← Uz sākumu

Rakstīšana visumā

2013. gada 16. janvārī, 5 komentāri

Kaut kad vīkendā, lasot internetus, atminējos arī veco labo mītu par rakstīšanu bezsvara stāvoklī. Amerikāņi esot investējuši miljonus, lai izgudrotu pildspalvu, kura varētu rakstīt bezsvara stāvoklī. Tas tāpēc, ka neesot gravitācijai, ar lodīšu pildspalvu rakstīt diez ko neizdosies. Pa tam krievi problēmu atrisināja, izmantojot parastus grafīta zīmuļus. Tas nav tiesa, lai arī patiesības graudiņš tur ir.

Pārsteigums, pārsteigums! Pašlaik visi astronauti izmanto pildspalvu. Tā dēvēto AG7 Space Pen, kuru var brīvi iegādāties jebkurš (kaut Amazonā) par pavisam normālām naudiņām. Ideja ir triviāla - tinte ir iepildīta zem spiediena, kas ļauj rakstīt neatkarīgi no gravitācijas esamības vai virziena.

Sākotnēji, tiesa, visi rakstīja ar zīmuļiem. Kā krievi, tā amerikāņi. Taču, sakarā ar grafīta putekļu riskiem veselībai slēgtā un mazā ekosistēmā, kā arī to ne visai pozitīvo ietekmi uz elektroniku, talantu izdzist, un problēmām, kuras varētu radīt nolūzuši grafīta gabaliņi nācās meklēt alternatīvas.

Bildītes daļa no Fišera patenta astronautu pildspalvai.

Neatkarīgi no NASA šādu pildspalvu bija jau pamanījies patentēt un izstrādāt kādreizējais JFK primary konkurents - Paul C. Fisher 1965. gadā. Beigu beigās viņš piedāvāja NASA to patestēt. Viss rezultējās legālā 400 vienību iegādē 1967. gadā. Par sešiem dolāriem gabalā (mūsdienu naudā apmēram 40 dolāri). Starp citu, divus gadus iepriekš ASV pāršalca skandāls, kad NASA vēlējās iegādāties 34 mehāniskos zīmuļus par 130 dolāriem gabalā (mūsdienu naudā apmēram viens tūkstotis dolāru).

Interesanti, ka gadu vai divus vēlāk arī PSRS iegādājās 100 šīs pildspalvas, kuras izmantoja savā kosmosa apguves programmā. Pašlaik šīs pildspalvas jau ir de facto standarts. Manuprāt, interesants veids, kā attīstīt produktu nedzīvojot uz valsts vai privātajiem lielpasūtījumiem, bet savu ideju realizējot par visiem pieejamu cenu. Investīcijas, spriežot pēc dažādiem avotiem, gan ir bijušas ap vienu miljonu. Tiesa, tās ir investējis pats izstrādātājkantoris, nesaņemot ne pirms, ne pēc tam naudu no valsts vai NASA.

Apollo misijās uz Mēnesi tika izmantoti rakstāmrīki pēc principa līdzīgi parastiem marķieriem.

Info smēlos no Vikipēdijas un šī mazāk atskata no NASA History Division.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar Atis

2013. gada 16. janvārī, plkst. 10:14

Man šitādu pildspalvu reiz uzdāvināja. Jāsaka, ka ļoti laba. vairākus gadus izmantoju dažādās āra sacensībās, jo ideāli rakstīja horizontālā stāvoklī, kā arī uz mitra papīra. Vienmēr ļoti gludi, nekas neaizsērēja, neizžuva, nesmērēja un nelielā aukstumā arī darbojās.

Samērā žēl bija, kad pazaudēju. Raksta ietekmē laikam jauna tomēr jānopērk, nav jau nemaz tik dārga, Amazon 15-20 USD maksā, tikai patrona ir vēl lētāk.

Gravatar marexz

2013. gada 21. janvārī, plkst. 14:15

Fisher Space Pen Trekker Space Pen, Chrome (SC725) Šī ir laba, jau gadus divus lietoju. Sākumā neticēju, ka viņa var zem ūdens rakstīt.

Gravatar Storms

2013. gada 26. janvārī, plkst. 13:00

Vairākus gadus atpakaļ man šādu Kingston uzdāvināja kā prezentu. Izmantot tiešām var jebkur un jebkā. Bet, ikdienas rakstīšanā itnekā neatšķiras no parastās pildspalvas. Par cik negadās rakstīt neikdienišķos apstākļos, tad šī pildspalva tā arī stāv kā suvenīrs. :) Iekšiņas ja nekļūdos varēja arī mūsu grāmatnīcās meklēt. 6-7 gadus atpakaļ ap 15-17Ls it kā esot maksājusi iekšiņa, kura der jebkurai standarta pildspalvai. Pats gan neesu pārbaudījas, tā kā tas ir no sērijas "viena tante teica".

Gravatar x

2013. gada 19. februārī, plkst. 14:58

He, pirms izlasīju kā tā darbojas, iedomājos, ka vajag tinti zem spiediena un viss rullēs. Varbūt esmu ģēnijs? Laikam jau nē, tādu lietu "izgudrotu" jebkurš loģiski domājošs cilvēks, atliktu tik atrisināt dažas tehniskas nianses un lieta darīta. Bet zīmulis tāpat izklausās labāk. Un, visbeidzot, kāpēc vispār jāraksta? Es pat uz zemes būdams reti raksti, braucot mašīnā pavisam reti, tad kur nu vēl kosmosā. Viņiem tur tik daudz tehnoloģiju, vai nevar vienkārši datoru paņemt, kaut veco un nu jau aizmirsto palmu, un tajā veikt piezīmes?

Gravatar JDat

2013. gada 14. martā, plkst. 17:57

NAv tik vienkārši ar to zīmuli. Grafīts vada elektrību. Ja esi drošs ka grafīts nekaitēs elektronikai, tad uztaisi eksperimentu: ieber saberztu grafītu un portatīvajā datorā un/vai viedtelefonā. 50/50 vai nu strādās vai nu nestrādās.

Kas attiecas uz ģēniju. Tu neesi vienīgais ģēnijs. Esmu lasījis mītu par zīmuli, bet neesmu pētījis (to izdarīja Laaacz, paldies viņam), bet arī iedomājos par spiediena triku.

Kaut ko pierakstīt? Paskaties filmu Apollo 13 un sapratīsi kāpēc kaut ko jāpieraksta ar pildspalvu. Svars+baterijas...

Tāpat līmlapiņas birojā... Esmu mēģinajis gan PALM gan Newton. Varētu lietot un pierakstīt, bet... Uz līmlapiņas kaut ko uzskricelēt, vai kādu bloksēmu uzzīmēt uz A4 lapas tomēr ir ātrāk. Vismaz man.