✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

2017. gada 7. aprīlī, 34 komentāri

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt nekādi neizdosies. Tas tāpēc, ka reāli fakti bieži vien ticību neiespaido (zinu, zinu - "say whaaaat?!"), savukārt neizbēgami atrodamās nelielās tehniskās nepilnības tiek interpretētas kā neapgāžami fakti, ka autors kļūdās. Tāpēc uztveriet šo kā vēl vienu nedaudz bezjēdzīgu, bet no rakšanas viedokļa patīkamu rakstu gabalu.

Vai paisums ir lielāks pilnā vai jaunā mēnesī? Paisums ir nedaudz lielāks, kad mēness ir vistuvāk Zemei. Tuvumam nav tieša sakara ar to, cik ļoti Mēness ir izgaismots. Piemēram, savā perihēlijā 4. decembrī tas būs vienu dienu pēc pilnmēness, bet tādā pašā attālumā no mums 26. maijā būs pirmā diena pēc jauna mēness. Vikipēdijā ir labs korelācijas grafiks.

Fun fact. Par Supermēnesi sauc brīdi, kad sakrīt pilnmēness un tas ir vistuvāk mums. Lai gan faktiski optiskais objekta izmērs ir tikai par 14% lielāks, pateicoties tam, tiek atstarots pat par 30% vairāk gaismas, nekā pašā mazākajā pilnmēnesī.

Bet, kā tad ar to, ka pilnmēnesī cilvēki jūk prātā? Tas nozīmē, ka ir grafiku laiks!

Man rūpīgi ir krāti visi paziņojumi par ceļu satiksmes negadījumiem, kuri ir noziņoti Waze aplikācijā. Kopā esmu sakrājis divus miljonus (!) lietotāju iesūtītos ziņojumus, no kuriem par negadījumiem Latvijas teritorijā ir nepilni 24 tūkstoši. Paņemsim posmu kopš pagājušā gada 3. maija, pretī saliksim mēness fāzes.

Pilnmēness un ceļu satiksmes negadījumu skaits. #correlatethat

Iepriekšējā bildē pilns mēness ir tad, kad oranžā līnija ir augšā, jauns mēness - kad lejā. Novembra sākumā, janvārī un februāra beigās bija meteoroloģiska rakstura katastrofas. Pārējā laikā ir skaidri redzams, ka korelāciju nav.

Starp citu, tagad katrs iedod nedaudz respekta tam, kurš vikipēdijā liek visu šo detalizēto meteoroloģisko novērojumu vēsturi. Kaut bez atsaucēm.

Teiksiet - sūds tā vāze. OK. Te būs apdrošinātāju dati par ceļu satiksmes negadījumiem, kuru rezultātā ir reģistrēts apdrošināšanas gadījums. Tie ir 30 tūkstoši CSNg laika posmā no 2005. gada 1. janvāra līdz 2013. gada novembrim.

Anonīmais labvēli! Ja lasi un Tev ir pieejami svaigāki dati, dod ziņu :)

Pilnmēness un ceļu satiksmes negadījumu skaits 2005-2013. Spied uz bildi, ja gribi kaut ko saskatīt.

Ja ļoti interesē precīzi skaitļi, tad vari pats iepazīties (Excel fails ar datiem pa dienām, mēness atstarotās gaismas daudzumu un grafikiem).

  • Kaspar, a Kaspar! Tu mums par ceļu satiksmes negadījumiem? Neticēsi, bet es strādāju kontaktu centrā/zvanu centrā/klientu apkalpošanā/esmu glābšanas dienesta operators. - Sarunu iesāk kāda meitene. - Mums, tici vai nē, pilnmēnesī zvana visādi dīvaiņi.

Noteikti. Es brīnītos, ja nezvanītu.

Precīza statistika (šoreiz gan būs jātic uz vārda, jo skaitļi nav publicējami) par dažiem kontaktu centriem neliecina, ka saņemto zvanu skaits pieaugtu tieši pilnmēnesī. Ir pāris tipiņi, kas tādā naktī piezvana un padīvaiņo, bet tas arī viss. Tie ir tie pilnmēnessticīgie. Tas ir apburtais loks - ticot, ka pilnmēness tevi ietekmē, tu pats sāc tā uzvesties. Bet tie ir daži gadījumi uz tūkstošiem pacelto zvanu, izlasīto e-pastu un visa pārējā fona. Tā pat nav pile jūrā vai okeānā. Tas ir homeopātisks preparāts.

