laacz.lv

Senākais rakstošais blogs Latvijā *

← Uz sākumu


Klaviermāksla #2

27. martā, 12 komentāri

Jūs neticēsiet, bet man atkal ir piegājiens dzīvošanai ar mehānisko klaviatūru :) Visiem mehānisko klavieru adeptiem lasīt šurp un noriet manas izvēles komentāros!

Februārī nolēmu kaut ko nedaudz pamainīt un pārgāju atpakaļ no tik ļoti ierastās MX Keys uz šamajā rakstā minēto 65% izmēra Epomaker EK68. Jā, funkciju taustiņi ir caur fn. Izrādās, ka nemaz tik ļoti nevajag. Bet, kad vajag, var arī fn+... nospiest. Home un End arī nav problēma — nedaudz neparocīgi, bet citādi pieciešami. Tā es nodzīvoju kādu mēnesi. Kopumā man vispār nebija iebildumu pret mehāniku. Godīgi sakot, man pat tā kā sāka patikt.

Epomaker EK68 65% klaviatūras portrets
Epomaker EK68 65% klaviatūras portrets

Padzīvoju, padzīvoju un sapratu, ka ir laiks. Jau sen biju noskatījis Keychron. Ne velti Wirecutter apskatos (cik nu tiem kopš nonākšanas NYTimes ģimenē var uzticēties) tie okupē visas pirmās vietas. Tie ražo klavieres visiem dzīves gadījumiem, bet draugs iedvesmoja papētīt magnētiskos slēdžus (switches). Tie esot lineāri, regulējami, sazin kādi tur vēl. Un vissvarīgākais, dalot kabinetu ar vēl kādu, tie ir klusi. Mīnuss — cena.

N mirkļus, kur N ir lielāks par 0, es pat pa pusei nopietni apsvēru kādu no dalītajām super ergonomiskajām, bet tas jau ir tāds lielisks veids kā likt sev ciest katru reizi, kad esi ārpus mājām. Vai arī viļus radīt izaicinājumus mājās, jo šādu klavieri lietot pratīsi tu viens. Ja no šīs mehānikas man sāksies karpālie prikoli, tad varbūt arī pārdomāšu.

Jā, pirms pusotra gada minēju, ka man patīk taktilie slēdži. Sūdu jums taktilie slēdži. Lineārie ir vislabākie :P

Nākamais, protams, ir izmērs. Ok, funkciju taustiņu rinda man ir svarīga. Tad jau arī home un end. Ja jau tiktāl, tad kāpēc man niekoties ar kaut kādu TKL izmēra klaviatūru bez ciparu bloka, ja var paņemt un teju par to pašu naudu dabūt pilna izmēra? Uz galda vietas daudz. Pārslēgšanās no klavieres uz peli arī nenotiek tik bieži, lai kaitinātu tas, ka pele tagad atrodas dažus centimetrus tālāk.

Protams, atsevišķs ciparu bloks izskatās ļoti labi, bet būsim reāli — kas es par estētu? Vot, ja būtu influenceris ar instagramiem un jūtūbēm, tad cita lieta. Tad var arī pieciest neērtības — numpada lietošanai tas ir jāatrod, jāpārliecinās, ka ir ar uzlādētu aķi, ka strādā, utt. Bet to dažādība ir vilinoša

Un lai arī ciparu ievade nenotiek bieži, kad to vajag, tad numpads lieti noder. Un ņemt atsevišķu, lai arī fancy un tā, negribējās.

Par magnētiskajiem slēdžiem runājot. Negribējās arī piedzīvot brīdi, kad izrādās, ka tie ir sūds un vajag pāriet uz parastajiem mehāniskajiem. Tāpēc svarīgi bija arī iespēja, nemainot klaviatūru, tikt pie klasiskās pieredzes. Tiesa, ja pareizi saprotu, tad pāriet iespējams tikai uz lineārajiem. Nu nekas. Lasīt trīs rindkopas augstāk.

Tad nu noriju krupi un pasūtīju Keychron Q6 HE. Fully assembled knob. Neliela veiksmes spēle, protams. Rakstu daudz un nošaut greizi ar klaviatūru pagalam negribējās. Jo sevišķi, ņemot vērā, ka nemaksā gluži kapeikas.

Godīgi ieliku ratiņos, «aizmirsu» uz pāris dienām, saņēmu 10% pemestā groziņa atlaidi un devos avantūrā. Gaidīt gan nācās ilgi un dikti, jo kā jau vieglli iedomāties, visa tā ballīte nāk no čīnas. Pasūtīju 12. martā, no pakomāta izņēmu 27. Būtu zinājis, sūtītu no Amazon.de. ANSI izkārtojums kā tur, tā tur. Amazonā nedaudz dārgāk, bet bezmaksas piegāde dažreiz pat divās dienās.

Keychron Q6 HE averss
Keychron Q6 HE averss

Klaviatūra sver cienījamus 2,3 kilogramus.

Kāda ir rakstīšanas pieredze? Pirmais iespaids — tā arī varēja? Ļoti viegli, patīkami. Kas nav mazsvarīgi — daudz klusāk par šiem taktilajiem kombinācijā ar labi nopakotu Epomaker EK68, kas pati par sevi bijs taktili ļooooti patīkama, bet šis ir pavisam cits līmenis. Es jau biju aizmirsis, kā tas ir — tik nepiespiesti rakstīt. Iespējams, ka līdzīga pieredze ir ar zemprofila mehāniskajām klaviatūrām.

