← Uz sākumu

Kur ir tavas izmaksas?

2017. gada 30. maijā, 20 komentāri

Vairākkārtīgi esmu saņēmis jautājumus par to, kāpēc es nepubliskoju dažādas izmaksu pozīcijas. Kāpēc to neviens nedara? Tam ir vairāki apsvērumi.

Sāksim ar to, ka fiksētu likmi par vienību bieži vien izmanto tāmēšanā, bet dzīvē šādu ciparu Tev paprasīs reti. Ja vien nenojautīs, ka esi maksātājs.

Piemēram, man tāmē melnzemes nostumšana bez izvešanas bija ierakstīta 800€, lai gan praksē cipars sanāca 3x mazāks. Citās pozīcijās, savukārt, risinājumu vai vēlmju dēļ cena var pārsniegt prognozēto. Pasmelties šos aptuvenos ciparus var kaut ikgadējā abc.lv būvizmaksu katalogā (2017. gads, 2016. gads, 2015. gads, 2014. gads). Kopējo tendenci (cenas kāpj, krīt, cik ļoti?) var iegūt pie mūsu valsts galvenajiem statistiķiem. Tālāk seko SS sludinājumi.

Par "Būvniecības ABC". Ņemiet vērā, ka tur cenu pozīcijas ir indikatīvas un respektīvā tabula un tās cipari nav mainījušies jau kopš 2014. gada ;)

Cena veidojas ļoti dažādi. Lomu spēlē gan "pasūtītāja seja", gan "cilvēks", gan "cepure", gan potenciāla ilgtermiņa sadarbība, gan apjoms, gan sagaidāmais "čakars", un daudz kas cits. Katrs gadījums ir individuāls un, publicējot nolīgto cenu sev, es varu nostādīt nepatīkamā situācijā darītāju, jo citiem pasūtījumiem jebkurš no minētajiem parametriem var būt savādāks.

Cenai vienmēr būs reģionāls raksturs. Piedāvājums, konkurence, piegādes izmaksas.

Tas pats attiecas arī uz materiāliem. Ja gādā pats, esi draudzīgs, pretimnākošs un pieklājīgs, tad saņemsi daudz individuālāku pieeju un tipisko 20% (atsevišķos gadījumos 30%) atlaidi no veikala cenas. Kā jau visur, atlaides nesummējas - ja precei jau ir akcija, tad tai vairs atlaidi nedod.

Vai meistari strādās ar saviem materiāliem, vai taviem? Viņu materiāli gandrīz vienmēr būs dārgāki, neskatoties uz to, ka pašizmaksa noteikti būs zemāka. Te vienmēr ir vērts padomāt - vai tās papildus izmaksas ir tā vērtas, lai pats visu rūpētu un organizētu. Bet, ja esi ar mieru sagādi veikt pats, tad nereti vēsi varēsi sarunāt apmaksāt tikai brigādes darbu.

Un, beigu beigās, cenas mainās. Ja pirms gada tirgus diktēja vienu cenu, tad pēc gada tā var būt lielāka. Tas attiecas kā uz darbu, tā uz materiāliem. Uz pēdējiem it sevišķi.

Skaidrs, ka Tu noteikti visu šo saproti un cenu vēlies uzzināt salīdzināšanas vajadzībām. Diemžēl, bez tādiem foršiem kā Tu, ir arī tādi, kas piezvanīs traktoristam un teiks - "Rau, tu tur čalim par kapeikām raki pagājušogad, kāpēc man tāds cipars?!". Pat, ja ir argumenti, nedaudz stulbi taisnoties par savu likmi.

Nevajadzētu ieciklēties uz oficiālajos aprēķinos izmantotajām mērvienībām. Piemēram, traktors, visticamākais, algu gribēs par stundu, nevis, kā ierasts tāmēs, par kubikmetra izrakšanu vai kvadrātmetra panēšanu. Mūrnieks, savukārt, cenu noteiktu "uz aci". Visādi gadās. Atskaitei gan var izmantot augstāk minētos aptuvenos ciparus.

P.S. Šis ieraksts noteikti tiks papildināts būvniecības laikā ar jaunām lietām, kuras uzzināšu par cenu veidošanas politiku :)

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar Ernests

2017. gada 30. maijā, plkst. 16:03

Piemēram dotajā brīdī pamatu veidņi ir aizsisti uz mēnesi uz priekšu - ir pieejami vainu ļoti tālu, vai ļoti dārgi...

