← Uz sākumu

Oficiālā elektroniskā adrese

2016. gada 15. novembrī, 15 komentāri

Rādās, ka ir neliela neizpratne par to, kas tad īsi ir oficiālā elektroniskā adrese, caur kuru ar Tevi kā šīs valsts iedzīvotāju būs iespējams sazināties. Kopš ziņas par to, ka iedzīvotāju oficiālā elektroniskā adrese valstij izmaksās 1.73 miljonus eiro, neizpratne ir uzplaiksnījusi ar jaunu sparu.

Tas, ka latvija.lv un saistīto valsts un pašvaldību sistēmu izstrāžu, uzlabojumu un integrāciju izveides izmaksas sasniedz miljonus, nav nekas jauns. Un, ja godīgi, aptuveni nojaušot prasības un riskus, tas nemaz nav tik šaušalīgi traki. Šoreiz gan ne par to. Lai e-adreses kontekstā viens nerunātu par māti, bet otrs par meitu, saliksim pienācīgos punktus uz visiem pienācīgajiem ı.

Tev, kā allaž, ir divas iespējas. Pirmā paģēr izlasīt Oficiālās elektroniskās adreses likumu, kas nebūt nav tik garš un sarežģīts. Otra iespēja ir iesēst ērtāk krēslā un lasīt tālāk manu interpretāciju.

Oficiālā elektroniskā adrese nav e-pasts. Tā ir vieta internetā, kurai pieslēdzoties tu varēsi apskatīt - ko tad tev tur sūta. Tas tālab, ka uz e-pastu piegāde nav garantēta. Uz e-pastu arī piegāde nav droša, jo nav iespējams nodrošināt, ka sūtījumu saņem un izlasa plānotais adresāts. Taču, nevajag izsamist. Protams, notifikācijas par dažnedažādajām kustībām tanī vietiņā varēsi saņemt arī uz savu tik ļoti ierasto e-pastu. Tā ir kā pastkastīte ar sūtījumu ievietošanas notifikāciju uz telefonu. Pastniece iemet spamiņu, atnāk uz telefonu paziņojumiņš - ieskaties, draugs, cik glutēns tagad lēts. Pieņemu, ka varēs arī pieslēgt paziņojumu saņemšanu īsziņu veidā sevišķi ne-e-pastiskiem cilvēkiem. Tiesa, pašā paziņojumā nekas nebūs atšifrēts (lai vari neizlasīt uzaicinājumu uz tiesu), tikai "jums ir sūtījums'.

E-adrese šajā gadījumā ir vieta, kurā tu garantēti varēsi saņemt sev adresētos sūtījumus, kā arī to atvēršana, apskatīšana un izlasīšana tehnisko iespēju robežās tiks piefiksēta, lai, piemēram, ierakstīto elektronisko vēstuļu sūtītājs, analoģiski reālajai dzīvei zinātu, ka Tu tādu esi saņēmis. Nopietni. Tas ir ļoti svarīgi, ka apskatīšana tiek reģistrēta. Ja neesi saņēmis ierakstītu vēstuli, tad zini - parakstoties par tās saņemšanu valsts uzskata, ka Tu esi to izlasījis.

Mazliet mulsina iespēja nosūtīt dokumentus no šīs sistēmas, bet lai jau paliek. Iespējams, ka tā būs ērta vieta, kur tu vari uzrakstīt vai augšupielādēt, parakstīt un nosūtīt kaut ko kādai iestādei. Lai gan teorētiski mums ir kaut kāds tur e-paraksts, kurš nemaz tik ellīgi neparocīgs nav.

Kas attiecas uz piekļuvi, tas būs caur latvija.lv, kur autentifikācija ir pieejama ne tikai ar neveiklo un nestrādājošo ID karti, bet arī ar internetbankām. Interesanti, ka likums paredz iespēju ļaut piekļūt savai e-adreses vietiņai arī citiem cilvēkiem.

Patīkamie momenti, ka arī valsts iestādēm būs šādas adreses. Būšot arī adrešu katalogs, kurā iestādēm būs pieejamas visas adreses, kamēt privātpersonām tikai iestāžu adreses.