Tātad, nevajag aizmirst būtisku faktoru - pilnmēness ietekme ir lielā mērā pašsuģestija. Tie ir garīga rakstura efekti (nesaku, ka cilvēks nav vesels). Ja diktiņ tic, tad var arī parādīties kādi simptomi. Vai arī var izlauzties uz āru cītīgi slēptas lietas, kuras reizi 29.5 dienās oficiāli un godīgi var neturēt iekšā ;)

Ja jums šķiet, ka ir savādāk, tad palūgšu pamatot ar datiem. Neder "man teica" vai "pats zinu". Konkrētus skaitļus pilnmēness datumos un konkrētus skaitļus ārpus tiem. Savādāk tāda tukša runāšana. Šis visvairāk attiecas uz tiem, kas ir dzirdējuši, ka policisti pilnmēness naktīs tiekot biežāk izsaukti, vai arī tad palielinās noteiktu veidu noziegumu skaits. Atļaušos teikt, ka blefojat.

Es zinu, ka tavs bērniņš sūdīgi guļ un dīvaini uzvedās tieši tad, kad ir pilnmēness. Zinu arī to, ka viņš to dara citās dienās, tikai tu nekādi nevari ne uz ko norakstīt. Pilnmēnesī paveikts nedarbs ir vieglāk atminams kā "sevišķos apstākļos noticis notikums". Ja es būtu zinājis, ka tāda lieta eksistē, bērnībā visus nedarbus būtu paveicis tieši pilnmēnesī.

Mēness ietekmē augus un dzīvniekus tiktāl, cik tā ir atstarota Saules gaisma un gaiša nakts, kas nedaudz izjauc ritmu, rada mulsumu var tieši pretēji - labākus apstākļus savu darbiņu darīšanai.

Un vēl viena interesanta lieta. Vislielākais paisums ir tad, kad mēness un Saule atrodas vienā virzienā no zemes (pavasarī). Tad paisuma un bēguma starpība vidēji ir par kādiem 5cm lielāka, nekā citkārt. Un paisums, lai cik tas dīvaini nebūtu, ir gan tanī pusē, kur ir Mēness, gan diametrāli pretējā pusē, kamēr sānos ir bēgums. Te ir vecmodīga animācija par šo tēmu.

Kad sāku lasīt par plūdmaiņām, tad pasēju diezgan daudz laika. Izrādās, ka nekas tur nav tik vienkārši kā šķita. Augstākā reģistrētā paisuma un bēguma starpība ir Kanādā - 16.3m...

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar Kalvis

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 10:16

Korelācija starp CSN skaitu un izgaismojumu ir viegli negatīva. Tas nozīmē - vairāk gaismas, mazāk CSN. Cool! Bet vispār jau korelācija ir tik maza, ka droši var apgalvot šitie apstākļi nav savstarpēji saistīti.

Gravatar lyrfeel

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 10:33

Labs darbiņš!

Iedošu vēl ideju. Next level.

Tagad visu to pašu CSN padarīšanu lūdzu uzliec retrogrādam Merkuram. Tam arī savi periodi un novērota ietekme, un tāda grafika analīze varētu būt daudz sakritīgāka (very latvian), nekā pilnmēness. Kontaktu centrs arī zinās piekrist, ka Merkurs retrogrādā ir the scheeeet! ;D

Kurš par retrogrāda Merkura grafiku? Iebļaujas! Jeiii!

Gravatar laacz Autors

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 10:38

Varbūt man uzreiz samest vienā grafikā ne tikai retrogrādo merkūru (http://www.produkti.lv/images/images/produkti/s/brendijs-merkurs-38-0-5l.jpg), bet arī visu pārējo astroloģiju? :) Esmu ar mieru, ja kāds zin kādu feinu vizualizācijas veidu, samest avārijas normālā astroloģiskajā kartē ;)

Gravatar darklight

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 10:57

Bet pilnmēness laikā krogi ir pilnāki, un cilvēki vairāk dzer. To tev jebkurš bārmenis / nakts veikala pārdevējs pateiks.

Gravatar laacz Autors

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 10:57

Es parunāšu ar pāris kroģeriem, lai paskatās datus pa dienām.

