✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

Vidējais latvietis kā mūsu nokija

2014. gada 7. septembrī, 10 komentāri

Zinām mēs to, ka tiklīdz tiek novērota gaušanās par kādu nebūt jautājumu, tad agrāk vai vēlāk to akomponēs atsauces uz tā dēvēto "parasto latvieti", "latvieti vulgaris", "kā tādu latvieti", kuram nekad nekas nav labi.

Varbūt mēs varam to sūkstīšanos pacelt pavisam citā līmenī? Panākt to, ka mēs eksportējam augstvērtīgu kritiku. Un agrāk vai vēlāk ne tikai mēs, bet arī pārējā pasaule sapratīs, ka patiesībā pasaka par "Rīga vēl nav gatava" ir ieaugusi mūsu latvietībā. Bailes, ka tiklīdz būs "nupat jau ir kārtībnieks", izdarītais pazudīs. Nogrims. Tāpēc nekad nekas nav labi, jo jādara vēl un vēl. Kas savā ziņā pat nav pārspīlējums.

Iespējams, ka ar savu mūžīgo neapmierinātību zemapziņā kultivējam progresu, jo skaidrs, ka tiklīdz viss būs kārtībā, viss apstāsies. Un to nu gan mēs negribētu.

Mūsu rīcībā ir neapstrādāts dimants. Mēs esam tā dēvētie early adopters - cilvēki, kuriem pirmajiem ir piekļuve kaut kam jaunam, svaigam un plašāk nezināmam. Mums ir unikāla iespēja ne tikai noslīpēt pašu kritiku, bet apgūt māku uz to reaģēt. Prasmi sadzīvot ar mūždien īdošiem un neapmierinātiem cilvēkiem. Tā vietā lai gaidītu pozitīvu reakciju, latvietis būs ne tikai gatavs skarbākajiem kritiķiem, bet arī spēs pamanīt pelavas, paņemt no kritikas to svarīgāko, ieviest un kļūt caur to stiprāks. Piedāvāju jau pirmajās klasēs likt bērniem paust savu viedokli mūsu sortālu nereģistrēto lietotāju komentāru sadaļās. Iemest sūdos, lai mācās peldēt.

Varbūt ir vērts atcerēties vēl dažas vidējam latvietim piedēvētās īpatnības. Slinkums, nespēja paskatīties tālāk par savu degunu, konsekventā nespēja ievēlēt normālus politiķus, utt. Jo, raugi, vidējais latvietis ir tieši tāds, kādi ir visi mums apkārt, bet neesam mēs paši. Mēs paši esam novirze no normas.

Un, lai tas viss darbotos, ir nepieciešams vidējo latvietību aprakstīt grāmatās, pasniegt kā priekšmetu, galu galā pasludināt par latviskās dzīvesziņas sastāvdaļu un varbūt pat piereģistrēt UNESCO vēsturiskā mantojuma krātuvē. Tā teikt - let's make most of it.

Bet tagad nopietni. Man riebj vispārinājumi un kaut kā pavisam konkrēta attiecināšana uz tik dažādu cilvēku kopumu kā tauta vai nācija. Tie ir aizspriedumi, kas biežāk ir maldinoši nekā patiesi. Ja par konkrēto gaušanos un kritiku, tad tas vienkārši ir runāt-gribošā cilvēka dabā neatkarīgi no viņa nacionalitātes. Tas nav vidējais latvietis. Tas pat nav vidējais cilvēks. Tas ir marginālis ar pieejamu izpausmes vidi.

Tā ir maza viņu daļa. Kādreiz viņš pukstēja pret vietējo varas pārstāvi, tad viņam radās iespēja zvanīt uz Labvakar, bet tagad ir internets. Diemžēl, viņu ir vairāk nekā mēs bijām gaidījuši, bet aizvien - ne pārlieku daudz. Vienkārši, kā mēs zinām, vislabāk dzird nevis tos, kuri ir visvairāk, bet gan tos, kuri kliedz visskaļāk.

Tāpēc, izvairies no tās vides, kur visi čīkst un aizmirsti par tādu vidējo jebko. Tev nav nepieciešami tādi cilvēki.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar Keda

2014. gada 7. septembrī, plkst. 21:17

Raksta forma ir tīra čīkstēšana par čīkstētājiem, so... Nailed it! :D

Bet ja nopietni, tad kritika kā, teiksim, "produkts" ir vajadzīga lieta, bet "typical latvian" kritika nekam neder, jo parasti tiek spēlēts vienos vārtos, turklāt nevis 1 pret 1, bet gan uzreiz uzlaižot aviācijas bumbu ar visiem pielikumiem (lasi - "nodirsts" no visiem iespējamajiem leņķiem, atceramiem trigonometriju).

Konstruktīva kritika ir kaut kas ar ko interneta vidē (konkrēti internetā!) izceļas tikai retais. Ne tikai šeit, pie mums, bet visā pasaulē.

