Pastāsti man rakstu
Godīgi teikšu, ka dažkārt atlieku malā kāda garāka raksta lasīšanu neskatoties uz šķietamu tā vērtību. Šodien no vācelītes paņēmu «Ted Chiang on Superintelligence and Its Discontents in J.D. Beresford’s Innovative Work of Early 20th-Century Science Fiction». Vācelītē šis raksts nonāca, jo Ted Chiang garantēti ir viens no man mīļākajiem mūsdienu fantastiem.
Sāku lasīt, bet tad viena lieta atrāva, tad otra. Ienāca prātā, ka šis varētu būt īstais mirklis pamēģināt lasīšanu aizvietot ar klausīšanos. Mākslīgie intelekti mums visapkārt intelektē tāpat. Zināju, ka par industrijas zelta standartu tiek uzskatīts Eleven Labs.
Aši, aši uzinstalēju aplikāciju, iebaroju saiti uz rakstu un atlaidos beņķī. Lai arī rezultāts ir neticami lielisks, šim konkrētajam rakstam tā arī neizdevās piemeklēt pareizo balsi. Viena bija ļoti vienveidīga, cita pārāk sajūsmināta. Tā, kura variēja gana, savukārt, bija mēreni robotiska.

Rādās, ka manā dzīvē lasīšana spēlē būtisku iztēles noturēšanas lomu. Lasot grāmatu vai šādu rakstu, iztēle automātiski būvē pasauli — tēlus, vietas, dialoga tempu, pat narratīva toni un varbūt arī balsi. Tas ir iemesls, kāpēc tiem, kas grāmatu lasījuši, ļoti reti ekranizācijas atbilst gaidītajam. Es personīgi tās skatos kā košas ilustrācijas.
Vēl es plinti krūmos nemetīšu. Pamēģināšu cita tipa materiālam. Pavisam negaidīti tas var arī beigties ar vēl vienu abonējamu servisu…
Ir vērts klausīties audiolasījumu, ja neesi sācis pats un vēl neesi tā īsti nonācis pie sava lasījuma. Katrs veido pats savu ritmu, liek savus akcentus un emocionālās nokrāsas. Iespējams, ka tā bija kļūda — izlasīt līdz pusei un tad ļauties mākslīgā intelekta interpretācijai.
Un pauzes. Lasot, tu vari ieturēt pauzi un apdomāt, pasmaidīt, paslavēt autoru, padomāt blakusdomu. Klausoties tas nav iespējams. Ziņām, protams, tas ir lieki. Bet šīs, kungi un dāmas, nav ziņas, par ko es te runāju.
Tie, kas vēlās, var pamēģināt arī www.openai.fm. Tas ir OpenAI modeļu demo. Brīžiem aiziet šreijā, bet dažbrīd izklausās labāk par ElevenLabs. Ja interesē atvērtā koda modeļi, tad viens tāds ir pieejams Resemble AI izpildījumā (giuthub).
Kopumā tehnoloģija ir attīstījusies strauji un dara lielas lietas. Mans minējums, ka pirmajai rezei bija nedaudz nepareiza pieeja.
Atbildot uz jautājumu «vai runas ģenerēšanas rīki aizvietos lasīšanu», man laikam ir atbilde skaidra. Aizvietos tā tikai. Tiem, kas par slinku, lai lasītu. Tam, kam lasīšana pat nav obligāta (iepriekšminētās ziņas). Ieslēdz savu 1.5x vai 2x un klausies fonā. Varbūt kaut kas aizķersies.
Es gan novērtēšu katru grāmatu, katru garāku tekstu, kuru izlasīšu pats, jo tas rezultāts būs absolūti unikāls, tikai man raksturīgs, un nekā citādāk pie tā nenonākt.