✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

Viedā gaisma

2019. gada 20. novembrī, 12 komentāri

Jā, jā, zinu, ka viedā māja nav tikai gaismas, bet gan vairāk vai mazāk automātika, autonomija un dažnedažādi scenāriji. Sāp gan neatkarīgi no tā. Parunāsim tagad par gaismas slēgāšanu. Pagaidām nepīkstam par to "sliņķi - piecelies un izslēdz pa vecam". Par to citreiz.

Uzstādījums ir gaismas slēgāšana visos veidos, ieskaitot veco labo sienas slēdzi. Iespējas ir divas.

Attālināti slegājamās spuldzes

Visērtākais, bet līdz ar to arī visneperspektīvākais variants. Piemēram, Ikea TRÅDFRI vai viedspuldžu masu tirgus nišas pionieri Philips Hue. Lai viedizētu savus gaismekļus, nepieciešams iegādāties čupu ar spuldzēm, vienu vai vairākus slēdžus un "lieta cepurē".

Ikea TRÅDFRI un Philips Hue komplektiņi
Ikea TRÅDFRI un Philips Hue komplektiņi

Lai dzīve nešķistu pārlieku rožaina, te tomēr rodas nelielas problēmas, no kurām pati nepatīkamākā ir nevarēšana ar šiem slēdžiem aizvietot esošos. Tie nav paredzēti montāžai kārbā. Tas nozīmē, ka vai nu jālīmē pie sienas pa virsu vai blakus esošajam. Vai arī jātaisa slēdžu kaklarota un jānēsā līdzi. Veco slēdzi izmantot, protams, nevar, jo izslēdzot to, izslēgsies elektrības padeve spuldzei un to ieslēgt varēs tikai ar to pašu veco slēdzi.

Un, galu galā, [šis pašdrukājamais](https://www.thingiverse.com/thing:3938616) neizskatās tik skaisti...
Un, galu galā, [šis pašdrukājamais](https://www.thingiverse.com/thing:3938616) neizskatās tik skaisti...

Attālināti slēgājami slēdži

Paralēli iepriekšminētajam risinājumam, it kā loģiski būtu tirgū eksistēt arī plikiem slēdžiem, kuri ir nospiežami ar spiežamekstremitāti un vadāmi no attāluma. Tādējādi jaunais slēdzis montējas vecā vietā un viss. Ieguvumu daudz - nav nepieciešams reizi pāris gados tekalēt pa māju un mainīt visiem slēdžiem baterijas. Nav problēmu ar konfliktu starp veco un jauno slēdzi.

Skaisti, padomāju es. Uz sitiena pat atradu divus ražotājus, kas šādus slēdžus piedāvā. Pārējie ir pakaļdarinājumi. Varbūt kāds var ieteikt vēl kādu, kuru neesmu pamanījis. Uzreiz atruna - Z-Wave standarta produktu saimi es neizskatu tās produktu cenas, reģionālo frekvenču atšķirību un proprietārisma dēļ.

Xiaomi Aqara platforma

Protams, ka Xiaomi ir ķīnietis, kurš mums patīk. Sūc māju, mēra pulsu un sazin ko vēl tik nedara. Ir viņiem arī viedās mājas mēsliņi.

Slēdži ir uz sienas montējamie līdzīgi kā Ikea vai Philips analogi, bet tikai izskatās pēc cilvēka. Bet viņiem ir arī kārbā montējamie slēdži, kuriem ir virkne visu attālināti slēgājamo slēdžu priekšrocības - mūžīga barošana, Zigbee mesh protokola rūtera priekšrocības (par to citreiz). Taču tad izrādījās, ka Eiropas tirgū viņi oficiāli piedāvā tikai bezvadu variantus. Ar vadiem pieejamie skaistuļi ir montējami kantainajās kārbās - atklāsme, kura man nāk nedaudz par vēlu, jo pārtaisīt svaigi samontētās nevēlos :)

Xiaomi Aqara kārbā montējamais slēdzis
Xiaomi Aqara kārbā montējamais slēdzis

Starp citu, šie ķīniešu slēdži ir glābiņš arī tiem, kuriem caur slēdža kārbu nav izvilkta nulle - tie spēj nobaroties tikai no fāzes. Un otrs mīnuss, protams, ir mājas aprīkošana ar neeiropas tirgum paredzētiem produktiem. Nav jau pirmo reizi, bet uz vecumu aizvien mazāk gribās...

