✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

Lietas, kuras mani šodien noķēra

2012. gada 4. decembrī, 8 komentāri

Ka zi, varbūt aizsāksies neregulāra bet jauna rubrika. Vakarā, ja sanāk laiks, piesēsties un pierakstīt par to, kas no dienas gaitā uzzinātā ir aizķēries. Šodien tās būs divas lietas. Viena par policijas notikumu hroniku tviterī četru stundu garumā, bet otra par Voyager-1 sagādāto pārsteigumu saviem saimniekiem.

@policija, palīgā!

Nupat jau iet uz beigām Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes (nācās meklēt pareizo lielo mazo burtu pielietojumu internetā) akcija tviterī publicēt izsaukumus reālajā laikā. Interesanti pasekot līdzi. Prevalē, protams, škandalētāji un satiksmes negadījumi. Kaut kāds jocīgs sviesta relīžu portāls septiņi guru šim par godu pat ir izdomājuši jaunu latviskojumu heštagam. Wait for it. Wait. Wait... “mirkļbirka”. Nē, no tiesas, daži cilvēki ir spējuši atrast ļoti labus stimulantus. Lieki piebilst, ka šis perversais jaundarinājums nav nekas oficiāls un ir vienkāršs PR triks.

@pudzinsh Šis vakars, salīdzinot ar citiem vakariem, ir ļoooti mierīgs. :)

— Rīgas policija (@VPRRP) December 4, 2012

Kā jau zināms, mūsu policisti nav pirmie. Mančestras policija tam piegāja brutāli (24 stundu 911 šausmas tiešajā ēterā). Savulaik kaut ko dikti jocīgu ar tviteri izdomāja darīt Sietlas policija. Interesanti, ka uz vienu ziņojumu uzradās liecinieks, kura konts gan drīz pēc tam pārtapa par protected.

Voyager-1 zinātniekus pārsteidz nesagatavotus

Pēdējā laikā ziņu no Saules sistēmas ir daudz vairāk nekā iepriekš. Un tas nav tāpēc, ka kaut kas sakrīt. Tuvāko gadu laikā gaidāms vairāku nozīmīgu projektu laidiens, kas noteikti tiks atspoguļots visās iespējamajās vidēs. Lai jau spoguļo, ka tik ir, ko teikt. Un Voyager-1 komandai ir, ko teikt.

Šogad oficiāli tika paziņots, ka šis uz Saules sistēmas ārpusi tendētais tosteris tūliņ, tūliņ nonāks starpzvaigžņu telpā. Viss jau būtu labi, ja vien maza neraža. Jamais ir nonācis vēl kaut kādā bufferzonā, par kuru nevienam nebija ne mazākās nojausmas. Ja es saprotu pareizi, tad pašlaik vojāžeris atrodas heliopauzē (nejaukt ar citu pauzi). Tā ir tā robeža, kur beidzas Saules sistēma un sākas starpzvaigžņu telpa. Attiecīgi, lai jamais skaitītos oficiāli ārā no mājām, jāsagaida, kad novērotais magnētiskais lauks mainīs polaritāti. Pašlaik problēma ir tā, ka ir atklāta kaut kāda iepriekš neparedzēta heliopauzes daļa, kurā magnētiskais lauks ir daudz spēcīgāks, nekā vajadzētu būt. Tā esot tā vieta, kur ārējā starpzvaigžņu starojuma spiediena rezultātā no Saules sistēmas netiek laistas ārā pārāk bremzīgās daļiņas. Protams, ka vojāžeris tāds nav, bet runa ir par mazām herņām - atomiem un ko nu tur vēl.

Diemžēl, diezin ko ilgi sekot līdzi mūsu tālākā objekta gaitām neizdosies, jo ap 2025. gadu vajadzētu beigties jaudai, lai raidītu signālu uz Zemi. Cerēsim, ka šī nezināmā heliopauzes (tagad nesajauc To pauzi ar šito) zona nav tik milzīga.

Un, galu galā, nenormāls sasniegums projektam. Ņemsim vērā, ka uzparikte tika palaista gaisā 1977. gadā. Izstrādāti sākotnēji Mariner projekta ietvaros, abi divi Voyageri radās tad, kad valsts piegrieza finansējumu. Tipa, ja jau mums nav gana daudz naudas, lai aizlidotu uz Marsu vai Venēru, tad kāpēc gan lai neaizlidotu uz otru pusi? Nu, palaida viņi uz otru pusi. Paveicās dikti, jo planētu sakritības dēļ trīspadsmit gadu laikā izdevās apmeklēt veselas divas - Jupiteru (tas lielais) un Saturnu (tas ar gredzenu). Naudas dēļ neizdevās izpētīt visas četras (sakritība to atļāva). Nu un beigu beigās pirmais vojāžeris lido prom.