Gravatar Mr. Serge

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 13:24

Tātad, par krogiem. Mēs pilnmēnesi vienmēr ņemam vērā un vienmēr uz to atsaucamies. Tam ir nozīme. Un šo nozīmi Kaspars ļoti labi aprakstīja rindkopā par kontaktu centru. Cilvēki reāli pavelkas uz sūdu vārīšanu pilnmēness laikā. Tikai tas darbojas otrādāk — nevis gaida pilnmēnesi, lai vārītu sūdus, bet gan ierauga, ka ir pilnmēness un iespringst uz sūdu vārīšanu, jo zina, ka ir attaisnojums. Mēs, kroģeru ģilde, jau izsenis pilnmēness laikā dzeram paši, jo zinām, ka šis ir tas laiks, kad ir piedodami nebūt pie ģimenes un ir jāpalīdz arodbrāļiem tikt galā ar idiotiem, kas izdomājuši sūdus vārīt Lielā Luktura ietekmē. /kroģeris ar 10 gadu stāžu

Gravatar laacz Autors

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 13:38

Tātad, nekā mistiska. Sociālantropoloģiski iemesli. Movin on.

Gravatar Mr. Serge

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 15:23

Tieši tā. P.S. Sagribējās uz Kanādu.

Gravatar Uhh

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 12:12

Visa būtība ir tur, ka ja "jebkurš profesijas X pateiks" ka viņš pamana saistību, tad tas nebūt nenozīmē, ka tāda saistība tur ir, jo šis apgalvojums vairāk ir par pamanīšanu, nevis pašu lietu.

Atceros (n gadus atpakaļ, tāpēc neatradīšu) lasījis statistisku pētījumu par to pašu laacz minēto call centru situāciju, kur īpaši izcēlās parādība, ka operatori (tur laikam bija viens no 911 reģioniem) bija pamanījuši faktu, ka pilnmēnesī ir vairāk ziņojumu, bet paskatoties uz datiem - gan kopējiem, gan tieši konkrēto aptaujāto cilvēku saņemto zvanu datiem, tā nebija.

Skaidrojums īstenībā ir diezgan vienkāršs, ja skatās uz to, kā strādā cilvēku psiholoģija un atmiņa - uzmanību pievērš neparastām lietām un īpaši to sakritībām. Ja sagadās, ka pilnmēness sakrīt ar "pīķi" dīvainībās, tad šādu faktu cilvēki atcerēsies gadiem, savukārt pilnmēness reizes, kad nekas īpašs nenotiek, cilvēki īsti nepamana un pat ja pamana tad pēc tam neatceras. Attiecīgi, ja mēs mēģinam atcerēties, tad mums atmiņa piespēlēs smagi sašķobītus datus.

Par alkoholu - jāatrod kontakti kādam, kas strādā kādā no tirdzniecības ķēdēm ar pieeju detalizētajiem pārdošanas datiem, to ir triviāli nomērīt.

Man ļoti šķiet, ka tā nebūs (piem. http://psycnet.apa.org/journals/bul/97/2/286/ zolīdi skatās gan uz psihiatrisko klīniku incidentiem gan pašnāvību zvaniem gan noziegumiem, un konstatē, ka nav saistības), bet intereses pēc var paskatīties kā ir tieši pie mums tieši šai lietai.

Gravatar Egita no Virtuves

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 11:02

Pirms astoņiem gadiem gadījās būt Rīgas dzemdību namā. Tur nodaļā pie sienas ir smuka tabula-kalendārs, kurā tiek ar sarkaniem un ziliem rimbulīšiem atzīmēti dzimušie bērni katrā no datumiem. Kaut kā bija sakritis, ka tieši ap pilnmēness datumiem bija visvairāk rimbulīšu. Fotofiksācijas, protams, nav, kopš tā laika arī neesmu tur vairs bijusi, bet toreiz sasmaidījos, ka vecmātēm taisnība - pilnmēnesī bēbji kā korķi no šampanieša pudelēm sprāgst ārā :)

Gravatar laacz Autors

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 11:04

Vajadzētu piefiksēt. Tad varētu arī pārbaudīt.

Gravatar Mr. Serge

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 13:28

Jaundzimušo dati ir publiski pieejami. Uz sitiena neatradu, bet Veselības ministrijai var uzjautāt. Ja sportiskā interese ir, varu iespringt.

Gravatar laacz Autors

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 13:39

Dati ir viena iesnieguma attālumā. Otrajai daļai sarūpēšu.

