✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

vim

2021. gada 3. janvārī, 9 komentāri

Laiku pa laikam man uznāk vēlme apgūt kaut ko jaunu. Godīgi sakot - iebildumu pret kaut kā jauna apgūšanu, ja tas mani kaut maķenīt interesē, īsti nekad nav. Viena no tādām lietām atgriežas ar regularitāti reizi gadā. Tas ir vim.

Vienmēr ir patīkami vērot, kā kāds mēģina iziet no vim.
Vienmēr ir patīkami vērot, kā kāds mēģina iziet no vim.

Iziet no vim iemācījos jau tad, kad pirmo reizi tajā iegāju. Kopš tā laika gribot negribot nācās apgūt pamatfunkcionalitāti. Pārvietošanās ar hjkl, režīmu maiņa, meklēšana un aizvietošana, kā arī daži citi nieki. Ērti un patīkami iekš vim es gan nekad nebiju juties. Visu tā kā izdarīt jēdzu, bet parasts teksta redaktors ir daudz ērtāk.

Tad nu reizi gadā man ir tāda tradīcija, ka es nolemju atkal piecirst kājiņu un paprovēt sajusties tur labāk. Kamdēļ, jautāsi, sevi tā mocīt? Tamdēļ, ka pavērojot skrīnkāstus, kuros autors lieto vim, saproti, ka patiesībā tas viss ir trakāk nekā peļinieki pret klaviatūrniekiem dūmā. Peļinieki un klaviatūrnieki klasiskajā redaktorā, viens otru apkampuši, klusi šņukst stūrītī. Teksta rediģēšanas efektivitāte ir neticama. Un ne mirkli nav jāsniedzas pēc peles (tas gan nav jādara arī citos teksta redaktoros). Ja tev šķiet, ka veic atkārtotas darbības, apstājie sun padomā - varbūt to var labāk. Tāpat kā daudzās citās jomās.

Šoreiz tā vietā, lai vienkārši atkal mēģinātu darīt to pašu, ko iepriekš, nezin kāpēc gaidot savādāku rezultātu, darīsim nedaudz sistemātiskāk. Sāksim ar pārvietošanos. Neizmantosim bultiņas un hjkl vietā arī centīsimies tikt galā ar pārvietošanās komandām. Un tas nav viegli. Bet pārvietošanās ir otra svarīgākā lieta no visām uzreiz pēc rakstīšanas.

Tā kā rediģēšana iekš vim ir valoda, tad pārvietošanās bieži vien iet roku rokā ar pārējām lietām. Piemēram, ātri vien var saprast, ka pārvietoties pa rindiņai vai simbolam ir lēni. Tad varbūt jāiemācās pārvietoties pa vārdam? Pa teikumam? Aizlekt uz priekšu līdz, teiksim, vārdam "kaka"? Tad tu iemācies dzēšanu un saproti, ka tur arī var optimizēt. Izdzēst vārdu, teikumu. Ar diviem pieskārieniem.

Piemēram. "daw" izdzēsīs un nokopēs ("cut" analogs) vārdu, kurā atrodas kursors. Līdzīgi "das" to pašu izdarīs ar teikumu, ja tādā esi. Utt.

Protams, teksta rediģēšana nav pats svarīgākais. Svarīgākais ir tā rakstīšana, ko nodrošina jebkurš redaktors vienādiņ labi. Protams, teksta rediģēšana nav pudeles kakls izstrādātāja veiktspējā. Bet man tīri patīk būt efektīvam, ja tas neprasa kaut kādu kosmisku piepūli. Ideālā pasaulē teksta rediģēšana ir mīkstajiem.

Zemāk redzamais špikeris ir tikai neliela daļa no tā, ko var izdarīt ar vim. Un izskatās tiešām biedējoši. Kamēr nesāc iedziļināties.

wide:Šis no malas izskatās baisi. Ticu.
wide:Šis no malas izskatās baisi. Ticu.

