← Uz sākumu

Viedaproces

2013. gada 6. septembrī, 20 komentāri

Vakar Samsung aizsāka lielo ražotāju viedo aproču (kuras sagadīšanās pēc prot parādīt arī laiku) sacensības. Un te es nerunāju par Nike Fuelband un citiem specifiskajiem produktiem visādiem Kaspariem Misiņiem, vai Pebble “pulksteni” stilīgajiem gīkiem. Es runāju par to, kā jēgu (ja neskaita bling efektu) es nesaskatu.

Tātad, kā jau visi ir salasījušies savos internetos, savā vakardienas prezentācijā izsludināja Samsung Galaxy Gear ierīci, kuru daudzi sauc par pulksteni. Lai nu kā tur būtu, tā ir gadžets-aproce. Tāpat kā citi, es šādas iekārtas lietderību apšaubu. Visi (ieskaitot mani) metās kliegt - man to nevajag, sūds kaut kāds, idiotisma kalngals, visu pasaules pulksteņu kauna traips, utt. Bet, tad padomāju un sapratu, ka tas ir ļoti šauras nišas produkts. Un uz šauras nišas produktiem Samsung ir dikti nasks. Pavei tik uz daudzajiem telefoniem, planšetēm un kaut-kas-pa-vidu, kurus viņi ražo.

Tiesa, nevar noliegt, ka pastāv varbūtība (kuru aprēķināt ļaušu jums), ka tieši izstrādātāji atradīs lielisku, iepriekš nevienam prātā neienākušu pielietojumu šim aparātam uz rokas. Taču pēdējā gada (vai pāris) atstātie iespaidi ir, ka visi lielie ražotāji ir mīņājušies pie skatuves ar ideju par viedrokaspulksteni, bet neviens tā arī labu laiku nesaņēmās būt pirmais. Tā kā ideja ir skaidra, tā kā visi baisi runā par to, tā kā mēs varam uztaisīt, bet tā kā nedomājam, ka aizies. Rezultātā viņi radīja mazu ekrāniņu, kuru uzlikt uz rokas un viss. Atgādina šo sevišķu popularitāti neiekarojušo Lunatik projektu (ievērtējiet, cik atbilstošs ir nosaukums), kurš gan Kickstarter kampaņā nepieciešamo kāpostu savāca. Tik ipoda vietā ir kaut kas uz androīda bāzes.

Un tur nu ir sabāzts teju viss, ko vien dvēsele var vēlēties. Mikrofons, skaņa (jā, spīkerīši!), kamera (720p video ar siksniņu? Anyone?) Sapārojot ar jaunajiem Samsung telefoniem un tabletēm varēšot pat zvanīt caur pulksteni. Diemžēl, Samsung ir paņēmis visu atkal uz masu.

Un te es arī sapratu iemeslu, kāpēc man daudz no tā, ko Samsung izveido, dažbrīd šķiet tik ļoti svešs, lai gan parametros OK. Tam nav odziņas. Tas ir bezpersonisks. Tas ir vienā kaudzē samests dažādiem cilvēkiem noderīgu lietu, kuras visas vienam lietotājam nekad nav nepieciešamas.

Samsung, savukārt, nolēma, ka viņiem nu šitie eksperimentālie nišas produkti nav nekas jauns. Zinot viņu iespējas eksperimentēt, kāpēc lai neuztaisītu prototipu un nesāktu to tirgot. Galu galā, ar ko tas ir sliktāks par uz telefona uzliekamu kameru? Izskatās, ka lielie ražotāji ir sākuši riskēt ar ļoti, ļoti šauras nišas produktiem, jo masas paņemt ir aizvien grūtāk.

Bet aproce, kas ASV maksāšot 300 dolārus, ir jālādē reizi diennaktī? It sevišķi, ja kabatā ir telefons? Esot godīgam, jāatgādina, ka savulaik mēs baisi noņirdzām jauno telefonu īpašniekus, kuriem tie bija jālādē reizi dienā. “Bwahahahaha!”

Pulkstenis mūsdienās ir stila un desmitās nepieciešamības prece. To lieto retais. Tas, kas tev ir uz rokas ir lielisks, lai ātri noskaidrotu to, ko vajag noskaidrot ātri. Piemēram... piemēram - precīzu laiku. Un, kas vēl ir tāds, ko derētu noskaidrot tik pat ātri un pietiktu tikai ar acs uzmešanu? Hmm. Hmm... Notifikācijas? Nē, tās lai paliek tur, kur ir - telefons pats paziņos. Hmm... Nezinu. Jums varbūt ir idejas?