Gravatar Manfreds

2017. gada 8. aprīlī, plkst. 17:36

Rīgas jaundzimušie ar visiem vārdiem atrodami tepat, pie Rīgas atvērtajiem datiem https://opendata.riga.lv/visas-datu-kopas.html

Man te studenti bišķu paskaitīja tos, treniņu nolūkos, tāpēc nav viss perfekti, bet ir http://ej.uz/q935 Pirmo lapu pašķirt vajag, to man viņi aizmirsa salabot

Gravatar Paksis

2017. gada 9. aprīlī, plkst. 13:25

Personas kodu pirmās daļas - brīnišķīgs materiāls totālam pētījumam par pilnmēness saisti/nesaisti ar piedzimšanas laiku:)

Gravatar Jānis

2017. gada 11. aprīlī, plkst. 16:41

Ja analizē dzimstību, tad no datu kopas būtu jāizņem ārā plānotie ķeizari, kuri notiek tad, kad dakteriem ērtāk, nevis "pēc mēness fāzēm" :) Lai gan, ja tie ir pietiekami izsmērēti pa dažādām mēness fāzēm, tad tas neietekmē korelācija vai tās trūkumu.

Gravatar lusija

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 16:08

Bija pētījums par menstruālo ciklu , kas sasaistās ar mēness fāzēm (biežāk Tās dienas sākas jaunā mēnesī), tad nu arī rezultāts...

Gravatar Edgars

2017. gada 24. aprīlī, plkst. 14:39

Par dzemdību namu varu apstiprināt (kaut gan ar nenobildēju), bet tur ir pie sienas kalendārs ar uzlīmītēm, kuru ir vairāk ap pilnmēnesi. Turklāt, kad jautājām pēc ģimenes istabiņas - tad tā arī teica, - tagad pilnmēness, visas istabas aizņemtas :( Bet, es pieļauju, ka pilnmēness ietekmē, bet pavisam nedaudz, ka ietekme nav statistiski apstiprināmas. Pieļaju, ka pilnmēness "vēsturiski" varētu ietekmēt tādējādi, ka tā laikā bija gaiša nakts, ka varēja iet medīt, vai uzbrukt kādam, tā ka džeki varētu būt viegli agresīvāki, bet lielākā daļa prot savaldīties :D

Gravatar Ģirts

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 11:26

No CSN datiem var secināt, ka starp tumšo un gaišo gada laiku starpība tikai 5%, bet mūs biedē visu laiku, ka tumšajā laikā vienmēr daudz vairāk avāriju. Bet toties piektdienās 13. datumos, gan ir 2x mazāk avārijas nekā ikdienā :)

Gravatar Ģirts

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 11:31

Labojums, piektdienās 13. datumos, ir par 13% vairāk CSN nekā ikdienā.

Gravatar Oto

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 15:03

No šī varētu sarēķināt kāda ir ietekme laika grozīšanai. Vai stundas pārcelšana atpakaļ ziemā padara rītus gaišākus un satiksmi drošāku vai nē.

Gravatar Jurz

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 12:16

Lācz, ja tu šitā turpināsi un izpaudīsies arī par planētām, tad drīz sačakarēsi atrologiem visu metodoloģiju :)

Gravatar Oto

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 15:04

Pieļauju, ka astrologiem metodoloģija ir jāpamaina līdzīgi kā homeopātijai , jo tālāk kosmiskais ķermenis, jo lielāka ietekme :)

Gravatar Oto

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 15:07

>Man rūpīgi ir krāti visi paziņojumi par ceļu satiksmes negadījumiem, kuri ir noziņoti Waze aplikācijā.

Šis ir slikts avots, jo iespējams pilnmēness laikā Waze lietotāji sūta mazāk ziņojumu ;)

Vai no šejienes nevar datus aizņemties? Neesmu gan drošs vai tur ir pilnīgāki dati, jo divus man zināmus negadījumus tā arī tur neatrodu: https://www.ltab.lv/map/

Gravatar Exo

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 22:00

Prieks, ka tiek tērēts laiks un enerģija šādas informācijas un statistikas izveidei. Līdz šim likās, ka kaut kādai ietekmei taču jābūt, skat, cik daudz literatūras par Mēnesi sadrukāts. Bet, izrādās, nē. Nezinu, vai tā ir korelācija, bet jo vairāk pēdējā laikā sāku interesēties par astronomiju, jo mazāk saprotama man kļūst astroloģija.

Gravatar Oto

2017. gada 7. aprīlī, plkst. 22:56

Vēl ienāca ideja, ka drošvien ir korelācija starp apmākušos laiku un avārijām, jo nedaudz lietainā laikā vairums brauc kā apdullušas mušas.