Un, nē, es neplānoju ikdienā pāriet uz vim. Vismaz pagaidām...

Tiem, kas ir ar mieru piebiedroties šīm pūlēm un pamēģināt padzīvot ārpus ne tikai komforta zonas, bet komforta kā tāda, varu piedāvāt divas saites, kur palasīt pareizo piegājienu.

P.S. Nesāksim, lūdzu, emacs vs vim.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar Girts

2021. gada 3. janvārī, plkst. 10:48

Savulaik ar vi nostrādāju programmēšana 7 gadus. Par ekspertu nekļuvu, bet programmas rakstīju itin veikli uz termināliem, kuriem peļu nebija. Beigās gan biju pārgājis uz emacs, kur lispā dažādus templeitus bija ērtāk rakstīt un uzmantot pseido logu režīmus. Taču tikko nokļuvu GUI vidēs ar pelēm vajadzība pēc tiem samazinājās. Kad sāku lietot modernās IDEs, jebkāda vēlme tos izmantot nomira. Esmu laimīgi aimirsis visus vi shortcatus un lispa izvirtības. Nedomāju, ka tas vairs ir aktuāli - IDEs padara visu 10x efektīgāku, vismaz programmēšanā. Varbūt ssh sesijā uz atālināta servera vēl noderētu, bet tādēl vien atcerēties visus shortcatus - nu nē ;) Nano, ko pabakstīt skriptus ir pietiekams ;) Ja skripu rakstīšana terminālā būtu pilna laika darbs, tad domātu :)

Gravatar laacz Autors

2021. gada 3. janvārī, plkst. 12:41

Varbūt neprecīzi izteicos. Nav runa par vim kā redaktoru. Runa ir par vim keyboard bindingiem. Normālu IDE ar vim nekad neaizvietot :)

Gravatar Vilx-

2021. gada 3. janvārī, plkst. 18:19

Mja, vecums nenāk viens. XD

Gravatar No Latvija kanāla IRCnet - tie tik bij laiki

2021. gada 3. janvārī, plkst. 22:22

Man joprojām n-tos gadus pietiek ar pico/nano :) Programmers neesmu, tīri tā savam priekam niekojos ar *nix. Kādreiz sāku ar eggdropiem backgroundā paul.cclu.lv, hehe. Tagad tas sen nav aktuāli.

Gravatar Arnis

2021. gada 4. janvārī, plkst. 00:29

vim (jeb) vi - ir viens iemelss, kādēļ to noteikti apgūt! Vismaz minimālās komandas! Tas tāpēc, ka "visām" Unix vai *x sistēmām tas toč ir instalēts pēc noklusēšanas. Pat BSD sistēmām. Vismaz, neatceros, kad kādā no sistēmām, sākot ar serveriem un beidzot ar iegultām iekārtām, "vi" redaktors nebūtu bijis pieejams. Droši ka tādas ir, bet es neatceros.

Toties nano, pico un visi pārējie jau tiek būt pieejami pēc pieprasījuma.

Tāpēc, - vismaz

  • pārvietoties
  • izdzēst simbolu
  • ierakstīt simbolu
  • iziet no vi (ar un bez saglabāšanas)

ir vērts iemācīties katram. Nekad nezini, kādā situācijā dzīvē nonāksi.

Gravatar Kidsgazette

2021. gada 12. janvārī, plkst. 15:17

Vecums tiešām nenāk viens

Gravatar HIGH-Zen

2021. gada 14. janvārī, plkst. 14:41

Emacs forever! :)

Gravatar Marutks

2021. gada 18. jūlijā, plkst. 03:38

haha Nu es lietoju tikai Emacs jau sen.

Vienīgā nelaime ir tāda, ka tās pakotnes bieži tiek pamestas un vairs netiek uzturētas un izstrādātas.

Haskell - Intero. Rust - Racer. Elixir - Alchemist.