✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

Vai dot kukuli ceļu policistam?

2013. gada 6. jūnijā, 23 komentāri

Labdien, lasītāj. Šodien es padalīšos ar savā rīcībā (paldies VP GKrPP Kriminālpolicijas attīstības biroja Analīzes un kontroles nodaļai) nonākušo informāciju par 2012. gadā un šī gada 1. ceturksnī piemērotajiem sodiem kukuļdevējiem. Šo info palūdzu (iespēju robežās), jo apnika stāsti no sērijas “zinu čali, kurš pazīst čali, kurš Jelgavā par kukuļdošanu atrāvās pusgadu centrālcietumā”. Reāla sēdēšana ķurķī tev diez vai spīd.

  1. gadā kopā VP reģistrēti 80 gadījumi par kukuļdošanu 5 līdz 500 latu apmērā. Te gan jāpiebilst, ka tas nav tikai ceļiniekiem, pieņemu. 25 gadījumos (trešdaļa) stājušies spēkā nolēmumi. 8 gadījumos piespriesti 4 mēneši līdz 1 gads nosacīti, 5 gadījumos piemērots naudas sods no 600 līdz 1000 latiem, bet 12 gadījumos - piespiedu darbs no 80 (10 darba dienas) līdz 220 (~mēnesis) stundām. Šogad 1. ceturksnī reģistrēti 30 gadījumi (5 līdz 100 latu došana). Vienā piemērota brīvība atņemšana uz pusgadu nosacīti, otrā piemērots naudas sods 600ls, bet četros - piespiedu darbs no 50 līdz 220 stundām.

Sanāk, ka divās trešdaļās gadījumu par 2012. gadu vēl notiek izmeklēšana, tiesāšanās vai arī lieta ir izbeigta citu iemeslu dēļ. Par sekām, domāju, jāstāsta nav. Ja tevi sašņorē par kukuļdošanu, vienā gadījumā no trim tev ir lieliska iespēja uz desmit gadiem iekļūt sodu reģistrā. Par visu šito padarīšanu, ja nemaldos, uzzinās darba devējs. Iespējams, ka atbrīvosies no autovadītāja apliecības, utt. Pat par piecīti viss var beigties ar piespiedu darbu vai naudas sodu, jo cietumsodu (lai arī nosacīti, bet ar policijas kontroli pēc tam) diez vai dabūsi. Pie kam, uzraudzības laikā policija par tevi var prasīt jebkāda veida informāciju savas kompetences ietvaros neiespringstot uz papīriem, jo uzraudzība.

Likumu pārkāpt labāk nevajag. Bet, ja to dari, tad uzņemies arī atbildību. Zemāk pilns atbildes teksts.

2013.gada I ceturksnī VP kopā reģistrēti 30 gadījumi, kad autovadītāji piedāvājuši "kukuli" policijas darbiniekiem (piedāvāto "kukuļu" apmēri ir Ls 5 - 100 robežās, t.sk. citu valstu valūtās), no tiem 6 gadījumos ir stājušies spēkā nolēmumi un piespriesti šādi sodi:

  • vienā gadījumā- brīvības atņemšana uz 6 mēnešiem nosacīti ar pārbaudes laiku uz 6 mēnešiem,
  • otrā gadījumā- piemērots naudas sods 3 minimālo mēnešalgu apmērā, t.i LS 600,
  • četros gadījumos- piemērots piespiedu darbs no 50 līdz 200 stundām.

2012.gadā VP kopā reģistrēti 80 gadījumi, kad autovadītāji piedāvājuši "kukuli" policijas darbiniekiem (piedāvāto "kukuļu" apmēri ir Ls 5 - 500 robežās, t.sk. citu valstu valūtās), no tiem 25 gadījumos ir stājušies spēkā nolēmumi un piespriesti šādi sodi:

  • 8 (astoņos) gadījumos- noteikta brīvības atņemšana no 4 (četriem) mēnešiem līdz 1 (vienam) gadam nosacīti ar pārbaudes laiku no 6 (sešiem) mēnešiem līdz 1 (vienam) gadam,
  • 5 (piecos) gadījumos- piemērots naudas sods no 3 (trīs) līdz 5 (piecām) minimālajām mēnešalgām, t.i Ls 600- 1000,
  • 12 (divpadsmit) gadījumos- piemērots piespiedu darbs no 80- 220 stundām.

