← Uz sākumu

micro:bit

2017. gada 8. oktobrī, 17 komentāri

Grūti man to atzīt, bet programmēšana daudziem nav nekas tāds, kas uzreiz aizrauj :) Lai arī bērnam nevēlos piespiedu kārtā likt to darīt, taču paplašināt redzes loku nebūt par sliktu nenāks. Tāpēc iedomājos, ka varbūt kā motivators varētu kalpot kaut kas, kas programmēšanas procesā radīto transformē reālajā dzīvē, bet aizvien izskatās gīkiski, kā arī ir pārnēsājams. Un neprasa spēju lodēt, programmēt GPIO, izmantot breadboardus un tā tālāk.

Pēc neilgas izpētes (alternatīvu nemaz nav tik daudz) es noskatīju Micro:Bit, kas ir BBC iniciēts produkts skolām. Izplatītājs Latvijā ir Lemona, pie kura to iegādājos par 16.90€.

Micro:Bit aparāts darbībā
Micro:Bit aparāts darbībā

Par šo naudu Tu iegūsti ierīci, kura jau pati par sevi satur:

  • Apmēram 5x5cm platīti
  • 5x5 LED lampiņas (ar maināmu spožumu)
  • Divas spiežamas podziņas
  • Barojas no microUSB vai 3V baterijas
  • Bluetooth LE
  • Trīs asu akselerometrs
  • Trīs asu magnetometrs (kompass vai metāla detektors)
  • 23 papildus pin'i (6-17 GPIO, 6 analogie ievadi, seriālais I/O, SPI un I²C)

Programmēt var vairākos veidos.

Pirmais ir viņu lapā makecode.microbit.org, kas ir vizuāli ļoti līdzīga tam pašam Scratch. Klucīšu lipināšana ar pelīti un viss. Kreisajā pusē ir MicroBit emulators, kurš momentāni ataino uzrakstīto. Var pārslēgties arī uz JavaScript versiju, bet tur var zust savietojamība ar redaktora klucīšu versiju.

Otra versija arī ir webā - python.microbit.org, bet ļauj rakstīt kodu pitonā.

Abos divos gala rezultātu var lejupielādēt .hex faila formātā, to saglabāt uz datoram pievienotā Micro:Bit kā parastā USB diskā. Pēc brīža ierīce būs restartējusies un uzprogrammētais tur skraidīs. Ja bērns grib parādīt vecvecākiem, kuri no tā neko nesaprot, tad var pieslēgt pie jebkura USB spēka avota un nēsāt šurpu turpu.

Micro:Bit programmēšana
Micro:Bit programmēšana

Ir vēl trešā opcija, kura ļauj visu to darīt lokāli uz datora, izmantojot Python - mu. Baisa kaudze ar dependencies, kā arī uz meitas datora nekādi neizdevās iemācīt atpazīt pievienoto Micro:Bit. Bet, ja izdodas palaist integrācijā ar ierīcīti, ērti.

Ko var darīt? Var vienkārši slēgāt gaismiņas, var reaģēt uz pogu spiedieniem, temperatūru, ierīces kustību, orientāciju magnētiskajā laukā, utt. Iespēju ir daudz, to ir stipri pagrūti aprakstīt. Viens piemērs, kuru var uztaisīt, ir reakcijas spēle.

Ja būs pieejamas divas ierīces, tad var mācīt bērnu komunikācijas pamatus, jo, kā jau minēju, ierīcēm ir Bluetooth un parastais radio.

Iespējams iegādāties jau gatavus inventor's kit, kas satur breadboardu, pāreju no Micro:Bit uz vieglāk prototipējamiem un kaudzīti lampiņu, motoriņu, utt. Lai gan mūsu Lemonā tas maksā par trešdaļu vairāk, nekā Lielbritānijā, ar saviem 30€ nav nemaz tik traki.

Ja nav skaidrs, ko darīt ar raspberiju, jo lodāmurs ir pilnīgs kosmoss, tad šī uzparikte noteikti ir kaut kas elegantāks no pilnīga iesācēja skatu punkta.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar UL

2017. gada 8. oktobrī, plkst. 22:52

Tajā Inventor's kit tak paša mikrobita nav, ja?

