✉️ Saņem šito visu e-pastā. Tā vietā, lai palaistu garām kaut ko no tā, ko es rakstu savā blogā, tagad vari pierakstīties un saņemt e-pastā visu, ko es te rakstu. Tas nav bieži.

← Uz sākumu

Labākas klaviatūras meklējumos

2020. gada 20. decembrī, 14 komentāri

Rādās, ka esmu kļuvis aktīvs pēc vella, ne? Nedēļa vēl nav riņķi, bet otrs ieraksts!

Parunāsim par spiedpogu plakandēļiem. Tas ir - klaviatūrām. Raugi, esmu skarbais klaviatūrnieks. Diezgan ilgi pat Doom kapāju ar klaviatūru (un lielu daļu tikai tā masēju, bet peļinieki tomēr bija pārāki un es arī par tādu kļuvu). Peli lietoju ļoti reti. Klaviatūras bruņinieku nemīlēšana ir viena no lielākajām sāpēm iekš OSX, bet par to citreiz. Klaviatūra, kā saka, ir mans bread and butter. Rakstu ņipri, operacionālās sistēmas un dažādo aplikāciju šortkatus lietoju pa labi un pa kreisi. Principā - normāls vecā kaluma onkulis.

Pirmā pieredze, protams, bija ar kalkul... labi, stulbs joks. Ja neskaita visādas britu (ZX), PSRS un dažas eksotiskās klavieres, tad pirmā pieredze bija ar IBM Model-M skolā. Tad IBM Model-M2. Laiks gāja, nāca rocība un arī savi datori, bet klaviatūras vienmēr bija visādas. Gan ergonomiskas, gan ne pārāk. Gan ar īso backspace un šauro enter, gan otrādāk. Vienu brīdi modē bija pat tādas, kurām nebija insert taustiņa - prominenti uz augšu pagarināts bija delete. Laikam šausmīgākais jaunievedums klaviatūru jomā...

Visu klaviatūru klaviatūra: IBM Model-M
Visu klaviatūru klaviatūra: IBM Model-M

Tad pienāca 2008. gads, kad tiku pie Apple keyboard. Kopš tā laika kā mājās, tā darbā man bija tikai šāda klaviatūra. Jā, bija jāpiecieš, ka insert taustiņš nav iespējams. Jā, bija jāpārkonfigurē windows un alt vietām. Bet klaviatūra dievīga. Zemprofila, klusa, nav vienkāršs plastmasas mēsls.

Gadi gāja, laiku pa laikam pie kāda pamēģināju arī mehāniskās (lielākais aplauziens bija ar Das Keybord, jo biju nolēmis sakrāt naudu un tieši šo pasūtīt - nepatika), bet tā arī nekļuvu par fanu. Pamēģināju arī tās, kas ir zemprofila, bet nevienu tā arī kaut uz pusi līdzīgu pēc sajūtām neatradu. Nav tā, ka man rautu uz augšu, iedomājoties, ka mani pirksti caur taustiņiem netieši spīdzina tauriņus, bet uz to pusi. Ja būtu baisais geimeris, tad būtu vien jāiet mehānisko klavieru ceļš. Bet, aleluja, neesmu. Vēl viens pieejamo mehānisko mīnuss ir skaļums - negribu klabinot pamodināt pusi rajona. Man patīk, ja datorā informācija ievadās klusiņām švīkstot, nevis kaļot.

Pienāca brīdis, kad secināju, ka tālāk tā dzīvot vairs nevar. Vadi ir pagātne, datoru ir vairāk nekā viens (darba un mājas), jaunā Apple Magic Keyboard maksā ap 130 eiro. Tai nav iespēju ērti pārslēgties starp vairākām ierīcēm. Padaudz skanošā klaviatūrai, kura tikai daļēji atbilst manām prasībām un vēlmēm.

Laiks pameklēt ko jaunu. Talkā pasteidzās Aivars, kurš bija iegādājies Logitech MX Craft, izlauzis escape pogu un pārgājis uz mehānisko. Iedeva palietot. Un tā mans nākamais pirkums bija skaidrs. Ne nu gluži MX Craft, jo tas bimbulis lai arī forša lieta, nemaksā to papildus naudu, bet šīs klaviatūras mazais brālis - MX Keys.

Logitech MX Keys
Logitech MX Keys

Klaviatūra atbilda visām manām vēlmēm. Profils zems, taustiņu gājiens saprātīgs, ir iespēja pārslēgties starp trim ierīcēm, klaviatūra pati saprot - tu esi pie mac vai windows datora un atbilstoši pārslēdz taustiņu funkcionalitāti. Tā ir bezvadu, lādējas caur USB-C. Viens mīnuss - maksā relatīvu milzu naudu. Patlaban 109 eiro.

