✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

Apgaismojuma plānošana

2020. gada 7. janvārī, 17 komentāri

Līdz šim viss vairāk vai mazāk ir loģiskās domāšanas un labās prakses jautājums - elektroinstalācija, ventilācija, logi, utt. Pat ar virtuves iekārtu ķibeles īsti nebija, jo pietika 40min laikā atbilstoši virtuves skicei un nelielām pārdomām uztaisīt vizualizāciju, lai saprastu nepieciešamās korekcijas.

Kad 3d modelis nesniedz nepieciešamo sajūtu, nākas prototipēt dzīvajā...
Kad 3d modelis nesniedz nepieciešamo sajūtu, nākas prototipēt dzīvajā...

Pietuvojies ir griestu montāžas brīdis. Pirms to darīt, vēl pēdējie, kā saka, "štrihi".

Izrādījās, ka ir viens no tiem ir posms, par kuru man nojēgas ir par maz. Tas ir apgaismojums. Ja ir gatavas gaismekļu vietas, tad viss ir vienkārši - spēlējamies spuldzēm un to gaismu. Bet, ja viss jādomā no nulles, tad gribās kā labāk un kā foršāk. Izplānot, pa grupām sadalīt un elektrību savilkt jau nav grūti, lai gan izskatās, ka elektriķim būs vēl papildus darbiņš.

Teorijā ar apgaismojumu viss ir relatīvi vienkārši. Ja neskaita noskaņojuma apgaismojumu, tad gaiša telpa ir 200 luksi (lūmeni uz kvadrātmetru) 80cm augstumā, bet darba virsmām vēlami ir 500 luksi. Ja runa ir par dzīvojamo istabu, kas apvienota ar virtuvi, tad pamatapgaismojumu varētu taisīt ar LED paneļiem, iekārt vai pieskrūvēt vienu lielāku lampu apmēram pa vidu, un no griestiem nokarināt mēsliņus virs virsmām, kā arī visādas tur stāvlampas, LED apgaismojums zem skapīšiem, utt. Var jau protams bliezt pēc pilnas programmas un salikt visspožākās spuldzes visvairāk vietās, un tad to pārāko izgaismojumu atrisināt ar dimeri, bet uz visu māju tas noteikti nav finansiāli racionālākais piedāvājums. Un vai nu man ir maz lietu, kuras pēc ievākšanās būs jāpieregulē? ;)

Bet, cik daudz? Ko? Kādus? Ko ar spožuma regulēšanu, ko nē? Skaidrs, ka normāls cilvēks saspraustu aptuveni un tad piemeklētu spuldzes un abažūrus. Es neesmu parasts cilvēks. Sevišķi tas attiecas uz iepriekšminēto kopābūšans telpu, kura pilda dažādas funkcijas.

Un tad man ieteica vienu programmu. DIAlux Evo. Programma ir bez maksas; tās bizness balstās uz partneru produktu bibliotēku, par kuru maksā paši partneri, nevis lietotājs. Jā, saskarne ir jāapgūst. Iesaku tāpat kā tam pašam Sketchup noskatīties pāris video sēriju par pašiem pamatiem. Un tad tik vajag rakt.

Dialux Evo un garāža. Ieskatam. Jā, 300lx ir perebors, bet slinkums bija piemēru koriģēt.
Dialux Evo un garāža. Ieskatam. Jā, 300lx ir perebors, bet slinkums bija piemēru koriģēt.

Un jaudas tur ir bezjēgā daudz. Produkts ir domāts profesionāļiem, bet kurš gan no mums tāds nav? :) Tā prot rēķināt luksus, gaismas izkliedi, atstaroto gaismu, dienas gaismu. Gaismas elementu ir daudz vairāk nekā es zināju - prožektori, punktveida gaismas avoti, diožu lentas, visas iespējamās krāsas, montāžas, veidu, izskatu, gaismaz izkliežu, utt. Tā prot visu izrēķināto atrādīt uz grīdas, noteiktos augstumos, uz atsevišķi atzīmētām virsmām. Programmā ir iespējams projektēt gan iekštelpu, gan āra apgaismojumu. Ir izolīnijas, falšās krāsas, vērtību skalas, utt. Visu pat neuzskaitīt.