Viltīgais moments, savukārt, ir tas, ka aktivizējot e-adresi (privātpersona to var arī deaktivizēt, ja vēlas), valsts iestādes saziņai ar tevi turpmāk izmantos elektronisko vidi. Es gan īsti nezinu, ciktāl tas attiecas uz, piemēram, paziņojumiem par fotoradaru vai stāvvietu sodiem, kas patlaban tiek piegādāti caur CSDD.

Diemžēl, neskatoties uz 21. gadsimta otro gadu desmitu, rādās, ka glabājamo dokumentu apjoms un ilgums būs ierobežots. To gan noteikšot atsevišķi MK noteikumi.

Ja mēs runājam par izmaksām, tad tās ietver sevī ne tikai pliku lapiņu ar kodiņu. Šādas sistēmas prasībās ir ietverta darbības nepārtrauktība, garantēta drošība, atbilstība milzumam dažādu prasību, integrācija ar veselu kaudzi reģistru, diezgan nežēlīga dokumentācija, utt. Bet, protams, te ir brīva viela pārdomām. To, ka Jānis to var uztaisīt pāris naktīs, mēs tāpat zinām.

Es mazliet pasmīkņāju par to, cik daudz darba būs "oficiālo elektronisko adrešu informācijas sistēmas pārzinim", jo viņam pašrocīgi jāizsūta notifikācijas:

Ja ir aktivizēts šā panta pirmajā daļā minētais pakalpojums, oficiālo elektronisko adrešu informācijas sistēmas pārzinis pēc sūtījuma saņemšanas oficiālajā elektroniskajā adresē nekavējoties nosūta attiecīgu paziņojumu uz oficiālās elektroniskās adreses konta lietotāja norādīto komunikācijas kanālu.

Rādās, ka šo sistēmu varēšot integrēt ar citām sistēmām (pavei, ne?), jo sistēmas pārziņa pienākumos ietilpst arī šis - "izstrādājot oficiālās elektroniskās adreses risinājumu, izveidot atvērtas programmatūras saskarnes, lai nodrošinātu iespēju oficiālo elektronisko adrešu informācijas sistēmu integrēt ar citām informācijas sistēmām". Es tikai priecātos, ja varētu atbrīvoties no fiziskās pastkastītes vispār.

Ja šeit rakstītais ir par īsu, tad iepazīšanās vērts ir dokuments "Oficiālās elektroniskās adreses koncepcija".

Ceru, ka esmu kaut nedaudz palīdzējis samazināt pārpratumu skaitu. Ja ne, tad runājiet.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar Uhh

2016. gada 16. novembrī, plkst. 02:05

"Mazliet mulsina iespēja nosūtīt dokumentus no šīs sistēmas" >> tas iet kontekstā ar kontroli par saņemšanu. Ja es kādai valsts vai nevalsts iestādei pa e-pastu aizsūtu e-parakstītu dokumentu, viņiem ir visas iespējas to nesaņemt vai izlikties ka nesaņēma; dažādās konfliktsituācijās un mantas dalīšanās tas mēdz būt nozīmīgs faktors. Šajā sistēmā uzreiz ir piefiksēts iesniegums un tas ļautu to lietot kā ierakstītas vēstules aizstājēju, nečakarējoties ar pastu un tā piegādes ilgumu.

Gravatar laacz Autors

2016. gada 16. novembrī, plkst. 06:49

Jā, tagad no rīta ar svaigu galvu padomājot, tas sāka šķist loģiski :)

Gravatar nabukoo

2016. gada 16. novembrī, plkst. 08:32

"apskatīšana un izlasīšana tehnisko iespēju robežās tiks piefiksēta," nereāli kruta, jo to vel varēs izdarīt un redzēt kāds parasts sūtītājs, tas vispār atrisinātu man daudz darba problēmas.

Gravatar Tom

2016. gada 16. novembrī, plkst. 09:14

Mēs neesam vienīgie, kas ievieš līdzīgu pakalpojumu. Norvēģija tieši šobrīd dara to pašu https://www.norge.no/en/about-digital-mailbox Vienīgā atšķirība, ka viņiem elektronisko pasta kasti nodrošina vairākas (pagaidām divas) kompānijas, kas savā starpā konkurē.

