✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

Sliežu meitenes programmēt mācās

2012. gada 30. novembrī, 29 komentāri

Meitenes, sievietes, čiksas, beibes un citas. Programmēt gribat? Vismaz paprovēt. Paķeriet līdzi laptopu un aidā uz vietu, kur jums parādīs - kā :)

Vienmēr ir bijusi interese aiziet un paskatīties - kas tad tās tādas sliežu čiksas ir :) Ja nopietni, runa ir par Rails Girls pasākumiem. Nē, nejauciet ar LSFW sliedes meteinēm. Izrādās, ka tur tiek novāktas meitenes, kuras izrāda vēlmi apgūt kripatiņu programmēšanas. Konkrēti - Ruby on Rails. Un te ir no pirmajām rokām, tā teikt, ziņa. Lai runā pati @kibrika. Jā, jā, šis ir viesieraksts. Vai arī emancipēts un elevēts dižkomentārs.

Droši neatceros, kad pirmo reizi dzirdēju par Rails Girls, bet tas varētu būt sen. Toreiz tas šķita kas tāls un nesasniedzams, kaut arī droši vien skaists. Tad jau krietni nesenāk biju priecīgi pārsteigta dzirdēt, ka žurnāla IR galvenā redaktore piedalījās Rails Girls pasākumā tepat Tallinā. Tad (jo īpaši ar Nellijas jaukajiem izteikumiem) mazliet pat nožēloju, ka pati laicīgi neizdomāju pieteikties. Un tad vēl priecīgāka es kļuvu, kad uzzināju, ka Rails Girls notiks arī Rīgā. Uz to gan es pieteikšos!

Gandrīz tā arī notika, izņemot, ka stipri pirms pieteikšanās atklāšanas mani noķēra programmējošie draugi un pārliecināja, ka es zinu daudz par daudz, lai pieteiktos kā dalībniece, tā nu es pieteicos tikt izmantota organizēšanā. Pasākums galu galā vairāk ir paredzēts sievietēm, kas vispār neko nezina par web aplikāciju izstrādi, bet ir citādi aktīvas. Programma sastāv no iepriekš sagatavotiem soļiem, kurus izejot izveidot savu ejošu aplikāciju Ruby valodā Rails ietvarā, bet droši vien pat svarīgāk par to, ir iespēja uzdot visus par tehnoloģijām interesējošos jautājumus programmētājiem, kas ir pieteikušies palīdzēt, un ar kuriem kopā notiks šo soļu izpilde. Bez Sidrabas lieliskā apraksta, man vēl viena draudzene ir sūdzējusies par rozā krāsas un vienradžu pieminēšanu. Bet kas vēl piešķirs pasākumam vieglumu un jautru noskaņu, ja ne kaut kādas pilnīgas muļķībiņas?

Tā ka apskatiet, ko labu ir tvītojušas Rīgas Rails Girls un pat ja pats pasākums neuzrunā, vai uz to netiekat, paņemiet to ideju, ka daudz ko var padarīt pieejamu praktiski visiem - meitenēm, puikām, jaunām, vecām, kam tik ir mazliet kaut drusciņ drosmes paskatīties uz ko jaunu.

Starp citu, spriežot pēc autores teiktā, uz Rīgas notikumu beibju būs čupām un puišiem tur vienkārši nebūs vietas.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar sidraba

2012. gada 30. novembrī, plkst. 17:31

Es priecājos par laacz.lv emancipēto un elevēto dižkomentāru un savas domas un potenciālo klātbūtni jau esmu izteikusi savā ierakstā, kas tur augstāk ielinkots! :)

Gravatar KKTK

2012. gada 30. novembrī, plkst. 17:46

Dabra kolēģe vairākkārt ir izteikusies, ka meitenes programmētājas galu galā nav ne meitenes, ne programmētājas :D

Gravatar Henrijs

2012. gada 30. novembrī, plkst. 18:45

KKTK, nekad nekur vairs nekomentē. Dabra kolēģe, my ass.

Gravatar Krotow

2012. gada 1. decembrī, plkst. 15:41

Meitenēm, kuras prot un var programmēt, tas vnk jādara bez īpašas zīmēšanās. Margināļu kustības kaut kā automātiski asociējas ar praidu.

Henrij, ko darba kolēģe izdarīja ar tavu ass? o_O

Gravatar Kibrika

2012. gada 30. novembrī, plkst. 18:56

Henrij, liels paldies! :)

Tagad sāku domāt, kā varēs pateikties organizatorēm, jo viņas jau man kādas pāris dienas manā dzīvē ir padarījušas labākas, un es pieļauju, ka ar paliekošu efektu.

Gravatar fx

2012. gada 30. novembrī, plkst. 19:07

Henrijs: varam jau būt ļoti politiski pareizi un korekti, bet tas diemžēl ir fakts, ka lielākās daļas sieviešu smadzeņu uzbūve (ne visu, protams) vienkārši nav piemērota programmētāja domāšanas veidam. Tāpat kā lielākai daļai sieviešu telpiskā domāšana krietni atpaliek no vairākuma vīriešu telpiskās domāšanas spējām. Var jau to noliegt un 3% skaidrot ar sazvērestības teorijām, bet tā ir sevis mānīšana. Vai vīrieši-krāvēji arī ir sazvērējušies, neielaižot sievietes savos kolektīvos?

