← Uz sākumu

Audiogrāmatas un pārējā klausāmviela pie stūres

2014. gada 17. februārī, 15 komentāri

Varēju jau rakstu pieteikt arī ar "Kā es samazināju degvielas patēriņu, vidējo ātrumu un stresu pie stūres", bet tas nebūtu godīgi. Protams, ka melots arī nebūtu. Es beidzot sāku klausīties audio grāmatas.

Audiogrāmatas telefonā...
Audiogrāmatas telefonā...

Pirmie mēģinājumi uztvert rakstīto vārdu audio formātā bija tad, kad tiku pie autovadītāja apliecības. Tas beidzās tā īsti nesācies, jo nespēju sadalīt uzmanību un dzirdētais palika ārpus krokām. Arī ārpus transportlīdzekļa klausīties neizdodas. Ja to daru sabiedriskajā Jelgava - Rīga - Jelgava, tad aizmiegu. Ja klausos tad, kad nodarbojos ar kaut ko citu, neko neuztveru. Tagad, kad braucu jau kādu laiciņu, nolēmu pamēģināt atkārtoti. Rezultāts ir ne tikai patīkams, tas ir arī radījis šādus tādus blakus efektus.

Klausos angliski kā audiogrāmatas, tā arī podkāstus.

Tātad, sāksim ar audiogrāmatu avotiem. Godprātīgi esmu pierakstījies Audible. Tas ir lielisks resurss ar milzum daudz klausāmā materiāla. Tur var atrast lielāko daļu no tā, ko vēlos. Ja nav tā, ko vēlos, tad ir daudz kā tāda, ko būtu vienkārši vērts noklausīties. Audio versijas populārākajām grāmatām tur parādās ļoti operatīvi. Ja klausies ne vairāk kā vienu grāmatu mēnesī, tad prieks maksā 15 amerikāņu naudiņas. Grāmatas var arī pirkt neatkarīgi, vai arī, ja esi "biedrs", tad par stipri lētāku naudu, kad esi noklausījies abonementā iekļautās grāmatas. Man nepietiek. Tāpēc, teikšu godīgi, pēc tam, kad iztērēju kredītus, dodos audio grāmatas meklēt citur. Līdz nākamajam mēnesim, kad atkal jau iestājas nosacītā "haļava".

Un, izrādās, man momentā mainījās braukšanas paradumi. Vairs nav nekur jāskrien, ierasto 110-120 vietā tagad braucu uz 100, nestresoju, ja ir kāds sastrēgums, kā arī kopumā braucu daudz mierīgāk. Tas atspoguļojas arī uz degvielas patēriņu, kur ekonomija ir ap vienu litru uz 100 kilometriem, kas pie mana ikmēneša nobraukuma eleganti nosedz Audible izmaksas un vēl paliek pāri kādam alum.

Ak. Ja domā klausīties "Hitchiker's Guide to The Galaxy", tad ņem to, kuru pats Adamss ar Stīvenu Fraju ierunājuši. Oriģinālais BBC radioiestudējums (arī remāsterētā versija) ir diezgan neklausāms, izmisīgi negrozot te klusāk, te skaļāk trokšņkloķi.

Tagad lēnā garā realizēšu seno sapni - iziet cauri visiem Nebula un Hugo laureātiem, kurus neesmu lasījis. Sākšu ar tiem, kas ir ieguvuši abas balvas.

Amizanti, bet podkāstus klausos tikai dažus. No TOP 20 esmu pamēģinājis visus, bet pastāvīgi ir palikuši tikai daži. Pārējie nāk un aiziet diezgan ātri. Pēdējie ilgspēlētāji, kurus beidzu klausīties, bija Радио-Т un Accidental Tech Podcast.

  • Radiolab. Šis ir pirmais, ko rekomendēju podkāstu klausītājiem - iesācējiem. Katrs raidījums ir par kādu konkrētu tēmu un ir lieliski ieskaņots kaut kur pa vidu starp dokumentālu formātu un radio iestudējumu. Kvalitāte ir apbrīnojama.

  • StarTalk. Paķēra ar formātu. Papildus elitāriem viesiem bieži vien kā līdzvadītājs (pusvadītājs?:) ir kāds komiķis. It sevišķi šī formāta episkums parādās viņu "dzīvo" sesiju ierakstos. Starp citu, pēdējā vadītājs ir Neil deGrasse Tyson, kurš kopā ar Sigurniju Vīveri (jā, to pašu) ir gaidāms episkā Sagāna darba turpinājumā - Cosmos: A Space-Time Odyssey. * TED Radio Hour Stāsti par un ap to, kas teikts TED. Parasti par vienu tēmu un ne tikai TED prezentāciju ierakstu formā. NPR producētie raidījumi vispār izceļās ar savu kvalitāti. * This Week in Tech. Klasika. Nav nekā labāka par šo, ja interesējies par internetā un tehnoloģijās notikušo nedēļas griezumā.

