✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

Klausāmaparāti un klausāmviela (podkāsti edition)

2014. gada 22. jūlijā, 7 komentāri

Pirms vairāk nekā mēneša sāku sportot individuālajā "kačalkas" un "kardio" disciplīnā, kas nozīmē, ka aktualizējās jautājums par jauniem podkāstiem un radās iespēja kritiski izvērtēt pašreiz klausītos. Tā jau tās lietas notiek - uzliec austiņas, ieslēdz "play" un klausies uz vella paraušanu. Zāle pieliek klāt vēl savas četras līdz piecas stundas klausīšanās nedēļā.

Sākumā iegādājos parastas aiz auss liekamās austiņas ar vadiņu par kaut kādiem tur desmit eiro. Tajā brīdī šķita, ka ģeld lieliski. Kas arī noteikti bija fakts. Manām ausīm gliemežnīcas forma ir tāda, ka neveidojas "plauktiņš", kurā varētu iekārt parastās iekaramās austiņas. Un arī iepuļķējamās in-ear īsti lāgā neturās, ja kusties. Tāpēc meklēju ikurāt tādas, kas aiz ausīm uzkarināmas. Labi, pasportoju, paņēmos. It kā mazliet jau tas vadiņš traucēja, bet nebija tā, ka mirstama kaite.

Pēc kāda laiciņa izdevās iemēģināt Jabra Sport Wireless+. Un pēc tam austiņas ar vadiem vairs nav austiņas. Nonākot savā attīstībā pie bezvadu austiņām, atpakaļceļa vairs nav. Ilgtspējas ziņā pagaidām ir diezgan jauki - tās četras stundas arī skan. Skaļums ir lielisks, kvalitāte manas prasības (to nav) apmierina. Handsfree režīms mani neinteresē, jo sportojot es zvanus cenšos ignorēt, bet ir un darbojas aizdomīgi labi.

Starp citu, ja nu vēlies anatomiski sev vispiemērotākās austiņas, tad galējība ir OwnPhones - 3D izdrukāti ausu iebāžņi, kuri ir piemēroti tieši tavas auss formai.

Tātad, kā jau minēju, nācās paplašināt klausāmo lietu sarakstu un te nu tas ir. Šis tas gājis prom, šis tas nācis klāt.

Sāksim ar to, ka visādu trulu faktu vācelītes likvidēju kā absolūti bezjēdzīgas informācijas mēslus. To skaitā ir "No Such Thing As A Fish". Pārsātināta bezjēdzīgu un nekam nederīgu faktu gūzma, no kuras tu 99% esi aizmirsis jau pēc stundas. Bet varbūt kāds ir mazāk noturīgs pret šo 21. gadsimta vīrusu - atkarību no da jebkādiem faktiem. Tad, lūdzu.

Vēl es beidzu klausīties (lai piedod man Cosmos), "Startalk". Tas tāpēc, ka mani patiesi interesē maza daļa no tur stāstītā, jo pārējo tā kā zinu un līdz ar to arī laižu gar ausīm. Lūk, ja Ethan Siegel būtu podkāsts, tad to nu gan klausītos ar nevaldāmu jaudu...

Iepriekšminēto vietā ir nākuši daži tehniski arī nekam nevajadzīgas informācijas pārbagāti, bet vismaz kvalitatīvi un viendabīgi šovi.

  • "Snap Judgment" - podkāsts, kur katrā no raidījumiem ir sava tēma un vairāki cilvēku stāsti par to. Kā jau NPR podkāstiem pieklājas, augstas raudzes. Dažkārt lieliski ļauj iejusties stāstītāja ādā.