Nē, man nav nekas tāds baisi dikts pret Samsung. Viņi prot darīt lietas. Bet es lielā daļā viņu pēdējā gada inovāciju nesaskatu nekādu revolūciju. Kur, nu. Es pat tā īsti evolūciju neredzu. Vairāk dažādu izmēru? Vairāk megabaitu? Diktākus procesorus? Skārienjūtīga aproce? Un?

Pateicoties viņiem, tagad no skapja nāk ārā arī pārējie. Qualcomm ir izveidojis ko interesantu. Google esot iegādājusies androīdpulksteņkantori WIMM Labs, kuriem savulaik bija WIMM One. Apple, savukārt, vienkārši ir baumu krustpunktā kā ģērbjamo gadžetu glābēja.

Kas attiecas uz Apple gaidāmo gājienu (ņemot vērā to, ka viņi ir aizsituši iWatch tirdzniecības zīmi, kas varētu būt arī vienkāra nosaukumna sargāšana no skvoteriem), tad tur varētu būt minimālisms. Siri, laiks, mūzikas atskaņošanas kontrole un, šķiet, viss. Ja nu vienīgi viņiem beidzot ir kāda fantastiska, unikāla un visiem nepieciešama funkcionalitāte padomā, par ko, spriežot pēc pēdējo gadu rezultātiem, šaubos.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar N.R.

2013. gada 6. septembrī, plkst. 09:16

Atgādināšu, ka pēc nosaukuma, iWatch varētu būt arī kaut kas saistīts ar TV skatīšanos :)

Samsungam nepieminēji to, ka lielu daļu vadības veic ar balsi, un balss vadība tādā šauras valodas valstī kā pie mums, nekad neaizies.

Gravatar Kārlis

2013. gada 6. septembrī, plkst. 09:23

Tāds skeptisks izklausies :) Es gan gribu domāt, ka tādām viedaprocēm ir nākotne. Tiesa, uzsvars uz vārdu nākotne. Šībrīža tehnoloģijas neļauj [rentabli] tās ierīces taisīt pietiekoši mazas. Bet tā, es neredzu iemeslu kāpēc lai "pulkstenis" nekļūtu par telefona pagarinājumu. Kaut vai tām pašām notifikācijām - jūti telefonā novibrē jauns epasts - uzmet aci pulkstenim un redzi, uz šo ir jāreaģē ASAP vai tā ir vienkārši jaunā Ultra 8K viedtālruņa preses relīze...

Bet nu tā tikai virspuse. Es tiešām domāju, ka ja beidzot būs efektīva platforma, tad izstrādātāji radīs foršus pielietojumus. Tāpat kā tas bija ar viedtālruņiem - sākumā likās - da nu, "programmas" telefonā? A beigās izrādās, ka var būt miljons visādu foršu un noderīgu lietu.

Gear ir pirmais kucēns. "Agrajiem adapteriem". Samsungam ir brīvas iespējas testēt tirgu. Galvenais, lai patestē kārtīgi, nevis atmet projektu, ja netiek sasniegts kaut kāds iedomāts pārdošanas cipars.

Gravatar Normunds

2013. gada 6. septembrī, plkst. 09:25

<i>Pulkstenis mūsdienās ir stila un desmitās nepieciešamības prece.<b> To lieto retais. </i></b>

absolūti nepiekrītu otrajam teikumam. pulksteņus lieto. ja ne uz rokas, tad kabatā, jo mūslaiku telefons ir tāds kā kabatas pulksteņa attāls radinieks.

anyway, samsunga brīnums ir pirmais kucēns, kas nav nekas revolucionārs un būtībā kopē dažas telefona funkcijas. atmetot acīmredzamās lietas - smieklīgo darba laiku no vienas uzlādes u.c., lielākā problēma būs tā, ka "pulkstenis" bez telefona būs nekas. tā nav neatkarīga iekārta, bet telefona aksesuārs. tāds pat kā pie caurumiņa piekarams ķiņķēziņš, smart cover, kas atslēdz/aizslēdz telefonu, NFC uzlīme etc. aiznes "pulksteni" no telefona 10 metru attālumā un tev ir dīvaina paskata rokas aproce, kas, varbūt, spēs kādu brīdi rādīt laiku.

Gravatar laacz Autors

2013. gada 6. septembrī, plkst. 09:26

Es biju domājis "rokaspulkstenis"

Gravatar Normunds

2013. gada 6. septembrī, plkst. 09:28

vispār jau arī tos lieto gana daudz.