Vispār, klausoties audio, skaidrs ir tas, ka tieši šo sagaidu no Latvijas radio - iespēju tur producētos raidījumus klausīties sev izdevīgā laikā - esot pie stūres, skrienot, spēlējot šahu, rokot bedri vai guļot pludmalē - podkāsta formātā.

Podkāstu sarakstu reizi vairākos mēnešos pārskatu, lai pievienotu jaunus kandidātus regulārajai atskaņošanai. Tos, kuriem divas pēdējās epizodes esmu apzināti neklausījies, vienkārši izdzēšu.

Te gan rodas jaunas first world problems. No rītiem tagad jau parasti esmu dilemmas priekšā - turpināt klausīties grāmatu, ieslēgt podkāstu, vai arī uzkurbulēt Pieci Rīti telefonā...

Ja runa ir par aplikācijām, tad uz sava androīda podkāstiem lietoju Pocket Casts, bet audiogrāmatas tad, kad nelietoju Audible, klausos ar Smart AudioBook Reader.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar Jy

2014. gada 17. februārī, plkst. 09:37

Piebalsoju par Pocket Casts kā vienu no labākajiem podkāstu appiem arī uz iPhone. Visādi citādi es labprāt iztiktu ar Apple defaulto appu, taču tam nav +/- 30 sekunžu skips (kurš darbotos ar auto vadības pogām).

Gravatar laacz Autors

2014. gada 17. februārī, plkst. 09:40

A, ko tās auto pogas dara? Lec uz priekšu/atpakaļ?

Gravatar laacz Autors

2014. gada 17. februārī, plkst. 09:40

Argh, tabenters. Un, otra lieta, kas ir feina pocketkāstiem, to skipu var nokonfigurēt. Man ir 10s, nevis 30s.

Gravatar Jy

2014. gada 17. februārī, plkst. 09:52

Visiem podkāstu appiem auto pogas lec pa definētajam solim. A Apple vipendrējas un uz auto pogām reāģē skipojot uz nākamo podkāstu...

Jā, tas rediģējamais laiks ir labi. Man laikam bija uz priekšu vairāk, atpakaļ mazāk, lai var ērtāk skipot reklāmas.

Gravatar Elvis

2014. gada 17. februārī, plkst. 10:03

Ja kādreiz gribas paklausīties kko ne tik nopietnu, bet kkādā veidā piesaistošu, pamēģini šos podcastus - http://www.youtube.com/playlist?list=PLsXW-9bShL1bsy6U12zxmnTONDJPoCs5I

Gravatar jcx

2014. gada 17. februārī, plkst. 13:23

Iesaku šo: http://feeds.feedburner.com/dancarlin/history?format=xml Vajadzētu linkam vest uz Dan Carlin's Hardcore History, stāsta par vēsturi aizraujošā formātā (angliski). Vēl, ja patīk Grebenščikovs, varu ieteikt par mūziku: http://www.rockfm.ru/podcast/aerostat/podcast.xml Tiesa, pēdējā laikā svaigu epizožu nav, bet vecās ir ļoti klausāmas un nav zaudējušas aktualitāti (krievu valoda).

Gravatar maxal

2014. gada 17. februārī, plkst. 18:36

pats uz android klausos ar mortplayeraudio books.

Gravatar Aivars

2014. gada 17. februārī, plkst. 21:00

Welcome to the club! Man ar audio grāmatām ir gadījies piebraucot pie vārtiņiem pagaidīt kamēr nodaļa beidzas :)

Gravatar ze

2014. gada 18. februārī, plkst. 00:42

arī gadās.. Rīgā uz darbu braucot no rīta neviens muskulis nenodreb ieraugot sastrēgumu :) un pie mājas pastāvēt atbraucot :)

Gravatar Pilmins

2015. gada 24. martā, plkst. 23:42

Šis ir super, Podkastu klausīšanās ir labs veids, kā mācīties jaunas lietas darot ierastās repetetīvās lietas!

Gravatar Marta

2016. gada 24. janvārī, plkst. 14:49

Mjaa, svešvalodu klausoties klausāmgrāmatu, audiogrāmatu (vai kā to pareizi dēvēt), var diezgan ātri apgūt http://www.audiogramatas.lv/2014/10/audiobook-euro-audiogramatas-pirkt.html

Gravatar Kāpostgalvis

2017. gada 2. janvārī, plkst. 08:50

Marta, vai Tevis reklamētais risinājums ir pārbaudīts uz sevis vai Tu to tikai tirgo?

Gravatar Skolēns

2019. gada 31. augustā, plkst. 10:48

Man patīk šī mājas lapa