laacz.lv

Kaspara F. neoficiālā mājaslapa (Anno 1997)

TL;DR ziņas

Šis ieraksts neatspoguļo patieso laacz.lv dabu. Vai arī atspoguļo. Tas ir publicēts blograkstīšanas mēneša ietvaros. Mērķis - Gemius blogu topa pirmā vieta, lai pierādītu tā bezjēdzību.

Es 10% no sava otrā miljona atdošu tam portālam, kurš realizētu TL;DR versiju. Piemēram, šādu. Nosacījums – izveidot, uzturēt, nesabojāt. Īsajai teksta versijai jābūt bezkaislīgai un faktoloģiski patiesai. Ai, vai man kāds jāmāca?

Paskaidrošu tiem, kas nezin, ko nozīmē TL;DR. Tā ir internetam raksturīga abreviatūra (vai akronīms – atkarīgs no skatu punkta), kura atšifrējas kā Too long; didn’t read. To var attiecināt uz komentāriem, kad autors atrunāajs, ka Не читал, но осуждаю (adaptētā citāta versija skan kā Не читал, но мнение имею. Vai arī atsevišķā paša raksta rindkopā izceļot garā blāķa esenci.

Ziņās par šādu TL;DR būtu jākalpo ievadam jeb līdam komplektā ar virsrakstu. Diemžēl, virsraksti mums ir kliedzoši, savukārt, ievadi dažreiz nav nemaz, bet nereti ir vienkārši teksta pirmā rindkopa. Ziņu aģentūras mūsdienās nereti ir nodomājušas nodarboties ar žurnālistiku vai tulkošanu tik lielā apmērā, ka ziņotais ir arī pārāk garš.

Neesmu nekāds dižais rakstītājs, taču paprovēšu attēlot, kā tas varētu izskatīties. Pieņemsim, ka katra šāda ieraksta beigās ir saites uz visiem portāliem, kur šī ziņa ir atrodama pilnā mākslas darba cienīgā tekstā.

Rīgā, aizdomīgas personas aizturēšanas brīdī šauts uz policistu. Viņš nav cietis, tik vien kā sabojāta ķivere.

Šorīt Dublinā otro pilotu migrēnas lēkmes dēļ nācās aizvietot kādam citam pasažieru vidū esošam pilotam.

Šodien nolemts, ka maksimālais sods par braukšanu Rīgas sabiedriskajā transportā bez biļetes turpmāk būs 40 latu. Pirmo reizi sods būs trīs lati, bet to izrakstīto rēķinu (WTF?) neapmaksājot, jārēķinās ar komisiju. Par atkārtotiem pārkāpumiem gada laikā sodi būs 10, 20 un 40 latus lieli.

Nākamajā Dienvidamerikā notiekošajā Dakāras rallijreidā OSCar automašīnas nepiedalīsies, jo izvēlējušies braukt Africa Eco Race, kas notiek tajā pašā laikā.

Nu, jūs sapratāt. Tātad, uz priekšu. Varbūt kā sabiedrisko projektu? Savilkt ar sociālajiem tīkliem, izdomāt žetonu (badges) un reputācijas sistēmu, labošanu, uzlabošanu, utt. Un aiz kam gan to nepalaist starptautiski? Lietotāji varētu arī brīvi grupēt ar iepriekš bijušajām ziņām (piemērs – izglītības sistēmas reformu epopeja), moderēt dublikātus, pievenot saites uz saistītajiem resursiem (pie mums visi portāli ar to slinko), utt? Uz priekšu! Slabo?

Šāds projekts varētu pavisam noteikti padarīt internetu skaistāku un labāku.

Kirils

Kāpēc ir svarīgi, lai īsā ziņa būtu faktoloģiski pareiza?
Tāpat āvalstu ziņas Latvijas portālos parādās ar sagrozītiem faktiem.

Piemēram, par pilotu incidentu, joprojām nav zināms vai tā ir migrēna vai kas cits. Turklāt, ņemot vērā, ka migrēna ir hroniska kaite, stipri apšaubāmi, ka tāda ir komercpilotam. Papildus, kā vēsta specializētās ziņu aģentūras, sasirga galvenas pilots, nevis otrais pilots.

Es gan gribētu redzēt ziņu portālu, kas agregēs speicalizēto aģentūru ziņas un grupē pēc vietas un laika. Uztaisāms bez sarežģīta AI! 10% gan nedošu. ;)

Vai vismaz crowd-sourced ekspertu komentārus pie katra raksta, jo žurnālisti mēdz sarakstīt stulbības.

