✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

Adrešu reģistru nacionālās īpatnības

2017. gada 22. februārī, 28 komentāri

Čau, Endij. Tas nekas, ka es klaji turpinu ignorēt Tavu uzsaukumu? :)

Laiku pa laikam nākas parakt kaut ko tādu, kas ievelk. Gadu vai divus atpakaļ tāds hīts bija Latvijas Republikas adrešu reģistri un to īpatnības. Vai manu vai. Dažus faindingus varu izsniegt arī kopējai ievērtēšanai.

Sāksim ar to, ka adminisitratīvais iedalījums Latvijā no Valsts Zemes Dienesta skatu punkta ir vienkāršs. Republika, pilsētas, novadi, pagasti, ciemi. Nekādas lauku teritorijas, nekādas sādžas. Tad vēl ir ielas un ēkas, pie kam ēkas var atrasties gan pa tiešo novadā, gan pagastā, gan ciemā, gan uz ielas. Nu, re.

Izlasot šo rakstu Tu būsi smēlies tik daudz bezjēdzīgas informācijas, ka nevarēsi acis izmazgāt un smadzenes izgriezt.

Kā jums šķiet, cik Latvijā ir Aizkraukles? Pateikšu priekšā - par vienu vairāk, nekā vidusmēra aizkrauklietis domā :)

Jā, divas. Bet tās neatrodas Latvijas dažādās malās. Tās ir cieši blakus viena otrai. Tām abām ir pat kopīgas divas ielas. Bet reāli viena ir Aizkraukles pilsēta, bet otrs ir Aizkraukles ciems. Aizkraukles ciemā sākas Kalna iela. Un beidzas tā Aizkraukles pilsētā. Aizkraukles pilsētā uz šīs ielas ir gan tikai viena pati nabaga ēka. Tad nu sanāk, ka visām ēkām uz Kalna ielas adrese ir ir "Kalna iela X, Aizkraukle, Aizkraukles pag., Aizkraukles nov., LV-5101", bet vienai nabadzītei tā ir "Kalna iela X, Aizkraukle, Aizkraukles nov., LV-5101". Pasta nodaļa tā pati, tiesa.

Līdzīgi ir ar Grobiņu - viens otram blakus ir gan ciems, gan pilsēta. Tiesa, nevienu ielu gan tie/tās nedala.

Savukārt, ja mēs meklējam populārāko ciema nosaukumu, tad tas viennozīmīgi ir Noviki. Tādu ir vienpadsmit (11). Katrs no tiem savā pagastā.

Kontroljautājums. Cik Latvijā ir Rīgas? Protams, ka triks. Viena.

Lidosta "Rīga", Mārupes novads, Latvija, LV-1053
Lidosta "Rīga", Mārupes novads, Latvija, LV-1053

Nē, augstāk redzamais nav kaut kāda specifiska statusa vieta Latvijā. Tā tiešām ir apdzīvota vieta, kuras oficiālais nosaukums ir Lidosta "Rīga", nevis kā rakstīts uz baltās šiltītes. Tajā pat ir ielas (piemēram, Ziemeļu, Muzeju, Piestātnes, u.c.).

No viltīgām vietām noteikti vērts ir pieminēt apdzīvotu vietu Zemkopības institūts, kuru atradīsi pie Skrīveriem. Arī Aglonas stacija ir atsevišķa apdzīvota vieta, kura atrodas 10km no pašas Aglonas. Vai arī, ja esi ceļā uz Baltkrieviju pēc cīgām, vari aizdoties un nobildēties pie "Maziem Apaļiem". Vai arī Latvija vidienā esošā "Līkā tilta" (nejautājiet).

Par vienu ielu, kas sākas vienā Aizkrauklē, bet beidzas otrā Aizkrauklē, jau uzrakstīju. Raugi, ar ielām ir diktiņ daudz dažādu pigoru. Te varbūt ir īstā vieta, kur iespraust saiti uz kādu man nezināmu varoņu izveidotu projektu par Jelgavas ielām.