Livolo risinājumi

Nedaudz dārgāki, izskatās diktiņ smuki, montējas apaļajā kārbā. It kā viss ir lieliski. Pat ir arī vietējais izplatītājs. Man, diemžēl, pie sirds neiet pāris lietas. Viens no mīnusiem - tas ir skārienjūtīgs un jūtīgs tikai pa vidu. It kā jau nav grūti nobraukt ar roku pa visu virsmu, kas ir pieņemami, kamēr neesi uzlicis grupas slēdzi.

Livolo slēdži
Livolo slēdži

Otrā lieta ir tīri tehniska. Katrs ražotājs cenšās savu Zigbee realizāciju, lai arī sertificētu, padarīt par savu Zigbee realizāciju. Livolo ir gājis solītit ālāk un viņu Zigbee klausās nedaudz citā kanālā, kas nozīmē, ka universālā vārteja var iet ieskrieties. Par vārteju elli un tās risinājumiem arī parunāsim citreiz.

Samodujs

Te nu ir visādi varianti. Piemontēt pie parastā slēdža vai pārslēdža kādu bezvadu releju. Bet tas paliek gudrīšiem un tiem, kas vēlās pēc desmit gadiem mēģināt saprast - kā tieši pats ir taisījis to, kas tagad, kā rādās, vairs nestrādā. Kā rotaļlieta un pagaidu risinājums gan der.

Man, piemēram, ir pat vairāki varianti. Abi gan uz WiFi relejiem. Viens uz Ķīnas Sonoff Mini un otrs uz bulgāru Shelly 1. Abus var iemontēt dziļajā kārbā aiz pārslēdža un nesatraukties, ja gribās ieslēgt ar roku, bet izslēgt ar neroku. Tikko iedomājos, ka jāapsmadzeņo arī krusta slēdža shēma ar vienu releju...

Starp citu, Sonoff tagad ir arī Zigbee produkts ar elementāru nosaukumu - Sonoff BasicBR3, kurš gan nav montējams kārbā. Bet, ja izrādīsies veiksmīgs, domājams, ka ilgi nebūs jāgaida arī līdz pārējiem šīs platformas produktiem.

Nobeigumā

Kopumā - pagaidām bēdīgi. Livolo izskatās forši, bet mulsina skārienjūtīgā vadība un Zigbee realizācija, jo vārteju atsevišķi iegādāties negribās. Nopirksi viena ražotāja vārteju un nepagūsi attapties, kā pilna māja ar dažādu ražotāju vārtejām.

Kāpēc neatdoties vienam ražotājam? Tāpēc, ka automatizācijas vēlmes ir dažādas un negribās būt ierobežotam ar kāda viena ražotāja izpratni par lietām, vai arī būt slēgtam tad, ja parādās kas jauns un superforšs. Pagaidām gan segments nav diez ko ieskrējies, jo visi koncentrējas trīs pamata nišām:

 • Patērētājam draudzīgs un vienkāršs, kur spilgtākais piemērs ir Ikea. Nopērc, ieskrūvē un darīts.
 • Pilna servisa piedāvājumi - iedodiet mums savu māju, mēs jums visu izdarīsim. Vendor lock-in, integratoru algošana. Nē, paldies. Tik turīgs vēl neesmu.
 • Neliels segmentiņš attīstītājiem. Bet tur jau Google pamanījās izspēlēt triku, piesaistot savus Nest termostatus Google kontiem, kas rezultējās tanī, ka tu nevari lietot savā jaunajā tikko nopirktajā dzīvoklī attīstītāja uzstādīto regulatoru uz pilnu klapi, jo vajag piesaistīt savam Google kontam :D

Papildus pierādījums tirgus kūtrumam ir redzams faktā, ka nedz kickstarter, nedz indiegogo ārpus kārtējiem universālajiem habiem (vārtejām) nekā nav.

Idejas welcome. Ja nu kādu esmu piemirsis vai arī, ieciklējoties uz savu vīziju, kādu paralēlu taciņu piemirsis. Pagaidām likšu visur parastos slēdžus, turpināšu spēlēties ar ESP8266, varbūt pieķeršos kādai DIY Zigbee štellītei, un gaidīšu.

Un vispār. Man bija plānā šogad pa tumšajiem ziemas vakariem visu izpētīt un saplānot, bet tad nolēmām, ka būvi neieziemosim, bet gan turpināsim. Tāpēc arī tie ziemas vakari vairs nav tik pieejami kā bija domāts :)

PS Nākotnei noderēs. Te ir saraksts ar visām ierīcēm, kuras drošs, ka atbalsta manis izvēlētais universālais Zigbee vārtejas risinājums - ConBee II.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar Piu

2019. gada 20. novembrī, plkst. 14:16

Es sev uzliku sonoff T1, vienu no 5, kurus nopirku. Nepatīk īsti tas touch, viņš nav kapacitatīvs, bet uz fizisku pieskārienu. Viņu var uzlabot, to arī esmu izdarījis, bet vienalga kaut kā jocīgi. Sonoff Tasmota un Hassio, strādā nekļūdīgi. Wifi poga pie gultas uz skapīša, bet darbojas arī ar Google home un assistant. Xiaomi iekārtas man ir kādas padsmit, strādā caur GW, kurš pieslēgts Hassio. Bet kaut kā sācis gļukot ļoti, gw mēdz pazust uz ilgāku laiku un attiecīgi nekas nedarbojas. ESP8266 ir jaunākais bračka ESP32, ar 5ghz wifi un Bluetooth, maksā tik pat.