Vīrs nolēma, vīrs ieskatījās savā "palutini sevi" kontā un vīrs nopirka, ne? Ne gluži.

Sāksim ar to, ka Latvijā pieejamās bija tikai ar vācu izklājumu (kurā, piemēram, Y vietā ir Z). Tāda finansējuma piesaistes gadījumā man īsti negribējās samierināties ar kaut kādu vēlēšanās pusizpildi. Draudzīgi cilvēki ieskatījās slepenajos stūrīšos un zināja teikt, ka būs arī vēlamā US International versija pie mums kauč kad. Norezervēju.

Beigu galā vērsos pie logiteča paša viņu internetveikalā, kur izrādījās, ka, ak laime, cena ir labāka nekā pie mums [būtu, ja būtu QWERTY] un piegāde ir bez maksas. Bet... nav pieejama. Viņiem kaut kā izpērk. Ja no rīta parādās, ka pēcpusdienā vairs nav.

Fiksi uzmetu nelielu skriptiņu, kurš reizi stundā baudīja viņu internetveikalu, lai mani aplaimotu ar paziņojumu, kad klaviatūra parādās. Un tas pat nostrādāja. Pateicu paldies cilvēkiem ar slepenajiem stūrīšiem un sūtīju augšā no paša ražotāja.

Interesanti, ka pārdošanā ir divi modeļi - MX Keys un MX Keys for Mac. Pirmā ir ar Unifying uztvērēju, kā arī taustiņu uzrakstiem gan Mac, gan Windows vidēm. Otrā, savukārt, ir bez dongles, vairāk pievilkta tieši Mac un ... maksā vairāk :) Ja ticēt apskatiem, tad pati klaviatūra ir lieliskākais no "membrāniecēm", kas ir pieejams.

Kādam varētu tikt un derēt vēl viena lieta. Ja tev ir gan pele, gan klaviatūra no MX sērijas, tad ar Logi Options programmatūru ir iespējams nokopēt failu uz viena datora, pārvilkt ar peli uz otru, tur klaviatūra un pele automātiski pārslēdzas un tad iepeistot.

Ja nu tomēr esi klaviatūras meklējumos arī pats, nepaej garām un uzmet aci modernajām mehāniskajām. Varbūt tev patiks. Tās bieži vien ir fantastiski produkti, kas maksā dižu naudu (un pēc iegādes var iztērēt vēl baisu kaudzi, piepērkot visu ko) ar čupu funkcionalitātes un iespēju.

Iespējams, citreiz uzrakstīšu arī par peli. Pagaidām pietiks, jo jau tā ir par daudz short attention span laikmetam.

Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar mrproxy

2020. gada 21. decembrī, plkst. 00:45

Enter taustiņam jābūt lielam. :)

Gravatar Vilx-

2020. gada 21. decembrī, plkst. 03:02

Niiice. Mēs ar sievu ilgus gadus bijām Logitech UltraX Flat fanu klubā, taču, alas, visam labajam reiz pienāk gals. No Logitech neko citu neatradu, tad atradu tādu Cherry Stream. Cherry labs ražotājs, klaviatūra arī zolīda. Un nemaksā deviņas ādas.

Beeet... kaukas tur nav riktīgi viņai ar xKRO. Gan es, gan sieviņa (abi programmētāji) piefiksējam, ka ātri darbojoties reizēm kaut kur pazūd Ctrl piespiedums. Spied Tu cilvēks Ctrl+F gribēdams kaut ko meklēt, bet dabon tik pliku F uz ekrāna. HVZ, kas par lietu, bet ar iepriekšējo klavieri tā toč nebija. Un tā kā tas mums abiem piemetās tieši ar klavieres nomaiņu (t.i. mums abiem tagad ir Cherry Stream)... kā sacīt saka - sus.

Kā šitam MX Keys ir ar xKRO? Pie šādas cenas jau, protams, reāli var dabūt mehānisko klaviatūru ar pilnu NKRO. Tomēr tām plakanajām ir sava pievilcība - klusas, viegli taustiņi... Pierasts, patīk. Bet meklējo uz membrānu klavierēm ar NKRO vai vismaz 6KRO ņifiga nevaru atrast.