Gravatar laacz Autors

2016. gada 16. novembrī, plkst. 09:15

Jā, šis mums valstī nav iegājies. Būtu lieliski, ja valsts būtu tikai kā API piedāvātājs.

Gravatar Richlv

2016. gada 16. novembrī, plkst. 13:40

  1. "kamēt" :)

  2. šādai kritiskai un svarīgai sistēmai būtu ļoti svarīga visa koda publiska pieejamība. vai tas tiks nodrošināts ?

Gravatar laacz Autors

2016. gada 16. novembrī, plkst. 13:45

"Kamēt" bija ar nolūku. Par otro punktu - domāju, ka publikai nē, auditoriem jā. Izmantot atvērto kodu tikai tāpēc, ka tas ir atvērts, ir bezjēdzīgi.

Gravatar Jeblāns Tarāns

2016. gada 16. novembrī, plkst. 14:26

Izskatās ka laacz ar beidzot sapisies prātā un palicis par Vienotības vēlētāju.

Gravatar kkas

2016. gada 16. novembrī, plkst. 22:36

par šo gan derēja arī kārtīgi valstij nokomunicēt un skaidrot kapēc nav kā ''parasts'' epasts. citādi jau visādi sexperti delfinārijā un tvnetos tracina tautu.

Gravatar vārds

2016. gada 17. novembrī, plkst. 12:38

Būtu ļoti labi, ja ar šo sistēmu integrētos Latvijas pasts un te varētu saņemt paziņojumus par ienākošiem sūtījumiem.

Gravatar Ramūns

2016. gada 17. novembrī, plkst. 18:53

Šis izklausās ļoti līdzīgi tam, kas jau šobrīd pastāv Nīderlandē (http://mijn.overheid.nl). Es tur pagaidām esmu saņēmis informāciju no vietējā VIDa, bet šķiet, ka ir vēl vesels lērums valsts (un pat privātu) organizāciju, no kurām var saņemt paziņojumus. Kas ir interesanti, tad vismaz nīderlandiešu variantā ir iespēja individuāli pateikt, ka lūk, no VIDa es negribu saņemt paziņojumus šajā sistēmā, bet Roterdamas pašvaldība, gan drīkst droši sūtīt visu ko. Tāpat izskatās, ka šis viņiem joprojām ir tādā mazliet izstrādes procesā, jo pagaidām, lai gan organizāciju skaits ir nozīmīgs, tas nebūt nav pilnīgs, kas norāda to, ka izskatās, ka ir kaut kāds darbs no organizāciju pusēm nepieciešams, lai viņi varētu darboties ar šo sistēmu (kas arī izskatās pēc rakstā minētās API prasības pamatojuma).

Gravatar Gulbis

2016. gada 17. novembrī, plkst. 19:01

Ja teicami darbosies atgādinājuma un sms nosūtīšana uz cilvēka epastu, mobilo, tad sistēmai būs jēga. Pretējā gadījumā neviens tā arī laicīgi nekad neuzzinās, ka viņam tur kaut kas ir atsūtīts. Ja nav steidzami vienalga, bet ir jau lietas, kurām ir 10 - 14 dienu termiņš, lai atbildētu, piem., tiesās, tiesu izpildītājiem u.t.t.

Gravatar 0287

2016. gada 17. novembrī, plkst. 23:15

" autentifikācija ir pieejama ne tikai ar neveiklo un nestrādājošo ID karti" - kas tur "neveikls", kas tieši nestrādājošs? Viss strādā, jo pašam diezgan bieži sanāk autorizēties ar eID karti.

Gravatar addfghj

2016. gada 18. novembrī, plkst. 19:12

peec pieredzes - viss tiks sapists un caur dirsu uztaisiits...

Gravatar Kaspars

2018. gada 21. martā, plkst. 19:35

Pilnai ainai jāpiemin arī grozījumi paziņošanas likumā