Kamēr Rīgas ceļazīmēs iezogas pa kļūdai, to oficiālie nosaukumi ir korekti. Emiļa Melngaiļa iela RĪgā ir. Bet Jūrmalā, savukārt, tā vietā, lai godinātu ar savu ielu Jani Rozentālu, ir nolēmuši, ka viņiem nu būs Jāņa Rozentāla iela, nevis Jaņa. Var jau gadīties, ka tā tiešām ir domāta kādam Jānim Rozentālam, nevis mākslinieka kungam.

Papildināts 2019. gada 29. janvārī. Izrādās, ka 2018. gada jūnijā Kadastrā ir labots Jūrmalas ielas nosaukums uz "Jaņa Rozentāla iela". Ar īsto "a".

Vai grāvis ir iela? Jā, ir. Ja jūs interesē visu ielu veidu uzskaitījums, tad te būs: aleja, apvedceļš, bulvāris, ceļš, dambis, dārzs, gāte, gatve, grava, grāvis, iela, krastmala, laukums, līnija, maģistrāle, mols, ostmala, parks, piekraste, pilsētiņa (Bērnu pilsētiņa), pļava, promenāde, prospekts, Rajons (Daugavpils, Pils Rajons), sala, sēta, šķērslīnija, skvērs, šoseja, stacija, stūris, taka, tirgus, valnis, un beigu beigās Mazā Vējzaķsala.

Līdz ar to, tehniski sanāk, ka, pat guļot uz ielas, Tu nevari būt drošs, ka neguli grāvī.

Ja jums šķiet, ka cilvēki zin savu ielu nosaukumus, tad tā nu nebūs. Kalpaka iela reti kad ir Pulkveža Oskara Kalpaka iela. Tāpat arī Valdemāra iela bieži vien ir tikai un vienīgi Valdemāra iela. Jo dažādās pilsētās to sauc dažādi - Valdemāra iela, K. Valdemāra iela, Kr. Valdemāra iela, Krišjāņa Valdemāra iela, Krišjāņa Valdemāra aleja, Mazā Valdemāra iela, Valdemāra bulvāris. Tāpat ir ar Dainu tēvu un vēl kaudzīti personvārdu.

Par garajiem ielu nosaukumiem taisnība būs tiem, kas teiks, ka pirmā vieta ir Zigfrīda Annas Meierovica bulvāris. Un taisnība būs arī tiem, kas teiks, ka pirmajā vietā ir Ventspils Augsto tehnoloģiju parks, kas oficiāli arī skaitās iela. Abām nosaukuma garums ir vienāds.

Un tagad iedomāsimies, ka Tu esi nonācis Šķēdē. Un, nē, ne tajā, kas ir Medzes pagastā, bet gan tajā, kas Šķēdes pagastā. Tur ir Šķēdes iela. Sanāk, ka tajā dzīvojošie sevi adresē kā Šķēdes iela X, Šķēde, Šķēdes pagasts. Bet otrajā Šķēdē, kas pie Liepājas (bijušais kooperatīvs), visas saucas vienkārši. Pirmā iela, Otrā iela, Trešā iela, ..., un Trīsdesmit sestā iela.

Ja jau par dārziņu ciematiem, tad paciemosimies, piemēram, Medemciemā, kas uz Jelgavas šosejas. Vēsturiski tur ir bijuši vairāki dārziņu rajoni. Ieviņa-99, Komutators, Rītausma un sazin kas vēl. Kad šis viss pārvērtās par normālu apdzīvotu vietu Medemciems, apvienojot šos kooperatīvus, neviens pat īsti neiespringa taisīt tur ielas. Tagad sanāk, ka tur adreses ir, piemēram, Ieviņa-99 379/380, kas nebūt nav iela.

Hei, Siguldieši. Saausās. Es saprotu, ka pastnieks jau zin. Un arī pasta nodaļa tā pati. Bet, ja mums adreses apstrādā automāts, nevis cilvēks, tad viņš ir īpaši jāapmāca saprast, ka tas, ka Tu esi uzrakstījis "Dailes iela, Sigulda" patiesībā dabā ir "Dailes iela, Peltes". Un automātam ir gluži vienalga, ka pa vidu ir tikai nieka Siguldas šoseja. Viņam tās ir divas dažādas apdzīvotas vietas. Un vienā tāda iela ir, bet otrā nav.

Tad, kad Jelgavā, Ošu ceļā 1O uzcels māju, diezgan veikli viņi dabūs iepazīties ar Ošu ceļa 10 iemītniekiem, mainoties ar kļūdainiem sūtījumiem.