Pasaulē klibo, uz diviem kruķiem, arī spēja diskutēt. Uzbliezt savu patiesību var, bet kad pretīm pajautā kaut kādu argumentāciju, faktus, kāpēc tad tava ideja un doma ir pareizā, bet manējā nē, tad pretīm bieži vien saņem to pašu "typical latvian" kritiku ar visām papildus sastāvdaļām.

Tā ir pasaules slimība, ja tā to var nosaukt.

Vai tad pats neesi nekad lasījis Android VS iOS vai Xbox VS Playstation, vai pat PC VS Mac tipa rakstus/komentārus?

Piedod man WP, Wii un Linux. Mīlu jūs arī.

Te viss iet pēc +/- tā paša principa. Te ir gan kaut kāda čīkstēšana (tas nav labi, šitas sūkā), gan maldi (pilnīgs purvs reizēm) un vienkārša nolikšana prieka pēc, jo redz es esmu trollis un kāpēc man nepačakarēt pāris simtus cilvēku, tas ir, sadirst dienu un vēlmi varbūt pat atgriezties saitā utml.?

Daudz negatīvā, ne?

Kā būtu ar kaut ko pozitīvu? Piemēram cilvēki, no kuriem reizēm var dzirdēt kaut kādu "man tas nepatīk, šis arī nav labi, kurš idiots šo izdomāja?", bet klāt nāk argumenti, varbūt pat lērums faktu, kapēc viņam/viņai tas nepatīk, kur ir problēma, un varbūt pat reizēm pat kaut kāda ideja, ko vajadzētu labot utml.

Ir tādi cilvēki. Viņi eksistē. Viņi arī reizēm čīksts un gaužas, ka kaut kas nav labi, un ja to var labot, viņi iet un labo, ja tas nav viņu spēkos, tad samierinās ar to kas ir, vai meklē ko labāku.

Dzīvē nez kāpēc cilvēki, kurus es satieku, ar kuriem runāju, spēj konstruktīvi izteikt domas, kritiku un ar saviem argumentiem, faktiem pierādīt apgalvoto. Ne visi, un ne vienmēr.. kvalitatīvi, bet ir tādi.

Ir taču interesanti pakalusīties un parunāties ar cilvēku, kuram ir savs redzējums, bet tajā pašā laikā tu spēj dot viņam daļu no savējā, kas nebūt nenozīmē, ka jūsu domas sakrīt. Dienas beigās jūs abi esat ieguvuši kaut ko jaunu. Varbūt pat citādāku skatījumu uz lietām...

Galu galā kas man te ir sanācis?

Tā pati čīkstēšana, pār kuru gan jau arī kāds savu dubļu spainīti izgāzīs.

Te nav domāts, ka redz - Tu lietas neredzi kā es to redzu (nedomāju to burtiski), ka Tevis teiktajā nav taisnības.

Ir. Es nevaru nepiekrist rakstītajam. Varbūt pāris vietas, kas izsauc mazliet iebildumu, bet tas ir nesvarīgi. Šis, iespējams, ir papildus pielikums. Galu galā komentārs ir gandrīz tik pat garš kā raksts. :)

Gravatar KTN

2014. gada 15. septembrī, plkst. 17:51

Izlasīju pēdējo teikumu. Iesaku arī izvairīties no otras galējības – vides, kurā visi slavē un jūsmo. Pāri paliek realitāte – tāda, kāda viņa ir. Reizēm ir jāčīkst pašam, reizēm citi čīkst, tas ir pavisam normāli un to piekopj visas tautas.

Gravatar Dainis

2014. gada 15. oktobrī, plkst. 08:51

Čīkstēšana nepiekā laba nenoved, drīz čīkstēsi par visu :D ...

Gravatar Transfergo

2014. gada 16. septembrī, plkst. 16:14

Tas vispār būtu labs veids kā izmantot dabas doto talantu- jeb kā sak- pārvērst defektu efektā :)

Gravatar Toms

2014. gada 9. oktobrī, plkst. 19:12

Vidējais latvietis ir mīts. Nav tāda vidējā latvieša, viss atkarīgs no tā ar ko pats komunicē. Protams, delfos, tvnetā un Latvijas Radio brīvajā mikrafonā ir visādi dīvaiņi, bet tas ir piliens jūrā.

Ir viens labs teiciens, kas pašam ļoti patīk par to, kā dzīvot: Esi kā gudrā skudra, kas redzot cukuru sajauktu ar smiltīm, ņem cukura graudus un smiltīm nepieskaras.

Gravatar Skats no malas

2014. gada 15. oktobrī, plkst. 11:02

Pedejo gadu laika videjais Latvietis (uznemejs, citi sevi lepni sauc par biznesmeniem) ir meligs cilveks, kas pieprasis pedejo centu izsakot draudus, melojot, iezelinot. Kad sis Latvietis bus panacis savu, tad vel sekos parmetumi, sudzibas un raudas cik slikts cilveks tu esi.

Tikai skats no malas par videja uznemeja telu.