laacz.lv

Kaspara F. neoficiālā mājaslapa (Anno 1997)

micro:bit

Grūti man to atzīt, bet programmēšana daudziem nav nekas tāds, kas uzreiz aizrauj :) Lai arī bērnam nevēlos piespiedu kārtā likt to darīt, taču paplašināt redzes loku nebūt par sliktu nenāks. Tāpēc iedomājos, ka varbūt kā motivators varētu kalpot kaut kas, kas programmēšanas procesā radīto transformē reālajā dzīvē, bet aizvien izskatās gīkiski, kā arī ir pārnēsājams. Un neprasa spēju lodēt, programmēt GPIO, izmantot breadboardus un tā tālāk.

Pēc neilgas izpētes (alternatīvu nemaz nav tik daudz) es noskatīju Micro:Bit, kas ir BBC iniciēts produkts skolām. Izplatītājs Latvijā ir Lemona, pie kura to iegādājos par 16.90€.

Micro:Bit aparāts darbībā

Par šo naudu Tu iegūsti ierīci, kura jau pati par sevi satur:

Programmēt var vairākos veidos.

Pirmais ir viņu lapā makecode.microbit.org, kas ir vizuāli ļoti līdzīga tam pašam Scratch. Klucīšu lipināšana ar pelīti un viss. Kreisajā pusē ir MicroBit emulators, kurš momentāni ataino uzrakstīto. Var pārslēgties arī uz JavaScript versiju, bet tur var zust savietojamība ar redaktora klucīšu versiju.

Otra versija arī ir webā – python.microbit.org, bet ļauj rakstīt kodu pitonā.

Abos divos gala rezultātu var lejupielādēt .hex faila formātā, to saglabāt uz datoram pievienotā Micro:Bit kā parastā USB diskā. Pēc brīža ierīce būs restartējusies un uzprogrammētais tur skraidīs. Ja bērns grib parādīt vecvecākiem, kuri no tā neko nesaprot, tad var pieslēgt pie jebkura USB spēka avota un nēsāt šurpu turpu.

Micro:Bit programmēšana

Ir vēl trešā opcija, kura ļauj visu to darīt lokāli uz datora, izmantojot Pythonmu. Baisa kaudze ar dependencies, kā arī uz meitas datora nekādi neizdevās iemācīt atpazīt pievienoto Micro:Bit. Bet, ja izdodas palaist integrācijā ar ierīcīti, ērti.

Ko var darīt? Var vienkārši slēgāt gaismiņas, var reaģēt uz pogu spiedieniem, temperatūru, ierīces kustību, orientāciju magnētiskajā laukā, utt. Iespēju ir daudz, to ir stipri pagrūti aprakstīt. Viens piemērs, kuru var uztaisīt, ir reakcijas spēle.

Ja būs pieejamas divas ierīces, tad var mācīt bērnu komunikācijas pamatus, jo, kā jau minēju, ierīcēm ir Bluetooth un parastais radio.

Iespējams iegādāties jau gatavus inventor’s kit, kas satur breadboardu, pāreju no Micro:Bit uz vieglāk prototipējamiem un kaudzīti lampiņu, motoriņu, utt. Lai gan mūsu Lemonā tas maksā par trešdaļu vairāk, nekā Lielbritānijā, ar saviem 30€ nav nemaz tik traki.

Ja nav skaidrs, ko darīt ar raspberiju, jo lodāmurs ir pilnīgs kosmoss, tad šī uzparikte noteikti ir kaut kas elegantāks no pilnīga iesācēja skatu punkta.

Edijs

Links uz python.microbit.org jāpielabo. ;)
Bet štelle rādās interesanta un ērtāka par rasberry. Jāskrien pakaļ. Es gan savējam vienu vakaru iebaroju qBasic, viņš pat pavilkās, zīmēja līnijas un aplīšus, saprata FOR cikla darbību, utml., taču es nonācu pie atskārsmes, ka jātēmē augstāk, nav ko čakarēt prātu ar qbasic. Tas bija labs sākums dažiem vakariem, tagad var ņemt nākamo līmeni.

Valko

Nu kopumā laba štelle! Laikā kad es tā teikt attīstījos, par ko tādu varēja tikai sapņot, bet nu tas tā. Cik man liekas no ”Raspberry Pi” famīlijas tur to alternatīvo variantu ir pat vairāk. Starp citu, tas Jewelbots izskatās kaut kas tāds ko tok varētu klusītēm piespēlēt sīkajai. :)

Iesniegt savu viedokli

Atruna par moderāciju. Daži vārdi, var gadīties, ka ir iz melnās listes (viagra and stuff). Tādi komentāri tiek aizturēti, pirms parādās lapā. Ja Tavs komentārs neparādās uzreizi, būs vien jāpagaida, līdz es jamo izlasīšu. Protams, ka paturu tiesības sev netīkošos komentārus dzēst, iemeslu neminot.