  • "The Sceptics Guide to The Universe" - nupat jau ierasts ausubiedrs. Interesanti un vairāk vai mazāk argumentēti viedokļi par aktuālajiem mītiem, pseidozinātni un citām lietām. Patīkami tas, ka raidījums ir strukturēts pēc radio parauga - tam ir konsekvents garums un skaidra segmentācija. * "Intelligence Squared Debates" - debašu raidījumu cikls. Katru reizi tiek paņemta kāda tēma un tad no katras viedokļu puses pa pārītim debatētgribētāju. Izceļās ar to, ka ir ieturēts klasiskais debašu formāts, tās parasti ir korektas un kvalitatīvas. * "Damn Interesting" - weblapā esošo stāstu audio versijas. Bieži vien ļoti aizraujoši, fascinējoši un interesanti stāsti. Gadās, protams, arī pa kādam garlaicīgākam. Ieskatam iesaku "Absolute Zero is 0K". * "99% invisible" - paši viņi raksta, ka par dizainu (šī vārda plašajā angļu valodas nozīmē), bet patiesībā par tapšanu. Izcilas kvalitātes raidījumi par to, kā cilvēki veido. Nē, pēdējais teikums nav aprauts pusvārdā. Un, nē, tas nav no tās pašas sērijas, no kuras ir "How's it made". Sākot no banku laupīšanām un beidzot ar pret-visu-alerģisku cilvēku apmetni. * "Planet Money" - podkāsts par mikroekonomiskiem momentiem, kur katrā no epizodēm tiek meklēta atbilde uz kādu jautājumu. Piemēram, kā tas nākas, ka dolārs ir pasaules finanšu piramīdas virsotnē? Vai arī - kāpēc kino biļetes uz mēsliem maksā tik pat, cik uz grāvējiem? Katrs raidījums atklāj jautājuma noskaidrošanas ceļu, nevis tikai atbildi. Dažkārt pat nav atbildes. * "The Naked Scientists" un BBC Science Hour ir radio sižeti par zinātni podkāstu formātā. Nu, tādi, populāri. Dažkārt garlaicīgi.

Kas man nepatīk, bet vēl neesmu saņēmies izdzēst podkāstu - "RadioLab" kaut kā sāk zaudēt savu kvalitāti un arī tēmu izvēle pēdējos pāris podkāstos ir apšaubāma, lai gan kādreiz bija viens no etaloniem.

Ciktāl runa ir par izstrādātāju podkāstiem, tad tie visi kā viens ir kakas. Neizslēdzu, ka pie vainas ir tas, ka visātrāk kustās tā otra rinda. Tas jāsaprot tā, ka vislabākie izstrādātāju podkāsti noteikti ir tajā vidē, kurā manis nav. Piemārm - iOS izstrādātāju podkāsti noteikti žilbina un uzbudina no pirmā artikula. Ja pacenšās, vēl var pieciest "ATP". Pārējo starpā man nevienu klausītvērtu nav izdevies atrast. Visi ir kaut kādi slikti ieskaņoti (podkāsta svarīgākā lieta - tam jābūt lieliskā kvalitātē), pliekani (jāpārzin tēma, jāzin opcijas), uz iesācējiem orientēti (liela auditorija, jā) un nepārdomāti (plānošana, plānošana un vēlreiz plānošana). Pie kam, ir vēl viena klasiska slimība, kas piemīt milzumam podkāstu - viņi dažkārt aizmirst to, ka ne visi zin to, ko zin viņi un nepaskaidro klausītājam sarunas tēmu.

Jau jau par ATP, tad viens no autoriem ir laidis klajā savu podkāstu aplikāciju Overcast, par kuru ir diezgan labas atsauksmes. Ja neskaita to, ka tā ir tikai āboļiem domāta. Viņš pie tās ir strādājis miljons gadu, kas nozīmē, ka ir centies.

Iespējams, ka esmu piekasīgs kvalitātei, taču cenšos tīrīt savu klausāmvielu sevišķi nekautrējoties, jo tad tās vietā var nākt jauna. Esmu nospraudis sev to slieksni, kuru nevēlos pārkāpt - ātklausīšanās režīms podkāstu atskaņotājos. Tas nozīmētu, ka es vēlos nokost no ausīm domātā pīrāga vairāk nekā varbūt vajag.

Ko iesaku aizmirst, ir visi šitie life advice podkāsti. Tas neveido tavu personību, bet gan iestāsta, ka tava personība (citādi tu nemeklētu palīdzību tur) ir kruta pati par sevi, kas visbiežāk tā nemaz nav. Nav universālas receptes kā sasniegt virsotni vai būt laimīgam. Nemāni sevi.

Latvijas radio pa tam arī solīt sola, ka viņu saturs podkāstu formātā ar driznaks. To brīdi gaidu ar milzu nepacietību.

Un beigām atstāšu mazu atzīšanos. Pagaidām nav izdevies atsākt klausīties audiogrāmatas. Lai gan esmu pat jau sakrājis kaudzīti...

