← Uz sākumu

TL;DR ziņas

2012. gada 21. novembrī, 26 komentāri

Es 10% no sava otrā miljona atdošu tam portālam, kurš realizētu TL;DR versiju. Piemēram, šādu. Nosacījums - izveidot, uzturēt, nesabojāt. Īsajai teksta versijai jābūt bezkaislīgai un faktoloģiski patiesai. Ai, vai man kāds jāmāca?

Paskaidrošu tiem, kas nezin, ko nozīmē “TL;DR”. Tā ir internetam raksturīga abreviatūra (vai akronīms - atkarīgs no skatu punkta), kura atšifrējas kā “Too long; didn't read”. To var attiecināt uz komentāriem, kad autors atrunāajs, ka “Не читал, но осуждаю” (adaptētā citāta versija skan kā “Не читал, но мнение имею”. Vai arī atsevišķā paša raksta rindkopā izceļot garā blāķa esenci.

Ziņās par šādu “TL;DR” būtu jākalpo ievadam jeb līdam komplektā ar virsrakstu. Diemžēl, virsraksti mums ir kliedzoši, savukārt, ievadi dažreiz nav nemaz, bet nereti ir vienkārši teksta pirmā rindkopa. Ziņu aģentūras mūsdienās nereti ir nodomājušas nodarboties ar žurnālistiku vai tulkošanu tik lielā apmērā, ka ziņotais ir arī pārāk garš.

Neesmu nekāds dižais rakstītājs, taču paprovēšu attēlot, kā tas varētu izskatīties. Pieņemsim, ka katra šāda ieraksta beigās ir saites uz visiem portāliem, kur šī ziņa ir atrodama pilnā mākslas darba cienīgā tekstā.

Rīgā, aizdomīgas personas aizturēšanas brīdī šauts uz policistu. Viņš nav cietis, tik vien kā sabojāta ķivere.

Šorīt Dublinā otro pilotu migrēnas lēkmes dēļ nācās aizvietot kādam citam pasažieru vidū esošam pilotam.

Šodien nolemts, ka maksimālais sods par braukšanu Rīgas sabiedriskajā transportā bez biļetes turpmāk būs 40 latu. Pirmo reizi sods būs trīs lati, bet to izrakstīto rēķinu (WTF?) neapmaksājot, jārēķinās ar komisiju. Par atkārtotiem pārkāpumiem gada laikā sodi būs 10, 20 un 40 latus lieli.

Nākamajā Dienvidamerikā notiekošajā Dakāras rallijreidā OSCar automašīnas nepiedalīsies, jo izvēlējušies braukt Africa Eco Race, kas notiek tajā pašā laikā.

Nu, jūs sapratāt. Tātad, uz priekšu. Varbūt kā sabiedrisko projektu? Savilkt ar sociālajiem tīkliem, izdomāt žetonu (badges) un reputācijas sistēmu, labošanu, uzlabošanu, utt. Un aiz kam gan to nepalaist starptautiski? Lietotāji varētu arī brīvi grupēt ar iepriekš bijušajām ziņām (piemērs - izglītības sistēmas reformu epopeja), moderēt dublikātus, pievenot saites uz saistītajiem resursiem (pie mums visi portāli ar to slinko), utt? Uz priekšu! Slabo?

Šāds projekts varētu pavisam noteikti padarīt internetu skaistāku un labāku.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar Laura

2012. gada 21. novembrī, plkst. 17:01

Lācīt, lūdzu uztaisi!

Gravatar Papuass

2012. gada 21. novembrī, plkst. 17:06

Nelasīju, bet viedoklis ir. Darbiņš AI lauciņā? Vispār interesanta problēma, vai ar šo būtu iespējams sakarīgi tikt galā?

Gravatar laacz Autors

2012. gada 21. novembrī, plkst. 18:59

Nedomāju, ka AI tas ir pa spēkam pagaidām.

Gravatar Normunds

2012. gada 21. novembrī, plkst. 17:22

ņemot vērā mūsu "ziņu" portālu kvalitāti, tu prasi neiespējamo. tad ir jāsēž cilvēkam/iem un no advancēto mērkaķu radītā ir jāuzraksta īstā (sākotnējā) ziņa.

Gravatar laacz Autors

2012. gada 21. novembrī, plkst. 18:59

Protams. Runa ir par crowdsourced projektu.