Tos T1 slēdžus, jau noflashotus varu kādam piedāvāt pa mazām naudām :D

Gravatar KKTK

2019. gada 20. novembrī, plkst. 15:38

Ja tev mājās ir kāda eipla iekārta, tad tev der https://www.fibaro.com/en/products/switches/ caur eipla HomeKit. Vismaz iemontēt kārbā elementāri, jo kastītes ir pārsteidzoši mazas.

Gravatar laacz Autors

2019. gada 20. novembrī, plkst. 15:44

Es par Fibaro zinu. Bet tas ir Z-Wave (skatīt atrunu ierakstā - 60€ uz katru slēdzi man nav pa kabatai...). Kā arī, integrācija ir iespējama tikai ar HomeKit; nav nedz Alexa, nedz Google Home.

Gravatar KKKT

2019. gada 20. novembrī, plkst. 16:24

Starp HomeKit, Alexa, Google Home ir jālieto "vai" nevis "un" operatori ;) Jeb es nesaprotu, ko tu centies panākt...

Gravatar laacz Autors

2019. gada 20. novembrī, plkst. 16:26

Un. Patlaban es savā testa poligonā varu slēgāt patērētājus (gan esp8266 bāzētus, gan ikea bāzētus un to pašu nolāpīto xiaomi aqara slēdzi) gan ar alexa, gan ar google home, gan ar siri. Piesieties vienam es nevēlos.

Gravatar laacz Autors

2019. gada 20. novembrī, plkst. 16:31

PS. Testa poligons ir sekojošs.

Dzelži:

 • 1x sonoff mini (esp8266) ar tasmota un pārslēdzi
 • 1x shelly1 (esp8266) ar tasmota un pārslēdzi
 • 1x shelly1 (esp8266) ar stock firmware un pārslēdzi
 • 1x ikea tradfri spuldze
 • 1x xiaomi aqara slēdzis

Infra:

 • Synology NAS (jau bija)
 • Tanī iesprausts ConBee II USB puļķis kā Zigbee GW
 • Homebridge ar pāris spraudņiem (vue, lai būtu zigbee; alexa; google home)
 • MQTT serverītis uz tā paša NAS.

Kontrole darbojas gan no HomeKit, gan no Google Home, gan no Alexa.

Gravatar Philips

2020. gada 12. oktobrī, plkst. 09:41

Slēdzis priekš Philips Hue spuldzēm, cena gan pagaidām paliela. https://www.senic.com/friends-of-hue-smart-switch

Gravatar Norrmis

2019. gada 21. novembrī, plkst. 07:04

Man ir tas Livolo skārienjūtīgais slēdzis, tikai Aliexpress pirkts, lai notestētu. Dubultais un bez tālvadības ap 6 eiro maksāja, jau otro gadu kalpo labi. Vienreiz gan uzkārās un nereaģēja, dabūju izslēgt elektrības padevi.

Gravatar xoct

2019. gada 25. novembrī, plkst. 09:46

IKEA uzliku virtuvē. Pa 1gadu man ir galīgi noriebies mainīt tās baterijas! ~1-2gb mēnesī. Nezinu kas par vainu, vai tā jābūt.

Gravatar Goutam Kumar

2019. gada 28. novembrī, plkst. 15:21

Es savai ģimenei nopirku 10 Philips Hue White spuldzes. Tas darbojas ļoti labi, tam ir balss vadības funkcija ar Alexa, Google palīgu, HomeKit atbalstu.

Gravatar Hulio

2019. gada 9. decembrī, plkst. 07:54

Šeit var labi palasīt par automatizācijas variantiem. https://vas3k.com/blog/dumbass_home/?ref=sn

Gravatar Rolands

2019. gada 16. decembrī, plkst. 23:04

Pats būvējoties izpaudos pa dārgo un piekrāmēju pilnu skapi ar KNX lietām. Bet, šobrīd pētot tirgu, papļāpājot ar paziņām, laikam mēģinātu darboties ar Sonoff + Opeh-HUB.