Papildus informējam, ka informācija par kriminālsodiem tiek uzkrāta Sodu reģistrā, kura turētājs un pārzinis ir Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs. Ja gadījumā ir nepieciešama papildus informācija par sodiem kukuļdošanas gadījumos, tad Jums ir jāvēršas Iekšlietu ministrijas Informācijas centrā (Bruņinieku iela 72b, Rīga, e-pasts: kanceleja@ic.iem.gov.lv).

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar antonio

2013. gada 6. jūnijā, plkst. 10:19

Atbilde uz "topika" jautājumu jau sen zināma - nevienam nekas nav jādod. Ja esi vainīgs, maksā oficiāli un vari būt mierīgs, turklāt ne vienmēr tas sanāk dārgāk kā dot "kukuli". Man gan tomēr nav īstas skaidrības, kā pareizāk rīkoties, ja redzu, ka CP darbinieks, kas mani apturējis par kādu pārkāpumu, manāmi mēģina no manis kaut ko izdabūt, lai nebūtu jāraksta papīri. Parasti šādos gadījumos vienkārši uzstāju, lai raksta protokolu un ne vienmēr CP ir vēlme to darīt, tāpēc var tikt arī sveikā cauri. Un tomēr jautājums ir - kā rīkoties, ja "kukuļus" dot negribi, bet ir redzams, ka kāds tos sagaida?

Gravatar laacz Autors

2013. gada 6. jūnijā, plkst. 10:21

Ja vien nav dokumentāli pierādāms (ieraksts:D), ka policists kukuli ir prasījis, tad jāuzstāj uz protokolu. Nav jau citu variantu.

Gravatar Krišs

2013. gada 6. jūnijā, plkst. 14:39

Tā gaidīšana parasti saistās ar visa darīšanu ļoti lēnām un piecpadsmitkārtēju paskaidrošanu, ka tagad būs jāraksta protokols. Diemžēl nekas cits neatliek kā gaidīt, kamēr bērns izniķosies un to protokolu arī uzrakstīs, jo ne jau mums būtu jānorāda policistu kungiem, ka viņi strādā pārāk lēni.

Gravatar antonio

2013. gada 6. jūnijā, plkst. 16:53

Neiet runa par CP lēnumu darot savu darbu. Ja man CP tā vietā, lai pastāstītu par manu situāciju un tās sekām, sāk jautāt, kur es strādāju, ko es daru un tad sāk spriest, ka tur nu gan noteikti labi maksā, tad tas uz manu pārkāpumu nu nekādi neattiecas. Kā arī tas, ka CP man stāsta, cik auto īpašniekam (kas nebiju es) ir soda punkti. Vai arī citā gadījumā, kad CP bezmērķīgi jau 7.reizi šķirsta savu pierakstu kladīti no sākuma līdz beigām un jautā man, ko nu darīsim, kaut es jau sen savu vainu esmu atzinis un pateicis, lai raksta protokolu, tad nu sorry... bet tā ir mana laika izšķiešana.

Gravatar laacz Autors

2013. gada 6. jūnijā, plkst. 20:36

Šim jau nu nav nekāda sakara ar kukuļdošanu un sodu. Tā ir pavisam cita lieta.

Gravatar antonio

2013. gada 6. jūnijā, plkst. 21:17

Jā, šim ir saka ar "...ne jau mums būtu jānorāda policistu kungiem, ka viņi strādā pārāk lēni."

Gravatar Arnis

2013. gada 6. jūnijā, plkst. 18:05

Ja jti, ka prasa, tad dod, bet piefiksē vismaz tik daudz kā banknotes sērijas numuru. Tikko kā šamie ir prot, tā uzreiz zvans uz policiju un informācijas nodošana tālāk. Rezultātā par vienu negodīgu policistu mazāk un viss kārtībā.

Gravatar Aigars

2013. gada 6. jūnijā, plkst. 15:25

Kārtējo reizi pierādās likumdošanas un tiesu sistēmas absurdums. Nu dot tev to kukuli, pasaki, ka nepieņem un raksti protokolu tālāk. Nevienam nekas slikts nav noticis. Kādēļ tādi sodi? Labi, ja darījums ir veikts, un kāds to pieķer, uzliekam saprātīgu naudas sodu, bet cietums ne par ko? Nopietni?