Gravatar 2G

2012. gada 21. novembrī, plkst. 20:02

Tipa specifisks tribīne.lv?

Gravatar RedStar7

2012. gada 21. novembrī, plkst. 18:51

Principā doma nav slikta. Rezultāti vienmēr būs nedaudz novēlotas rakstu interpretācijas. Bet tās var izveidot gan izcilas, gan drausmīgas. Varbūt tikmēr noderīgāk būtu iemācīties ātri lasīt?

Gravatar laacz Autors

2012. gada 21. novembrī, plkst. 19:00

Tāpēc arī var paredzēt iespēju koriģēt (atkarībā no karmas), ierakstīt savu versiju, utt.

Gravatar Kirils

2012. gada 21. novembrī, plkst. 20:10

Kāpēc ir svarīgi, lai īsā ziņa būtu faktoloģiski pareiza? Tāpat āvalstu ziņas Latvijas portālos parādās ar sagrozītiem faktiem.

Piemēram, par pilotu incidentu, joprojām nav zināms vai tā ir migrēna vai kas cits. Turklāt, ņemot vērā, ka migrēna ir hroniska kaite, stipri apšaubāmi, ka tāda ir komercpilotam. Papildus, kā vēsta specializētās ziņu aģentūras, sasirga galvenas pilots, nevis otrais pilots.

Es gan gribētu redzēt ziņu portālu, kas agregēs speicalizēto aģentūru ziņas un grupē pēc vietas un laika. Uztaisāms bez sarežģīta AI! 10% gan nedošu. ;)

Vai vismaz crowd-sourced ekspertu komentārus pie katra raksta, jo žurnālisti mēdz sarakstīt stulbības.

Gravatar laacz Autors

2012. gada 21. novembrī, plkst. 21:24

Faktoloģiska pareizība un reitingota komentāru sistēma varētu palīdzēt noskaidrot patiesību un to parādīt. Protams, ka jāsāk būtu ar tīru MVP :)

Gravatar henrijs

2012. gada 21. novembrī, plkst. 20:30

Nākamnedēļ uztaisīšu. Nopērciet kāds domēnu.

Gravatar laacz Autors

2012. gada 21. novembrī, plkst. 21:25

Domeins maksā 8ls gadā. Nopērc pats. :)

Gravatar Kirils

2012. gada 21. novembrī, plkst. 21:38

Man kā reiz viens ekspairos nākamgad. fakdat.lv "faktoloģiski dati"? :) netaisījos atjaunot, bet, varu uzdāvināt līdz gada sākumam.

Gravatar Dr.Labi

2012. gada 22. novembrī, plkst. 00:52

angļu valodīgajos portālos jau sen tas ir. paņemam kādu solīdu ziņu aģentūru un tulkojam latviski. that's it.

tik nesaprotu no kurienes citrons radīsies ? pūlim jau neinteresē fakti, tikai sensācijas

Gravatar Lidotājs

2012. gada 22. novembrī, plkst. 01:01

Man agrāk bija doma, ka varētu kopīgi vērtēt ziņu rakstus un tādējādi parūpēties par to, lai tiešām svarīgas ziņas izlasītu arī slinkākie lasītāji. Tviteris itkā pilda šādu funkciju - ja ir kas interesants, kāds par to ietvīto un citi retvīto... Bet jā, noderētu šāds "ziņas vienā teikumā" portāls.

Gravatar Roze

2012. gada 22. novembrī, plkst. 01:15

laacz nu reku ieskaiti puisim otru citronu un viss notiks http://techcrunch.com/2012/11/01/summly-app-nick-daloisio-video-interview/ .... lai ieliek LV atbalstu savā Summly (un varbūt noportē uz androīda) un lieta darīta.

Gravatar edza

2012. gada 22. novembrī, plkst. 09:50

In the meantime, the consumer app is live, and Summly's team are working hard to get it to other platforms beyond the iPhone – Android and Windows Phone are first on the company's agenda. New languages too: for now Summly is English-language only, but D'Aloisio says work is proceeding apace for other parts of the world.