Gravatar Normunds

2012. gada 1. decembrī, plkst. 12:57

es esmu priecīgs, ka 21. gadusimtenī joprojām ir relikti, kas uzskata, ka krāniņš ir tas, kas viņiem dod neapstrīdamas priekšrocības :)

Gravatar sidraba

2012. gada 30. novembrī, plkst. 20:05

fx, man tev ir tikai viens komentārs, kas sastāv no DIVIEM vārdiem: Ada Lavleisa.

Gravatar fx

2012. gada 1. decembrī, plkst. 11:35

Sidraba, man Tev ir komentārs, kas sastāv no ČETRIEM vārdiem: katram likumam ir izņēmumi. Ir arī sievietes-bodībilderes, kam nebūtu problēmu strādāt par krāvējām. So what? Vai tas padara dzimumatšķirības neesošas?

Gravatar sidraba

2012. gada 30. novembrī, plkst. 20:19

fx pievienoju tiem diviem vārdiem šo linku: http://blog.coderstack.co.uk/the-myth-of-female-software-developers Ej stūrī un nokaunies.

Gravatar fx

2012. gada 1. decembrī, plkst. 21:11

ja reiz sākam mētāties ar linkiem, te būs viens no manis: http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/4788727/Why-women-cannot-read-maps-and-men-lose-their-keys.html#

vēlreiz atkārtoju, es runāju par tendenci.

Gravatar Warez

2012. gada 4. decembrī, plkst. 02:37

Pilnīgi piekrītu fx. Līdzīgi ir ar rasēm, ka evolūcijas ceļā ir dažādas atšķirības. Protams, ka ir izņēmumi, bet jāskatās uz tendenci. Protams, ja sāktu runāt par konkrētiem piemēriem (ko apstiprina statistikas dati), tad visi par rasistu sāktu apsaukāt.

Bet runājot par lietu http://programming-motherfucker.com/

Gravatar Lauma

2012. gada 30. novembrī, plkst. 20:27

Paldies, fx. Tādu cilvēku dēļ es esmu nevis kaut kāda vidējā, garlaicīgā programmētāja, bet augstprātīga, ambicioza un stipra. Bakalaura kursā starp 150 cilvēkiem es beigās biju starp 7 labākajiem, neskatoties uz to, ka laik pa laikam ņēmu arī priekšmetus, ko citi neņēma grūtības dēļ; maģistra kursā starp 50 vai 70 cilvēkiem es biju starp 3 vai, maksimums, 5 labākajiem.

Gravatar Lauma

2012. gada 30. novembrī, plkst. 20:39

Paldies, Sidraba, ir vēl :) Piemēram, programmētāja Greisa Hopere (http://en.wikipedia.org/wiki/Grace_Murray_Hopper), kam kaut kā ir gadījies būt arī ASV Jūras spēku virsniecei. Un tiem, kas matemātisko datorzinātni atzīst par tīrāku/grūtāku/cienījamāku - MIT profesore Šafija Goldvasere (http://en.wikipedia.org/wiki/Shafi_Goldwasser) Un vienmēr var piemest vienīgo cilvēku, kas ieguvis Nobela prēmiju 2 dažādās nozarēs - Mariju Kirī (http://en.wikipedia.org/wiki/Maria_Curie), kas lai gan nav IT cilvēks, tomēr noteikti ir eksakto zinātņu pārstāve.

Un vispār, nav efektīvi atreferēt visu Vikipēdijas kategoriju http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Women_computer_scientists

Gravatar Blackbox

2012. gada 30. novembrī, plkst. 20:58

runa jau nav ka ir vai nav - bet runa ir par ipatsvaru kada programetejai ir sievietes un kada viriesi ! Un jaa - man patik sievietes un ari programesana

Gravatar Lauma

2012. gada 30. novembrī, plkst. 21:10

Blackbox, runa ir par to, ka šobrīd novērojamais īpatsvars ir sabiedrībā ieaudzināts nevis objektīvi pamatots.

Gravatar jurka

2012. gada 2. decembrī, plkst. 18:58

Vai kāds vēl tic šīm skandināvu zilzeķu blēņām, ka dzimumatšķirības nosaka audzināšana nevis bioloģija ? Silti iesaku noskatīties Brainwash http://www.youtube.com/watch?v=KQ2xrnyH2wQ tur šis un citi mīti labi papurināti

Gravatar fx

2012. gada 4. decembrī, plkst. 12:27

Paldies, jurka, ļoti labs video! Īpaši nosaku ieskatīties Normundam un citiem, kas uzskata, ka krāniņš ir vienīgais, kas vīriešus atšķir no sievietēm.

Gravatar Noetic Jun

2012. gada 4. decembrī, plkst. 22:19

Jau pats fakts, ka konkrētu politisku platformu reklamējošs komedianta sastādīts video tiek piedāvāts kā zinātniska evidence, kaut ko liecina par paša piedāvātāja kompetences līmeni.