Latvijā ir arī neeksistējošas apdzīvotās vietas. Mēs visi droši zinām, ka, braucot gar mūsu pierīgas ūdenskrātuvi, ir apdzīvota vieta Dole. Ar visu balto zīmi and shit. Diez, ko jūs teiktu, ja es jums apgalvotu, ka tādas apdzīvotas vietas nemaz nav? Nopietni :)

Un beigsim ar topiem. Populārākais ēkas numurs nav 1, bet gan 3. Populārākie māju nosaukumi ir Ceriņi, kam seko Liepas, Dzintari un Ozoli. Ielu tops ir Skolas, Liepu, Parka un Dārza ielas. Mums ir ne tikai divi Salas pagasti, bet arī divi Pilskalnes pagasti. Adresēm bagātākā ir Vidzemes iela Daugavpilī (gandrīz pusotrs tūkstotis adrešu).

Nu, un kamēr tūrējat pa Latvijas ielām, piestājiet uz Aspazijas ielas, Saldū. Tur otrajā numurā zemes gabali ir sadalīti tā, ka ir pārstāvēts viss alfabēts - 2, 2A, 2B, ..., 2Z.

Lai jau jums tiek vēl viens fakts. Jelgavā ir tāda Imantas iela. Uz tās ir tikai piecas ēkas ar numuriem no 1 līdz 5. Bet tās visas atrodas vienā ielas pusē. Nav daudz tādu ielu Latvijā, uz kurām gan pāra, gan nepāra numuri ir atrodami vienā tās pusē.

Diemžēl, pierakstos neatradu ielas, kurām vienā pusē ir normāla ielu adresācija, bet otrā pusē esošās mājas ir lauki. Ventspilī, šķiet, tāda bija.

Ja Tev ir jāapstrādā vēsturiski adrešu sīmttūkstoši, tad rodas ļoti daudz amizantu situāciju. Lai gan pasts uz tām adresēm iet, jo Latvijas Pastā strādā cilvēki ar pieredzi, tad automatizētam risinājumam, kurš mēģina salāgot oficiāli zināmas adreses ar to, kas ir savadīts pirms desmit gadiem, rodas Situācijas. Pagasti, kas kļūst par novadiem, lauku teritorijas, kas pārvēršas par pagastiem, novadi, kas kļūst par diviem novadiem, ielas, kuras tiek likvidētas, apdzīvotas vietas kuras arī tiek likvidētas. Viensētas, kuras pateicoties iepriekš minētajam maina pagastu vai pat novadu. Tad vēl tās divas Aizkraukles :) Un tā tālāk.

IT ir grūti. Bet, sasodīts, cik interesanti :)

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar KKTK

2017. gada 22. februārī, plkst. 23:16

Bija reiz jātaisa Jelgavas adrešu atpazīšana pēc bankas komentārā sarakstītā sviesta. Nu, Jelgavas robežās bija OK. Visas Latvijas mērogā gan būtu traki - visu tevis pieminēto joku dēļ. Bet vispār - ko tik tie cilvēki neraksta maksājumu komentāros :D

Gravatar ivars

2017. gada 22. februārī, plkst. 23:21

Hei, nesanāk tā, ka adresei var izmantot latviešu valodā pieņemtos vārdu īsinājumus? Respektīvi — ja es vēlos sūtīt vēstuli uz Krišjāņa Valdemāra ielu Liepājā, tad pasts taču sapratīs, ka es adresi varu saīsināt arī kā K. Valdemāra ielu, vai pat Kr. Valdemāra ielu? Tehniski jau tie tad nav dažādi nosaukumi, vai ne? :)

Gravatar laacz Autors

2017. gada 22. februārī, plkst. 23:23

Protams, ka pasts sapratīs. Arī puslīdz inteliģenta sistēma (kā manējā :P) sapratīs :)

Gravatar Uhh

2017. gada 23. februārī, plkst. 02:14

Pasts sapratīs, bet parādās problēma visādās IT sfērās, konkrēti laikam divos gadījumos - adrešu deduplikācija vai normalizācija, lai dažādu iemeslu dēļ detektētu datubāzes ierakstus kuri ir "atšķirīgi" bet reāli ir viena adrese; un teksta veida adreses piekārtošana globāliem ID, piemēram tiem pašiem VZD datiem vai kaut kādu kadastra vērtību meklēšanai vai ģeolokācijai, lai saprastu kur tad tieši atrodas tie tekstā aprakstītie punkti.