Gravatar Oļegs Baļss

2013. gada 6. septembrī, plkst. 10:06

Tāpat kā viedtālruņi var aizstāt veselu rindu ar pultīm, arī viedie "pulksteņi" var aizstāt veselu kaudzi ar mazajām pultīm, kurām nepieciešamas tikai pāris pogas: auto, vārti, apgaismojums, žalūzijas, kondicionieri... Varētu biežāk "laikot" un "heitot" dziesmas visa veida interaktīvajos radio un rezultātā iegūt piemērotākas pleilistes. Varētu skaitīt cik sarkanus Ferrari šodien gadījies redzēt. Ja pulksteņus nēsātu uz labās rokas, varētu izmantot kā kontaktu nodošanas iekārtu - rokasspiedienam parādītos jauna jēga.

Gravatar prusux

2013. gada 6. septembrī, plkst. 10:17

Par pulksteņiem. Es lietoju kādus 10 gadus, pulkstenis ir forši, ātri un efektīvi. Kautkad janvārī pulkstenim sniegā pazaudēju stikliņu un kopš tā laika sajūta laikam līdzīga tai, ja Tev amputē kādu mazāksvarīgu orgānu - dzīvot vari, taču kautkā nav tas. Kopš tā laika es gribu atkal pulksteni un tagad ir jautājums. Vai pirkt smuku, statusu vismaz morāli pacilājošu vai kādu no smartwatch. Jo šajā kategorijā cenas ir vienādas - pulkstenis, kas ir gaumīgs un rāda tikai laiku (varbūt datumu) būs tie paši sākot ar 100 ls. Es nerunāju par hronografiem un zīmoliem kur normāls laikrādis sākas no 2000 ls. Tātad- "gudraprocēm" būt!

Otrkārt, mazliet mazliet maldies par to, ka Samsungs ir kautko aizsācis.. reali aizsāka pasaulē otrais realais smartwatch - Pebble (pirms tam bija vēlviens līdzīgs mazpazīstams). Un nākošais lielais spēriens bija Sony smartwatch kuram nupat ir izlaista jau otrā iterācija. Ar to es gribu pateikt, ka šķiet, ka tieši Samsungs ir Tevi pamudinājis šo uzrakstīt. Tas jau ir daudz ! Spread the word! Atceries apple - viņi taisa lietas, kuras Tu gribēsi tiklīdz tās tiek parādītas. Inovācijas. Cilvēki vulgaris parasti nezin ko viņi grib.

Tātad pa lielam, pasaules skatuve šobrīd ir lielo spēlētāju rokās, jau Tevis pieminētie google/apple. Visi pārējie šobrīd kopē un maisa un rada kautko līdzīgu. kautko vienu un to pašu. Kā alus darītavas - visas taisa alu pēc savas idealās receptes taču tikai retajam izdodas tiešām kāds labs!

Personīgi pagaidām šķiet, ka labākais ko var iegūt price/performance kategorijās ir:

  1. Pebble 2) Agent watch 3) qualcomm 4) Sony

Tas samsunga 720p uz rokas par 300$.. say what ? ;D

Gravatar Guntis

2013. gada 6. septembrī, plkst. 10:56

Kāpēc tu skaties uz viedpulksteni kā papildinājumu telefonam? Kā būtu, ja nākotnē pulkstenis aizvietotu telefonu? Man no laika gala kretinē tas plastmasas klucis, ko jāstaipa kabatā, ko var aizmirst mājās, kas var izkrist no rokām, sportojot/riteņojot nav kur nolikt utt, utt. Ap roku nēsājams telefons ir foršāks kā kabatā liekams :)

Gravatar da nu

2013. gada 6. septembrī, plkst. 11:44

kamēr tādi štrunti nevelk vismaz nedēļas attālumā no rozetes, tikai atkarības radītāji, tas nav nekas vairāk kā tukša pontošana, kā tīņiem skolā "re kāds man-a man krutāks"

Gravatar Papuass

2013. gada 6. septembrī, plkst. 13:31

Atceros, ka cilvēki bija ļoti skeptiski arī pirms iPad, šķiet, ka tāds bija arī CooLynx :)

Gravatar Pauls

2013. gada 6. septembrī, plkst. 13:55

Es gribētu sākt ar pateicību par iespēju "izpausties brīvi" šajā formā. Tas man nozīmē daudz, paldies.