Gravatar laacz Autors

2020. gada 21. decembrī, plkst. 09:12

Grūti pateikt. Cik zinu, MX keys anti ghostinga nav. Godīgi sakot, es ar šādu problēmu vispār neesmu saskāries ne uz vienas klaviatūras. Iespējams, ka viss vēl priekšā, jo šī ir pirmā bezvadu.

Gravatar Vilx-

2020. gada 21. decembrī, plkst. 10:09

Man šķiet, ka šim ar vadaidnumu/bezvadainumu nav nekāda sakara. Mums arī visas klavieres ir vadainās vienmēr bijušas. Tas tad drīzāk atkarīgs no tā, kā konkrētā klaviere uzbūvēta, un kuras kombinācijas viņa spēj sagremot, un kuras nē. Jo mums arī šī ir pirmā, ar ko ir tāda problēma. Un, galvenais, nevar pat īsti saprast, kuros brīžos tieši tas notiek, jo problēma izpaužas tikai ātri darbojoties, bet tad jau Tu nepateiksi, kurš pirksts kurā brīdī kur atradās. :P

Gravatar Atis

2020. gada 21. decembrī, plkst. 10:09

Bāc. izskatās, ka mani senie sapņi pamazām sāk piepildīties. paldies par Ierakstu! Ielikšu savā "want" listē. :)

Gravatar Valdis Vītoliņš

2020. gada 21. decembrī, plkst. 14:35

Jums vēl ir kur augt. Mana gandrīz ideālā tastatūra ir šāda: https://odo.lv/Blog/151122

Gravatar Aldis

2020. gada 21. decembrī, plkst. 18:01

Līdzīgā kārtā es izmantoju gan plānas membrānas - MX Craft un Surface Keyboard online zvaniem, gan mehāniskās ilgākai rakstīšanai (pašlaik ar Zilent v2 Tactile taustiņiem, kuri neskan "pa pusi rajona", bet ir nedaudz skaļāki nekā membrānas).

Logitech Eiropas online veikalos, no kuriem esmu pircis vairākas tastatūras (viena no tām ir jau minētais Logitech MX Craft), "US international" tiek interpretēts ar lielo enter un mazo shift kreisajā pusē (tā kā raksta attēlā MX Keys), nevis ar zemo Enter un plato shift (kā IBM klasikai). Skat. arī https://en.wikipedia.org/wiki/QWERTY#US-International, kur tam vajadzētu būt ar zemo Enter. Ja tas der, viss OKi, bet man tas bija pārsteigums, pie kura gan var pierast.

Logitech MX Craft un Apple Keyboard līdzīga ir Microsoft Surface Keyboard. Tā gan tikai ar Bluetooth un nevar pārslēgties starp trijām ierīcēm...

Man galvenais MX Craft un Surface Keyboard trūkums, ka nav pieejami tenkeyless varianti, kurus izmantoju mehāniskajā pasaulē, jo numpads vismaz manā gadījumā praktiski nav vajadzīgs - tikai aizņem peles vietu.

Gravatar Aldis

2020. gada 21. decembrī, plkst. 18:08

Papildinājums: aizmirsu par Dell Premier Wireless Keyboard, kas laikam trešais līdzīgais variants iepriekš minētajiem. Arī ir pārslēgšanās iespēja starp ierīcēm, taustiņu gājiens liekas īsāks. Varbūt tāpēc man pašam iepriekš minētie divi membrānu varianti patīk labāk.

Gravatar Smic_

2020. gada 24. decembrī, plkst. 11:41

HP Wireless Elite v2 Desktop Keyboard ~ tāda pati, kā DELL pēc skata.

Gravatar Tomekkk

2023. gada 3. septembrī, plkst. 11:32

Mans subjektīvais viedoklis, kas varbūt kādam noder: testi vairāku mēnešu garumā ar vairāk kā 5 dažādām klaviatūrām noveda pie šādiem secinājumiem:

Labākā ir šī: ThinkPad TrackPoint Keyboard II https://www.lenovo.com/us/en/p/accessories-and-software/keyboards-and-mice/keyboards/4y40x49493

Otra labākā ir šī: Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop: https://www.microsoft.com/en/accessories/products/keyboards/sculpt-ergonomic-desktop?activetab=pivot:overviewtab

Mehāniskā labākā ir šī (bet maniem tuklajiem pirkstiem tomēr nepatika, žēl): Keychron K3 Ultra-slim Wireless Mechanical Keyboard https://www.keychron.com/products/keychron-k3-wireless-mechanical-keyboard

Plusos un mīnusos neiedziļināšos, bet ja kāds akurāt jautās, tad varbūt.