Gravatar laacz Autors

2017. gada 8. oktobrī, plkst. 22:54

Šķiet, ka nav gan.

Gravatar Sirdsvaldis

2017. gada 12. oktobrī, plkst. 07:35

Pimoroni veikalā var atrast komplektu, kurā ir arī pats micro:bit. 37 angļu naudiņas

Gravatar Uhh

2017. gada 11. oktobrī, plkst. 22:12

Nav, tur ir breadboard+platīte kontaktu izvēršanai, čupiņa dažādu elektronikas detaļu, un grāmatiņa ar 10 eksperimentiem.

Man pie tā visa vēl būtu prasījies bateriju turētājs (https://www.kitronik.co.uk/2271-2xaaa-battery-cage-with-jst-connector.html) - neiedomājos paņemt, sīkums, bet būtu krietni ērtāk.

Gravatar Vilx-

2017. gada 9. oktobrī, plkst. 01:07

Pastāsti vēlāk, cik labi ar to izdevās motivēt bērnu. Mani arī tas interesē! :D

Gravatar Edijs

2017. gada 9. oktobrī, plkst. 15:53

Links uz python.microbit.org jāpielabo. ;) Bet štelle rādās interesanta un ērtāka par rasberry. Jāskrien pakaļ. Es gan savējam vienu vakaru iebaroju qBasic, viņš pat pavilkās, zīmēja līnijas un aplīšus, saprata FOR cikla darbību, utml., taču es nonācu pie atskārsmes, ka jātēmē augstāk, nav ko čakarēt prātu ar qbasic. Tas bija labs sākums dažiem vakariem, tagad var ņemt nākamo līmeni.

Gravatar laacz Autors

2017. gada 9. oktobrī, plkst. 15:56

Paldies, linku pielaboju.

Gravatar Edijs

2017. gada 9. oktobrī, plkst. 16:21

Baah, iemetu grozā gan pašu aparātu, gan inventor's kitu, nu tik vakarā spēlēšos - še tev, Latvijā nav, jāgaida piegāde no Lietuvas, grrr.

Gravatar Gatiuss

2017. gada 10. oktobrī, plkst. 07:19

Meitenēm pievilcīgāks varētu būt šis projekt https://jewelbots.com/

Gravatar TQ

2017. gada 10. oktobrī, plkst. 15:36

Man patika arī MIT App inventor - http://appinventor.mit.edu/explore/ai2/paintpot-part1.html. Pieslēdz kompi vienā tīklā ar ar androīd telefonu un aiziet.

Gravatar ctrnz

2017. gada 22. oktobrī, plkst. 15:53

Kā reiz pagājušonedēļ "atnāca" no āmerikas kickstartera projekta produkts no Plumbgeeka http://www.plumgeek.com/ringo.html Šobrīd iepazīstamies ar sensoriem, bet nu gana daudzfunkcionāls. Programmējams caur Adruino. Ir jau padomā dažas lietas, ko var sataisīt, redzēs kā ies. Noteikti learning curve ir laikietilpīgāka.

Gravatar Valko

2017. gada 29. oktobrī, plkst. 18:44

Nu kopumā laba štelle! Laikā kad es tā teikt attīstījos, par ko tādu varēja tikai sapņot, bet nu tas tā. Cik man liekas no ''Raspberry Pi'' famīlijas tur to alternatīvo variantu ir pat vairāk. Starp citu, tas Jewelbots izskatās kaut kas tāds ko tok varētu klusītēm piespēlēt sīkajai. :)

Gravatar Edgars

2017. gada 19. decembrī, plkst. 12:29

Sveiks, vai ir kāds apdeits par bērna motivēšanu? :) Daikts gan Lemonā maksā jau 23 EUR...

Gravatar laacz Autors

2017. gada 19. decembrī, plkst. 12:32

Sākumā bija interesanti. Pēc tam apsīkās, jo ir interesantākas lietas :)

Gravatar laacz Autors

2017. gada 19. decembrī, plkst. 15:10

Nē :) Man patlaban būs ar meitu kopā atvaļinājums. Parotaļāsimies vēl :P