Ar QMK to var diezgan neslikti konfigurēt. Katram taustiņam aktuācijas attālumu, ātrā trigera jutīgumu, utt. Neesmu drošs, ka man ir kaut kas, kas nepatiktu noklusētajos iestatījumos. Un otra lieta — esmu no tiem, kas baisi lietas necustomizē. Jo tad, kad nonāc vidē, kas ir noklusēta, ir atkal savi izaicinājumi.

Konfigurēšana caur pārlūku. Nav gluži VIA, bet ir QMK.
Konfigurēšana caur pārlūku. Nav gluži VIA, bet ir QMK.

Mīnusi? Es pat nez. Tas, ka slīpums nav maināms out of the box? capslock indikators ir diezgan blāvs un grūti saredzams. Bet nekas, es to tāpat nospiežu tikai nejauši un gauži reti.

Bet īsumā — vislabākā no visām manām klaviatūrām :) Šis ieraksts varēja būt īsāks. Bet man bija patīkami to rakstīt, zinies vai.


Tu atbildi augstāk redzamajam komentāram. Atcelt

Gravatar e-remit

27. martā, plkst. 22:14

Aizsardzība pret izlijušu kafiju tai ir? Un uzkritušu telefonu? Šajos variantos divas iepriekšējās pazaudēju.

Gravatar Kaspars Autors

27. martā, plkst. 22:22

Izjauc, iztīri un saliec atpakaļ. Tāda tā aizsardzība :)

Gravatar Rai

27. martā, plkst. 22:17

CapsLock ir taustiņš, kas tiek atslēgts uz jebkuras manas pie mac pieslēgtās klaviatūras. Nekad neesmu varējis saprast tā nepieciešamību XXI. gadsimtā.

Gravatar Armondz

28. martā, plkst. 08:15

Nebiju domājis, ka atrast klavieri par saprātīgām naudiņām un atbilstoši manām prasībām būs tik grūti. Bet vēl jo projām esmu meklējumos.

pilnā klaviere ISO standartā ar neķapļapa tipa pogām. Principā manām prasībām atbilda lētā gala Logitech Deluxe 250, bet tā nu jau labu laiku ir nokancelēta.

Gravatar vilx

28. martā, plkst. 16:12

Kas keychron nepatīk, ka bezvadi ir caur bluetooth. Nezinu par MAC, bet uz PC brausmīgi ilgi atmostas. Tā, ka nelietojami. Zinu, ka neesmu viens, (reddit pilns) Lietoju K5, caur vadu. Par cik apkārt nenēsājos, nav jau mirstama vaina, bet estētika cieš.

Gravatar Kaspars Autors

28. martā, plkst. 16:14

Q6 ir ar 2.4GHz. Bet Bluetooth man bija nepatīkams pārsteigums.

Gravatar 130db

28. martā, plkst. 16:51

Uz Mac Keychron Bluetooth arī ļoti lēni sakožas pēc miega režīma. Parasti pabakstu klavieri, peli un atkal klavieri. Kad ekrāni ieslēdzas, tad arī sakošanās vairs nav tālu.

Gravatar Jancha

28. martā, plkst. 22:50

Jau n gadus izmantoju apple magic keyboard (pilno, zemprofila) - liekas super ērti un klusi un nekàda lieka izliekuma plaukstai (saudzīga pret kaprâlo nervu). Ar tádu esi salīdzinåjis? Plusi mīnusi?

Gravatar Kaspars Autors

28. martā, plkst. 23:17

12 gadus lietoju un bēdu nezināju. https://laacz.lv/2008/07/03/apple-spiedpogu-plakandelis/ Lieliska klaviatūra, bet MX Keys vienkārši ir labāka.

Par karpālo ir atsevišķs stāsts. Tas nav obligāts, ja visu dara ar mēru.

  • Roku pozīcija - neitrāla, delnas nav izlocītas uz augšu vai leju. Šim var palīdzēt delnu balsts.
  • Komplektā obligāti nāk arī pareiza sēdēšanas pozīcija pie datora
  • Piemēroti sviči - lai nav pārlieku stingri jāspiež (šai ir lieliski pielāgojams attālums, kurā taustiņš nostrādā).
  • Vingrinājumi rokām. Ļoti svarīgi kopumā, ja strādā ar rokām.
  • Pauzes. Katras, teiksim, 20 minūtes paņemt pusminūti ilgu pauzi, ja visu laiku raksti.

Gravatar Kaspars Autors

28. martā, plkst. 23:18

Bet kopumā - laba mehāniskā klaviatūra ir vienkārši nesalīdzināma rakstīšanas baudas ziņā. Tas, protams, nav katram.

Gravatar Sergejs Bižāns

29. martā, plkst. 08:05

Ko tu iesāc ar visām iepriekšējām klavierēm? Liec plauktā, dāvini radiniekiem, krāj muzejam? Neticu, ka tās ir tik nolietotas, ka nekam neder.

Gravatar Kaspars Autors

29. martā, plkst. 10:24

Smukās stāv aiz muguras plauktā, bet pārējam stafam garāžā ir atvilkne ar uzrakstu 'dzelži'. Lai ienaidnieks nesaprot.