✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

Tehniskais apkārtraksts #1

8. martā, 7 komentāri

Šis ieraksts ir tehnisks. Tas var būt par datoriem, programmēšanu, lodēšanu un tamlīdzīgām ne pārāk populārām lietām. Ja tevi šāds saturs neinteresē, droši vari to nelasīt.

Šis būs tehnisks ieraksts. Gīkisks. Vairāk sev, bet varbūt noder arī tev. Pagaidām vēstkopas subskribentiem nesūtīšu, lai neaizbiedētu.


Man ir jauns mīļākais termināļa multipleksors. Savu dzīvi sāku ar screen uz LU MII termināļiem (aizliegts, bet nu...). Ar laiku pārgāju uz tmux. Un tagad uz visiem saviem hostiem izmantoju šo - Zellij. Tam ir vairāki plusi.

Pirmām kārtām, lai arī tas ir rakstīts iekš Rust, pirmajā lapā šis fakts nemaz nav izlasāms. Un manā grāmatā tas, ka šo nebāž acīs, ir milzīgs pluss.

Pārējām kārtām. Tas ir smuks pēc velna. Jo sevišķi, ja lieto Nerd-patched fontus (man gan uz Kali standarta termināļa neizdevās tikt vaļā no milzīga burtu atstatuma). Tajā bez nekādām izvirtībām darbojas peles integrācija - gan skrollēšana, gan iezīmēšana. Funkcionalitātes atklājamība ir par galvas tiesu pārāka par to pašu tmux. Peldošie logi, kamēr fonā logi skrollējas tā, it kā nebūtu rītdienas, arī ir jauks pieskāriens.

Ja mīnusi, tad tas apēd diezgan daudz atmiņas. Funkcionāli nav pilnvērtīgs aizvietotājs tam pašam tmux. Nosaukums ir tāds, ka nākas nedaudz piepūlēties, lai neaizmirstu. Kā arī fakts, ka tas diez vai būs uz tā servera, pie kura tu pieslēdzies pirmo reizi. Bet tam man ir Ansible tāski.

Un potenciāli šova apturētāji - runā, ka esot atmiņas nesaturēšana, kas man pašam vēl ir sev jānodemonstrē, godīgi sakot.

Un interesants moments - plugin sistēmai tiek izmantots wasm. Šo faktu uzgāju, jo nevarēju saprast - kāpēc cargo pakotnēs ir wasm.


Iepazīstieties - oficiālais Microsoft sudo iekš Windows, un ar ko tas atšķiras no runas. Te ir repo plus sudo.ps1 skripts. Nav slikti. Starp citu, Microsoft vismaz vēl vienā gadījumā ir izvēlējies veidot utilītu, kurai nav nekāda sakara ar to, no kuras ir paņemts nosaukums. Piemēram, curl un wget savulaik tika ieviesti kā aliasi Invoke-WebReqest iekš Powershell, kamēr savietojamība, protams, bija absolūta nulle.


Mēs jau esam nedaudz apraduši ar lielo valodas modeļu politkorektumu. Bet te kādam tika liegts padoms pēc visātrākā veida kā iekš C# nokopēt atmiņas apgabalu, jo tas, lai arī ir ātrākais, ir ļoti nedrošs. Kamēr tas izklausās nedaudz smieklīgi, ilgtermiņā tas ir biedējoši. Šādā veidā mākslīgi nolemt, ka tagad kaitīgā informācija vairs neaprobežojas ar likumā noliegto, var novest pie nejauši aizmirstām zināšanām.


Satīra, kas šķiet kā no īstās dzīves izcelta. Piemēram, "Company forgets why they exist after 11-week migration to Kubernetes" vai arī "Company accidentally increased dev productivity 3x by laying off 20% of middle management" Diemžēl, vairs neraksta.


Šis ir iemesls, kāpēc mani pieraksti ir vienkārši Markdown teksta faili (izmantoju Obsidian), nevis sazin kas kādā Notion vai līdzīgā slēgtā platformā. Mēģinājums atvērt oriģinālo Word for Macintosh 4.0 veidoto Tima Bērnersa-Lī idejas uzmetumu tam, ko tagad saucam par Internetu. Te ir pieejama arī oriģināla PDF versija.


Oriģināla pieeja Git klientam ar virtuālajiem zariem - Git Butler. Smuki, interesanti. Es gan nopietni neizskatu rīkus, kuri ir acīmredzams vendor lock-in. Ideja par papildus abstrakcijas slāni pa virsu versiju kontrolei ir forša un apsveicama, tiesa. Jāpiebilst, ka standarta git arī ir iespēja darboties ar vairākiem zariem vienlaicīgi - git worktree.


It kā jau no malas izskatās, ka kārtējais How to Center A Div, bet šoreiz diezgan jauki. Katrs nākamais mācās no iepriekšējo kļūdām un uzraksta sakarīgāk :)

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar Sergejs Bižāns

8. martā, plkst. 21:13

Ak jel, šo bez maz vai uz sienas jādrukā: Import-Export-Integrator-Optimizer Masters and Kanban Disruptors.

Gravatar CaptSolo

11. martā, plkst. 20:28

"Ko tagad saucam par Internetu" vietā pareizāk būtu "ko tagad saucam par tīmekli" (vai kā nu latviski labāk tulkot the Web):

[Tim Berners-Lee and Vint Cerf at the 30th anniversary of https://www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/b086lz/tim_bernerslee_and_vint_cerf_wearing_funny_shirts/?rdt=6233862338)

Gravatar Vilx-

12. martā, plkst. 11:26

Attiecībā uz GIT klientiem: TortoiseGIT. Neesmu vēl sastapis ērtāku un funkcionālāku rīku (jā, jā, komandrinda; še, konfekte, ej apsēdies). Es jau sen būtu pārgājis uz Linux uz sava darba datora, ja tas tur būtu pieejams. :)

Gravatar Kaspars Autors

12. martā, plkst. 12:34

Man ir grūti komentēt. Jau izsenis dzīvoju komandrindā un IDE. Failu pārvaldnieku aiztieku pamatā tad, ja jātiek klāt shared resursiem. Tortoise bija jauka, kamēr neieradās WSL, kur komandrinda ir daudz fukcionālāka un parocīgāk.

Gravatar Vilx-

12. martā, plkst. 14:59

Es uz WSL paskatījos, pakasīju aiz auss, un paliku pie savas ierastās Virtualbox VM. Īsti nesaredzēju nekādas priekšrocības.

Gravatar Kaspars Autors

12. martā, plkst. 15:30

Ja neskaita to, ka fonā WSL2 ir tā pati virtualizācija, man šķiet daudz parocīgāk. Pārvaldība, integrācija ar OS. Piemēram, palaist no konsoles vscode ar code . un darbojas viss no kastītes - vscode ir windowsā, bet remote ir WSLā. Otra lieta - phpstorm, goland un citi nieki caur wslg arī ir palaižami un darbojas lieliski. Nav problēmu ar indeksēšanas ilgumu, utt.

Gravatar house

11. aprīlī, plkst. 18:46

"Savu dzīvi sāku ar screen uz LU MII termināļiem (aizliegts, bet nu...)." paul.cclu.lv ... /norausu nostalģisku asariņu/