Gravatar wth

2012. gada 22. novembrī, plkst. 14:41

Es gan gribētu piebilst, ka šādus "īssavilkumus" tomēr būtu jāraksta visnotaļ rūpīgi, un rakstītājam jābūt apveltītam ar labu izpratni gramatikas jautājumos, jo pretējā gadījumā mēģinot dažos teikumos iespiest lietas būtību un izdarot to neveiksmīgi, ziņa var kļūt totāli nesaprotama, potenciāli pat absurda. Tīri labs piemērs ir šeit pat ieliktais pirmais piemērs - "Viņš nav cietis, tik vien kā sabojāta ķivere." - pamainot vienu vārdu, "Viņš" vietā ieliekot "Policists" viss ir tiešām skaidrs, bet pašreizējā stāvoklī nav iespējams saprast kurš no tiem abiem nav cietis un kurš tad ir bijis ķiverē. Labi, šajā gadījumā var būt tas nav pārāk būtiski, bet tomēr.

Gravatar Roze

2012. gada 22. novembrī, plkst. 18:05

Nu kā to ņem ..

Liekas, ka tiem kuri lietotu šādu aplikāciju/servisu tāds "rūpīgs" un gramatiski pareizi "īssavilkums" vairs nav prioritāte, bet gan (kā laaczam) neticība pret virsraksta atbilstību ziņas saturam un iespēja ieraudzīt pāris svarīgos atslēgvārdus/frāzes - attiecīgi vai tērēt laiku un lasīt pilno ziņu vai nē.
Personīgi es gan īsti nesaprotu Kaspara nespēju pie sevis "izfiltrēt" kliedzošo virsrakstu no tāda kurš kaut cik atspoguļotu ziņu kuru būtu vērts izlasīt :P

Protams tīri no valodnieciskā viedokļa projekts pats par sevi ir interesants.

Gravatar d

2012. gada 22. novembrī, plkst. 22:36

Tehniski tur nekā nav, bet darbs jāiegulda milzīgs. Turklāt tas ir nevis vienreizējs darbs, bet regulārs un ilgs. Un "10% no sava otrā miljona atdošu" diezgan labi apzīmē to, ka tas neatmaksāsies.

Ir pieredze ar ziņu publicēšanu/tehniskām lietām, kā arī ir daudz apsvērts tieši šis variants. Atkrita, jo Latvija ir pārāk maza, lai šis atmaksātos (ja vien kāds nenoziedos pirmā miljona pirmos 10%).

Gravatar Normunds

2012. gada 23. novembrī, plkst. 13:16

Te būs foršs piemērs kāpēc vienteikuma ziņas būs kaut kas nebaudāms. Pirmais ir links uz garo ziņu http://www.ir.lv/2012/11/23/tigerens-klifs-grants-nakamnedel-dosies-uz-franciju Kā noprotams par pamatu ņemta LETA informācija. Un tagad nosacīti īsā ziņas versija http://www.diena.lv/tautas-zinas/tautas-zinas/zoodarza-tigerens-klifs-parcelsies-uz-bezansonas-zoodarzu-francija-13979787 kurai diena.lv nav pakautrējusies piekarināt klāt savu autorību.

Problēma ir tā, ka dzēšot rindkopas, cienījamais "žurnālists", vai labāk sauksim to par anonīmo skribentu, nav papūlējies pat tik daudz kā sakopēt atlikušās rindkopās tā, lai lasot par "likteni", "tiešraidi" "Lattelecom" man nerastos jautājums - kas tas par murgu?

Viss ko tev laacz vajag ir RSS rīderis, kas zem virsraksta ieliek ziņas pirmos divus teikumus vai excerpt, ja tāds ir :)

Gravatar sh00s

2012. gada 23. novembrī, plkst. 16:03

twitterī vai tad šādi feedi nav?

Gravatar aha

2012. gada 25. novembrī, plkst. 21:51

Utopija. Ja būtu vismaz 3000 gribētāju maksāt 0.95 Ls (ar SMS) katru mēnesi par tādu ziņu portālu, tad varētu padomāt. Visādi citādi - ne velti neviens to nedara...

Gravatar Jy

2012. gada 28. novembrī, plkst. 14:31

Es jau sen saku, ka mums vajag ieviest lokālo http://evening-edition.com Vienīgā nelaime - tur īsti nav nauda.

Gravatar Rolands

2012. gada 29. novembrī, plkst. 11:08

Latvijā jau šāda lieta pastāv, tikai tā gan ir pieejama par maksu. Žurnāla "Ir" sadaļa: "Radars". http://www.ir.lv/2012/11/28/radars-latvija-126