Gravatar laacz Autors

2013. gada 6. jūnijā, plkst. 15:26

Nav gluži ne par ko. Un cietumsods ir ar nosacītu tā izciešanu. Kukuļdošana ir viens no lielākajiem biediem demokrātiskai valsts pārvaldei un izpildvarai. Tāpēc arī krimināls.

Gravatar Aigars

2013. gada 6. jūnijā, plkst. 16:03

Piekrītu, ka tā nav laba lieta, jo par pārkāpumu to sodu tomēr vajadzētu iemaksāt valsts kasē nevis policista kabatā, tāpēc arī saku, ka sodīt vajadzētu, bet tikai tad, ja darījums ir noticis.

Gravatar antonio

2013. gada 6. jūnijā, plkst. 16:59

Un ja tevi kāds mēģinās noslaktēt, bet tomēr kaut kādu iemeslu pēc tas neizdosies, tad taču arī vainīgo nevajag sodīt, vai ne? Manuprāt ir gan jāsoda ne tikai par paveiktu darījumu, bet arī par tā mēģinājumu.

Gravatar Aigars

2013. gada 6. jūnijā, plkst. 17:33

antonio, tu tagad salīdzini slepkavību ar piekukuļošanu. Ja mani kāds mēģinātu noslaktēt, vispirms mani informējot, un es varētu pateikt, lai to nedara, un šis cilvēks pārstātu, tad jā - nevajadzētu sodīt :) Šeit ir būtiska atšķirība, par ko es runāju - kukuļdošana nevar notikt, ja viena no pusēm atsakās.

Par mēģinājumiem runājot, ja autovadītājs tev (policistam) bez garām sarunām bāž sejā naudu, tad tādu autovadītāju noteikti vajadzētu sodīt, kaut vai tikai par stulbumu, bet ja es vienkārši uzprasu, vai policists pieņemtu naudu un aizmirstu par šo situāciju, kādā veidā tas ir kaut kas sodāms? Es tikai runāju, es neveicu nekādu darbību, lai iedotu kukuli, un, kad pēdējo reizi pārbaudīju, 100. pants joprojām bija spēkā. Viss, ko policistam būtu jāizdara, ir jāatbild (pat ne jāatsakās, vienkārši jāatbild) ar "nē".

Es nesaku, ka kukuļdošana ir kaut kas labs, jo īpaši mani tas apbēdina medicīnas jomā, un es pats nekad tā nerīkotos, bet, manuprāt, ceļu policistu kukuļošana, vismaz pēc šī raksta spriežot, ir pārspīlēta problēma.

Gravatar antonio

2013. gada 6. jūnijā, plkst. 21:26

Aigars, mans piemērs vairāk bija domāts par to, ka cilvēks cenšas veikt likuma pārkāpumu - nevis tikai savā galvā par to iedomājas, bet reāli jau to dara. Ja otra puse to pieņemtu, tad arī tā būtu sodāma, bet ja noraidītu, tad pēc būtības tas nemazina "devēja" veikumu.

Gravatar Anda

2013. gada 6. jūnijā, plkst. 18:37

Nebūtu tā punktu sistēma, nebūtu kukuļi vai būtu ļoti maz :)

Gravatar Normunds

2013. gada 6. jūnijā, plkst. 22:24

varētu padomāt, ka ļauži nedeva un policisti neņēma kukuļus deviņdesmitajos un astoņdesmitajos.

Gravatar Mārtiņš

2013. gada 7. jūnijā, plkst. 09:03

Reāli neviens nesēž - tas protams savā ziņā ir motivējoši, tomēr šajā gadījumā atslēgas vārds ir "kriminālatbildība" un "kriminālsods". Tātad paliek ieraksts reģistrā. Arī nosacīta brīvības atņemšana ir šajā kategorijā, tas nav nekāds administratīvi sodāmais pārkāpums (kas pēc savas būtības ir "pupu mizas"). Tālāk dzīvē pēc kriminālsoda atklāsies, ka darbu atrast pagrūti, jo nopietni uzņēmumi šim faktam pievērš uzmanību, nebūs iespējams ieņemt virkni amatu utt.... Un tas viss par vienu stulbību - 5Ls kukuli. Ir vērts padomāt, vai šādi riskēt ar savu nākotni ir vērts dēļ visticamāk neliela nopelnīta soda.