Gravatar e-remit

2017. gada 23. februārī, plkst. 00:30

Pag, pag... Šķēde Medzes pagastā jau ir tā, kas pie Liepājas. Tu laikam sajauci ar Šķēdi Šķēdes pagastā, kas Kuldīgas tuvumā. Vai Šķēdi Laucienes pagastā, kas pie Talsiem. Iela, kurai vienā pusē māju numuri, otrā māju nosaukumi, tiešām ir Ventspilī - Robežu iela.

Gravatar laacz Autors

2017. gada 23. februārī, plkst. 08:35

Ir divas Šķēdes. Trešā (Laucienas pagastā) ir likvidēta 2012. gada sākumā. Rakstu piekoriģēju sakarā ar to, ka tiešām biju sajaucis abus pagastus :)

Gravatar kk

2017. gada 23. februārī, plkst. 08:37

Man šķiet, ka kaut kur tepat LV ir iela, kurai pāru skaitļi tiek skaitīti no viena ielas gala, bet nepāra skaitļi no otra gala... vot tikai neatceros, kur tas bija/ir.

Gravatar Toms

2017. gada 23. februārī, plkst. 13:04

Vienu šādu ielu zinu. Ir tāda vieta, kā Babīte. Tur ir Meža iela. Vienā pusē hronoloģiski iet pāra numuri, pret – nepāra. Piedevām tā iela vienā brīdī tiek sadalīta uz pusēm, kas tādiem iebraucējiem rada sajukumu. :)

Saite: https://balticmaps.eu/?lang=lv&centerx=496225.016058256&centery=6312535.795176964&zoom=0&layer=map&ls=o

Gravatar Artūrs Reiljans

2017. gada 26. februārī, plkst. 15:24

Merķeļa iela Rīgā.

Gravatar Allefm

2017. gada 23. februārī, plkst. 08:37

Vēl pāris piemēru. Ciems Mazirbe atrodas divis pagastos — Dundagas un Kolkas. Savulaik Dundagas pagasta Ezermuižās dzīvojošies deklarēja adreses Rojas pagastā.

Gravatar Tjigra

2017. gada 23. februārī, plkst. 09:30

Iela, kur vienā pusē numuri, otrā mājvārdi (lauki) ir Upesgrīvas iela starp Rīgu un Mārupi (vismaz bija, kad dzīvoju tai rajonā, varbūt tagad kas mainījies). Tajā rajonā vispār ir diezgan daudz opciju apmaldīties, arī tāpēc, ka ielu nosaukumi atkārtojas Mārupē un Rīgas Mārupē, kas tehniski ir Rīga, bet starpā pāris kilometri.

Gravatar arnisv

2017. gada 23. februārī, plkst. 09:42

Gribēju piebilst par lielisko adresi "Grīvas iela 11" Iļģuciemā ar trīsdesmit korpusiem, bet diemžēl izskatās, ka tur viss ir sakārtots :( http://balticmaps.eu/?lang=lv&draw_hash=ceuawl&centerx=503031.76002585073&centery=6313598.338229979&zoom=-1&layer=map&ls=o

Gravatar laacz Autors

2017. gada 23. februārī, plkst. 09:44

Jā, tur visu sakārtoja izgājušogad, šķiet.

Gravatar SpiegS

2017. gada 23. februārī, plkst. 10:21

Cik eskjūell pieprasījumus uzrakstīji šo faktu iegūšanai? :D

Gravatar laacz Autors

2017. gada 23. februārī, plkst. 10:22

Šie fakti nāca kā bonusinformācija pamatrakšanas darbos. Attiecīgi - necik :)

Gravatar Edgars

2017. gada 23. februārī, plkst. 15:17

Labs. Interesanti. Tikai izlabo "adminisitratīvais".

