✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

eID un jaunais mobilais e-paraksts

2017. gada 15. decembrī, 16 komentāri

Aizvakar saņēmu e-pastu no eParaksts.lv komandas, ka no nākamā gada 2. janvāra vairs nebūs iespējams elektroniski parakstīt dokumentus, autentificējoties viņu lapā ar internetbankām. Turpmāk, lai varētu parakstīties, nāksies izmantot eID karti vai topošo eParaksts Mobile. Es pāris reizes paprovēju to darīt ar eID, bet tā kā smartID ir daudz parocīgāk (nav jāmeklē lasītājs, jāmeklē ID karte, jāsprauž viss datorā), tad nepiekopu.

TL;DR (Windows un Chrome lietotājiem)

Ieteikums eParaksts komandai. Izvietojiet kādā lapā vienkāršu instrukciju ar visiem soļiem, pareizām saitēm un to visu pirms tam pārbaudiet. Savādāk visa šī padarīšana kļūst par kaut kādu neciešamas frustrācijas epicentru.

Garā versija seko.

Tā kā savā dziļākajā būtībā esmu early adopter, kā arī mīlu elektroniski parakstīt lietas, tad steidzu pieteikties jaunajam risinājumam. Tā kā esmu arīdzan dikti slinks pat tad, ja man jākoordinē ir bezmaksas kurjers, nolēmu, ka jāparaksta visa tā padarīšana ir elektroniski un pavisam attālināti.

Mājas dators jau bija darbojies ar eID kā autentifikācijas rīku. Domāju, ka viss būs klikatu, klakatu - gatavs. Nekā nebija, Kaspar.

Sākumā pieteikšanās lapa uzstājīgi prasīja instalēt kaut kādu pārlūka paplašinājumu, kurš, palaižot piedāvāto instalāciju, nemaz neuzinstalējās. Varbūt uzinstalējās, bet lapa turpināja teikt, ka vajag instalēt to paplašinājumu. Nu, labi. Pasūdzējos, aizmirsu.

Šodien nolēmu tomēr to visu lietu nodarīt uz laptopa, kurš iepriekš eID nebija sagatavots. Izdarīju visu, kas stāstīts viņu instrukcijā. Tātad, pa punktiem:

  • Karšu lasītājs - ir.
  • eParakstītājs 3.0. - jau bija uz datora.
  • Pārbaudīti sertifikāti - ir.
  • Chrome sagatavošanas darbi - ir. Lai gan VISPĀR nav skaidrs, kuri un cik sertifikāti jāinstalē (izrādās, ka pa vienam no katra).

Visu saspraužam, dodamies uz viņu saiti (kas nedarbojas no darba dēļ īpatnējās porta izvēles, ko viņi sola labot). Nedz pārlūks, nedz eparaksts.lv mani neatzīst. Labs ir, pēc Jura ieteikuma uzinstalēju arī viņu paplašinājumu "eParaksts signing extension". Still no joy.

Beigu beigās Krišs atgādināja, ka nepieciešams veikt vēl vienu soli, par kuru nekur nekas nav minēts - uzinstalēt viedkartes starpprogrammatūru. Lapā netiek norādīts, ka tā būtu saderīga ar Windows 10. Pēc pārdomu mirkļa nolēmu, ka sūds ar viņu. Es dzīvoju uz naža asmens. Lai iet.

Pēc instalācijas un tai sekojoša datora restarta devos uz pieteikumam atvēlēto interneta vietni.

Atkal tika piedāvāts kaut ko uzinstalēt. Nopūtos un atļāvu. Protams, ka pēc lapas pārlādēšanas viņš atkal piedāvāja instalēt to pašu. Pikts par rezultātu (tā neesamību), nejauši veicu lapas atkārtotu pārlādēšanu un, pavei, beidzot attapās, ka varbūt šim tēlam viss beidzot ir sainstalēts, sakonfigurēts un darba gatavībā!

Atveram viņu saiti, norādam dokumentu, iesniedzam, parakstam, iesniedzam. Viss.