A par otro vojāžeri nav ko daudz runāt. Jamais lido lēnāk (lai gan tika izlaists no akvārija pirms pirmā vojāžera). Tasm paveicās daudz vairāk apceļot - Jupiteru, Saturnu, Urānu un Neptūnu. Pie kam, tehniski otrais vojāžeris ir vistālākais dators, pardon, kalkulators, kuram ir taisīts nosacīts sistēmas apdeits.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar Krotow

2012. gada 4. decembrī, plkst. 22:29

Poliči atvieglojuši darbu banku aplaupītājiem un citiem nešķīsteņiem :) Tiem tikai atliek sekot policijas twiterim, lai zinātu, kurā brīdī iestājas šuhers.

Voyager ir tiešām izdevies projekts. Redzēs, cik vēl ilgi izdosies ar to sazinaties. Ja NASA izdotos šis http://www.grc.nasa.gov/WWW/bpp/ , projekta radītāji vēl paspētu aizbraukt pakaļ savam garadarbam. Kas zina, var būt nav nekādas heliopauzes, vnk aparātu šobrīd kosmiskie bomži apskrūvē :P

Gravatar Upn

2012. gada 5. decembrī, plkst. 09:36

Par Vojādžeri dikti labi uzrakstīts un ar labu humoru :)

Gravatar aaa

2012. gada 6. decembrī, plkst. 12:59

interesanti būtu redzēt to dzīvo būtņu reakciju, kas pēc n-tajiem gadiem citā galaktikā uzdos jautājumu - vai ir vēl kāda dzīva radība visumā un ap to laiku garām palido vecs, noplucis Voyagers. Vai arī kāda būtu mūsu reakcija, ja kkur garām palidotu līdzīgs tosteris no citām radībām.

Gravatar laacz Autors

2012. gada 6. decembrī, plkst. 13:02

Visticamākais, ka, ja objektu starpzvaigžņu pārvietošana kļūs par realitāti, vojāžeri un pārējie tur-ārā-esošie tiks savākti un novietoti muzejos. Ja tiks atrasti, protams.

Gravatar Krotow

2012. gada 6. decembrī, plkst. 13:11

Tiks atrasti, par to vari būt drošs. Starpzvaigžņu telpā nav nekā, kas var novirzīt no kursa lielākus materiālus objektus. Līdz ar ko vojādžeriem trajektorija 99,99999999...% gadījumā nemainīsies. Tāpēc to atrašanās vietu laikā var aprēķināt diezgan precīzi noteikt. Galvenais būs nokļūt +/- 10000 km no tā, pēc tam jau ar radaru precīzi noteiks, kur zaķis paslēpies. So... ja tiks radīti pārvietošanās līdzekļi, ar kuriem īsā laikā var tikt laukā no Saules sistēmas, ar V1 un V2 savākšanu problēmu nebūs. Muzeji var sākt berzēt ķepiņas ;)

Gravatar Oto

2012. gada 7. decembrī, plkst. 19:00

Turpinot tādā pašā garā vojadžeris tuvāko zvaigzni 4gaismas gadu attālumā, kuras virzienā plivinās sasniegs pēc nieka 73775 gadiem

Gravatar Oto

2012. gada 9. decembrī, plkst. 20:53

Es gan piederu pie skeptiķiem un uzskatu, ka rūgtā patiesība ir tāda, ka nekāda pārvietošanās pārsniedzot gaismas ātrumu nav iespējama, ja tā būt tad sen jau mēs to novērotu kosmosā. Tas arī izskaidro kāpēc nav kontaktu ar ārpuszemes civilizācijām, jo vienkārši tas fiziski nav iespējams. Tas, ka piemēram var izfantazēt ceļošanu laikā(pagātnē) nenozīmē, ka tas ir tiešām iespējams.

Gravatar Raimonds

2012. gada 10. decembrī, plkst. 22:11

Vojidžeris, nevis vojādžeris. Mācāmies taču vienreiz angļu valodu :)