Gravatar laacz Autors

2017. gada 30. maijā, plkst. 16:04

Betonēšanas brigādes arī mēnesi - pusotru uz priekšu.

Gravatar Nezinītis

2017. gada 30. maijā, plkst. 16:10

Bet tomēr - par izmaksām. Vai nav tā, ka beigu beigās nemaz tik ļoti dārgāk nav pasūtīt visu būvniecību no A-Z no kāda uzņēmuma, kurš tajā specializējas un to lietu pieprot? Cik ļoti liels (procentuāli) ietaupījums ir pašam ar to visu čakarējoties?

Gravatar laacz Autors

2017. gada 30. maijā, plkst. 16:13

Nav viennozīmīgas atbildes. Viennozīmīgi, pasūtot no A līdz Z, jāņem vērā, ka uzņēmumam ir papildus izdevumi - amortizācija, algas, nodokļi, citi svarīgi un ne mazi izdevumi. Tie visi arī jāapmaksā. Vēl viena nianse - vajag visu naudu uzreiz (vai pa daļām - kā nolīgst).

Procentuāli ietaupījumu aprēķināt ir ļoti grūti, bet lēšu 30% robežās. Protams, nerēķinu sava laika alternatīvā izmaksas.

Gravatar Ernests

2017. gada 30. maijā, plkst. 16:51

15-20% robežās ja nolīgst brigadieri, kas visu tavā vietā organizē

Gravatar krizdabz

2017. gada 30. maijā, plkst. 20:24

Cik būtisku daļu no kopējās summas sastāda abpusēji zināma nodokļu nemaksāšana?

Gravatar laacz Autors

2017. gada 30. maijā, plkst. 20:28

Vai tad to nevar izrēķināt? Tu par PVN, sociālo, ienākuma? Kuru?

Gravatar krizdabz

2017. gada 30. maijā, plkst. 21:39

Nu pamatā jau PVN. Man kaut kā ir radies priekšstats, ka būvniecības nozarē var daudz ko sapirkties lētāk, ja maksā skaidrā naudā un neapgrūtinot sevi ar nodokļu nomaksu. Jeb tas ir mīts?

Gravatar laacz Autors

2017. gada 31. maijā, plkst. 11:02

Tā ir visās nozarēs, kur pārdevējs vai pakalpojumu sniedzējs neapgrūtina sevi ar nodokļu nomaksu. Netakarīgi no jomas.

Gravatar KKTK

2017. gada 31. maijā, plkst. 10:47

Nav taisnība, ka meistaram vienmēr materiāli dārgāki. Viņš kā mega pircējs veikalā dabū savu atlaidi kuru tu tur nekad neizdīktu. Atšķirība tikai tāda, vai viņš uz to vāra vai nē.

Gravatar laacz Autors

2017. gada 31. maijā, plkst. 11:04

Vārīšanā ir nosacīts jēdziens. Sagāde arī kaut ko maksā (aizbraukšana, pirkšana, vešana, nešana, utt). Un visbiežāk viņam nav labāka atlaide kā Tev, ja pieteiksies pie projekta vadītāja. Tie paši 20% standartā līdz pat 30%, ja esi iepazīts. Pie kam, liela daļa nemaz neafišē savas atlaides, kā rezultātā tās automātiski nonāk peļņā.

Gravatar gizmo

2017. gada 18. novembrī, plkst. 23:27

Kad uzcelsi maju, ieliec vismaz galvenas izmaksu pozicijas. Tiem, kas taisas buvet tas noderes. Ari aiznemoties labi salidzinat cenas credit.lv, lai zinatu ka labak rikoties.

Gravatar Kazino

2020. gada 6. februārī, plkst. 13:36

Izmaksas var arī izrēķināt balstoties uz standarta izbūves cenām konkrētiem projektiem, kas jau ir celti iepriekš - vienkārši jāpakonsultējas.

Gravatar Rapsis

2018. gada 2. februārī, plkst. 11:57

Paldies par ABC katalogu.

Gravatar BungaBungo

2018. gada 4. martā, plkst. 18:53

Par izmaksām - pareizi rakstīji, ka tāmē viens cipars, dzīvē cits. Kāpēc? Vairāk izklausās, ka tāme ir tāmes pēc, "a ja nu kāds arī paņem par šādu ciparu.." Protams, nebeidzamais stāsts par pēvēen.