Man šķiet, ka ir pāris virzieni, kuros nepieciešams nopietni uzlabot pieredzi.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar Mārcis

2017. gada 15. decembrī, plkst. 11:54

Pāris mēnešu atpakaļ mēģināju piedabūt eID sadarbību ar browseri, lai varētu izmantot SmartID igauņu Swedbankā. Man ir diezgan advancēts IT zināšanu līmenis, taču piekrītu, ka visas šīs intrukcijas bija stipri sarežģītas. Vienkāršam cilvēkam nav nekādu variantu. Papildus uz Mac datora 100% nekas neiznāca. Ne ar vienu browseri. Beigās uz PC ar Internet Explorer sanāca sadabūt visu kā nākas.. Kādas 3-4h kopumā pagāja ņemoties. Nav normāli.

Gravatar Andron Mc

2017. gada 15. decembrī, plkst. 18:25

Gadijumā neinstalēji uz loha instalēta kompja? Varbūt tur kaukādi dotneti nebija, varbūt win80?

Gravatar Aigars

2017. gada 15. decembrī, plkst. 13:10

Ikreiz, kad kāds mani palūdz uzstādīt e-parakstu, dzeru antidepresantus.

Gravatar h

2017. gada 19. decembrī, plkst. 10:50

Antidepresanti sāk iedarboties tikai pēc vismaz desmit dienu nepārtrauktas to lietošanas.

Gravatar Gints

2017. gada 15. decembrī, plkst. 13:22

Pirmo reizi mēģināju eparakstu, kad to ieviesa, bet uz Mac nekas nenāca un visas tās ierīcas (kurš lasītājs der mac, kurš neder, tad pin kodi sertifikāti) un toreiz atmetu. Kaut kad gada sākumā dikti vajadzēja kopā parakstīt ar kungu, kas bija ārzemēs un šis saka hey paņem mobilo kodu un aiziet. Aizgāju, dabuju un tas tiešām strādāja. Vienkārši strādāja. Un arī es pirms neilga laika saņēmu to pašu epastu. Slikto ziņu sapratu uzreiz - mkods nebūs vairs. Pārējās ziņas nesapratu vai būs ērtāk vai nebūs. Bet es esmu tas, kurš nav ar lielām tehniskām iemaņām.

Gravatar KKTK

2017. gada 15. decembrī, plkst. 14:20

Uz Mac viss strādājā caur Mobilo Kodu un eparaksts lapā. Tas, protams, nekam nederāja, tagad visu slabos!

Gravatar Taapat

2017. gada 15. decembrī, plkst. 14:58

Kā es sapratu, tad e-parakstu tagad uztur LVRTC. LVRTC uztur arī optiskos kabeļus visā Latvijā. Pajautājiet jebkuram topogrāfam ko viņš domā par LVRTC un Jūs sapratīsiet ka šis kantoris izveidot un uzturēt kaut ko draudzīgu lietotājiem nav spējīgs. Es paredzu ka viss turpmāk būs vēl sliktāk.

Gravatar Andron Mc

2017. gada 15. decembrī, plkst. 18:20

Nu uz Windas uzinstalēt nav bijusi problēma, uz Linux nav bijusi vajadzība, bet nu tracina tā exe atmiņā. Tiešām jāaizdirš Windows ar to mēslu priekš tam, lai reizi mēnesī kauko "parakstītu"? Es saprotu ka viņš aizņem maz atmiņas, bet ne par to ir runa. Šitā te, sīkums pie sīkuma, un jāpērk papildus RAMs. A ja man ir perfekti strādājošs kompis ar 2 slotiem DDR1? Vai LVRTC man to ramu uzdāvinās? Vai jaunu kompi, tādu ar draiveriem priekš XP (man ir licenze). Vai apmaksās manai mātei (un jebkurai tantei/pensiķim) win80 kursus? e-paraxc.exe, huawei.exe, foxit cloud, chrome updater, sazinkasvel.exe un gigabaits aizdirsts. Cik slimā domāšanā tas skaitās progress? Riebjas vienkārši. Kā uzinstalē windu, tā msconfig vaļā un 7 sūdus jāizķeksē. Atnāk kadrs pārbaudīt savu USB30Gā puļķi - atkal msconfig vaļā. Nu labi ka vel internetbankas var atvērt ar 24.8.1 Firefox... Nesen bija pievests pensiķa kompis, facebook nerādot slaidus un video. Nu ar 49. chromium izrādās ir OK. A ko darīt kad tas vairs nerādīs? Es pateicu ka tad būs jāizvēlās - jauns kompis vai nefeisbuks.