Gravatar Anda

2013. gada 7. jūnijā, plkst. 12:58

Pareizi pateici: par 5 Ls kukuli... Kukulis kā minimums sākās no Ls 10. Kāda starpība, kam maksājam? Labāk dot CP, jo tad zini, kur paliek nauda

Gravatar Ginc

2013. gada 7. jūnijā, plkst. 18:20

Papildināšu. Arī piespiedu darbs un naudas sods ir kriminālsods... ar visām sekām. Krimināllikums 323.pants. Kukuļdošana (1) Par kukuļa, tas ir, materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu, nodošanu vai piedāvāšanu... soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. (#17 Anda: "Kukulis kā minimums sākās no Ls 10" - arī 1 sant. ir materiāla vērtība, mantisks labums, sīks, bet tomēr ir) Piemērs par amatu ierobežojumiem: Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likums

4.pants. Obligātās prasības dienestam Dienestā var atrasties persona: 4) kura nav sodīta par tīšu noziedzīgu nodarījumu — neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas; 41) kura nav notiesāta par tīšu noziedzīgu nodarījumu, atbrīvojot no soda;

(copy/paste no www.likumi.lv rezultātā ir saglabāta pareizrakstības kļūda vārdā "dzēšanas" un skaitlis "4 viens prim" pārvērtās par "41"

Cik zinu, arī privātās apsardzes firmas (pat lielveikalu apsargiem) piemēro šī likuma normas, līdzīgas normas attiecas uz ieroču atļaujām, piem. medniekiem. P.S. par 1 sant. var dabūt "41", bet tomēr "sodāmība" būs. D:

Gravatar Normunds

2013. gada 7. jūnijā, plkst. 14:32

atkal jau samanāmi kolektīvās šizofrēnijas aizmetņi - mēs dzīvojam korumpētā un nozagtā valstī! ko jūs, policistam piecītis nav nekāds kukulis, jūs taču ziniet cik viņiem mazas algas!

Gravatar Mo

2013. gada 7. jūnijā, plkst. 19:59

Nez kur gan tie safilmētie video, ka policisti ņem kukuļus? Kaut kā neesmu redzējis. Un, kas notiek tālāk ar tiem cilvēkiem, kas iedeva kukuli, policists paņēma - viss nofilmēts. Kāds sods būs stučītājam, kāds policistam? Un kādas vispār sekas būs šim video?

Gravatar Edijs

2013. gada 9. jūnijā, plkst. 09:49

Tad sanāk, ka tas vienīgais reāli iesēdinātais ir šis - https://twitter.com/latvia_prison ? Tad jau viņu ātri sazīmēs. :D

Gravatar HC

2013. gada 17. jūnijā, plkst. 23:01

Man gan labāk patīk nakts vidū par +50 km/h uz tukšas šosejas iedot Ls 20 ķepā nekā ņemties ar papīriem. Nevajag likt CP uz ātruma kontroli, ne slēptu, ne atklātu. Nekādu. Un nebūs jāstrīdās par kukuļiem, devējiem ņēmējiem, jātiesājās... Problēma nav kukuļos, bet faktā ka inspektori ir pārvēersti par "krājkasītēm" uz ceļa. Un tas reāli iederdz, jo kā cilvēki viņi ir itin lādzīgi un tāpat kā pārējā tautas daļa mīl naktī braukt ar +50 kmh pa šoseju... pazīstu daudzus personīgi.

Gravatar martinovich

2013. gada 22. jūlijā, plkst. 10:28

Dzīvē visādi mēdz gadīties, bet tomēr - viss ir ļoti vienkārši - esam kulturāli un nepārkāpjam noteikumus tad nebūs jādomā par "kukuli". Valstī vispār vajadzētu uzlikt vēl lielākus sodus likuma pārkāpējiem! Pie stūres sēž cilvēks, kurš ir spējīgs domāt par to, kā uzvesties uz ceļa. Ja pārkāpj likumu - pats vainīgs, tad arī maksā. Pašreiz situācija uz ceļa ir dramatiska un tāds pats arī ir ceļa stāvoklis.