Pāris replikas par pāris tēzēm:

  1. <em>[...] uz šauras nišas produktiem Samsung ir dikti nasks. Pavei tik uz daudzajiem telefoniem, planšetēm un kaut-kas-pa-vidu, kurus viņi ražo.</em>. Pēc manas sapratnes Samsung ir masu tirgus produkcijas kompānija. Ja tā padomā, tad nevaru pat nosaukt nevienu produktu, kas ir "šauras nišas produkts" Samsungam vispār. Tas laikam ir izpratnes jautājums, bet es Ogres trikotāžas produkciju neredzu kā "šauaras nišas ražotāju" tikai tāpēc, ka viņi tirgo zeķes dažādos izmēros. Šauras nišas produkts priekš manis ir Bobcat ekskavators. Un ne jau tāpēc, ka tie nāk dažādos izmēros.

  2. <em>Rezultātā viņi radīja mazu ekrāniņu, kuru uzlikt uz rokas un viss.</em>. Vai Tu par savu smārtfounu domā, ka tas ir "liels ekrāniņš, kuru ielikt kabatā un viss"? Jā? Nē? Kāpēc nē? Kura funkcija nav aizstājama? Pārsteidz mūs!

Vai esi kādreiz braucis ar velo un mēģinājis operēt ar tālruni? Nezinu par Tevi, bet kad man kāds zvana, manā galvā ir daudz jautājumi: kas zvana, kāpēc zvana, vai es varu piekļūt pie tālruņa neapstājoties, vai arī man jāapstājas, vai es paspēšu pacelt pirms zvana beigām, un kurā kabatā man zvana..? Cik kilometrus es esmu nobraucis, kā šeit navigēties u.t.t.

Vai Tevi nekaitina tas, kad braucot pie auto stūres Tev atnāk sms / emails, bet tu arī zini, ka lai apskatītos sūtītāju / saturu, Tev vajag izstiept kreiso kāju, noņemt roku no stūres un reāli nocīnīties, lai izvilktu šo stikla kluci no kabtas... lai tikai apjaustu, ka ir atnācis izdevīgs piedāvājums iegādāties spēju uzlabošanas tabletes.

Vai Tev patīk sapulces, kurās lielākā daļa dalībnieku savos tālruņos mēģina tikt galā ar kalendāriem un notifikācijām?

Piekrītu, ka "viedaproces" nav tik ļoti funkcionālas un ir ļoti aizstājamas, bet dažas funkcijas ir ļoti noderīgas un vienkārši ērtas.

Starpcitu, Tevis minētais baterijas laiks ne visiem smartwatchiem ir tāds, vismaz tā izskatās. Es vēl neesmu savējo saņēmis, bet tas solās vilkt nedēļu bluetooth režīmā / mēnesi pulksteņa režīmā.

ar cieņu, topošais smartwatch īpašnieks.

Gravatar Jānis

2013. gada 6. septembrī, plkst. 14:00

Ja godīgi, man liekas, ka tas bija Samsunga "mēģinājums" apsteigt Apple, par kura pulksteni te visu laiku klīst baumas, pirms tūlīt plānotās Apple jaunumu prezentācijas. Lai vienkārši pēc tam varētu teikt "MĒS BIJĀM PIRMIE" un iesūdzēt tiesā :DD

Gravatar N.R.

2013. gada 6. septembrī, plkst. 14:17

Manā birojā vairākiem desmitiem nekad uz rokas nav rokaspulksteņu :) Ļoti reti izņēmumi. Rokas pulksteņi ir tiem, kas tos var atļauties dārgus, un grib stilot.

Gravatar Normunds

2013. gada 6. septembrī, plkst. 15:15

samulsināja komats pirms un. vai rokaspulksteņi ir tiem, kas var atļauties dārgus un grib stilot vai rokaspulksteņi ir tiem, kas var atļauties dārgus un tiem, kas grib stilot?

Gravatar rick'james

2013. gada 6. septembrī, plkst. 14:29

Beidzot varēšu sasinhronizēt savu Samsung pulksteni ar savu Samsung kravas kuģi - like a boss

Gravatar Mārtiņš

2013. gada 6. septembrī, plkst. 17:14

Nākotne šādiem "gudrajiem"-pulksteņiem ir. Bet tikai tad, ja baterijas laiks būs ilgāks par diennakti. Piemēram, Pebble ir fantastisks - sākumā arī likās wtf, bet pēc dažu dienu lietošanas tas ir vienkārši lielisks. "Ietaupās" laiks velkot telefonu no biksēm, lai paskatītos pulksteni, īsziņu vai e-pasta topiku. Un sēžot mītingā var nemanāmi paskatīties, kas tev zvana un atcelt zvanu. Un Pebble jālādē apmēram tikai reizi nedēļā.

Samsunga brīnums pagaidām šķiet tikai stilošanas prece.

Gravatar pyro

2013. gada 8. septembrī, plkst. 07:28

Tā Samsung (un jebkura cita ražotāja) figņa ir figņa un 'mēs bijām pirmie' elements līdz brīdim, kamēr baterija turēs mazāk par nedēļu.