Gravatar ZBH

2017. gada 26. decembrī, plkst. 19:18

Jēga turēties uz XP pie 3 gadus veca MozFF nevis aktuālā 52 ESR? (atbalstīts līdz 2018. maijam, un tad viss ar aktuāliem MozFF uz WinXP)

Gravatar capsx

2017. gada 16. decembrī, plkst. 03:16

:o! Būs jāizlasa atkārtoti tas e-pasts. Nedod dievs :)

Gravatar capsx

2017. gada 16. decembrī, plkst. 03:22

laacz: paldies par šo rakstu - es ātrumā to e-pastu iečekoju, un padomāju pavisam ko citu, nevis to, ko tas grib man pavēstīt :D

Gravatar Gints2

2017. gada 17. decembrī, plkst. 19:59

Būtu jauki, ja kāds uzrakstītu instrukciju kā uzlikt Igaunijas vai Lietuvas e-parakstu, lai var darbināt caur tīmekļa pārlūku. Interesē ikurāt Linux sistēmās.

Gravatar ZBH

2017. gada 26. decembrī, plkst. 19:05

Ok, Chrome viss ok, tātad. Bet eID karšu čipa Oberthur starpatūra ar lielu varbūtību gāž (-za) nost Firefox, tā ka MozFF lietotājiem labāk skatīties uz eParaksta karti ar Gemalto čipu, tā starpatūra uzvedas normāli.

Gravatar BigDormouse

2018. gada 21. septembrī, plkst. 11:46

Priekšlikums - radīt aktuālu ieraksta versiju par eparaksta ieviešanu windowa 10 pārlūkos. Šobrīd eparaksts.lv lapās dažas saites ir kļūdainas un nedarbojas. Izveicot tamī lapā norādītās darbības (lapās esošais apraksts jau daļēji neatbilst tagadnei un nav atjaunots), rezultāta nav (vismaz sertifikāti neieviešas) nevienā no trim pārlūkiem - ie, ff un chrome. Labi zinot valsts sistēmas iestāžu darbību te un tagad pat nenāk prātā doma (vajadzība nav spiedoša) kontaktēties ar epastu eparaksts@eparaksts.lv vai zvanīt. Interesē eparaksta ieviešanas veiksmes stāsti, kā tad iegūt iespēju elektroniski parakstīt dokumentus.

Gravatar WoozyNumbat

2021. gada 8. decembrī, plkst. 11:21

Ir 2021.gada 8.decembris. Iznākusi jaunā eparakstekļa versija - 1.5.19. Problēmas ar šo versiju līdzīgas + vēl vagoniņš. Iztrādātāju lapā juceklis, aktuālo versiju info nav. Versiju vēsture - nav. Saziņas tālrunis pēc 30min muzikālās pauzes māk pateikt, lai sūta e-pastu. E-pastu vēl nespēju nosūtīt, jo pašlaik vienīgais cenzējamais vārds ir tā izstrdjuma nosaukums. Virtuālā Signe - kaut kāda sapīpēta bota prebeta versija. Gan bota, gan viņu sūtītajos epastos kolēģim - nestrādājoši linki uz vecām versijām. Daudzāk burtus par to neklabināšu - pārāk liels wtf saraksts. Pamatproblēma - jaunā webkomponente, kura iznākusi pēc jaunās versijas. Tas visādu softu varžu koris uz katra datora uzstutējās atkarībā no kaut kādām melnās matērijas un stīgu lauka mijiedarbības attiecībām...