No tīras neirozinātnes viedokļa apgalvojumi par "rasu" (mūsdienās šo vārdu ārpus raivju dzintaru leksikas ir diezgan grūti rakstīt bez pēdiņām, jo, atkarībā no izšķirtspējas, ģenētikas līmenī cilvēce vai nu vispāri nedalās nekādās grupās, vai arī (ja ņem vērā haplogrupu marķierus) izrādās, ka šādu grupu ir stipri vairāk par simtu, un ka to ārējās robežas nav politiski parocīgi izkrāsotas) un dzimumu atšķirībām smadzeņu augstākās kārtas funkcijās ir nepamatoti un nebalstīti reālos novērojumos. Tās dažas strukturālās nianses, ar ko savā starpā atšķiras vidējās aritmētiskās vīrieša un sievietes smadzenes, nekādā veidā neierobežo un nenovirza nedz tās zināšanas un prasmes, ko konkrētais indivīds var apgūt, nedz panākumus, ko tas var gūt izvēlētajā jomā.

Konspekta vietā - politika nokauj prātu, politikai ir jātur ciet mute tur, kur runā zinātne un "skandināvu zilzeķēm" šajā gadījumā ir ļoti, ļoti daudz vispārīgas taisnības. (:

Gravatar fx

2012. gada 5. decembrī, plkst. 10:00

>>>Tās dažas strukturālās nianses, ar ko savā starpā atšķiras vidējās aritmētiskās vīrieša un sievietes smadzenes, nekādā veidā neierobežo un nenovirza nedz tās zināšanas un prasmes, ko konkrētais indivīds var apgūt, nedz panākumus, ko tas var gūt izvēlētajā jomā.<<<

Yeah, right. Un lāčus var iemācīt dejot (no offence, Laacz :) ). Nekādu reklāmu video nepamanīju (toties Tavu mēģinājumu diskreditēt autoru, lai noniecinātu viņa darbu, gan), bet Tava komentāra argumentācija atgādina tur redzamo dāņu dženderistu argumentus no sērijas - because i said/think so.

Gravatar e-remit

2012. gada 30. novembrī, plkst. 21:12

Man gan patīk meitenes - programmētājas. Vismaz dzīve krāsaināka. ;)

Gravatar Blackbox

2012. gada 30. novembrī, plkst. 21:17

Lauma nu saproti mani pareizi - man tiik gan damas/jaunkundzes kas kode un "kozh" lietu, gan labi izskatas, gan ir vnk kadas vinjas ir ! Let the girls code

Gravatar cibric

2012. gada 30. novembrī, plkst. 21:30

Es pat nezinu, uz ko lai piktojas: uz to, ka daļa bābu tiešām ir rozā poniji un "ak, skaitļi mani nomāc", vai uz tiem, kas uz šī stereotipa piekarina šito birku arī meitenēm ar loģiskiem, matemātiskiem, programmējošiem, es pat atļaušos teikt, vareniem prātiem.

Gravatar Ģirts

2012. gada 30. novembrī, plkst. 21:34

Links uz http://laacz.lv/2012/11/30/einsteins-sieva-un-vienosanas/ atved uz šo ierakstu. Izskatās, ka kaut kas salūzis.

Gravatar laacz Autors

2012. gada 30. novembrī, plkst. 21:37

Phew. Paldies. Salaboju. Mazliet templeitu palaboju un ne to ne tur ierakstīju :)

Gravatar tautasdziesma

2012. gada 1. decembrī, plkst. 12:44

Es arī nezinu kur ir āķis, cerams šis pamudinās sievietes grūtos brīžos nevis nodoties pasaules vecākajai profesijai, bet iet strādāt uz kādu vietējo programmētāju fermu.

Gravatar Edgars

2012. gada 1. decembrī, plkst. 13:47

Vai puikām arī ir paredzēts kas līdzīgs ? patlaban es savā nodabā pyhon programmēji coursera.com :)

Gravatar d

2012. gada 4. decembrī, plkst. 11:34

"sievietēm, kas vispār neko nezina par web aplikāciju izstrādi, bet ir citādi aktīvas" - dienas citāts :D

Gravatar maija

2012. gada 5. decembrī, plkst. 19:33

No pieredzes-man "kā meitenei" skolā bija jāmācās humanitārajā klasē, līdz augstskolai jau sevi norakstīju jebkurā eksakta priekšmeta "jo es taču esmu meitene un neko nesaprotu", tapēc studēju soc.zinības ar gariem zobiem un nesapratu, kas nav kārtībā ar mani, ka nepatīk.. pagāja ilgs laiks, kamēr saņēmos, aizgāju uz ekonomistiem un sapratu, ka man tak skaitļi patīk labāk nekā antīkā literatūra :) tā ka nevajag *** smadzenes meitenēm-ja patīk, grib un interesē, lai mēģina un dara! Rozā poniji info par rails girls nedz ieraudzīs, nedz pieteiksies, nedz līdīs svešā lauciņā!