gravatar Kristaps

2012. gada 13. septembrī, plkst. 22:07

Jūtos tik īpašs, jo raksts daļēji tapa arī manas nezināšanas dēļ twittertelpā vakar :D Katrā ziņā paldies, ka ieviesi skaidrību! :)

Gravatar Girts

2012. gada 13. septembrī, plkst. 22:38

Man micro USB smartfonim ir killer fīča. Neiedomājami, ka tā sāpe ar lādētājiem un 10 dažādiem konektoriem beidzot ir beigusies. Nez kā aplim izdodas šādas figņas pārdod kā "fīčas" ... :)

Gravatar archaic

2012. gada 13. septembrī, plkst. 22:42

Saistīta tēma: http://allthingsd.com/20120912/smartphone-wars-iphone-5-vs-the-competition/ Tehniski, iPhone iepaliek un vienīgais iemesls viņu pirkt, ir dzelža kvalitāte. Arī iOS un Android, salīdzinot ar Metro, sāk izskatīties pēc oldskūl. Jāsagaida, lai var apčamdīt jauno Nokia un, iespējams, mans jaunais telefons nebūs iPhone. Samsung vai cits androīds tas nebūs noteikti:)

Nelietot microUSB ir debīli un vienā brīdī racionāla lietojamība nogalinās kulta mārketingu. Bet tirgus domā savādāk. NOKIA gada laikā no USD7->USD2, APPLE USD400->USD680.

Gravatar sqsqs

2012. gada 14. septembrī, plkst. 09:22

vispār jau būtu jautri ja ES rīt pateiktu, ka pārdot var tika USB telefonus.

Gravatar raitis

2012. gada 14. septembrī, plkst. 09:53

Laacz tiešām tāds nervozs, ka tik nav sanācis kaut kā šitā - http://www.youtube.com/watch?v=rdIWKytq_q4

Gravatar laacz Autors

2012. gada 14. septembrī, plkst. 10:03

Esmu nervozs, jo biju jau piemirsis, ka ir tādi komentētāji kā Tu. Tādi, kas dirst māku lolo augstāk par smadzeņu likšanu lietā/)

Gravatar N.R.

2012. gada 14. septembrī, plkst. 15:48

Blah, Kaspar tev komentāros portālu līmenis.

  1. Aizliegt pēkšņi rītdien neko nevar, vienmēr ir jābūt pārejas periodam, un pa to laiku visi ražotāji jau jaunus modeļus uztaisīs. 2) microUSB ir tikai USB, taču Apple konektors ir gan USB, gan skaņa, gan video. Gluži salīdzināt blakus nevar.

Gravatar laacz Autors

2012. gada 14. septembrī, plkst. 15:49

Mhm. Par komentāru līmeni, diemžēl, jāpiekrīt.

Gravatar Karlis

2012. gada 26. septembrī, plkst. 13:25

Štrunts ar ābolaino stila aksesuāru (kam gan tāds vajadzīgs), bēda tāda, ka tas Micro-USB pats mainās - Micro-USB-A un Micro-USB-B ir dažādi standarti... Standarts "one-charger-fits-all" beidzas pie tā, ka jaunu tālruni ar vecu lādētāju uzlādēt nevar (otrādi it kā varot). Staigā pa telefonu bodēm ar savu aparātiņu un prasi - "Jums mikro-usb ir? Šis man neder! Man vajag citu Micro-USB!" Veikalnieki, protams, par šo niansi wikipēdijā nav lasījuši.

Gravatar Andron Mc

2012. gada 26. septembrī, plkst. 16:10

Tā visa ņemšanās ir pilnīgi lieka huiņa. Vienotu standartu vajag, jā, bet tikai pilnīgi anāls daunis var izdomāt par to standartu pieņem microUSB. Debīlāki štekeri nemēdz būt. MiniUSB bija jāpieņem, tas ir skaidrs jebkuram smadzeņu īpašniekam, tiklīdz paskatās uz to galu.

Gravatar ramm

2012. gada 26. septembrī, plkst. 21:28

Vēl nesen es būtu teicis, ka pilnībā tev piekrītu (par to ka miniUSB ir labāks/populārāks, un tieši tas būtu jāpadara par standartu.

Taču nesen, mani kolēģi, kas nodarbojas ar dažādu mazu elektronisku mantu izstrādi norādija, ka miniUSB konektora ligzda, ir gandrīz divreiz augstāka (milimetros), tobiš lielāka. Telefonam varbūt arī nav liela starpība dēļ tiem pāris milimetriem, bet piemēram zilā-zoba austiņai gan ir.

Gravatar Karlis

2012. gada 26. septembrī, plkst. 18:40

oo, kas atkal ir atdzimis :D Wikipēdijas rakstoņi, protams, nav smadzeņu īpašnieki ;)

Gravatar fgfd

2012. gada 5. oktobrī, plkst. 15:11

Pārejas padara visu šo pasākumu bezjēdzīgu, jo ne jau vienmēr tā pāreja būs līdzi, lai no drauga lādētāja uzlādētu, piemēram.

Gravatar as

2012. gada 28. novembrī, plkst. 12:20

Njā, nopirku androīda planšeti un tutū - samsunga ligzda priekšā kā likts! :(