Soļi, kuri jāveic, nav daudz:

  1. Ielādējam plānu (DWG formā, bildīti).
  2. Atzīmējam tā mērogus.
  3. Sazīmējam ēkas kontūru.
  4. Sazīmējam telpas.
  5. Sazīmējam ailu aizpildījumu (logi, durvis, terases vitrīna, utt).
  6. Saliekam lielās šaibaš mēbeles vai virsmas (virtuvi, piemēram).
  7. Sadefinējam meteriālus, virsmu īpašības.
  8. Sākam karināt gaismekļus.

Lielākās problēmas, ar kurām sastapos, ir divas.

Pirmā un vissāpīgākā - gaismu elementu viņu bibliotēkā ir milzum daudz un meklēšanas kritēriji to visu neatrisina. Gandrīz katram partnerim, tiesa, ir savi katalogi ar precēm, bet tie lielākoties jāinstalē atsevišķi un ne visi ir draudzīgi lietotājam.

Tā tomēr ir gaismas projektēšanas programma, kas ir otrā lieta. Tai ir diezgan ierobežots ēkas elementu un materiālu klāsts. Bet lielās šaibās man nevajag fotoreālistiskumu - to es saņemšu tad, kad ievākšos. Man vajag aptuvenas vadlīnijas apgaismojuma izvietojumam un konfigurācijai. Papildus visam - tā kā materiāls sienām, grīda un virsmām ir jau izvēlēti, šādam "lielšaibīgumam" pietiek ar tā pamatparametru uzmeklēšanu (atstarošanas īpašības). Tas tomēr ir svarīgi, lai iegūtu puslīdz ticamu bildi. Fotoreālistiskums nav obligāts.

Lai gan otrā problēma, visticamākais, nav sāpīga iepriekšminēto apstākļu dēļ. Ja ar to nolem nodarboties profesionāli, materiālu bibliotēkas var atrast vai nopirkt. Man kā pašbūvniekam šis produkts ir interesants, jo sniedz atbildi uz jautājumu par to - kādu gaismu man vajag.

Tā kā - lietojiet uz veselību. Man noderēja.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar budzis

2020. gada 8. janvārī, plkst. 11:33

300lx garāžai nav perebors. Kad gribēsi kaut ko tur darīt un normāli saskatīt, ātri vien pie tiem pašiem 500lx nonāksi. Otrs, ka programma un reālā dzīve ir 2as dažādas lietas. Spuldžu nolietojums, apgaismojuma nevienmērīgums, gaismekļu izpildījums un citi faktori tavu 300lx garāžu pārvērtīs par pustumšu būceni, kurā neko nevarēsi saskatīt.

Gravatar laacz Autors

2020. gada 8. janvārī, plkst. 11:34

Protams, bet šis ir lielisks atspēriena punkts.

Gravatar budzis

2020. gada 8. janvārī, plkst. 11:38

Pilnīgi piekrītu! Uzsvars bija uz to, ka par gaišu nekad nebūs. Ja nu tiešām acis žilbs, ierullēsi mazākas jaudas spuldzīti, bet lieku dzērienu, ka tā nebūs! ;) Tāpat kā televizors nekad nav par lielu, bet ļoti ātri paliek maziņš.

Gravatar budzis

2020. gada 8. janvārī, plkst. 11:36

Ak jā, vēl viena štelle, par ko vari palasīt - gaismas temperatūra Kelvinos. 3000K un uz leju būs silta gaisma, uz augšu aukstāka.

Gravatar laacz Autors

2020. gada 8. janvārī, plkst. 11:38

Protams. Garāžā derēs (un pat būs labāk) 4000, bet dzīvojamajā zonā noteikti nē. Arī CRI spuldzēm ir ļoti svarīgs kritērijs, ja gribās precīzi salāgot dažādu gaismekļu krāsas.

Gravatar laacz Autors

2020. gada 9. janvārī, plkst. 16:03

Nopietni nokaunējos par šādu typo.

Gravatar Deniss

2020. gada 23. janvārī, plkst. 11:53

Nja, izlasiju visu, visu pilnīgi blogu, un neticami, ir blogs, par mājas celšanu, kas nav video youtube, un kas vel 2020.gadā izliek publikāciju. Nice. Esmu profesijas brālis.

Gravatar Vovan

2023. gada 31. augustā, plkst. 11:45

Lielisks raksts par apgaismojuma plānošanu! Ir ļoti svarīgi ņemt vērā visas detaļas, veidojot mājoklī mājīgu atmosfēru. Es pati nesen sāku to darīt un esmu iemācījusies daudz noderīgu lietu. Tagad noteikti pievēršu uzmanību lampu izvēlei, to spilgtumam un izvietojumam, lai radītu mājīgu un funkcionālu apgaismojumu.