Dr.Labi

angļu valodīgajos portālos jau sen tas ir. paņemam kādu solīdu ziņu aģentūru un tulkojam latviski. that’s it.

tik nesaprotu no kurienes citrons radīsies ? pūlim jau neinteresē fakti, tikai sensācijas

Lidotājs

Man agrāk bija doma, ka varētu kopīgi vērtēt ziņu rakstus un tādējādi parūpēties par to, lai tiešām svarīgas ziņas izlasītu arī slinkākie lasītāji. Tviteris itkā pilda šādu funkciju – ja ir kas interesants, kāds par to ietvīto un citi retvīto… Bet jā, noderētu šāds “ziņas vienā teikumā” portāls.

edza

In the meantime, the consumer app is live, and Summly’s team are working hard to get it to other platforms beyond the iPhone – Android and Windows Phone are first on the company’s agenda. New languages too: for now Summly is English-language only, but D’Aloisio says work is proceeding apace for other parts of the world.

wth

Es gan gribētu piebilst, ka šādus “īssavilkumus” tomēr būtu jāraksta visnotaļ rūpīgi, un rakstītājam jābūt apveltītam ar labu izpratni gramatikas jautājumos, jo pretējā gadījumā mēģinot dažos teikumos iespiest lietas būtību un izdarot to neveiksmīgi, ziņa var kļūt totāli nesaprotama, potenciāli pat absurda. Tīri labs piemērs ir šeit pat ieliktais pirmais piemērs – “Viņš nav cietis, tik vien kā sabojāta ķivere.” – pamainot vienu vārdu, “Viņš” vietā ieliekot “Policists” viss ir tiešām skaidrs, bet pašreizējā stāvoklī nav iespējams saprast kurš no tiem abiem nav cietis un kurš tad ir bijis ķiverē. Labi, šajā gadījumā var būt tas nav pārāk būtiski, bet tomēr.

Roze

Nu kā to ņem ..

Liekas, ka tiem kuri lietotu šādu aplikāciju/servisu tāds “rūpīgs” un gramatiski pareizi “īssavilkums” vairs nav prioritāte, bet gan (kā laaczam) neticība pret virsraksta atbilstību ziņas saturam un iespēja ieraudzīt pāris svarīgos atslēgvārdus/frāzes – attiecīgi vai tērēt laiku un lasīt pilno ziņu vai nē.
Personīgi es gan īsti nesaprotu Kaspara nespēju pie sevis “izfiltrēt” kliedzošo virsrakstu no tāda kurš kaut cik atspoguļotu ziņu kuru būtu vērts izlasīt :P

Protams tīri no valodnieciskā viedokļa projekts pats par sevi ir interesants.

d

Tehniski tur nekā nav, bet darbs jāiegulda milzīgs. Turklāt tas ir nevis vienreizējs darbs, bet regulārs un ilgs. Un “10% no sava otrā miljona atdošu” diezgan labi apzīmē to, ka tas neatmaksāsies.

Ir pieredze ar ziņu publicēšanu/tehniskām lietām, kā arī ir daudz apsvērts tieši šis variants. Atkrita, jo Latvija ir pārāk maza, lai šis atmaksātos (ja vien kāds nenoziedos pirmā miljona pirmos 10%).

Normunds

Te būs foršs piemērs kāpēc vienteikuma ziņas būs kaut kas nebaudāms. Pirmais ir links uz garo ziņu http://www.ir.lv/2012/11/23/tigerens-klifs-grants-nakamnedel-dosies-uz-franciju Kā noprotams par pamatu ņemta LETA informācija. Un tagad nosacīti īsā ziņas versija http://www.diena.lv/tautas-zinas/tautas-zinas/zoodarza-tigerens-klifs-parcelsies-uz-bezansonas-zoodarzu-francija-13979787 kurai diena.lv nav pakautrējusies piekarināt klāt savu autorību.

Problēma ir tā, ka dzēšot rindkopas, cienījamais “žurnālists”, vai labāk sauksim to par anonīmo skribentu, nav papūlējies pat tik daudz kā sakopēt atlikušās rindkopās tā, lai lasot par “likteni”, “tiešraidi” “Lattelecom” man nerastos jautājums – kas tas par murgu?

Viss ko tev laacz vajag ir RSS rīderis, kas zem virsraksta ieliek ziņas pirmos divus teikumus vai excerpt, ja tāds ir :)

Iesniegt savu viedokli

Atruna par moderāciju. Daži vārdi, var gadīties, ka ir iz melnās listes (viagra and stuff). Tādi komentāri tiek aizturēti, pirms parādās lapā. Ja Tavs komentārs neparādās uzreizi, būs vien jāpagaida, līdz es jamo izlasīšu. Protams, ka paturu tiesības sev netīkošos komentārus dzēst, iemeslu neminot.