Man ir pilnīgi, absolūti un totāli vienalga ko ar konkrēto Samsung figņu var izdarīt, kādas iespējas izdomās vājprātīgie programmētāji un kā viņa man atvieglos dzīvi.

Es netaisos viņu barot biežāk kā nedēļā.

Skaļruņi? L-O-L. Prātā redzu jūsmīgu hipsteru bariņu sabiedriskajā transportā, kas savu šauras nišas mūziku varēs klausīties ne tikai uz pēc spaiņa skanoša telefona, bet arī uz pēc papīra maisiņa skaņošas rokassprādzes.

Cena? Līdz 150$. Un jā, $ vai ekvivalents skaits naudiņu skaits vietējā valūtā, nevis cik $ tik lašu. 300$ par šo devaisu ir aptuveni tas pats kas 10 miljoni par BMW konceptauto. Jā, iegādāties var. A nakuj?

Pebble ir solis pareizā virzienā, Samsung sprādze ir sprints pretējā.

Paredzu ka tuvākajos mēnešos dažādas gudrās sprādzes izlaidis visi lielie ražotāji kam nav slinkums. Kā vienmēr, būs iespēja balsot ar saviem maciņiem.

Gravatar Storms

2013. gada 9. septembrī, plkst. 01:40

Vispār jau šitai "gudro" rokaspulksteņu industrijai ir jau vismaz 35-37 gadi. Visus šos gadus tādi ir pastāvējuši (protams, atbilstoši tehnoloģiskajām spējām) un neskatoties uz to, ka tikuši uzskatīti par augstāko sasniegumu mikroelektronikā - nekur tālu nav tikuši. Un vienmēr bijusi viena un tā pati bēda - neērti lietot, liels enerģijas patēriņš, salīdzinoši lieli gabarīti. http://www.oldcalculatormuseum.com/hp-01.html http://whichwatchtoday.blogspot.com/2012/10/seiko-first-calculator-wristwatch-c153.html http://en.wikipedia.org/wiki/Timex_Datalink http://whatscookinginmyhead-jyo.blogspot.com/2012/01/watch-gadgets-great-and-weird-beauties.html http://www.businessweek.com/articles/2013-09-04/microsoft-made-a-pretty-good-smartwatch-back-in-2004

Kas ir mainījies? Tehnoloģiskās iespējas, paaudze un mārketings. Bet neviens joprojām nav spējis padarīt cilvēka pirkstus tik tievus un acis tik asas, lai kaut-ko jēdzīgu spētu izdarīt uz tik maza ekrāna kurš varētu atrasties rokas pulksteņa vietā un tai pat laikā netraucēt. Piekrītu Laacz par to odziņu, par to "fišku-bez-kuras-grūti-būs-dzīvot". Šobrīd lielākoties rokaspulksteņi ir prestiža lieta, bet par prestižu iet runa pulksteņiem kuri ir krietni virs 2000 Ls un tiem ciparnīcas lielākoties ir mehāniskās (spļāviens sejā modernajām tehnoloģijām?). Tātad šie "gadžeti" nespēj cīkstēties ar prestižu un nespēj ietekmēt cilvēku parasto "bez vipendrosiem". Kas paliek? Tikai zīmēšanās jauniešu bariņā. Protams, jauniešu uz pasaules ir daudz un kādu brīdi lielražotāji šķērēs kāpostu, es pat teiktu - viņiem atmaksāsies izstrādē ieguldītais. Bet, vai paspēs nopelnīt pirms pāries mode uz šiem rokas "gadžetiem"? ;)

Lai šādi veidojumi kļūtu par ikdienas "must be", tad tiek ir jābūt kaut-kam radikāli un idejiski jaunam, kaut-kam kas līdz šim nav eksistējis. Tā pat kā savulaik radio, televīzija, mobilie sakari... Šķiet ka būs pagrūti, jo viss ko varam iedomāties jau ir iebāzts mobilajā telefonā, pat Tamagoči. :)

Gravatar Poligrāfija

2013. gada 11. septembrī, plkst. 14:06

Veidaproces.. kamēr sapratu, kas tie tādi ir. Bet Samsung modelis nešķiet ar neko īpašs, ļoti daudz trūkumu.. cerams, ka no apple varēs sagaidīt ko interesantāku.

Gravatar jurka

2013. gada 15. septembrī, plkst. 23:02

Peble ar savu epapīra ekrāniņu man patīk. Kad kautkas analogs būs iegādājams lētāk par Ls50, nopirkšu.