Gravatar Zirks

2017. gada 8. aprīlī, plkst. 11:01

Pats strādāju policijas dežūrdaļā un pieņemu cilvēku zvanus. Tici vai nē, bet dīvaiņu zvani kļūst ievērojami vairāk 2-3 dienas pirms pilnmēness. Pašā pilnmēness dienā tie kļūst mazāk un tad 1-2 dienas pēc pilnmēness atkal mazliet aktivizējas, bet ne tik daudz kā pirms pilnmēness. Un šeit es nepiekritīšu viedoklim, ka cilvēki paši sevi tā noskaņo,zinot, ka ir pilnmēness. Liela daļa no tādiem izsaucējiem, tiešām, neseko Mēness fāzēm un labi,ja vispār ieskatās kalendārā. Tas ir no paša pieredzes. Šajās dienās, ko minēju, pirms pilnmēness, ļoti bieži zvana ļoti cienījama vecuma pensionāres, kurām bieži vien šķiet,ka kāds mēģina viņas noindēt ar dažādām gaistošām indēm vai kurām šķiet,ka kaimiņi blakus dzīvoklī ražo narkotikas un viņas esot sajutušas dažādas ķīmiskas smakas. Viena šāda kundze ap 80 bija pat ar makgaivereni aizlīmējusi visas elektrības ligzdas un visas ventilācijas lūkas savā dzīvoklī. Otra no cilvēku grupām,kas aktivizējas šajā laika posmā, ir vīrieši vecumā ap 40, kuri kļūst ļoti agresīvi un katru kaimiņu vai līdzcilvēku neizdarību ļoti saasināti uztver un kļūst pat mazliet neadekvāti. Citās dienās, kad nav vai netuvojas pilnmēness, tad šie vīri ir krietni vien adekvātāki. Trešā no cilvēku grupām, kas šajā laika posmā aktivizējas ir personas, kurām reāli ir psihiski traucējumi un tās pat ir ārstu uzskaitēs, bet nu šī trešā grupa nav tik aktīva pilnmēness laikā, kā manis nosauktās pirmās divas. Policijā strādāju jau vairāk par 10 gadiem, tādēļ šis viss ir no paša pieredzes. Nezinu, kā ir ar izsaukumu un pārkāpumu skaitu pilnmēness laikā, vai skaitļi ir lielāki kā ikdienā, to neesmu tā rēķinājis.Ja kaut kad darbā būs vairāk laika,tad mēģināšu iegūt šādus skaitļus un padalīšos. Bet par dīvaiņu zvaniem gan ir tiesa.

Gravatar nevēlos

2017. gada 12. aprīlī, plkst. 19:47

lūk, kad būs dati, tad arī runāsim.

Gravatar e-remit

2017. gada 10. aprīlī, plkst. 17:13

Raksts parādījies pietiek.com :)

Gravatar K

2017. gada 11. aprīlī, plkst. 16:53

Vēl nesen par šo domāju. It kā statistika ir nepielūdzama, tomēr, vai visus čp, kas notiek pilnmēnesī var izmērīt. Piekrītu komentāram augstāk, policistiem, glābšanas dienestu darbiniekiem un slimnīcu personālam būtu veseli palagi, ko par šo laiku stāstīt.

Gravatar nevēlos

2017. gada 12. aprīlī, plkst. 19:49

Sen ir noskaidrots, ka tā ir "basņa". Lasīt skeptiķu, kritisko domātāju tekstus, lūdzu.

Gravatar ...

2017. gada 26. aprīlī, plkst. 19:52

Ieteiktu no datu kopas izņem ārā CSNg, kuri notikuši darba laikā no 9:00-20:00 (šie gadījumi notiek neatkarīgi no pilnmēness) un atsevišķi iedot pazīmi darba dienas + chill (1,2,3,4,7) vai weekends (5-6), ir jābūt atšķirībai, pārbaudījis gan neesmu. Tajā fāžu failā kas tad beigās skaitās pilnmēness? Kādas ir koeficientu robežas pilnmēness izpratnē?

P.S. Vispār par ceturtdienu ir jāapdomā, tagad jau jaunieši dzer un ālējas 4,5,6 :)

Gravatar Modris

2017. gada 14. maijā, plkst. 23:40

Es domāju, ka daudz kas atkarīgs no indivīda bioloģiskiem ritmiem. Diemžēl neizdodas šeit pievienot programu.