Gravatar Vilx-

2017. gada 23. februārī, plkst. 15:29

Nesen mazliet ķēpājos ar pasaules kartes datiem. Uzraku Baarle-Hertog/Baarle-Nassau. Tepat uz Nīderlandes/Beļģijas robežas. Jautri. :) https://en.wikipedia.org/wiki/Baarle-Hertog

Gravatar Klusais

2017. gada 24. februārī, plkst. 12:46

Ziniet, tas ir vairāk vai mazāk jautri, bet vismaz šo vietu aborigēniem un pastam saprotami. Skarbāk ir kad tev ir māja, ir adrese un mājas nosaukums, tu maksā viesus iespējamos nodokļus, īpašuma tajā skaitā - bet neviena pasta nodaļa tevi neapkalpo.. Adrese unikāla, nekas nedublējas. Tas pats nodokļa paziņojums, pavēstes, un citi svarīgi dokumenti iziet aplī pa divām pasta nodaļām, kura katra uzmet virsū sarkanu zieģeli - NEAPKALPO! Latvijas pasts uz maniem e-pastiem izmisīgi neatbild..

Gravatar kk

2017. gada 24. februārī, plkst. 14:43

...tikai bez pasta un aborigēniem vēl ir kurjeri u.c. nepieciešamības, piemēram, neatliekamā palīdzība, ugunsdzēsēji, policija...

Gravatar Nauris

2017. gada 26. februārī, plkst. 03:08

Vēl ar diez gan dīvainu numuru izvietojumu ir Bukultu iela, kur 1 ir abās ielas pusēs un pāra skaitlis vispār mistiski nostaigā.

Gravatar Artūrs Reiljans

2017. gada 26. februārī, plkst. 15:29

Rīgas Raiņa bulvāris ir tāds dīvains hibrīds: sākumā numuri visi pēc kārtas, bet sākot ar Brīvības bulvāri — tikai nepāra.

Gravatar Unabomberz

2017. gada 27. februārī, plkst. 13:22

Savulaik (pirms gadiem pieciem) Brīvības ielā Rīgā bija viens mājas numurs, kurš neietilpa nevienas tiesas piekritībā. Tiesu piekritība piesaistīta RD noteikumiem, bet noteikumos ierakstīts, ka līdz 191. numuram piekrīt vienam Rīgas rajonam, pēc 201. numura otram. Rezultātā man bija divu tiesu (kuras abas mīt vienā ēkā) lēmumi atteikt ierosināt tiesvedību. Iznāca, ka Rīgas centrā ir vieta uz kuru neattiecas nevienas Latvijas republikas tiesas jurisdikcija.

Gravatar Dāvis

2017. gada 27. februārī, plkst. 15:24

Ir vēl daži gadījumi, kas gan jau kādā brīdī tiks sakārtoti, ka adrese ir vienā teritoriālajā vienībā, bet ēka faktiski atrodas citā. Piemēram, Viršu iela 47 Daugavpilī, kas faktiski atrodas Naujenes pagastā: https://www.kadastrs.lv/map/di?xy=662152,202931&z=1000

Gravatar Uldis

2017. gada 5. martā, plkst. 15:13

Ha, hā! Pieķēru! Kāds ir gājis mūzikas skolā un neko neatceras! Emilis Melngailis ir viens no latviešu akadēmiskās mūzikas dižgariem. Šī kunga vārds tik tiešām ir Emilis un nevis Emīls, tā viņs pats sevi dēvēja un nevienam nebija iebildumu. Vismaz attiecībā uz šo konkrēto ielas nosaukumu kļūdas nav.

Gravatar laacz Autors

2017. gada 5. martā, plkst. 15:52

Es zinu. Kur ir problēma? :)

Gravatar Zane_zz

2019. gada 30. decembrī, plkst. 22:23

Pāra un nepāra cipari vienā pusē - Daugavpils iela Jēkabpilī, kas īstenībā ir Rīga-Daugavpils šoseja, bet vēl īstenībāk mājas atrodas pie šosejai paralēlas piebraucamās ieliņas, kas vispār neskaitās iela. Un, kopš mūsu vēstules kādu laiku gāja uz Daugavpili, tagad vienmēr visās adresēs rakstu "iela". Jo citādi "Daugavpils 6" - 6.pasta nodaļa Daugavpilī vai 6.māja Daugavpils ielā, Jēkabpilī? Tikai 100km starpā, turpat vien ir.