Man rindā ir vēl kaudzīte ar podkāstiem, kas jāiemēģina. Noteikti ziņošu vēl :)

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar Jy

2014. gada 22. jūlijā, plkst. 09:26

btw, tos slikti ieskaņotos zināmā mērā glābj tas pats Overcast ar savu Voice Boost fīču.

Gravatar Asmo

2014. gada 22. jūlijā, plkst. 09:56

Man ar Startalk, pēc kādām pārdesmit epizodēm piegriezās. Cosmic query vēl ir klausāmi, bet arī tajos teksti sāk atkārtoties. Bet tās cilvēku intervijas ir nedaudz garām, es jau saprotu, ka amerikāņiem varbūt tas der, ka papriekš intervē cilvēku un pēc tam tiek sniegta dzirdētā interpretācija. Bet mani tas tracina.

“The Sceptics Guide to The Universe” - manuprāt, vislabākais, kas vispār no podkāstiem ir pieejams. Sāku klausīties pērngad regulāri, tagad lēnā garā ņemu cauri visus pēc kārtas no paša sākuma.

Gravatar !ob

2014. gada 22. jūlijā, plkst. 13:01

Kvalitatīvas muzikālo jaunumu izlases, pastāsti par klasiķiem un dzīvi no Grebenščikova: http://aerostat.rpod.ru/

Gravatar PiRX

2014. gada 22. jūlijā, plkst. 14:56

IMO labi izstrādātāju podkāsti ir pwop producētie http://www.pwop.com/podcasts.aspx. Tiesa, vairāk Microsoft tendēti, bet! "Hanselminutes" ir vairāk par izstrādi un izstrādātāju dzīvi un ".NET rocks" ir geek-out epizodes, kur viņi stāsta par visādām "gīku" lietām.

No "life advice" ir vērts paklausīties Vredenburga "Life Habits". Reizēm gan liekas bulšitīgs, bet točno nemēģina iestāstīt, ka Tu esi kruts.

Ļoti kruts pōdkāsts ir "History of English" http://historyofenglishpodcast.com/ - par angļu (un ne tikai) valodas vēsturi.

Gravatar PiRX

2014. gada 23. jūlijā, plkst. 10:23

Labi, mēģinu komentēt vēlreiz.

No izstrādātāju podkāstiem iesaku paklausīties PWOP producētos - http://www.pwop.com/podcasts.aspx. Tiesa, tie ir vairāk .NET orientēti, bet daudzas tēmas ir nespecifiskas. Hanselminutes vispār vairāk ir par programmētāju dzīvi un ".NET Rocks" ir regulāras geek-out epizodes kur vienkārši stāsta par gīkus interesējošām lietām.

Vienkārši interesants ir "History of English" podkāsts, par angļu (un ne tikai) valodas vēsturi - historyofenglishpodcast.com. Epizodes ir diezgan retas, bet jāklausās ir no sākuma, jo tā ir vairāk audiogrāmata, nekā parunāšanās par kādām tēmām.

Ir arī viens "life advice" podkāsts, kurš man ir licies pietiekami saturīgs, lai turētu listē. Tas ir Vredenburga "Life Habits" (http://www.karelvredenburg.com/lifehabitsmentoring/).

Nu un, protams, īstiem večiem ir jāklausās "The Art of Manliness" podkāsts http://www.artofmanliness.com/category/podcast/ :)

Gravatar Driznaks

2014. gada 24. jūlijā, plkst. 20:14

Rakstā atradu sev iesauku ... :)

Gravatar Ieva

2014. gada 26. jūlijā, plkst. 11:28

Tas podkasts par angļu valodas vēsturi ir labais. Man patīk TED radio hour (kurš gan nezina TED talks? Man gan parasti slinkums uz ko tik garu, tad nu šāds pārskats ir tieši laikā) un Stuff mom never told you (pilns ar amerikāņu feminismu, wīīī!).

Vai kāds nezina podcast app Androidam, kur iespējams epizodes kārtot pēc to garuma? Manā klausāmlistē ir viskaut kas no 3 minūtēm līdz stundai, ir brīži, kad kā reiz ir laiks vienam piecminūšu podkastam, bet stundīgo iesākt negribas.